Algemene Ledenvergadering der Z.L.M. Du Puits Lucerne waarin opgenomen het NOORD-BRAB ANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE No. 2151. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 6 DECEMBER 1952. 41e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt ƒ10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2,Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. ©verzie fit Allen in onze mooie provincie, die iets te maken hebben met de bietencampagne 1952 weten welk een strijd er gevoerd is om de suiker- bietenoogst uit de grond te halen, van het land te krijgen en tenslotte tijdig aan een der suikerfabrie ken afgeleverd te zien. Zo wat alle mogelijke weersomstandigheden - - behalve goede hebben de werkers in de land bouw, boeren en landarbeiders, moeten trotseren. Geweldige plensbuien doorweekten de grond, maakten een soort modderpap van de vele opritjes of dammetjes en veranderden de polderwegen in bijna onbegaanbare paden. Vele malen ook over vielen deze regenvlagen de bietenstekers en -kap pers, als deze juist bezig waren en zij trachtten te profiteren van droge ogenblikken. Stormvlagen gierden over het Zeeuwse eilandenrijk. En aan het eind vah deze moddercampagne de vorst. Eerst welkom, daar het eindelijk droog werd, maar al spoedig gevolgd door sneeuw, die alles nog wat onaangenamer maakte. Hopenlijk beschouwt men bovenstaande niet als een klaagzang op het weer. Want hieraan valt toch niets te veranderen. Eerder zouden wij de aan dacht op twee andere kanten van deze moeilijke campagne willen vestigen. In de eerste plaats dan op het geweldige doorzettingsvermogen, waarmede boeren en arbeiders toch bijna alle bieten eruit heb ben gekregen om deze te bestemder plaatse af te leveren. Dit verdient ongetwijfeld een\voord van hulde en dank. De binnenlandse suikerproductie is van groot belang voor geheel ons volk. Zij spaart immers de zo schaarse dollars, die de Overheid moet geven voor elke kilo suiker, die Nederland tekort komt. De inspanningen en de geleden ontberingen van de nu practisch achter ons liggende herfst komen dus ons gehele volk ten goede. En wij moeten on willekeurig denken aan een toestand van een aan tal jaren, toen er een groot gebrek aan steenkolen op Maandag 15 December a.s. te 1.30 uur in „Schut tershof" te Middelburg. Agenda: 1. Opening en openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 27 Juni 1952. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting 1953 en contributievaststelling 1953. 5. Rondvraag. 6. Inleiding door de Hoogedelgestrenge heer Ir. J. A. P. Franke, plv. Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening, over het onder werp: „De agrarische aspecten van in- en uitvoer". 7. Gedachtenwisseling. 8. Sluiting. M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris. was. De mijnwerkers besloten toen om over te werken, zelfs op hun vrije Zondagen. Zij oogstten hiermede terecht de dank van ons volk, die in de grote dagbladpers duidelijk tot uiting werd ge bracht. Het zou thans stellig een goede beurt zijn als deze zelfde dagbladpers eens de aandacht ves tigde op het gepresteerde voor de suikervoorzie ning. Boeren en landarbeiders hebben dit verdiend! Grote schade. In de tweede plaats is er door de moeilijke omstandigheden grote schade ontstaan. Afgezien nog van opbrengst en gehalte der suikerbieten, willen wij eens wijzen op de enorme hoeveel heden grond, die, tegen ieders wil, naar de fa brieken zijn vervoerd. Als wij schatten, dat dit zeker twee keer zoveel is als in jaren waarin het weer normaal is, zijn wij er niet ver naast. Dit be rekent nuttelozevervoersku-. en en. soms een ge martel bij de fabrieken met het schoonspuiten. Uit eindelijk over de gehele linie, vanaf het rooien tot de verwerking, hogere onkosten. Dat deze voor een groot deel gaan ten koste van de beurs van de teler zal ieder duidelijk zijn. Zo snellen wij dan het einde van het jaar 1952 tege moet en kunnen slechts hopen, dat deze herfst er één was, waarvan De Bilt zal zeggen, één van de slechtste in de laatste 150 jaar. Want dan zal het hoogstwaarschijnlijk weer even duren voor ook deze records verbeterd of moeten wij spreken van „verslechterd" worden. En tenslotte hopen wij dat het L. E. I. in haar kostprijsberekeningen de suikerbiet vooral dit jaar niet vergeet! Nu wij het toch over de suiker hebben, zouden wij willen aandringen op een tijdige bekendmaking suikerprijs 1953. Wij lazen namelijk in de mededelingen bij de Agenda van de Hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw een bericht over de kosten van de buitenlandse witsuiker. Hierin wordt vermeld, dat de sterke uitbreiding van de Cubaanse voorraden geleid hebben tot een scherpe daling van de suikerprijs. De gemiddelde prijs van Cuba-suiker over 1951 bedroeg omgerekend 47,75 per 100 kg. De notering was op 30 September 1952 gedaald tot 