C. L. VAN DE VREEDE üit de Kringen en Afdelingen Uit een geheim iceekboek van Bram uit de SUkhoek KRING WESTELIJK ZUID-BEVELAND FABERY DE JONGE BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJEN Boerenlèenbanken Fa TIMMERMAN VERBEEK ei VERENIGINGSDRUKWERK Hier 'heeft de centrale overheid de plicht der waak. zaamheid". di.s&É De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Ver bond van Ned. Werkgevers 'betoogde op de alge mene vergadering van dit verbond o.a. het vol gende: „Mijn eigen gevoelens ik wil dat gaarne be kennen hebben op het stuk van deze wet gedu rende de laatste jaren dikwijls heen en weer ge slingerd. Toch ben ik tot de stellige overtuiging gekomen, dat het goed zal zijn wanneer de onder nemers hun bezwaren leren overwinnen en wel op een snellere wijze dan zij in vele gevallen ge neigd schijnen dit te zullen doen. Het is evenzeer mijn stellige overtuiging, dat er aan de totstand koming en aan de werking van de P.B.O. geen slechtere dienst kan worden bewezen dan het toe passen van pressie of dwang." De voorzitter van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, Mr. F. H. A. de Graaf, sprak op de algemene vergadering o.a. als volgt: „Publiekrechtelijke bedrijfsorganen met uitge breide economische bevoegdheden zullen voor de betrokken ondernemers veelal onaanvaardbaar zijn. Bij de toepassing van deze bevoegdheden zou den zich tegenstellingen gaan openbaren, die het bedrijfsorgaan onbestuurbaar maken. Wanneer ik de heer Oosterhuis, onlangs bij de opening van het N.V.V.-congres hoorde verklaren, dat >»de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, eenmaal volledig en volgegroeid zijnde, niet minder 'betekent dan de volledige reconstructie, van het individualisti sche kapitalistische bestel" en wanneer dan deze zelfde voorzitter mededeelde, dat „de ontwikkeling onzer maatschappij en van onze denkbeelden aan gaande sociale rechtvaardigheid ingrijpen, leiden, ordenen, coördineren op tal van punten onvermij delijk maken" dan is hier reeds aanstonds een duidelijke tegenstelling aanwezig met al diegenen, die de maatschappelijke betekenis van de indivi duele verantwoordelijkheid en het initiatief van de particuliere ondernemer heel wat hoger aan slaan dan kennelijk de leiders van het N.V.V. Dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie binnen éen betrekkelijk korte termijn over de ge hele linie van het bedrijfsleven zou kunnen wor den verwezenlijkt, wordt door mij. ernstig betwij- jfeld en ik zou zulk een ontwikkeling ook niet wen selijk achten in het belang van de mogelijkheden voor deze nieuwe organen zelf. Ik ben van mening, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie van grote betekenis kan worden voor de toekomstige ontwikkeling onzer maatschappij. Maar het doen ontstaan van de nieuwe maatschappelijke orga nen zal naar mijn stellige overtuiging geleidelijk en in vrijheid dienen te geschieden". Deken Ir. H. Bemelmans hield voor de algeme ne vergadering van de A.B.T.B. op 20 November j.l. een rede, waarin ten aanzien van de P.B.O. o.a. het volgende werd gezegd: „U weet, hoe de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie op sommige gebieden zegginsmacht gaat krijgen en hoe daartoe daardoor vanzelf de be moeienissen van onze eigen organisaties zullen worden overgedragen op algemene, dus neutrale instellingen. Ik heb het gevoel, dat de sympathie voor de P.B.C. in sommige kringen bewust of on bewust wordt ingegeven door de verwachting, dat stilaan de standsorganisaties worden teruggedron gen van hun bemoeienis op sociaal, sociaal-econo misch en technisch terrein en dat we via Stichting en P.B.O. tenslotte mogen belandden in de begeer de eenheidsorganisatie. We moeten op dit punt waakzaam zijn; afgezien van verarming in levenskijk meen ik, dat de standsorganisatie naar deze opzet ingekrompen, niet meer die vat zal hebben op de massa en aan gezegende werking ook op het geestelijk niveau zal inboeten en dat bovendien de invloed van ons Katholiek beginsel in het domein van economisch en openbaar leven een slag krijgt". Sterke, vrije standsorganisaties blijven noodzakelijk. De bedrijfstak landbouw heeft sinds 1945 een vorm van samenwerking tussen ondernemers en werknemers gevonden in het verband van de Stich ting voor de Landbouw. Deze samenwerking in Stichtingsverband heeft ontegenzegelijk bewezen voor onze landbouw van groot belang te zijn. Deze Stichting is 'bedoeld als een tijdelijk apparaat, als een voorloper voor het te vormen Landbouwschap. Intussen heeft de georganiseerde landbouw ge legenheid, zich te bezinnen omtrent vorm en in houd van deze P.B.O. voor de landbouw. Het resultaat hiervan zal uiteraard een compro mis moeten zijn, daar geen der partijen volledig zijn zin zal kunnen krijgen. Zo is o.a. ook de be slissing tot stand gekomen, dat het Landbouw schap op de