Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw BEKNOPT VERSLAG AFDELING WILLEMSTAD. AFDELING STEENBERGEN. WINTERSCHOOL VOOR JONGE BOEREN. KEURINGSDIENST NOORD-BRABANT VAN DE N.A.K. ROOSENDAAL. LANDBOUWLONEN. van de vergadering van het Hoofdbestuur der N. B. M. L., gehouden op 24 November 1952 in hotel ,,De Graanbeurs'" te Breda. De vergadering werd geopend met een inleidend overzicht van de voorzitter, waarbij deze o.a. een korte beschouwing wijdde aan de behandeling van de Landbouwbegroting in de Tweede Kamer. Het landbouwbeleid is er op gericht bestaanszekerheid te verschaffen voor de goed geleide en sociaal-eco nomisch verantwoorde bedrijven. Niettemin ont breekt nog al te veel de zekerheid en de continuï teit. Na allen welkom te hebben geheten kwamen als voornaamste punten de volgende onderwerpen aan de orde: Mededelingen. Mededeling werd gedaan van de stand van zaken met betrekking tot de vergoeding van door de oor log verloren gegane suikerbieten van oogst 1944 (zie bericht elders in dit blad). Voorts zal een her berekening worden toegepast voor vergoeding van door de oorlog verloren gegane gewassen als kool zaad, tarwe en zomergewassen van oogst 1945 in het land van Heusden en Altena. Rekening en balans. De concept-begroting voor het jaar 1950, sluitend met een batig saldo van ƒ60,99, alsmede de balans werden goedgekeurd. Begroting. De concept-begroting voor het jaar 1953, werd behoudens een herziening van het salaris van de voorzitter, goedgekeurd. Als leden van de finan ciële commissie voor het jaar 1953 werden aange wezen de heren A. J. Konings, G. Gombert, en L. Oostdijk en als plaatsvervangend lid de heer R. Scheele. De contributieregeling. Besloten werd voor het volgend jaar dezelfde contributie-regeling te handhaven als in 1952. Benoeming leden Hoofdbestuur. De volgende aftredende leden werden herbe noemd: A. B. Snoek te Almkerk, B. Maijers te Kaatsheuvel, A. de Vos te Helmond, Jac. Keiler te Lage ZWaluwe, J. den Hollander te Kaatsheuvel, J. J. van NieuwenhuijzenJas te De Heen, C. de Zeeuw te Valkenswaard, A. de Lint te Zevenberg- schen Hoek, M. v. d. Poorte te Capelle, M. P. van Nieuwenhuijzen te Heiningen. Benoeming leden Dagelijks Bestuur. De aftredende leden de heren B. J. Elsman te Capelle, J. den Hollander te Kaatsheuvel en A. de Lint te Zevenbergschen Hoek werden herbenoemd. Algemene vergadering. Behoudens wijziging i.v.m. het aanbreken van een spreker, werd de datum hiervoor vastgesteld op 26 Januari 1953. Als te behandelen onderwerp werd o.a. opge geven: Fondsvorming in de landbouw. Ledenwerving. Een commissie werd ingesteld, welke een actie tot het werven van leden zal voorbereiden. Likwidatie van het N.V. Pootaardappel- Zaaizaden verkoopbureau N. B. M. De afwikkeling van de zaken van deze sinds 1948 „slapende" N.V. is intussen beëindigd, zodat het geen zin heeft het bureau te handhaven en inge schreven te blijven in het Handelsregister. De ver gadering besloot tot likwidatie over te gaan. {Werkgeversbelangen. Kennis werd genomen van de mededeling, dat in de Hoofdafdeling Sociale Zaken werd overeenge komen de mantels van de C.A.O.'s landbouw en tuinbouw voor het a.s. contractjaar ongewijzigd te handhaven. Besloten werd de pogingen om te komen tot een spoedige vereenvoudiging van de ingewikkelde loon-administratie zoveel mogelijk te ondersteunen. Het overleg hiervoor met de Overheid zal wor den afgewacht. Mocht dit niet tot de gewenste resultaten leiden, dan zal het Bestuur zich nader beraden over de tesamen met andere organisaties alsdan te nemen maatregelen. Ook de uitvoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering kwam1 ter sprake. Naar aanleiding van ingekomen klachten zal over een en ander bij de afdelingen een enquête worden ingesteld. Prljsbelieersing landbouwgronden. Over de wenselijkheid van het al of niet loslaten van de prijsbeheersing van landbouwgronden werd uitvoerig van gedachten gewisseld. De voor. en nadelen hiervan werden uitvoerig toegelicht, doch tenslotte kon de conclusie worden getrokken, dat het Bestuur het gewenst acht dat de prijsbeheersing van landbouwgronden wordt gehandhaafd, echter