„SHELL" Gebrs DEJONGH AANGIFTE WINTERGEWASSEN „VICTORIA" Zaden bestrijdingsmiddelen ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE. instemmende knikjes ad 'n verstrekt in z'n iever voe een goeje zaek. D'r mollige 'andjes mie de dikke kossentjes vreven a bie voorbaet in me- kare. En ze keek vreed opgewekt. Wat denk je er van, man vroeg ze in 't wilde-wig; mae ze bedoelden Izak en nie Bol- 'oed. Voe Izak was dat noe is een moëilijk parket, weet je. Ie ad vreed vee zinne in een verkje. En 't was plezierig om gerekend te worren tot de notabelen van GoesMae ie voelden meteen de gevolgen van dat notabel-schapDat waere de sentjes. Die moste d'r ok komme. En 't was een dieren tied, 't Was feitelijk d' eeste keer dat 'n merkbaer bie de notabelen ingeliefd was; en noe meteen zegge, dat 'n 't nie dee... Nee, dat was ok gin goeie burte Wat zou zo'n werke koste Ielke maend ad Izak z'n salaris as stad-uusklerk. En dae rekenden ze noe nie bepaeld d'r op, dat de gemeenteklerken een klandestien verke zouë an- schaffe. D'r was nog een ferme rekenienge van de kole- boerEn 't was toch a zo'n barre winter. Gos- ternokke, je wist nie wae je geld bleef. Mae ja, een verkjeDat kos je ok nie ielken dag kriege. Hoe zwaar zijn die beestjes vroeg 'n is verzichtig en kwasie langs z'n neuze-wig, as om Bol'oed ok is een plezier te doen. Dat variëert, meneer Sinke, zei Bol'oed prompt. Zwaar worden ze tegenwoordig niet ge mest. Een twee honderd, een twee honderd vijftig pond. Bacon-varkens, zal ik maar zeggen. Ze koste Izak nog vee meer zegge, as ze mae nie gienge praote over verkens en zeker nie over bacon-verkens. 't Enige dat 'n d'r feitelijk van wist, was dat 'n verke kost knorre en dat 'n een krulle in z'n staert ao. Ie bewaerden dan ok een gepast zwiegen. De pauwe-veren in de twi koeps van Gouds plateel, an weerskanten van de pedule, wiegden regelmatig mee op de wermte van de vulkachel. Asof ze de bedachtzaem'eid van Izak koste goed- keure. Mae Izak zat te cijferen. Twi 'onderd vuuf en twintig mal een pond verkensvleesWat kosten een pond verkens vlees In gin jaeren ad 'n vlees gekocht in een slachterswienkel. Gin flauw benul wat 'n pond spek kosttenZei noe mae is een gulden een pond, doch 'n snel. Da's ruum. Twi 'onderd vuuf en twintig guldenDertig lagge d'r boven in de linnekasse voe de koleboer. Vuuf en twintigcirca vuuf en twintig ad 'n in z'n achterzakje, 't Spaerbankboekje was blut. Op de boekjes van twi van z'n guus stoeng saemen a gauw een twi 'onderd guldenVerdorie, dat zou kunne. En as 'n dan op de Sikretrie is een half verkje kon verkoope mie een redelijk .winsje Geldelijk was 't verantwoord. Wat denk jij er van vroeg 'n an z'n vrouwe. Ja, hoor eens, begon ze te lachen en onder tussen streek ze mie d'r eenen 'and de kossentjes van den aren, jij moet het weten. Jij gaat over de portemonnaie Ze lachten 'arder en meer dan ver antwoord was. Bol'oed scheen dat nog wê te kunne billijken, want ié knikten instemmend en zetten onder dat deel van de onder'andelienge een streep, mie een krachtig: „Goed en z'n vuuste kwam vol over- rediengskracht in z'n are palm terechte. En dien Izak z-'n eigen groot 'ouweMie z'n muzesmoeltje keek 'n zó gewichtig as op 't mement dat 'n z'n naem motte zetten a in 't trouwregister. Dat hoeft geen bezwaar te zijn zeid 'n asof t'n over miljoenen te beschikken a. Goed zei Bol'oed nog is, mie 't bekende gebaar. Waar het mij om gaat, zei Izak omzichtig, is de mate van 't gevaar dat 'r aan verbonden is. Dat is één. En punt twee is: kunnen wij een heel varken consumeren in een korte tijd? Ik bedoel: is 't niet te veel Ons gezin is per saldo ook niet zo groot, dat Bol'oed ad bliekbaer meer zukke bezwaeren wig geriddeneerd. Maar meneer, zeid 'n. Wat zegt u nu Het is oorlog. Wie heeft er bezwaar tegen om een varken tot zijn beschikking te hebben Ja, zei Izak, mie een aer van een die d'r verstand van eit, maar het artikel is aan bederf onderhevig. Volkomen juist, meneer Sinke, zei Bol'oed, mie z'n wiesvienger langs z'n snorretje vrievend. Volkomen juist. Sommige mensen zien dat over het hoofd, helaas. Die lopen in hun begeerte te hard van stapel. Ik zie dat u dat niet zal over komen. U