Voorlichting van HollandiaN.V. aan de Melkveehouders theoretische veronderstelling meent te moeten ma ken dat zij de veehouders maar iets voorpraten om hen in de val te laten lopen. Wij vinden een der gelijke veronderstelling al is ze dan maar theore tisch, zeer onsympathiek en helemaal niet op zijn plaats. Het betoog van de heer Blink komt ook verder in hoofdzaak neer op het verdacht maken van de melkafzetorganisatie en haar leiding. Waarom? Omdat hij bang is, dat de belangen van de veehou ders door deze organisatie worden geschaad? De heer Blink zal wel niet zo naïef zijn te veronder stellen dat de veehouders dit geloven. We zullen daarom ook niet op alle punten, die hij noemt, in gaan, maar een groot deel daarvan aan de lezers zelf ter beoordeling geven. Slechts enkele opmerkingen moeten ons nog van het hart. De heer Blink beweert dat nu reeds be wezen is dat de boer door middel van een melk- afzet-organisatie geen invloed kan uitoefenen op de prijs die hij ontvangt. Als bewijs voert hij dan aan het contract tussen de afzetorganisatie en de fabriek „Walcheren", waaraan de leden zijn gebon den. Dit contract is ondoorzichtig volgens hem en daar komt dan een nog even ondoorzichtige fusie met ,,'t Hart" bij, zodat de leden voor een heel jaar afhankelijk zijn gemaakt van de bedrijfsresultaten die deze fabrieken behalen. Laten we eerst even vaststellen, dat de invloed van de melkafzetorganisatie reeds merkbaar was vóór ze werd opgericht. Wanneer de heer Blink dit niet voetstoots wil aannemen, dan moet hij maar eens het verloop van de betaalde melkprijzen nagaan bij Hollandia N.V., sedert bekend werd. dat er pogingen gaande waren om de organisatie in 't leven te roepen. Dat de heer Blink de belangengemeenschap met „Walcheren" en de fusie tusssen deze fabriek en ,,'t Hart" ondoorzichtig vindt verheugt ons. Het is een bewijs, dat het bestuur van de afzetorganisatie er goed aan heeft gedaan niet te veel te vertellen in een circulaire, waarvan blijkbaar zelfs een exemplaar in Den Haag is terecht gekomen. De heer Blink behoeft zich heus niet ongerust te ma ken dat de leden niet alles zullen vernemen wat ze moeten weten. Er zijn echter betere methoden om dit te bereiken, zonder dat men de kans loopt dat zij, die met dit alles niets hebben te maken ook direct op de hoogte zijn. Nu iets over de positie van de leden in het alge meen, die voor een geheel jaar afhankelijk zijn ge worden. Dat waren ze voorheen ook reeds; toen van een N.V. die betaalde wat haar gewenst voor kwam; nu van een fabriek die zal betalen wat ze kan, dat is het grote verschil. En nu mag de heer Blink een mooie redenering opzetten over de gun stige positie van de boer die zelfstandig melk levert aan een fabriek, waar hij dagelijks kan weglopen, aan die positie heeft men weinig als er geen gele genheid is om zich te verbeteren. De preventieve werking waar hij op doelt is in Zuid-Beveland pas ontstaan toen er sprake was van een melkafzet organisatie. Wat de aansprakelijkheid betreft, och het ver wondert ons niet, dat de heer Blink ook daarop de nodige kritiek heeft. Die letters U.A. schrijft hij, betekenen niets, want als de vereniging veel on kosten maakt of stroppen lijdt, dan worden die ver haald op de uit te betalen melkprijs. Dan kan het bestuur nog allerlei heffingen en omslagen vaststellen die de leden moeten betalen. Zij zijn dus geheel en al in de macht van het be stuur, hetwelk hij in de toekomst reeds ziet aan gesproken wegens wanbeheer. We kunnen dit ver wachten van iemand die de leiding van de afzet organisatie niet in staat acht te beoordelen of zij voor de boeren nuttig of schadelijk Werk doet. De leden denken hier gelukkig anders over; zij heb ben wel vertrouwen in hun bestuur, dat door hen zelf gekozen is. Zij zijn daarom ook niet bevreesd, dat dit bestuur onverantwoorde stappen zal doen, al meent de heer Blink de veehouders te moeten waarschuwen voor de mogelijkheid dat er in de toekomst wel eens een fabriek zou kunnen worden gesticht. Wanneer hij naar zijn eigen bewering de toe standen in Zeeland kent, dan had hij deze waar schuwing beter