met de volgende bepalingen. Het prijspeil dient meer te worden aangepast aan de sinds 1940 sterk gewijzigde situatie, terwijl op overtredingen meer doeltreffende sancties die nen te wordien gesteld. Genoemd werden o.a. het onder ede stellen van koper en verkoper en het verbod van koppelverkoop. Voorts dient bij e.t. verkoop de gebruiker recht van voorkeur te heb ben. Voor familieleden van de eigenaar zou hierop uitzondering kunnen worden gemaakt. Maakt de gebruiker geen gebruik van zijn recht tot koop, dan zou hij dit schriftelijk dienen te verklaren, waarna verkoop aan een ander gegadigde zou kun nen worden toegestaan. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Op 1 Augustus 1951 werd door de Stichting voor de Landbouw een ontwerp voor een algemene Maatregel van Bestuur tot instelling van een be drijfschap voor de landbouw ingediend bij de S.E.R. Dit ontwerp is door de S.E.R. uitvoerig bestu deerd en besproken met de Wetgevingscommissie voor de Stichting voor de Landbouw. In verband hiermee worden enkele wijzigingen van het oor spronkelijk ontwerp voorgelegd aan de organisa ties. De voornaamste wijzigingen hebben betrekking op inperking van de bevoegdheden der gewestelijke organen en inperking van de bevoegdheid van het Landbouwschap op economisch terrein. Nu de Raamwet op de P.B.O. is tot stand gekomen, dient de landbouw zich af te vragen, of zij het werk dat tot nu toe in Stichtingsverband gebeurt in een landbouwschap wil voortzetten. ,Dit kan volgens het onwerp bij Algemene Maat regel van Bestuur. Acht de landbouw de hieraan verbonden bezwaren te groot, dan kan verwacht worden, dat instelling volgt bij afzonderlijke wet geving, waarmee het vraagstuk volkomen in de politieke sfeer komt. Ook hieraan kunnen grote bezwaren zijn verbonden. Besloten werd de ontwikkeling eerder te volgen en dit punt in de volgende vergadering opnieuw aan de orde te stellen. I Compostbedjrijf te Nucnen. Door de heer Ir. Gombert als lid van de betref, fende commissie werd een korte uiteenzetting ge geven omtrent de huidige stand van zaken. Met de bouw is intussen een aanvang gemaakt, zodat ver wacht mag worden dat dit voor vele gronden zo belangrijke product binnenkort uit eigen provincie beschikbaar komt. Rondvraag. Deze leverde verschillende punten op, o.a. ge zinsinkomen en inkomstenbelasting, de instelling van een afzonderlijke productschap voor grient en riet, de straatbelasting en de eleetrificatie van de buitenwijken, het consumptie-aardappelfonds en de prijzen van bacon en melk voor de zandbedrijven. Deze punten zullen door het Dagelijks Bestuur nader worden bestudeerd. Deze geanimeerde en goed bezochte vergadering werd door de voorzitter met een woord van dank voor aller medewerking gesloten. De Afd. Willemstad der N.B.M.L. kwam op 20 November j.l. in vergadering bijeen. Na opening van de vergadering stelde de voorzitter, de heer G. N. de Lint, allereerst de agenda voor de op 24 dezer te houden Hoofdbestuursvergadering aan de orde. Behandeld werden: rekening, balans en be groting, waarna het punt prijsbeheersing van land bouwgronden aanleiding gaf tot uitvoerige gedach- tenwisseling. Door de heer Korteweg, secretaris der N.B.M.L., werd hierover een korte uiteenzetting gegeven. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat prijsbeheersing bij verkoop van landbouwgronden dient te worden gehandhaafd. De officiële grondprijzen dienen echter meer aan de huidige situatie te worden aangepast. Bij de opstelling van in te dienen vraagpunten werd o.a. gewezen op de urgentie van de vereenvoudiging der loon-administratie, terwijl ook verschillende bezwaren werden geuit tegen de werkwijze van het cfonsumptie-aardappelfonds. Onder andere dient de mogelijkheid van levering aan de S.I.V.A. ruimer te worden gesteld. Kritiek werd geleverd op de vaststelling van de tarweprijs voor oogst 1953, ter wijl het zeer onbevredigend is dat door de monopo liepositie van de meelfabrieken deze prijs boven dien bij levering niet wordt gehaald. Voorts werd de huidige belastingpolitiek onder de loupe geno men, die belemmerend werkt op de noodzakelijke hivesteringen in de