bent natuurlijk op de verwerking van zo'n dier niet geheel en al berekend. Zo is het, zei Sienke. En het klonk as de regelrechte vertaling van 't woordje AMEN, zó was 't uut z'n 'arte gegrepe. Daarin kunnen we u een eindweegs tegemoet komen, meneer Sinke. Bij de andere notabelen van de stad deden we dezelfde ervaring op. Der halve heeft onze Organisatie besloten ten gerieve van de goede vaderlanders een aparte service in het leven te roepen. Onze rokerij-service. U kunt spek en ham en worst bij ons laten roken tegen een billijke vergoeding. Wat zegt u daarvan Eerlijk gezegd kón Izak niks zegge. Ie was stom. Voe z'n kleine oogjes bungelden de ver leidelijkste diengen: 'amme en rookspek en dikke, lekkere wosten. Ie zag ze dudelijk voe z'n oogen en ie most z'n eigen bedwienge om d'r nie nae te pakken. Ze 'ienge zó gezeid bie de lampe. Een meter of zó van um vandaen...... Mevrouw Sienke gaf nog een schel lachnum- mertje wig. En ze kon d'r eigen nie bedwienge om te zeggen: Nu krijg ik er toch werkelijk zin, in, man Goed zei Bol'oed, en z'n bewerienge brocht z'n knokkels in de palm van z'n 'and. Ie kon a zeker weze van z'n slag. Mae 't is de fout gewist van de grooste strategen om de over winning, die vlak voe d'r lag, nie kempleet binnen t' aelen. Een fout waar a Bol'oed nie in zou ver- valle. Natuurlijk is er ook een boel vers goed. Dat komt voor roken niet in aanmerking. Als Mevrouw mijn raad opvolgt, braadt ze dat op en zet ze het onder een laagje vet. Blijft maanden- maandenlang houdbaar. Oortjes en pootjes en kniestukjes enzovoort, gaan natuurlijk direct in de erwtensoep. Ja, mae dat dee de deure dichtErtesoep, man lieve Izak kon d'r wê vuuf borren van op. Erte soep, om een moord voe te begaen. Zeker op een onschuldig verke. Zo'n kouwe winter en nog gin eens adde ze een fesoenlijke pot snert 'ehad. Mae dat zou nie lange mi dure. Dat verke most 'r komme. A most het vuuf 'onderd gulden koste. Nou, accoord, zeid 'n tegen Bol'oed, u kunt mij een varken leveren van een twee honderd vijf en twintig pond. Diepgaande beslissingen teekene d'r eigen af op de persoonen die ze neme. Izak leunden achter over in z'n stoel mie paes pluus. Onverschillig sloeg 'n z'n eene been over z'n aren. Op de meniere zöas groot'andelaers in vlees en slachtvee dat doeë. Ie stak z'n duum in de mouwe van z'n vest, zódat Bol'oed er nie an 'oefden te twufelen dat 'n bie de juuste persoon was, want het klerkschap van Sienke kwam op overtugende wieze an den dag deur een kelleksie potloojen van aller'ande kleu ren, dae a ze op de Sikretrie mie motte schrieve. En een dikke oranje vulpenne nam dae tussen een ereplekke in, zódat iedereen wê zieë kost, dat Izak nie zó mae den eesten den besten was. Mae surnumerair-eeste-klasse, waernemend hoofd van de afdeling Plantsoenen en Beplantingen om u te dienenEen man die nie terug deinsden voe 't eeste beste verke. Goed zei Bol'oed voe de leste keer. Ie 'ad netuurlijk ok „Gaol" kunne roepe, mae dat dee 'n nie. Fijn hoor, was de ontboezemienge van Me vrouw Sienke. En ze zuchtten is extra diepe, dat aol de pakketten gevaerlijk gienge deine. Bol'oed respecteerden dat mie een intiem lachje, want ie wist vrouwelij k-schoon te warderen as kenner. Mag ik dan even zegge, hoe het verder gaat vroeg Bol'oed beleefd. Graag, zei Izak gretig. De zending wordt in kisten bezorgd door Van Gend en Loos. Van Gend en Loos kirden Mevrouw Sienke zenuwachtig en ongeloovig. Is 't heus Inderdaad, Mevrouw. Onze Organisatie neemt Aan alle verbouwers, die het vorig jaar winter gewassen voor de keuring hebben aangegeven, zijn aangifte-formulieren verzonden. De aangifte voor wintergewassen (wintertarwe, winterrogge, koolzaad en karwij) is opengesteld tot 15 Januari 1953. De aangifte kan geschieden op het secretariaat van de Keuringsdienst Zeeland, Grote Markt 9, Goes, of bij de controleurs, welke hiervoor zitting houden op de verschillende marktdagen. Bij inzending van de aangifteformulieren per post dient het aangiftegeld gelijktijdig te worden overgemaakt op postrekening 438510 van de Keu ringsdienst Zeeland te Goes. Het aangiftegeld bedraagt 0,10 per are, met een minimum van 6,per bedrijf. Bij de aangiften