't Was zeldzaem smerig weer. Koud en ievallig. D'r lag een voet sneeuw of meer. Ermoeë gin gebrek. Eén van de barre oorlogswinters. En lang dureVreed. Nie een winter van weken, mae van maenden. De guus ao allang gin plezier mi an de sneeuw en van schessen-rieë was a sedert weken gin spraeke mi. d'Arigheid was t'r af. Stik zunig mie de kolen, netuurlijk. En nie best van de kost. In de stad was 't glad erg. In Goes, in Bouwplan III, in een van die Blomme-straeten, liep een veint mie een notisie- boekje in z'n 'anden, die blauw zagge van de kouwe. Ie keek 'r is eventjes in en stak 't toen diepe in z'n binnenzak. Stekkerden nog 'n endje deur de bergen sneeuw, twint dat 'n in z'n 'anden liep te vrieven. Z'n polsmoffen 'ielpe mae weinig. Ie zetten z'n bol'oedje wat vaster op z'n 'ood en douwden z'n ulebril vaster tegen z'n neus- brugge. 't Was een kerdaat veintje en ie was bepaeld wat van plan. Ie liep nie zömae een bitje te keuren. Dat kos je wê zieë. Dae stak een diep- gaende beslissing achter z'n brilleglasjes in z'n grieze oogen. Zö kon Jan Koppestok gekeken toen 'n van plan was Den Briel kedo te doeën an de Waetergeuzen. Resoluut draaiden ie een 'ekje binnen. Boter bloemstraat 27. 't Was ontegenzeggelijk een nette deure. Mie een mannelijke vastberaeden'eid liet 'n 't illektrische belletje rienkele. Ondertussen nam 'n de stand van de girraniums voe de raemen is op: ze stoenge d'r best voe! As 't naemborretje nie loog, most ier een mevrouw Sienke weune, die 'art voe d'r blommetjes ao. As 't naemborretje nie loog, was t'r alle kans op, dat dat noe mevrouw Sienke was, die de gerdienen opzieë dee om te kieken wie t'r gebeld ao. Ja, zö binne de mensen. Dan gae ze eest kieke of t'r werkelijk één staet, naedat 'r gebeld is. Ik dienke aol z'n leven, da die kwaejongens wê vreed vee belle-deurtje gespeeld motten om 'eel oons volk zö achterdochtig te maeken. Bol'oed boog een eeindje in z'n 'eupen. Bol'oed pakten nae z'n bol'oed en liet z'n aer is kieke an mevrouw Sienke. Iedereen kon zieë, dat Bol'oed een net opgevoede jongen was, die nie deur de gerdienen stoeng te schumen, want ie draaiden z'n eigen keurig een 'alve slag om, toen z'n 'oedje wee vast op z'n knikker stoeng. Ie trok is ferm an de revèrs van z'n overjas om z'n krage in medel te kriegen en om een bitje extra wermte op te doeën. Toen zeid 'n is fief Bch, Bch, Bch, twint dat z'n kaeken bibberden. En van z'n ge-Bch-Bch sloeg de wermen aesem mie forsie vanonder z'n Iengels snorretje in de blauwe vrieslucht. Mevrouw Sienke was ok nie van gistere, want ze stierden de dienstbode om de onder'andeliengen te openen. 't Misje dee de deure open en z' oefden nie eens te vraegen wat 'r an 't 'andje was, want Bol'oed zei z'n lesje a op: Dag Juffrouw. Wilt u Mevrouw even zeggen, dat er een meneer is van de Voedselvoorziening, die haar graag even persoonlijk enkele vragen wou stellen Ondertussen stoeng Bol'oed a op de bere-matte van 't halletje. Mie z'n opschriefboekje in z'n eenen 'and en z'n 'oed in z'n aren. 'k Za is kieke, zei 't kind, glad uut d'r even wicht. Dat kieken duurden noga lange. Mae dae was Bol'oed bliekbaer an gewoon. Ie zetten kalmpjes z'n 'oed wee op en gieng andachtig de diengetjes an de muur bekieke. Dat was een tegel van gips mie een soldate-helm, een afgeschote denneboom, vee oranje en groen, en daeonder „HULDE AAN HEN DIE VIELEN"; vanboven stoeng: „10-14 Mei 1940"; op een lint dat in fantastische kroenkels dwas over de tegel lag, kos je leze: „GREBBE- BERG". An d' andere muur 'ieng een splinter van een boom mie een bitje bast en vee