Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. AFDELING WERKENDAM. AFDELING DE KEMPEN. OPENING NIEUW KANTOOR RIJKSLANDBOUWCONSULENT- SCHAP MIDDEN-BRABANT. VAN DE PENNINGMEESTER. UITBREIDINGSPLAN GEMEENTE EINDHOVEN. AANGEBODEN REACTIEDIEREN. VRIJGEMAAKTE RUNDVEEBESLAGEN. VERSCHILLENDE STEMMEN OVER DE P. B. O. NIEUWENDIJK: Donderdag 18 December, 10— IIY2 uur, Café v. d. Heuvel. De leden van de Afd. Werkendam der N.B.M.L. worden uitgenodigd tot bijwoning van een film avond op Maandag 15 December a.s., des avonds 7 uur, in de Nutszaal. Vertoont zullen worden verschillende interes sante films van de International Harvester Cy. op het gebied van landbouw en mechanisatie. In de pauze zal een verloting worden gehouden, waarvoor aantrekkelijke prijzen. Daar deze avond tevens bedoeld is tot het wer ven van nieuwe leden, wordt verzocht om ook niet- leden zoveel mogelijk mee te brengen. Namens het Afdelingsbestuur, A. WESTERHOUT, Secetaris. Op 2 December j.l. kwam de afdeling De Kempen der N. B. M. L. in hotel Lemmers, v/h Driessen, te Eersel in vergadering bijeen. De nieuwe voorzitter, de heer A. G. van Heijst, opende de vergadering met een woord van welkom tot de leden en in het bijzonder tot de heer Wun- derink, van de Stichting Nederlands Landbouw- kalkbureau, die aangeboden had een lezing te hou den, met als onderwerp: „Het kalk- en magnesium probleem op lichte gronden". De heer Wunderink begon zijn lezing met de mededeling, dat het kalkbureau geen handelszaak is, die een bepaald product naar voren brengt, doch een onderzoek- en voorlichtings-instituut, dat tus sen boer en fabrikant staat. Door spreker werden de volgende punten be handeld 1. Wat doet kalk in de grond. 2. Welke invloed heeft kalk op de meststoffen en vooral op magnesium. 3. Wat is het nut van kalk voor de groei van de planten. 4. Waarom verdwijnt kalk uit de grond. Deze punten werden achtereenvolgens uitvoerig door spreker behandeld. Na de pauze werden lichtbeelden vertoond van het proefveld van genoemd kalkbureau, welke duidelijk het verschil lieten zien van een te lage pH en magnesiumgebrek, ook werden enkele plaatjes van de kalkindustrie te Winterswijk en Zuid-Limburg vertoond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de leden een druk gebruik gemaakt, wel een bewijs dat de kalkfactor in deze streek belang rijk is. Nadat door de voorzitter was medegedeeld, dat er plannen zijn in Januari een filmavond te hou den, dankte hij de afgetreden voorzitter, de heer A. van Heijst, voor het vele werk voor de afde ling gedaan en dankte de leden voor het vertrou wen in hem gesteld. Voorts dankte hij de spreker, die ons een leer zame avond heeft bezorgd. Te 10.30 uur werd met een woord van dank voor de trouwe opkomst, de vergadering door de voor zitter gesloten. Ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuw kantoor van het Rijkslandbouwcon- sulentschap Midden-Brabant te Tilburg, werd in café „De Roskam" een feestvergadering gehouden op 4 December j-1. Onder de genodigden waren enkele vooraan staande figuren, o.a. Ir. P. A. den Engelse, namens de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, Prof. Hceren, van de Economische Hogeschool, tevens nauw betrokken bij het streek- onderzoek van het L.E.I., Ir. C.van Schendel, oud consulent, momenteel directeur van de R.K. Rijks- landbouwwinterschool te Roermond, Ir. J. van Keulen. Inspecteur van het Landbouwonderwijs, Ir. A. Th. Ariëns, voorzitter van het College van Rijksconsulenten in Noord-Brabant, Ir. Van Vliet, Ir. Schijen, de heer Raaymakers, secretaris der Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant en Ir. Van Haaren, secretaris N.C.B. In zijn openingswoord heette Ir. Crijns alle aan wezigen hartelijk welkom en sprak zijn voldoening uit over de samenwerking met de verschillende organisaties, welke evenals de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst beogen de verheffing van de boerenstand. Als standplaats voor dit consulent schap is Tilburg gekozen, wegens de centrale lig ging voor dit gebied. Tevens bracht Ir. Crijns dank aan B. en W. van Tilburg voor de medewer king welke is verleend