VERZEKERINGSZAKEN JOonen en Sociale voorzieningen Zitdagen Winterlonen in de Landbouw Winterlonen in de Tuinbouw Zaadteelt-actualiteiten 75 y2 Van man tot man LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED. (Z. V. V.) ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE. Met ingang van 1 December a.s. gelden de vol gende arbeidstijden: A. Voor arbeiders, belast met de verzorging van vee, voor bouw- en paardenknechts en voor hen, die arbeiden met zware landbouwmachi nes: 5 werkdagen a 9 uur en een Zaterdag van 5 uur, dus 50 uur per week. B. Voor de overige arbeiders: 5 werkdagen a 8 uur en een Zaterdag van 4 uur, dus 44 uur per week. Overeenkomstig de kortere werktijd zullen vanaf 1 Dec. a.s. voor de arbeiders, genoemd onder A, de volgende weeklonen gelden. per week 17-jarigen 27,05 18 30,70 19 35,33 20 38,70 21 41,55 22 44,05 23 en oudere 46.15 Voor de arbeiders, genoemd onder B. blijven uiteraard dezelfde uurlonen gelden. In verband met de kortere werktijd zal echter ook voor deze categorie de loonberekening wijziging ondergaan. Voor de goede orde laten wij hieronder de uurlonen volgen: Vakarbeiders Ongeschoolden 17-jarigen 51 cent 49 cent 18 58 55 19 67 63 20 73 67% 21 79 72 22 84 75% 23 „en oudere 88 81 Nogmaals bovenstaande werktijden, weeklonen en uurlonen zijn voor het eerst van toepassing over de week van 1 tot 6 December 1952. Ook voor de tuinbouw gaat vanaf 1 December a.s. de winterregeling in; d.w.z.: dat voor de ar beiders dezelfde werktijden gelden als onder A. en B. genoemd (zie landbouw). Voor vaste arbeiders, indien zij nimmer in ac- coord werken gelden vanaf 1 December a.s. de volgende weeklonen: Vakarbeiders Ongeschoolden C. 17-jarigen 25,63 24,13 18 29,10 27,43 19 33,48 31,63 20 35,68 33,58 21 38,35 36,30 22 40,40 37,70 23 „en ondere 42,45 40,25 De betekenis en de omvang van de teelt van land- en. tuir.bouwzaden in de ruimste zin, hangt nauw samen met de vakkennis van teler en han delaar, hun technische uitrusting en toegepaste doelmatigheid om de kwaliteitsproductie van een intensieve bodemcultuur concurrerend af te zetten in binnen, en buitenland. Daarbij is voorlichting en controle van Rijksproefstations en Keuringsdien sten onontbeerlijk, evenals de voorlichting van ambtelijke consulenten en bijstand van doeltref fende organisatie van telers en handelaren, waar bij beide contracterende partijen elkaar goed ver staan. De kweker-handelaren houden het oog gericht op de afzetmogelijkheden van de te vermeerderen zaden, met alle> op- en neergang in rassensortiment en opbrengsten en wisselvallige export. Het risico is bij participatiecontracten voor de teler groter dan bij contractteelt op vaste prijzen, maar uiter aard met grotere winstkansen bij meer vraag dan aanbod. Mede omdat de contractteler op de om vang van de teelt en dus van de productie geen invloed heeft en geneigd is te vergelijken met de rentabiliteit van eenvoudige land- en tuinbouwge- wassen, is een combinatie van contractteelt op participatie met een zekere minimumprijs aantrek kelijk om de risico's bij zoveel onberekenbare fac toren tussen teler en kweker-handelaar meer even wichtig te verdelen. Bij suikerbietenzaad is dit van ouds het geval in tegenstelling met voederbietenzaad; bij gras zaden breidt de participatie zich uit en bij spinazie- zaad komt ze ook reeds voor. Voor de goede ver*. standhouding is dan evenwel door of namens de betreffende contracttelers decharge van de afre kening nodig, welke organisatorisch tevens dienst baar kan worden gemaakt aan de voorzieningen in eventuele leemten in de contractbepalingen. En aan dé introductie van zaadteeltcontracten voor 1953! De Directeur der Contractzaadtelers-vereniging, B. MEIHUIZEN. D. Voor vaste vakarbeiders, werkzaam in liet boomkwekersbedrijf, die niet kunnen snoeien, enten en oculeren en/of bijzondere verantwooN delijkheid dragen. 17-jarigen 18 19 20 21 22 23 24,63 27,85 32,18 34,13 36,75 38,75 40,80 E. F. en oude" Voor arbeiders, belast met de verzorging van vee/of paarden, indien zij nimmer in accoord werken 17-jarigen 26,93 18 „30,70 19 35,33 20 37,83 21 40,55 22 42,55 23 en oudere 44,65 Voor losse arbeiders: V akarbeiders Ongeschoolden per uur per uur 17-jarigen 51 cent 49 cent 18 58 55 19 67 63 y2 20 71 y2 67 y2 21 77 72 y2 22 81 23 en oudere 85 81 Toelichting. De aandachtige lezer zal opmerken, dat voor de losse vakarbeiders in de tuinbouw niet hetzelfde uurloon geldt als in de landbouw. Ook voor de knechts belast met de verzorging van vee enz. is het weekloon in land- en tuinbouw verschillend. Dit verschil nu is te wijten aan het feit, dat de voorstellen voor de C.A.O. voor de Tuinbouw, con tractjaar 1952/1953, nog steeds niet zijn goedge keurd door het College van Rijksbemiddelaars. In bedoelde voorstellen is door partijen ook de laatste loonsverhoging, welke voor de landbouw reeds van kracht is, verdisconteerd. De vraag is nu of het College deze verhoging ook voor de tuinbouw zal goedkeuren. Zolang dit nog onzeker is moeten wij adviseren bovenstaande lonen in aanmerking te nemen. Zodra er van het College één of andere goedkeuring komt zullen wij