bestaande organisaties zal worden op gebouwd en niet op de bedrijfsgenoten. Gezien deze ontwikkeling is ook in onze kringen de mening versterkt, dat naast het Landbouwschap het bestaan van sterke vrije organisaties noodzake lijk is, niet alleen ter voorbereiding van de meningsvorming der bedrijfsgenoten, maar ook als vrij critiekorgaan. Daarvoor zal er op moeten worden gelet, dat nu de opbouw op de organisaties is aanvaard, de districtsorganen van het Land bouwschap niet de functie gaan overnemen van de afdelingen der gewestelijke organisaties. Deze afdelingen immers zullen moeten blijven het fun dament van de standsorganisatie, waarin van on derop de meningvorming dient plaats te hebben. Mede aan de hand van de hierboven geciteerde uitspraken moge ook voor ons de slotconclusie zijn, dat in tegenstelling met vroeger gekoesterde idealen en gezien de ontwikkeling onze Mijen. van Landbouw ook bij de totstandkoming van het Landbouwschap als vrije organisaties blijvend een belangrijke taak zullen hebben te vervullen. 9 Dec. Je kunt door 'tvele misten Soms veel hebben gemist. Wij hebben door dit misten Bijna de trein gemist! 't Was hier mistig als in Londen, geen 5 meter kon je voor je uitzien. Heel Europa zat er volgens de radio onder. Je las in de couranten dat er ook al veel ongelukken door zijn veroorzaakt. Maandag is het de gehele dag mistig geweest en het werd maar niet licht. Op de middag kwam de zon nog even proberen, maar 't lukte niet en om 5 uur was het weer al donker. De electrische straatlantaarns kon je niet zien branden of je moest er maar 10 meter meer vanaf zijn. Wp zitten in de donkere zes weken, drie voor en drie na Kerstmis, doch de eerste zijn wel de don kerste. Het ploegwerk is al een eind gevorderd en er zal deze week niet veel meer overblijven. Je ziet aan alles komt ook een einde, al lijkt het soms niet zo te zijn. De graanprijzen als gerst, haver en ook de maïs bewegen zich in dalende lijn. Er schijnt in het buitenland zoveel te zijn dat ze de prijzen belang rijk laten zakken en in de veevoedersector juicht men dit van harte toe. Doch de verbouwers van deze producten zien dit met lede ogen aan. De stroprijs is vooral van tarwestro flink geste gen en het hooi is erg duur geworden. De aard- appelhandel is kalm met goede prijzen. St. Nicolaas is weer voorbij en de winkeliers, die zeer goede zaken hebben gemaakt, wijzen het pu bliek weer al in hun advertenties op de voordelige Kerstprijzen hunner producten. Er wordt tegenwoordig heel wat meer van dit feest gemaakt dan vroeger. We hadden vroeger ook wel St. Nicolaas, doch St. Nicolaas zelf zagen we nooit, hoogstens een zwarte hand van zwarte Piet, die om df deur wat pepernoten strooide. Doch i!u komt hij op bijna alle scholen in eigen persoon. Maandag is het groot appèl der Z. L. M. in Mid delburg. We gaan er natuurlijk van alle kanten naar toe, de leden uit Walcheren zijn ook altijd in Axel, toen ze aankwamen met een eindeloze rij autobussen. We hebben vele vrienden in Walche ren, bijna had ik ook vriendinnen geschreven, doch mijn vrouw leest dit misschien ook nog, dus tot ziens in Middelburg. Voor de leden van onze Kring en andere belang stellenden zal de heer Ir J. D. Dorst op Zaterdag 20 December a.s. om half drie 's middags in Hotel „Centraal" te Goes een lezing met lichtbeelden houden over zijn Amerikaanse reisindrukken. Wij hopen dat velen deze ongetwijfeld interes sante middag zullen bijwonen. J. M. KLOMPE, Voorzitter. A. E. BRUIJNING, Secretaris. Er rijn vele vormen van sparen, vaak gepaard gaande met onkosten voor zegels, incasso en administratie. De goedkoopste vorm is sparen bij de boerenleenbank. Hier worden geen kosten berekend en de spaarder heeft het volle profijt van rijn rente. Da Stichting Spaarbank van Een der meest gesorteerde zaken in Uw omgeving voor: JUWELEN, GOUD, ZILVER en UURWERKEN is het oude bekende adres: Lange Kerkstr. 30 - Opgericht 1834 - GOES Afkomstig uR èen oud Boerengeslacht ANNO 1859 Diiy van Beuiekom UTRECHT Onze folder op aanvrage ZEIL- EN ZAKKENHANDEL J. A. v. d. GOESKADE 11 G O 1 8 Telefoon 2728 (b.g.g. 3166 of 3256) JUTB ZAKKEN DEKZEILEN in bruin of wit ZAAIKLEDEN BINDERZEILEN HYDROLIN voor het waterdicht maken van dekzeilen COPPERANT tegen rotten, schimmel en broei van jute zakken Reparatie van jute zakken. Reparatie en waterdicht maken van dek zeilen. Ar Reparatie en bederfwerend maken van bietennetten. BXfOtCKBXK Aangssl. bij do Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht tractor met originele I. H. 4 cylinder diesel motor. Met recht genoemd - de kwali teitskrachtbron voor lage prijs Zierikzee Tel. 90 Lew e dorp Tel. 304 - K 1196 OOC8SO*»3ööaööC8aöC82aCH3ÖÖÖC8»»»aö«!C8»»5aC83 Voor het vervaardigen van Uw is het adres: Firma P. J. VAN DE SANDE Handelsdrukkerij Terneuzen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 11