33,41 per 100 kg, een daling van 30 Door het grotere aanbod van scheepsruimte en de sterke uitbreiding van de koopvaardijvloot over de gehele wereld, zijn ook de vrachtprijzen gedaald. Door dit alles zijn de kosten van aankoop ruwe Cubaanse suiker, vervoer en raffinering hier te lande, gelijk gekomen aan de prijs, die de Neder landse Regering aan onze fabrieken betaalt. Voegen wij nu deze tendenz bij de ervaringen, die de boer deze herfst heeft opgedaan en zien wij, dat het areaal suikerbieten in 1952 een achter uitgang boekte ten opzichte van 1951, dan geloven wij, dat alleen een tijdige bekendmaking van de suikerprijs, die zeker niet lager dient te zijn dan de huidige, een verdere teruggang kan tegengaan. Een teruggang is zeker niet in het belang van ons land. Naast deviezen speciaal dollarverlies zou ook de werkgelegenheid in de landbouw er onder lijden. Dit alles zou lijnrecht ingaan tegen het beleid van de huidige Regering. En tegen de belangen van telers en arbeiders. In de Nieuwe Rotterdamse Courant' van 1 Dec. lazen wij tenslotte een bericht over De Wereldsuikerproductie. „Het Bureau voor de Agrarische Betrekkingen van het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft bekend gemaakt, dat de suikerproductie in de wereld in het volgende seizoen, waarschijnlijk 4 pet. kleiner zal zijn dan de record-productie van 38,2 millioen short ton van het vorige jaar. Het bureau raamt de wereldproductie van centrifugaal riet- en bietsuiker voor 1952/53 op 26.7 millioen short ton ruw. Dit zou 34 pet meer zijn dan de gemiddelde wereldproductie in 1945/49 en 29 pet. meer dan de productie in 1935/39, zo deelt het bureau in zijn voorlopige rapport over de suiker productie in de wereld mede. Het rapport voegt hieraan toe, dat wanneer de oogsten van Cuba en Portorico niet beperkt zouden zijn, de productie in 1952/1953 waarschijnlijk in totaal 3 pet groter zou zijn geweest dan de record- oogst van het vorige seizoen. De productie van centrifugaal rietsuiker in de gehele wereld zal naar verwacht wordt in 1952/53 22.6 millioen ton bedragen of 6 pet minder dan de recordoogst van 24.2 millioen ton van het vorige jaar. De verminderde raming voor rietsuiker is het rechtstreekse gevolg van de voorgestelde oogst- beperkingen op Cuba en Portorico, waardoor de suikerproductie in deze gebieden vermoedelijk 2.7 millioen ton beneden de totale mogelijke productie zal blijven. Er zijn slechts enkele andere producen ten in de wereld, die een verminderde rietsuiker productie in 1952/53 verwachten. Volgens het rapport wordt in West-Europa dit jaar een productie van centrifugaal suiker ver wacht van 6.4 millioen ton of 100.000 ton minder dan 1951/52. Groter productie in de Sowjetunie, welke naar verwacht wordt 2.5 millioen ton zal be dragen, of 200.000 ton meer dan in 1951/52, zal ver moedelijk een tegenwicht vormen tegen de produc tievermindering in Europa door slecht weer en ziekteschade. Men verwacht dan ook, dat de wereldproductie van bietsuiker bijna 14.1 millioen ton zal bedragen, (v. j. 14 millioen ton)." Interessante cijfers. Zij wijzen er ons inziens op, dat dank zij de productiebeperking in de belang rijkste rietsuikergebieden, de wereldprijs voor in zakken behoed is geworden. Alle factoren in aanmerking genomen, menen wij nogmaals, dat de Minister van Landbouw er goed aan zal doen de suikerprijs voor oogst 1953 spoedig op hetzelfde peil vast te stellen als de hui dige. De boer heeft dat bij het opstellen van zijn bouwplan, hetwelk reeds thans geschiedt, nodig in deze tijden van onzekere marktprijzen. Consumptie-aardappelen. Het schatten van de hoeveelheid in Nederland aanwezige en dus beschikbare aardappelen is steeds een van de moeilijkste dingen geweest. V/el kan men de opbrengsten vrij nauwkeurig schatten, doch het is vooral het verlies door knolziekten en door het bewaren, waarover men meestentijds in het duister verkeert. Zo is het dit jaar bekend, dat de opbrengst van consumptie-aardappelen ongeveer 10 hoger ligt dan verleden jaar bij een practisch gelijk areaal. Er is in het „Korte Verslag" van een der vorige vergaderingen van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. reeds opgewezen, dat een regelmatige af zet van de grotere productie mede voornamelijk zal afhangen van de mogelijkheden tot export. Thans heeft ook de Hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw zich beraden over de positie van de consumptie-aardappelen en de afzet mogelijkheden. Zij meent te moeten betwijfelen, of de beschik bare gegevens omtrent de oogstramingen als juist moeten worden beschouwd; zulks in verband met optredende verliezen tengevolge van knolziekten. Mede in verband met het gunstige verloop van de KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL K APELLE-BIEZELINGE Het beste Luecrneras ter wereld!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1