bedrijven. Door de heer Korteweg werd tenslotte een toe lichting gegeven inzake de stand van zaken met betrekking tot de P.B.O. voor de landbouw, waarna deze geanimeerde vergadering door de voorzitter met een woord van dank werd gesloten. .De Afd. Zevenbergen der N.B.M.L. hield op 20 Nov. j.l. een ledenvergaderingen Concordia". De voorzitter, de heer J. J. van Nieuwenhuijzen, heette alle aanwezigen (24 leden en enkele jonge landbouwers) hartelijk welkom. Na lezing der notulen van de vergadering van 24 Juni j.l., kwamen enkele mededelingen aan de orde. Vervolgens werd de agenda voor de a.s. Hoofd bestuursvergadering besproken. Met de daarin vervatte voorstellen werd accoord gegaan, terwijl ons aftredend lid van het Hoofd bestuur voor herbenoeming werd voorgedragen. Aangaande het punt: „Prijsbeheersing landbouw gronden" werd besloten het volgende advies uit te brengen: De prijzen niet vrij te laten, want dan is het hek van de dam. De prijsbeheersing zal moe ten worden aangepast aan het gemiddelde prijspeil. Hiervoor zal een middenweg gezocht moeten wor den. Geadviseerd werd straffe controle-maatrege len, eventueel prijsbepaling onder ede. Vervolgens besprak Ir. J. A. M. Teppema, Rijks consulent voor Grond, en Pachtzaken te 's-Herto- genbosch het ontstaan, de wijzigingen en de voor naamste zaken van het Pachtbesluit en de gang van zaken met de grondprijzen. Deze practische, zeer geanimeerde causerie, werd aandachtig gevolgd en leverde een levendige ge- dachtenwisseling op. De Secretaris, C. M. POULI. Voor het vijfde jaar wordt deze winter weer de „winterschool voor jonge Boeren" gehouden op de volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen. Deze cursus zal duren van 12 Januari tot 7 Febr. a.s. en heeft als motto: „Van landman tot wereld voedselproducent en toch boer". Zoals de titel reeds aangeeft, zal vooral de plaats van de boer in het internationale leven behandeld worden, als mede de betekenis van de landbouw in de wereld economie. Deelname aan deze cursus kan van harte worden aanbevolen. Zij, die hiervoor meer willen weten, kunnen een folder hiervoor aanvra gen bij het secretariaat der N.B.M.L. te Zevenber gen. Het Secretariaat van de Keuringsdienst Noord- Brabant van de N.A.K. maakt hierbij bekend, dat de aangifte voor de keuring van wintergewasseri, oogst 1953, thans is opengesteld. Aan telers, die in 1952 wintergewassen voor de keuring hebben aangegeven, zijn bereids aangifte formulieren toegezonden. De andere telers, die deze gewassen voor de keu ring aan willen geven, kunnen daartoe formulieren aanvragen aan het Secretariaat van de Keurings dienst, Hoogstraat 122 te Roosendaal. De aangifte is opengesteld tot 15 Januari 1953. In het Landbouwblad van 11 October j.l. gaven wij een uitvoerig overzicht van de landbouwlonen, geldend ingaande 28 September j.l. Hoewel deze overeengekomen lonen op dat moment nog niet waren goedgekeurd door het college van Rijksbe middelaars, meenden wij goed te doen, deze toch reeds te publiceren. Bij beschikking van 14 Novem ber j.l. werd intussen deze goedkeuring ongewijzigd verleend. De C.A.O.'s voor Westelijk Noord-Bra bant en voor Midden- en Oost Brabant zullen thans in druk verschijnen. Zij, die hiervan een gedrukt exemplaar wensen, kunnen dit rechtstreeks, dan wel via hun afdelings. secretaris opgeven aan het secretariaat der N.B.M.L. te Zevenbergen, waarna toezending volgt zodra de gedrukte C.A.O.'s door ons zijn ontvangen. Op veler verzoek plaatsen wij onderstaand nog maals de voornaamste lonen voor volwassen arbei ders, doch adviseren iedere werkgever de volledige C.A.O. aan te schaffen. Wij merken nog op, dat de sinds 1 Juli j.l. inge voerde loonsverhoging i.v.m. het in werkingtreden van de Wet op de wachtgeld, en werkloosheidver zekering niet in onderstaande looncijfers is verdis conteerd. Weeklonen van vaste arbeiders. (vakarb.) niet in accoord werkend West. Brab. O. en M. N.-Br, Biesb. Brabant Melkers-veeverzorgers. (arbeidstijd 3200 UUr per jaar) leeft. 21 jaar ƒ50,25 ƒ51,10 ƒ50,25 22 jaar 52,65 53,55 52,65 23 jaar en ouder 55,15 56,45 55,15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 10