achterwege kunnen laten omdat ze geheel en al overbodig is. Hierbij willen we het laten in het vertrouwen dat de veehouders zich niet van de wijs laten brengen door een artikel waarmee niet veel meer wordt beoogd dan hun eigen voormannen in een kwaad daglicht te stellen. J. HOF. „Hollandia" N.V. belichtte in haar circulaire van 1 October '52, afgegeven aan haar melkleveran- ciers op Zuid-Beveland, een door ons gedane schrif telijke mededeling aan een aantal melkveehouders in dit gebied. Wij schreven letterlijk: „Opmerkelijk is dat de melkprijzen voor Zuid- Beveland belangrijk verhoogd zijn nadat wij met onze werkzaamheden begonnen zijn. De bedoeling daarvan is duidelijk: „Hollandia" N.V. zal trachten onze Melkafzetorganisatie te doen mislukken. In West N.-Brabant betaalt „Hollandia" N.V. Afd. Bergen op Zoom belangrijk minder voor de melk aan de boeren dan op Zuid-Beveland, terwijl de on kosten voor „Hollandia" N.V. op de Zuid-Beveland. se melk belangrijk hoger liggen dan op de Bra bantse melk". „Hollandia" N.V. geeft hierop het volgende com mentaar: „Bovendien wordt onder c. in de circulaire be toogd, dat de melkprijzen voor Zuid-Beveland be langrijk verhoogd zijn, nadat de werkzaamheden door de melkafzetorganisatie zijn begonnen. Wij I willen hierover opmerken, dat de hogere melkprijs in geen enkel verband staat met de oprichting van deze organisatie. Dat de prijs thans hoger ligt is in de eerste plaats het gevolg van de hogere markt waarde van de melk in geheel Nederland. Gaarne willen wij hierbij opmerken, dat „Hollandia" steeds de hoogste melkprijs betaalde en er prijs op stelt, dit ook nu en in de toekomst te doen. Dat de prijs op Zuid-Beveland niet gelijk is aan die van Brabant is o.a. een gevolg van: a. Het in bedrijf stellen van ons melkontvang- station te Goes. b. Op dit moment wordt het grootste gedeelte van de Zuid-Bevelandse melk voor consumptie bestemd. c. De vrachtvergoeding voor het ophalen der boerenmelk, welke door het Bedrijfschap voor Zuivel te Den Haag voor Zeeland wordt ver leend. Aan de hand van cijfers zullen wij aantonen dat dit commentaar volkomen in strijd is met de wer kelijkheid. was de Commissie ter vorming van een Melk afzetorganisatie voor Zuid-Beveland met haar arbeid begonnen. Ze. „Hollandia"1 N.V. aan haar boerenmelkleve- ranciers verschillende melkprijzen uitbetaald heeft. Wij merken volledigheidshalve nog op dat „Hol landia" N.V. over 1951 aan de Brabantse, Thoolse en Zuid-Bevelandse boeren dezelfde melkprijs uit betaalde. En nu de door „Hollandia" N.V. naar voren ge brachte argumenten terzake het verschil in melk prijs tussen Zuid-Beveland en Brabant. a. Het is voor ons onbegrijpelijk dat het melk- ontvangststation te Goes deze hogere Zuid- Bevelandse melkprijs mede veroorzaakt heeft. Immers, dit ontvangststation werd in Juni 1951 in bedrijf gesteld. Waarom werd toen de melkprijs in vergelijking met de Brabantse niet veranderd? Bovendien werkt een melk- ontvangststation niet pro deo. De kosten daar van moeten toch ergens uit bestreden kunnen worden. b. Dit argument kunnen wij moeilijk beoordelen daar wij onkundig zijn van de bestemming, die „Hollandia" N.V. aan de door haar ontvangen melk geeft. Ons is wel bekend dat twee andere fabrieken te samen meer consumptiemelk en consumptiemelkproducten op Zuid-Beveland afleveren dan „Hollandia" N.V. c. Een zwakker argument als dit had „Hollandia" N.V. niet kunnen aanvoeren. In de basis, of garantieprijs, vastgesteld door onze regering, zit 0,85 per 100 kg verdisconteerd voor melk- aanvoervrachtkosten. Deze ƒ0,85 zijn uniform voor geheel Nederland, terwijl de melkdicht- heid per ha cultuurgrond, welke dichtheid van fundamentele betekenis is voor de grootte der kosten per eenheid melk bij het ophalen der melk van de boerderijen, zeer uiteenlopend is. Zo bedraagt de zgn. fabrieksmelkdichtheid per ha cultuurgrond in Friesland 3298 kg, in Bra bant 1864 kg en in Zeeland 206 kg. Het gemid delde van geheel Nederland staat op 2030 kg. Mede op grond hiervan heeft onze overheid „Hollandia" N.V. betaalde netto af boerderij per kg melk met 3,5 °/0 vet uit aan de melkveehouders „Hollandia" N.V. heeft uitbetaald Periode aan de melkveehouders op Tholen en in 1952 W.