fernis. Opschrift: „OZO". Bol'oed was t'r bliekbaer nie ontevreje over en begon mie een zekere wellust zich te verdiepen in nummer drieë, waevan 't opvallendste deel een Nederlandse vlagge besloeg en nog een opschrift dat 'n nie uut kost leze, want de glaeze deure nae 't halletje begost te piepen. In 'oogst-eige persoon kwam dae Meneer Sienke an, naedat 'n mie z'n vrouwe schiet vier, blaes assie de valse bonne- kaarten wiggestoken ao; op d'r dood da ze wazze dat 'r een soort huiszoeking stoeng te gebeuren. En, meneer, wat wenst u zei meneer Sienke, die docht, as 't dan toch gebeure mot, dan mae ineens. Meneer Sienke vroeg Bol'oed. Daar spreekt u mee, zei Sienke zonder om wegen. Juist meneer, zei Bol'oed. Ik wilde even met u spreken over de voedselvoorziening. U kent me zeker wel Sienke stoeng aol z'n 'eimelijke zonden op te tellen mie een snel'eid daera gineen telmesjiene bie 'aele kon. Het zoemden in z'n 'ood. Ie zou begunne mie te zeggen da ze gin kaarten ao, da ze persies van d'r rantsoentje rond moste komme. En as 't de veint onangenaem wier en de extra kaarten op de proppen kwaeme, dan zou 'n zegge dé ze van z'n schoonmoeder waere. Die kwam nog vee over de vloer en bleef noga is ete Nee, meneer, ik ken u niet, zeid 'n. Nu misschien infermeerden Bol'oed. En ie' dee z'n oed wee af en liet zieë dat 'n peper-en- zout 'aer ao, mie een pracht van een scheidienge. Neen meneer Zo misschien vroeg Bol'oed twint dat 'n vadder gieng mie z'n eigen uut te kleeën; want ie stoeng ondertussen mie zó'n latte van z'n ule bril in z'n anden en liet 'eel het apperaat voe z'n buuk zwiengele. Zelf keek 'n vol verwachting deur U. Semak De persoonen die in dit stikje voorkomme, ae nooit bestae. Trouwens, eel 't verkeTs nooit in Goes gewist. I. Sienke an, mie zö'n innemend lachje dat die de verzinsels over z'n schoonmoeder uut z'n gedachten schoof en werkelijk nieuwsgierig wier. Neen meneer*! Vee konversatie zat 'r nie in; dat mö je toegeve. Mae ik kan 't alleene mae vertelle zó as 't ge beurden. Je mot 't mien nie kwalijk neme as 't saai wordt. Kom meneer, zei Bol'oed opgewekt, weet u niet dat ik destijds 's nachts om een uur of vier bij uw vrouw in de keuken koffie heb zitten drinken En z'n fien lachje was van een groote vertrouwelijk'eid. Meneer,... bij m ij n vrouw 's Nachts Om vier uur vroeg Sienke mie een ongeloovig- heid in z'n stemme die een Thomas ere angedaeë zou Ja meneer. Denkt u eens na, drong Bol'oed an. Kom, dat weet u wel. Verleden winter. Wat is hier achter toen gebeurd Mie z'n schalkse oogjes keek 'n Sienke ver trouwelijk an. Net as één die een goeie mop ver teld eit en die nog eventjes, nog 'eel eventjes af wacht tot den aren 'm snapt. U weet, meneer, 'ielp Bol'oed gedienstig nog een leste stapje, toen u op uw balkon stond, midden in de nacht, met uw regenjas over uw pyama Verrek, zei Sienke zonder de minste eerbied. Mae Bol'oed was nie gauw beledigd. Juist meneertriumfeerden ie mie een straelend gezicht. Ik zie dat u thuis raaktNog eventjes en dan ad 'n Sienke op z'n schoere geklopt. Zöas je doet mie een twilieng-broer die jaren-lang in Amerika gewist is en die je in Rotterdam ontmoet op de loopplanke van een osieaanstoompr. Verrek, zei Sienke d'r nog is bovenop. En Bol'oed mae lache. Toen lachten Sienke van de weeromstuit een bitje mee en ie vroeg: Bent u die agent van politie, die we toen hier hadden Juist meneer, zei Bol'oed opgetoge, juist Bent u niet meer bij de politie wou Sienke wê is wete. Ja, meneer, zei Bol'oed, maar op 't ogenblik niet in functie. Wat komt u dan eigenlijk doen vroeg Sienke. Ik kwam