Algemene Ledenvergadering der Z.L.M. Du Puits Lucerne ZATERDAG 13 DECEMBER 1952. waarin opgenomen het NOORD-BR AB ANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. l. m.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE No. 2151. Frankering bij abonnement: Terneuzen. 41e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2,—. Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. (BverzicfH Het laatste „Overzicht" in 1952! Want het vol gende nummer zal het Kerstnummer zijn en daar na zitten wij in het nieuwe jaar. Vandaar dat wij ons wagen aan een Terugblik. Terwijl wij dit schrijven omhult een dichte mist het Zeeuwse polderlandschap. Nog is alle najaars- werk niet aan de kant. Het is vooral dit najaar geweest, dat door het slechte weer een domper trachtte te zetten op de vreugde over een overi gens redelijk goed jaar. Maar achteraf bezien is toch weer bijna alles goed gekomen. En over de resultaten kan de Zeeuwse boer over het algemeen tevreden zijn. Opbrengsten van de meeste gewas sen, die niet onder het gemiddelde lagen. Prijzen, die weliswaar de toppen van het vorige jaar niet bereikten, doch die in doorsnee winstgevend wa ren. Onkosten echter, die opnieuw stegen door hogere lonen, hogere pachten en hogere sociale lasten. Vooral deze laatste factor geeft voor de toekomst enige reden tot ongerustheid. Kennelijk is het hoogste punt in de prijzen ge passeerd en heerst er eerder een neiging tot dalen. Wanneer zich geen onverwachte gebeurtenissen op het wereldtoneel afspelen, mag men eerder een verdere daling verwachten. Wanneer men daar dan de steeds maar stijgende onkosten tegenover ziet, dan vraagt men zich af of hier in de toekomst geen moeilijkheden uit gaan voortvloeien. En ondanks de zeer zware belastingdruk lijkt de enige mogelijkheid zich tegen toekomstige financiële moeilijkheden te verschansen, het reserveren van zoveel middelen als men maar kan. Niet alleen in geld, doch ook door het bedrijf zodanig te verbete ren en de bedrijfsmiddelen en -inventaris zodanig op peil te brengen dat men in eventueel slechte op Maandag 15 December a.s. te 1.30 uur in „Schut- tershof" te Middelburg. Agenda: 1. Opening en openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 27 Juni 1952. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting 1953 en contributievaststelling 1953. 5. Rondvraag. 6. Inleiding door de Hoogedelgestrenge heer Ir. J. A. P. Franke, plv. Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening, over het onder werp: „De agrarische aspecten van in- en uitvoer". 7. Gedachtenwisseling. 8. Sluiting. M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLIN GEM ANN, Secretaris. jaren aan deze zaken zo weinig mogelijk onkosten heeft. Tal van middelen zijn hieronder begrepen en wij1 behoeven daar 'hier niet op in te gaan, daar iedere boer dit voor zijn bedrijf het beste kan be kijken en steeds kan beschikken over adviezen van Voorlichtingsdienst, ons eigen Boekh/oudbureau, onze voorlichting op verzekeringsgebied enz. Men verzuime dus niet de bestaande mogelijkheden te benutten. Ze zijn er voor U. De Z. L. M. in 1952. Ook voor de boerenorganisatie, Uw eigen Z. L. M., is het goed eens een ogenblik terug te blikken in 'het nu bijna achter ons liggende jaar. Wij, als secretariaat, kunnen niet ontevreden zijn. Want er werd heel wat werk verzet. Het aantal vergaderingen was normaal. Het bezoek hieraan niet onbevredigend, hoewel vooral in sommige afdelingen zeker voor verbetering vatbaar. De Kring Axel zette haar beste beentje voor en ver gastte duizenden bezoekers op een prachtige ten toonstelling en een geslaagde rijtoer. Een excursie, ditmaal in het binnenland, maar daarom niet min der belangwekkend, zette de gevestigde traditie voort. Met volle kracht werden de 'boerenbelangen op technisch, economisch, sociaal en maatschap pelijk terrein bij de Overheid naar voren gebracht en behartigd. De zitdagen, die de secretaris in de verschillende delen van Zeeland hield, mogen zich in een stij gende belangstelling verheugen. Nog meer leden kunnen echter hier met hun juridische, sociale en pachtvragen gebruik van maken. Nieuwe zaken werden aangesneden. Een voor- lichtingsinstituut op het gebied van de levens verzekering ving haar arbeid aan, zodat ook op dit voor de leden zo belangrijke gebied alle wenselijke hulp kan worden geboden. Ook op het gebied van de brandverzekering kwam een samenwerking met een oude Zeeuwse Onderlinge Mij., de O-B.W.M. te Middelburg, tot stand. Door dit alles kunnen de leden der Z. L. M. practisch op het gehele verzekeringsterrein op hun Landbouwhuis te Goes geholpen worden. Het vraagstuk van de stro-afzet werd door een commissie uit de Z. L. M. bestudeerd en zal hope lijk worden aangepakt. Zo ook het probleem van de chemische vergiften en de contractzaadteelt. Het onderwijs bleef de volle belangstelling van het Bestuur opeisen. De plannen om voor de zes lagere land- en tuinbouwscholen der Z. L. M. eigen gebouwen te stichten kwamen zover, dat er goede kans bestaat, dat dit ideaal in 1953 verwezenlijkt zal worden. Ook het landbouwhuishoudonderwijs mocht zich in een gestadige groei verheugen. Al met al bezochten ruim 1500 jongens en meisjes de Z. L. M.