Algemene Ledenvergadering der Z.L.M. Eureka Groenkraag ?r Zeeland öELBURO ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE No. 2150. Frankering bij abonnement: Terneuzen 40e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOU Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. LM. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt ƒ10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. (BverzicRt Op 1 December a.s. herdenkt een bekend man in de Nederlandse landbouwwereld een merkwaardig feit. Nu eens niet iemand, die in de een of andere tak van landbouworganisatie of coöperatie een lange staat van dienst heeft. Ook niet iemand, die in Rijksdienst de landbouw jarenlang mede voor uit geholpen heeft. Maar thans is het iemand, die „slechts" zijn pen gehanteerd heeft. Iemand, die wekelijks duizenden boeren in geheel ons land heeft doen genieten van de begaafde en kundige wijze, waarop hij deze pen hanteerde. De heer Nypels 50 jaar redacteur van „De Veldbode". Het is de heer Nypels, die een zeldzaam gouden jubileum zal vieren. Vijftig jaar lang heeft deze man daar in het Zuiden van Limburg zijn „Veld bode" wekelijks in elkaar gezet. Dat ook „De Veld bode" op 1 Dec. vijftig jaar zal bestaan, maakt het jubileum des te merkwaardiger. Vergeleken bij de heer Nypels is schrijver dezer Overzichten slechts een „jong broekje". Maar toen wij, nu bijna zeven jaar geleden, belast werden met het secretariaat van de Z. L. M. en daarbij tevens de zorg en de verantwoordelijkheid kregen voor ons Zeeuws Landbouwblad, werd ons door verschillen de raadslieden gezegd, dat het steeds nuttig zou zijn wekelijks „De Veldbode" te lezen. Want, zo zeide men ons, dit blad wordt samengesteld door de beste Nederlandse landbouwredacteur. En voor al de door de heer Nypels zelve geschreven ge deelten waren de moeite ten volle waard. Hier is namelijk een man aan het woord, die naast een vlotte pen over een schat van kennis en ervaring op Maandag 15 December a.s. te 1.30 uur in „Schut tershof" te Middelburg. Agenda: 1. Opening en openingsrede door de Voorzitter. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 27 Juni 1952. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting 1953 en contributievaststelling 1953. 5. Rondvraag. 6. Inleiding door de Hoogedelgestrenge heer Ir. J. A. P. Franke, plv. Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening, over het onder werp: „De agrarische aspecten van in- en uitvoer". 7. Gedachtenwisseling. 8. Sluiting. M. A. GEUZE, Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Secretaris. de landbouw betreffende beschikt. Dit alles niet alleen opgedaan in het eigen land, maar ook door vele reizen in het buitenland. V/ij hebben de toen gegeven raad opgevolgd en hebben daar niet alleen nooit spijt van gehad maar zeer veel van geleerd. Het is te begrijpen, dat wij ook een gelegenheid zochten kennis te maken met deze doorgewinterde landbouwjournalist. En ook dat genoegen hebben wij mogen smaken. In menig gesprek hebben wij kunnen ervaren, dat de heer Nypels alle takken v#n onze landbouw en de problemen, die daar lig gen, door en door kent. Daarnaast beschikkende over een zeer goed inzicht in de wereldproblemen, heeft de redacteur van „De Veldbode" dit blad al die jaren op hetzelfde hoge peil kunnen handhaven. Talloze deskundigen heeft hij aan zijn blad weten te verbinden, zodat het i'.Vgegroeid is tot een on misbaar iets voor diegenen, die van de economische en technische vraagstukken op de hoogte willen blijven. Wij weten, dat de heer Nypels helemaal niet graag in het zonnetje wil gezet worden. Maar dit jubileum mag niet ongemerkt voorbij gaan. Vele Zeeuwse boeren lazen en lezen „De Veldbode". Wij zijn ervan overtuigd uit hun aller naam te spre ken, wanneer wij van deze plaats de jubilaris har telijk dank brengen voor het gebodene in die reeks van jaren. Vriend Nypels het ga U nog lang goed! Gij zult daar in het mooie Zuid-Limburgse heuvellandschap weer rustig voortgaan met Uw vruchtbare arbeid. Dat dit nog lang zo moge zijn! Melkprijs. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft voor het melkprijsjaar November 1952November 1953 de garantieprijs voor de melk vastgesteld op 20 cent per kg melk met een vetge halte van 3,5 In afwijking van de in de laatste jaren gevolgde gedragslijn is de zogenaamde ver- rekenprijs voor consumptiemelk boven het niveau van de garantieprijs vastgesteld, te weten op 22 cent per kg. De Regering heeft zich in principe verenigd met het voorstel van het bedrijfslven, met ingang van 18 April 1953 de bepalingen ten aanzien van de be stemming van de melk en de prijsvorming van con sumptiemelk te doen vervallen. Dit heeft tot ge volg, dat de aanvullingsregeling voor consumptie- melk op die datum niet langer van kracht zal zijn. Aangezien de kostprijzen in de verschillende ge bieden sterk uiteenlopen is de garantieprijs voor het thans aangevangen melkprijsjaar gebaseerd op de gemiddelde kostprijs in de zandgebieden. Bij het vaststellen van deze prijzen is er van uit gegeven, dat een wederom door het Bedrijfschap voor Zuivel ingesteld Zuivelfonds het betalen van een toeslag op alle in consumptie gebrachte melk zou mogelijk maken. Deze toeslag zal gelijk zijn aan het verschil tussen de zuivelwaarde en de ver- rekenprijs. Uit het Landbouw Egalisatiefonds zal opnieuw een subsidie worden verleend voor alle consumptie- melk, mede als gevolg waarvan vooralsnog geen wijzigingen in de consumptiemelkprijs zullen wor den aangebracht. Hoewel in onze overwegende akkerbouw-provin- cie de aandacht van vele boeren niet in de eerste plaats gericht is op de zuivelproducten, is het be drag, dat als melkgeld naar de Zeeuwse bedrijven vloeit, toch zeer aanzienlijk en zeker de moeite waard. De grote problemen, waarvoor b.v. het westen van ons land met de bevolkingscentra zit, bij de melkvoorziening, kennen wij hier niet. Der halve zij hier slechts in het kort medegedeeld, dat de Stichting voor de Landbouw zich in een schrij ven tot de leden van de Tweede Kamer heeft ge wend, teneinde te wijzen op de ongewenste toe stand van een maximum-consumentenprijs, die liefst 8 k 9 cent per liter lager ligt dan de kostprijs van de aan te voeren aanvullingsmelk. Jaarlijks kost dit de staatskas en de melkveehouders een slordige 150 millioen gulden. Volgens de publicatie van de Minister zit er toch een verandering in de lucht. Voor de akkerbouwers plaatsen wij hier tenslotte een persbericht van het Ministerie van Landbouw over de Voorlopige oogstraming akkerbouw producten 1952. Volgens het C.B.S. zijn de uitkomsten van de voorlopige raming van de oogst van akkerbouw gewassen, welke betrekking heeft op de verwach tingen, zoals deze golden omstreeks 1 October, als volgt. Gerekend wordt op een totale opbrengst aan granen van 1625 millioen kg, d.i. 108 millioen kg meer dan het vorig jaar. Tarwe en gerst leveren respectievelijk 324 (v.j. 270) en 237 (v.j. 210) mil lioen kg op. Rogge vertoont bij een lagere hectare opbrengst een hogere totaal-opbrengst dan vorig jaar, n.l. 480 millioen kg (v.j. 458), zulks op grond van de uitbreiding van het beteelde areaal. Alleen bij haver blijkt de opbrengst bij gelijkblijvend areaal te zijn teruggelopen tot 471 millioen kg (v.j. 491). Van de peulvruchten leverden alleen de erwten een hogere totaalopbrengst op, n.l. 71 millioen kg tegen 59 in 1951. Voor veldbonen liep deze terug van 8,7 tot 7,2 millioen kg, voor stambonen van 13,9 tot 7,3 millioen kg. Oliehoudende zaden vertonen eveneens een sterke teruggang, n.l. van 64 op rond 53 millioen kg. Het sterkst is hierbij betrokken het koolzaad, dat bijna 40 procent minder opleverde dan het vorig jaar, zulks ondanks een aanzienlijke verhoging der gemiddelde opbrengst per ha 19 pet), en uit sluitend als gevolg van de rigoureuze teeltinkrim ping. Een aanmerkelijk betere opbrengst levert het vlas, waarvan die van het gerepeld product 187 millioen kg bedraagt (v.j. 153). Van de hakvruchten vertonen de consumptie aardappelen met 3252 millioen kg (v.j. 2742) een toeneming van 510 millioen kg 19 pet). Fa brieksaardappelen liepen enigszins terug door ver mindering van de beteelde oppervlakte. Wat de sui kerbieten en voederbieten betreft, kon ten tijde van deze raming nog niet met voldoende zekerheid worden gezegd hoe groot de oogst dit jaar is. De voorlopige cijfers, welke bij de raming werden ver kregen, t.w. resp. 40.306 en 58.032 moeten vermoe delijk als te laag worden beschouwd. Inmiddels wordt voor suikerbieten een gemiddelde hectare-op brengst van ca 43.000 kg waarschijnlijk geacht. Af gewacht zal moeten worden in hoeverre deze ver wachting door de uitkomsten der definitieve ra ming zal worden bevestigd. Bijzonder gunstige re sultaten leverden voorts de uien, waarvan de totale opbrengst 140 millioen kg bedroeg (v. j. 105). Zo men ziet: practisch over de gehele linie hogere opbrengsten. Was nu de markt maar wat williger! S. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL K APELLE-BIEZELINGE Onze voorraad is dit jaar beperkt. Bestel nu reeds Uw benodigde hoeveelheid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1