moeten alle certificaten, welke op het aangegeven gewas betrekking hebben, wor den overgelegd. Aangifteformulieren zijn gratis verkrijgbaar bij het secretariaat of bij de controleurs. bewijzen U dat kwaliteit de beslissende factor is! voor een betere oogst Vraagt onze juist verschenen PRIJSCOURANT 1953 (gratis en franco). POSTBUS 35 GOES geen enkel onnodig risico. (Risico was 'n woord dae Mevrouw 't nie op begrepen ao, daarom striekten ze naedrukkelijk mie d'r 'andjes over de zwellende bovenbeenen, die d'r knal-gele jurk vreed deeë spanne.) Officiële instanties schakelen wij regelmatig in, in onze werkzaamheden en acties. De chauffeur van de expeditie van Van Gend en Loos is natuurlijk in het vertrouwen genomen. Het spreekt vanzelf, dat we de man niet onbeloond kunnen laten. Het is usance om hem bij een be zorging een fooi te geven van vijf gulden. Daar mede gaat u ongetwijfeld accoord. Wanneer in de morgenuren de zending aan huis is bezorgd, komt na ongeveer een uur de slager en zijn maatje het uitslachten. Mevrouw wil wel zorgen dat ze een pond of vijf extra zout in huis heeft En misschien heeft ze nog wel ergens 'n klein extra voorraadje Ja, wat peper misschien Ziet u, dan komt de zaak zo vlot voor elkaar. Wanneer kunnen we de bezorging verwach ten vroeg Izak, als een zakelijk man, waemee nie te spotten valt. Sss kijken, zei Bol'oed, twint dat 'n in z'n binnenzak nae z'n opschriefboekje zocht en gieng blaere. Vandaag is het Zaterdag. Wat denkt u van aanstaande Woensdagmorgen, omstreeks een uur of negen, half tien Wat mij betreft, is dat best, zei Mevrouw mie gillende lachjes. Ja, goed, zei Sienke, volkomen onverschillig. Accoord dan, maekten Bol'oed de kwestie af. Daar houden we het dan op. De partij wordt uit- geslacht hier en meteen waar u bij bent gewogen. Wilt u dan met de slager afrekenen Dat was netuurlijk aollemaele erg redelijk en billijk. Zó wier dan afgesproke. De bol'oed kwam op de proppen vanonder de stoel van Bol'oed. Dat was het einde van 't begun. Meneer-zelf liet het lid van de menslievende Organisatie uut. 't Verkleumde dienstmeisje, die a terug was van de booschap nae Duvekot en die wê begreep dat 'r wat bezonders an 't 'andje was, mae nie presies wist wat, wier nog wat meer van d'r apprepo afgebrocht, deurdat ze, verkleumd as ze was, mae is lekker bie de kachel most komme zitte om wat bie te wermen en toen bovendien nog getrakteerd wier op een lekker kommetje thee mie een jikkemiene. Meneer Sienke, mie 't gevoel van 'n abbetwaar- directeur onder 'n gries konfeksiepakje, stoeng kerdaat z'n achterkant bie de kachel te wermen. Ie rammelden as een man-van-de-waereld mie een sloterbos in z'n broekzak en zei opgewekt tegen Mevrouw, en om de zaak nóg onbegriepelijker te maeken voe de dienstbode: ,,'t Zal me benieuwen wat dat wordt". (Wordt vervolgd.) ZITDAGEN AXEL in Hotel „Jansen", op Zaterdag 3 en 10 Januari, van 14 uur. HULST in de R.K. Landbouw Winterschool, op Maandag 5 en 12 Januari, van 14 uur. TERNEUZEN in Hotel „Des Pays-Bas", op Woens dag 7 en 14 Januari, van 14 uur. OOSTBURG in Café „De Vuijst", op Woensdag 7 en 14 Januari, van 14 uur. IJZENDIJKE in Hotel „Lievens", op Zaterdag 3 en 10 Januari, van 101 uur. MIDDELBURG in Café „De Eendracht", op Don derdag 8 en 15 Januari, van 113 uur. KORTGENE in Hotel „De Korenbeurs", op Don derdag 8 en 15 Januari, van 1012 uur. THOLEN in Hotel „Hof van Holland", op Zaterdag 3 en 10 Januari, van 101 uur. ST. MAARTENSDIJK in Hotel „Hof van Holland", op Donderdag 8 en 15 Januari, van 101 uur. ZIERIKZEE in Hotel „Huis van Nassau", op Don derdag 8 en 15 Januari, van 101 uur. ST. PHILIPSLAND in Hotel „De Druiventros", op Zaterdag 3 en 10 Januari, van 111 uur. Het Adviesbureau voor Oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw maakt hiermede be kend, dat de eerstvolgende zitdag wordt gehouden te OOSTBURG: Woensdag 7 Januari 1953, van 1416 uur in Café „De Vuijst". MIDDELBURG: Donderdag 8 Januari 1953, van 1416 uur, Dam 43. ZIERIKZEE: Donderdag 8 Januari 1953, van 11 16 uur, in het „Huis van Nassau". GOES: Dinsdag 13 Januari 1953, van 1014 uur, Groote Markt 28a,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 21