zulks bekend maken, hetgeen dan in ieder geval niet betekent, dat eventuele verhogingen met terug werkende kracht betaald moeten worden. Intussen komen we in de omstandigheid te ver keren, dat in Zeeland, met zijn overwegend ge mengd bedrijfstype, verschillende lonen voor land en tuinbouw gelden, een o.i. ongelukkige omstan digheid. Het is voor ons dan ook een groot vraag teken waarom het College van Rijksbemiddelaars zolang met haar beslissingen wacht. Vragen op dit gebied gelieve U steeds te richten aan het Secretariaat der Z. L. M.: Afd. Werkgevers- belangen, Landbouwhuis, Goes. de L. In vergelijking met vroegere jaren gaat het de boeren niet slecht. Een gelukkig verschijnsel, want een welvarende boerenstand is voorwaarde voor een welvarend volk. Jammer genoeg is dit inzicht nog niet algemeen, en zo komt het dat er heel wat mensen zijn, die menen, dat het de boeren „te goed" gaat en dat zij geen zorgen kennen. Zelf weten de boeren beter. De zorgen in het heden en voor de toekomst zijn nog groot en tal rijk. De belastingen zijn zwaar en beletten het sparen, de sociale lasten stijgen, en de grondaan- was is te gering om een volgende generatie in haar geheel in staat te stellen het boerenbedrijf uit te oefenen. Juist omdat de gelegenheid tot kapitaal vorming onbreekt, raakt zowel de oude als de jonge boer in de knel. De vader immers moet op het bedrijf blijven om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien, de zoon kan dientengevolge én zijn vader niet opvolgen, én door gebrek öf aan grond öf aan geld niet zelf een bedrijf beginnen. Het gevolg is dat er naar een noodoplossing wordt gezocht, zoals emigreren en splitsing van een be drijf. Maar wat de eerste betreft: de Zeeuwse boer toont niet veel animo om naar het vreemde land te trekken, en wat het tweede aangaat: zij komt de rendabiliteit van een bedrijf nooit ten goede. Bovendien men kan niet aan het splitsen blijven en het is bekend, dat er alreeds maatregelen tegen worden overwogen, zoals blijkt uit de nieuwe ver kaveling op Walcheren. Welke grote vraag rijst er boven al deze kwesties uit? Is het niet deze: Hoe moet het straks gaan als de boer een dagje ouder is geworden? Moet hij dan op zijn bedrijf blijven, en het volgend ge slacht een sta-in-de-weg zijn? Hoe moet de zoon in staat gesteld worden zelf te boeren? De tijd is voorbij, dat een boer zich na een aantal jaren kan terugtrekken en van zijn geld kan gaan leven. Hij zal er over moeten denken zijn bestaan zo in te richten, dat hij van de vruchten van zijn arbeid kan leven zonder zijn kinderen te kort te doen. SEROOSKERKE. Van 15 tot en met 28 November ligt ter secreta rie' voor een ieder ter inzage het door de gemeen teraad vastgestelde plan tot gedeeltelijke herzie ning van het uitbreidingsplan. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gementeraad hebben gewend kunnen vóór 10 Januari hun bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. DOMBURG. Het door de Raad vastgestelde uitbreidingsplan in onderdelen is door Gedeputeerde Staten van Zee land op 7 October goedgekeurd. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend kunnen binnen een maand na 10 November beroep instellen bij de Kroon. De Zeeuwse Maatschappij voor Landbouw heeft in de honderdtien jaren van haar bestaan haar leden op tal van gebieden met deskundige voor lichting gediend. Om voor de problemen welke een gevolg zijn van deze aan iedere boer bekende situa tie, een oplossing te vinden, heeft zij het Z. V. V. in het leven geroepen. In deze kwesties een passende dat is een voor ieder individueel geval anders luidende voorlichting te geven, is de taak van degenen, die in het Z. V. V. werkzaam zijn. Velen maakten reeds van hun deskundige diensten ge bruik. Het is ongerijmd, dat in het boerenbedrijf, waarin de voorzorg voor gewas en vee zulk een beslissende rol speelt, waar voor de arbeider de nodige voorzieningen zijn getroffen, de onder nemer, de boer en zijn gezin aan de onge stadigheden van het bestaan zou zijn overgeleverd. (Wordt vervolgd.) TERNEUZEN: Woensdag 3 December a.s. in Hotel „Des Pays-Bas", van 2.304.30 uur (de heer Wegner). OOSTBURG: Woensdag 3 December a.s. in Café „De Vuijst", van 24 uur (de heer Cevaal). MIDDELBURG: Donderdag 4 December a.s. in Café „De Eendracht", van 13—16 uur (de heer Cevaal). KORTGENE: Donderdag 4 December a.s. in Hotel „De Korenbeurs", van 1113 uur (de heer Wegner). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, successie-, studie- en uitzetverzekering. Tevens gelegenheid tot het maken van afspraken voor huisbezoek. Het Adviesbureau voor Oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw maakt hiermede be kend, dat de zitdagen in de provincie Zeeland, als volgt zijn vastgesteld: OOSTBURG: Woensdag 3 December 1952, van 14 16 uur in Café „De Vuijst" (Markt). MIDDELBURG: Donderdag 4 December 1952, van 1416 uur, Dam 43. ZIERIKZEE: Donderdag 4 December 1952, van 1116 uur, in het ..Huis van Nassau". GOES: Dinsdag 9 December 1952, van 1014 uur, ten kantore van de Stichting voor de Land bouw, Grote Markt 28A.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 4