bij dat verkrijgen van het pand en aan de Rijksgebouwendienst voor de ver bouw der kantoren, welke smaakvol zijn inge richt. Hierna gaf Ir. Crijns de gelegenheid aan diversse personen om een woord te spreken. Ir. Den Engelse nam hierna het woord en me moreerde de mutaties van de laatste jaren, welke niet bevorderlijk waren voor de werkzaamheden. Aan de hand van een kaart toonde Ir. Den Engelse dat Tilburg voor het consulentschap de gewenste plaats van vestiging is. In de tweede plaats heeft het gemeentebestuur grote bereidheid getoond door toezegging van de benodigde kantoorruimte, welke toezegging ook direct is nagekomen. Ten derde achtte spreker de vestiging in Tilburg belangrijk, waar ook de N.C.B. aldaar is geves tigd. Gaarne zag spreker een goede samenwerking tussen de organisaties en de Landbouwvoorlich- tingsdienst. De instelling van een eigen voorlichtingsdienst door een der organisaties, acht spreker niet ge wenst. Bij aanstelling van personeel bij de Rijks- landibouwvoorlichtingsdienst wordt immers reke ning gehouden met de aard van de bevolking, zo dat steeds een goed begrip voor elkaar blijft be staan. Echter speet het spreker, dat de "bereidheid om met de landbouwvoorlichtingsdienst samen te werken, niet steeds voldoende aanwezig is. Spreker wees op de N.B.M.L., waar een geregeld contact bestaat met de consulenten, waardoor een vruchtbare samenwerking mogelijk is. Van belang wordt geacht, dat ook de hoofden van de landbouwscholen contact houden met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst om het onder wijs levend te houden, zodat het niet enkel theore tisch onderwijs wordt. Tenslotte bracht spreker nog naar voren dat dit nieuwe kantoor een der mooiste kantoren van ons land is, echter zou dit niets te betekenen hebben, indien hiervan geen goed gebruik zou worden gemaakt. Ir. Den Engel se sprak de hoop uit, dat men niet tevreden zou zijn met het reeds gedane werk, maar op de goede weg voort zou blijven gaan om door deze Dienst anderen te helpen. Nadat hierna nog enige sprekers het woord had den gevoerd, werd de nieuwste film van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst: „Verbetering van verwaarloosd grasland" vertoond. Hierna werd gelegenheid gegeven om het nieu we kantoor te bezichtigen. Ir. Den Engelse opende dit kantoor officieel door het doorknippen van een lint. In groepen werden daarna de genodigden door de diverse assistenten rondgeleid. Na deze bezichtiging van het gebouw werd de genodigden een koffiemaaltijd aangeboden. Ook vanaf deze plaats willen wij het Rijksland- ibouwconsulentschap Midden-Brabant gelukwensen met dit prachtige nieuwe kantoor, dat ongetwij feld ook hen, die hierin werken, voldoening zal schenken. Moge dit consulentëchap, onderleiding van haar actieve consulent Ir. Crijns, in de komen de jaren vruchtbaar werk kunen verrichten in het belang van de landbouw in Midden-Brabant. Wij ontvingen intussen de afrekening van de contributie van de afdeling Woudrichem, die we hierbij met dank voor de overmaking verantwoord den. Van twee afdelingen zien we nog-de over making van de contributie tegemoet. Wanneer we ook deze binnenkort mogen ontvangen, kun nen we het nieuwe jaar met een schone lei begin nen. Tot en met 29 December ligt op het Bureau van Gemeentewerken, Stratumsedijk nr. 20, voor een ieder ter inzage het ontwerp van een plan tot her ziening van het partieel uitbreidingsplan „De Nieuwe Erven". Belanghebbenden kunnen zich gedurende boven genoemde termijn met bezwaren tot de Gemeente raad wenden. Hieronder volgt een opgave van het aantal reactiedieren, aangeboden voor slachtpremie in de vierweekse periode van 5 October tot en met 1 No vember 1952 benevens van het totaal sinds 20 Mei 1951. 