praten over de voedselvoorziening, meneer Sinke. Ik kom als particulier, maar ook als vertegenwoordiger van een organisatieD'r kwam een geheimzinnige blik in z'n oogjes. Kan ik hier vertrouwelijk spreken, zonder dat de dienstbode ons beluistert Sienke piepten is mie de glas-in-lood-deure van 't halletje; d'r bleek gin mens achter te staen. Mae ja, je kun nooit verzichtig genoeg weze. En daerom vroeg 'n: Geen bezwaar wanneer mijn vrouw er bij tegenwoordig is Anders gaan we Volstrekt niet, meneer, volstrekt niet, zei Bol'oed mie een vaert. Laten we inderdaad samen met Mevrouw overleggen. Toen 'ad 'n z'n zin. De zö-veesten van die dag. As 'n eenmal in de kaemer was, dan was 'n vriewel zeker van z'n zaek. Dat duurden noe nie lange mi. De dienstbode most sebiet nae Duvekot een pakje zeeppoeder gae ruile en toen was t'r vrie'eid van spreken. Bol'oed streek is deur z'n snorretje. Toen bleek dat 't !r nog aoltied zat, vreef 'n mie z'n ene vuuste deur z'n aren open 'and. Dan kwam z'n vuuste is mie naedruk neer op z'n palm; telkens as 'n oen bepaeld punt in z'n betoog bereikt ao. Zö bouwden ie as 't waere een logische redenering in gedeelten op. Bie ieder gedeelte, dat as 'n af gerond stik beschouwd kon worre, zeid 'n „Goed en dan kwam z'n vuuste in z'n palm terecht. Zö gauw als 'n „Goed zei, was t'r een stik afgeslote en daerover viel dan nie mi te discussiëren. Bol 'oed z'n „Goed 'ad een streep gezet onder dat fragment van z'n voordracht. En noe was t'r geen tegenspraeke mae meugelijk. Ie was kwistig op 't stuk van de vuuste-in-de-palm-slag. Maejn ieder geval voorkwam'n aolerlei 'een en weer gepraat. Z'n relaas was van de volgende strekking: Iedereen wist dat de fermielje Sienke goeje vaderlanders wazze. Wie dae an twufele mocht, most mae is een oogje slae in de hal van d'r uus. Goed. Alle goeje vaderlanders waere 't 'r over eens,4 dat de Moffen afbreuke gedae moste worre. Iedereen wist, dat de meeste afbreuke tewege ge bracht wier deur saemenwerking. Dus: een onder grondse organisatie. Goed. Ie kon netuurlijk nie zegge,da 'n gestierd wier deur Jan of Piet. Dat was zö klaer as een klontje. Mae dae móst vanzelf een organisatie achter stae. Goed. Noe kan d'r op aolerlei menieren gewerkt worre. Den enen doet dat deur rattekruud te zaaien deur 't eten van de Moffen, een ander deur ze an een peemes te riegen, een derden deur ze te laete zitten op een 'and- grenaat. Mae naest de bloedige methodes was t'r ok ruumte voe onbloedige. Goed. (Vuuste in de palm.) En waerom dan de zaak nie zö bekeke, dat 't bovendien nog voordeel opleverden voe goeje vaderlanders, zöas de fermielje Sienke ok was 'Oe werkt'n noe de organisatie van Bol'oed Een stel flienke jongens ao 'n stel moffe-uniformen. Niemand oeft te vraegen oe ze dae an kwamme. Goed. Op bepaelde tieden trokke zie die pakken an en dan den boer op. Dat deeë ze in een auto van de Weermacht, 't Zou onverantwoord weze om te zeggen oe ze an zö'n auto kwaeme. Kwaeme ze bie 'n boer, dan wiere de verkens gevorderd voe de weermacht. Standrechtlich er- schossen. Wat wou je nog meer Dooie schreeuwe nie. Goed. Maar vindt u dat niet gemeen tegenover die boeren vroeg Mevrouw Sienke, die nie begrepen ao wat er nog meer stoeng te kommen. Volstrekt nie zei Bol'oed. Dat was juust het merkwaerdige van deze organisatie. Niemand 'ad 'r schae van. Bloed vloeiden d'r nie. Behalve verkensbloed. De boeren die een verke af moste stae krege een bewies van vorderinge voe een verke. Dan waere ze van de Organisatie ruum, 'eel ruum zelfs mie de wichte. As de boer z'n Schein ao, kost 'n op 't