-scholen, terwijl daarnaast nog vele cur sussen de leergierigen tot zich trokken. Het is geenszins de bedoeling om hier een vol ledige opsomming te geven van het Z. L. M.-werk. Wij willen alleen maar motiveren waarom wij zelve over het werk in 1952 niet ontevreden zijn en waarom wij als motto voor 1953 laten gelden. Met volle kracht vooruit? Hoe denken de leden der Z. L. M. erover? Veel belangrijker is echter of onze leden over het werk van hun organisatie in 1952 tevreden zijn. Het is voor ons niet zo gemakkelijk om dat te peilen. In persoonlijke gesprekken op de ver gaderingen en op de beurzen kunnen wij wel een indruk opdoen. Maar hiermede bereiken wij lang niet alle leden. Verder geeft het ledenaantal een zekere houvast. Wij kunnen vaststellen, dat dit in 1952 nagenoeg constant is gebleven. Er is een lichte stijging te bespeuren, maar deze is niet van grote omvang. En dat nu is iets wat wij betreuren. Het ledental zou nog best flink kunnen stijgen. En wij vragen ons af, waarom er nog boeren, grote en kleine zijn, die zich niet aan sluiten bij hun eigen boerenorganisatie. Het ïs in deze tijd van groepsvorming, van inge wikkelde economische en maatschappelijke verhou dingen een absolute noodzaak zich in eigen stands organisatie aaneen te sluiten. Onze Regering spreekt voornamelijk nog maar met groepen. Zij stelt tal van lichamen samen, die haar van advies moeten dienen op alle mogelijke terreinen. In deze lichamen kunnen alleen groe pen zich laten vertegenwoordigen door hun beste mensen. De boerenstand mag en kan hier niet achterbleven. Want de stem van de boer kan alleen tot zyn recht komen door middel van zijn ver tegenwoordigers. En deze kunnen alleen komen uit zijn eigen organisatie. Men handelt tegen zijn eigen belang door buiten de rijen te blijven staan. Want door wel aan te sluiten versterkt men zijn organisatie en in wezen zijn boerenstand. Vele kleintjes fnaken een grote. De arbeiders waren de eersten, die de waarheid van dit gezegde inzagen. En er veel baat van heb ben. Dat er nog steeds een aantal boeren zijn, die dit niet inzien of die menen, dat het werk voor de boerenstand toch wel geschied, valt te betreuren. Want hoe meer leden, hoe meer eensgezindheid, des te beter kan dit werk geschieden, des te luider klinkt de boerenstem te bevoegder plaatse, des te meer invloed! En dat de contributie een bezwaar zou zijn, wil er bij ons niet in. Men bedenke, dat deze gemid deld lager ligt, dan wat een arbeider moet afdra gen aan zijn organisatie en zeker een stuk bene den de som ligt, die iedere andere ondernemer in Nederland offert opdat ook zijn belang verdedigd wordt. Daarom zouden wij het motto „Met volle kracht vooruit" niet alleen willen laten gelden voor het secretariaat der Z. L. M., maar tevens voor het ledental. Laten wij als Z. L. M. dus in 1953 niet aarzelend groter worden, maar laten alle leden trachten diegenen in hun omgeving, die zich nog afzijdig houden, te overtuigen van hun eigen belang. Want dat is het uiteindelijk. Dan kan het Bestuur in 1953, wanneer de Z. L.M. precies 110 jaar bestaat, getuigen, dat deze Z. L. M. ook in de tweede eeuw van haar bestaan, met volle kracht de boerenbelangen kan dienen. Thans nog enkele punten, die onze aandacht vragen deze week. Zoals wij nog juist vorige week in de „Marktberichten" konden opnemen heeft de Regering het geïmporteerde voedergraan in prijs verlaagd. Deze prijsverlaging, die voor maalmaïs ƒ2,30, voor maalgerst 1,en voor haver 2,per 100 kg bedraagt en die ingaat in Januari/Februari 1953, is mogelijk in verband met de gedaalde wereldmarktprijzen voor voedergranen. Zij komt ten goede aan de varkensmesters in eerste instan tie. Kippenmaïs en kippengerst worden niet in prijs verlaagd. Enige weken geleden wezen wij er reeds op, dat KONINKLIJK KWEEKBED RIJF ZAADHANDEL K APELLE-BIEZELINGE Het beste Lucerneras ter wereld!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1