5 Oct. 20 Mei 1951 i/m t/m Provincies 1 Nov. 1 Nov. 1952 Groningen 136 8.372 Friesland 10 881 Drenthe G6 2.562 Overijssel 1.288 10.790 Gelderland 1.229 12.307 Utrecht 1.080 11.062 Noord-Holland 1.510 16.735 Zuid-Holland 1.950 26.112 Zeeland 93 2.615 Noord-Brabant 3.557 43.291 Limburg 728 14.100 Nederland 11.953 148.827 Overzicht van het aantal rundveebeslagen dat in de periode van 20 Mei 1951 tot en met 1 November 1952 vrij van tuberculose is geworden: Provincie Aantal Groningen 1465 (1251) Drenthe 1355 292) Overijssel 4844 (3218) Gelderland 5130 (1954) Utrecht 1340 917) Noord-Holland 2158 (1311) Zuid-Holland 1458 (1158) Zeeland 1460 552) Noord-Brabant 8338 (1224) Limburg 4614 328) Nederland 32162 (12205) Onder de 32.162 vrijgemaakte rundveebeslagen bevinden zich 78 rundveebeslagen, die na afloop van de voor die beslagen vastgestelde sanerings periode zijn gesaneerd, zodat de betrokken vee houders niet in aanmerking zijn gekomen voor uitkering van de extra-heffing of van slacht- premies. De tussen haakjes geplaatste getallen geven de aantallen rundveebeslagen aan, die meer dan een jaar voor het einde van hun saneringster-mijn zijn vrij gemaakt. Sinds de Raamwet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie tot stand is gekomen, wordt in verschillende kringen druk gediscussieerd over de voor- en nadelen, welke voor het bedrijfsleven aan de P.B.O. verbonden zouden kunnen zijn. In de kringen van de landbouworganisaties staat dit onderwerp in het middelpunt van de 'belangstelling en is thans een ontwerp voor een Algemene Maat regel van Bestuur tot instelling van een Land bouwschap in bespreking. Wordt over dit ont werp, waaraan door de Sociaal Economische Raad intussen sterk is geschaafd, overeenstemming be reikt, dan kan in het verloop van het volgende jaar de instelling van een Landbouwschap worden tegemoet gezien. Wordt deze overeenstemming niet bereikt, dan zal de instelling van een Land bouwschap bij afzonderlijke wetgeving dienen te geschieden, waarmee uiteraard dit vraagstuk voor de landbouw op de lange baan wordt ge schoven. Maar daarnaast zal hiermee het vraagstuk van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor de land bouw meer in de politieke sfeer komen en ook hieraan kunnen bezwaren zijn verbonden. De gedachte van de bedrijfsgemeenschap, die aan de P.B.O. ten grondslag ligt, zal bij werkgevers en werknemers moeten groeien. Hiervoor is wederzijds begrip en vertrouwen nodig. Mogelijk zou dit groei-proces door berijders van politieke stokpaarden wel eens ernstig kunnen worden ver stoord. Het is interessant om te beluisteren, welke geva ren verschillende in de totstandkoming van de P.B.O. menen te moeten zien. Al naar gelang het kamp waaruit men afkomstig is, ziet de een hierin het gevaar van toenemende Overheidsbemoeienis met het bedrijfsleven, de ander ziet in de P.B.O. het paard van Troje, waarmee de terugkeer van het individualistische stelsel in huis wordt gehaald, terwijl weer anderen hierin een grote inmenging van de werknemers met de belangen van het be drijfsleven menen te moeten zien. intussen is de discussie hierover nog in volle gang en is het dienstig, dat inzake deze belangrijke reorganisatie van het bedrijfsleven geen overhaaste beslissingen worden genomen. Wat zegt men in andere kringen? Volgens het „Algemeen Handelsblad" is door Prof. P. J. Oud in zijn inaugurele rede hiervoor o.a. het volgende betoogd: „Wat geldt voor de centralisatie over provinciën en gemeenten, geldt evenzeer voor decentralisatie over wat men tegenwoordig doelcorporaties noemt. Bij de vele overheidsbemoeiingen met het be drijfsleven kunen hier straks de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties een nuttige rol gaan spelen. Mits haar ontwikkeling in goede banen wordt geleid.. Ik versta daaronder in de eerste plaats, dat zij werkelijk autonome lichamen zullen worden. Geen verlengde armen van de centrale overheid, maar niet minder, dat zij democratische lichamen zullen zijn, gebaseerd op het beginsel der openbaarheid en van een behoorlijke zeggenschap der bedrijfs- genoten. Waar de verhoudingen in het bedrijf voor een dergelijke organisatie nog niet rijp zijn, onthoude de centrale overheid zich er van de óp- richting te forceren. Door dwang kan op dit punt niets goeds worden bereikt. Natuurlijk ben ik niet blind voor het gevaar, dat een doelcorporatie het oog zo zeer kan richten op haar eigen belangen, dat 2ij het algemeen beiang uit het oog verliest.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 10