gemeente'uus om z'n sentjes. Goed. Dae zat niks gin gemeenigheid in. Want as de Organisatie nie om 't verke kwam, dan most het toch vandaege of merge geleverd worre. En wat dan Dan wier 't geslacht, 't Verke mie d'n trein nae Duitsland, Liebesgabe aus dem dankbaren Holland; de boer een bon (en scherp an z'n wichte), 't verke poter en de goeje vaderlanders niks as de dermen en 't naekieken. Goed. Noé was t'r bereikt dat 't verke in 't land bleef en de boer kreeg tóch z'n bonnetje. Die 'oefdén nie te klaegen. Goed. Noe was dan de Organisatie zo varre de fer mielje Sienke, die as goeje vaderlanders bekend stoenge, tegemoet getreë, om ze ok een verke an te biejen. Enwat a ze daerop te zeggen Mevrouw Sienke 'ad al een eele tied izitte dienke: as t'r mae gin gevaer an zit Meneer Sieke brandden de vraege op z'n lup- pen: Wat mot dat koste? Daerom zeie ze as uut één mond: „Da's nie gek Dien Bol'oed was evenwel een sympathieke vent. Die ao meer van die verkentjes gewasse» Ie zei daevoe: 1 Gevaer is er niet bij en de kosten zijn tegen winkelprijs vastgesteld. Wat er aan baten binnen komt, is tot steun van Het Verzet. Het is toch wel vertrouwd infermeerden Mevrouw Sienke is verzichtig. Je kon netuurlijk nooit wete... As dien Bol'oed een N.S.B.-er was... Je most er nie an dienke... En verzichtigheid is noe eenmaal de moeder van de porseleinkasse. Per slot van rekenienge was 't voe de Sienke's een 'eele gebeurtenisse. Nog nooit a ze ok mae over- woge om een verke an te schaffe. Izak Sienke was een keurige nette klerk op 't stad'uus. En keurige nette klerken komme nie graag in moeilijk'eden; zelfs nie deur een verke dat in oorlogstied wordt angeboje deur een Organisatie. Vertrouwd riep Bol'oed ten naeste bie ver- ontwaerdigd uut. Mevrouw, onze klanten zitten onder de beste burgers van de stad Twee domi nees, de pastoor, een notaris, een paar hotels, de kantonrechter, onze commissaris van politie en de inspecteur. De ontvanger van de belastingen, de directeur van 't postkantoor, de stationschef U ziet, het is zo safe als de bank. Wordt u inder daad betrapt maar dat acht ik uitgesloten dan is het een economisch delict en komt u toch voor de Nederlandse kantonrechter. Die is er zelf in betrokken. Eén knipoogje, bij wijze van spre ken, en de zaak gaat in de doofpot Zo vast als een huis. Goed De Organisatie zelf loopt natuurlijk wél risico's, maar dat hebben we er voor over. De klanten weten niet en hoeven niet te weten, waar de beestjes vandaan komen. Voor hen is het eigenlijk alleen een kwestie van een klandestine slachting. Meer niet. Goed. 't Spreekt dat er goede voor zorgsmaatregelen genomen zijn. Mevrouw Sienke was anmerkelijk gerustgesteld. In zö'n net gezelschap kos je niks overkomme. 't Was feitelijk wê anlokkelijk om saemen mie notarissen, ontvangers van de belasting en dier- gelieke notabelen gerekend te worren. Goed be schouwd, was Izak een man van anzien in Goes. Dat bleek noe. Ze voelden trouwens ok best wat, voe een verkje in eigendom. Mevrouw Sienke ad de netuur nie om over de diengen lange te pie keren. Ze was dikke, goedlachs en bestoeng, ana tomisch bekeke, uut een opeenstaepelienge van een stik of drie, vier peketten. Een bitje een mechochel. Een gezicht mie vee plooien en onder kinnen. Nae d'r omvang te oordelen, best geschikt as de toekomstige bezitster van een mals verkje. En te oordelen nae d'r gemoedelijke gezicht, glad gin moeilijke klant voe Bol'oed. Mevrouw Sienke 'ad meer as andachtig zitte luustere nae 't sermoen van de pliessie. En vee

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 20