-N.-Brabant 30/22 '51-12/1 6,5 ct. p. o/o vet per kg 13/1-26/1 6.55 i) 27/1- 9/2 6,7 i) 10/2-23/2 6.8 i) 24/2- 8/3 6,6 i) 9/3-22/3 6.15 23/3- 5/4 5.8 i) 6/4-19/4 5,8 20/4- 3/5 5.4 i) 4/5-17/5 5,— 18/5-31/5 5i— 1/6-14/6 5.15 i) 15/6—28/6 5.3 Uit dit melkprijsstaatje blijkt dat: le. „Hollandia" N.V. m.i.v. 9 Maart 1952 van be tekenis meer aan de Zuid-Bevelandse boeren dan aan de Brabantse en Thoolse boeren is gaan uitbetalen. Enige tijd vóór deze datum op Tholen en in W.-N.-Brabant op Zuid-Beveland 22.60 cent 22,60 cent 22,77 22,77 23,30 23,30 23,65 23,65 22,95 22,95 21,37 21,65 20,15 20,80 20,15 20,80 18,75 19.75 17,35 18,58 17,35 18,58 17,87 18,93 18,40 19,07 voor Zeeland een speciale regeling getroffen, die ongeveer het volgende inhoudt: Een be paald gedeelte der melkaanvoervrachtkosten liggende boven deze 0,85 moeten de fabrie* i ken uit eigen middelen betalen en het gedeelte op Z.-Beveland 6.5 ct. p. vet per kg 6,55 6.7 6,1 i) 6.6 4.85 gr 4.8 4,35 4.7 4,35 4.7 4,— 4,5 3.7 4,25 3.7 4.25 3.7 4,35 3,85 4,35 dat boven dit bepaalde gedeelte ligt wordt ver goed door onze overheid. Conclusie: Melkaan- voer per kg melk kost op Zuid-Beveland be langrijk meer dan in Brabant. Het door Hol landia" N.V. aangevoerd argument dat zij door het verkrijgen van vrachtvergoeding voor het ophalen der boerenmelk op Zuid-Beveland een andere prijs lees hogere prijss kan uitbetalen dan in Brabant is uit de lucht ge grepen. „Hollandia" N.V. schermt met vrijheid. Verteld wordt dat elke melkveehouder zijn melk aan elke willekeurige fabriek kan verkopen. Melk is geen tarwe. Melk moet elke dag verwerkt worden. Niet één fabriek denkt er aan melk van boer A op te ha len, wanneer het bedrijf van boer A niet in 't melk- rayon van deze fabriek ligt. In ons gewest wisten de boeren tot voor kort practisch niets van melk prijzen af. Zij vergeleken wel eens de melkuitbeta- lingsstaatjes van de fabriek te Wemeldinge met die van „Hollandia" N.V. Afd. Goes. Verder ging men meestal niet. De opzet van onze Melkorganisatie is nimmer go- richt geweest tegen de een of andere melkverwer- kende fabriek. Dit komt duidelijk tot uitdrukking in art. 2 onzer Statuten, waarin o.a. bepaald ii4 dat de Melkafzetorganisatie ten doel heeft 'het be hartigen van de bedrijfsbelangen harer leden melkveehouders, gelegen op het gebied van de af zet van melk en de winning daarvan. Zelfs is voor geschreven dat ons Bestuur in eerste instantie overleg dient te plegen met de besturen en direc ties van de fabrieken, welke de op Zuid-Beveland geproduceerde melk verwerken. Daartoe behoort o.a. „Hollandia" N.V. Tweemaal werd met deze N.V. onderhandeld, waarbij door één der directeu. ren aan ons werd medegedeeld dat „Hollandia" N.V. de melkveehouders het recht ontzegt om over de prijs van de door hem voortgebrachte melk mede te praten. Boeren, denkt daar eens over. Stelt eens voor dat U bij de verkoop van Uw koeien, granen, aardap pelen, enz. niet zou mogen meespreken over de grootte van de prijs. Welke boer zou dat dulden? Geen enkele. Ook wij namen dit niet en zijn daarom gaan praten met besturen en directies van fabrieken gelegen buiten Zuid-Beveland. Wij ach ten het voor onze Zuid-Bevelandse melkveehouders van grote betekenis dat ons Bestuur en Raad van Commissarissen 'n belangengemeenschap op basis van een éénjarig contract heeft kunnen afsluiten met het Bestuur der Coöp. Melkinrichting en Stoomzuivelfabriek „Walcheren" te Middelburg. De voorwaarden, die bij de daarvoor gevoerde on derhandelingen werden verkregen, zijn zodanig dat deze de garantie inhouden voor de hoogstbe- reibare melkprijs der overmelk in ons gewest. Wij willen eindigen met de wens dat onze onte genzeggelijk moeilijke taak wij startten 17 No vember a.s. gesteund moge worden door onze boeren in ons gewest en dat zij, die dat nog niet deden, hun vertrouwen aan ons kunnen geven. Namens het Bestuur der Coöperatieve Melkafzetorganisatie Zuid-Beveland U.A. Ir A. E. BRUIJNING, Voorzitter. J. P. LINDENBERG, Secretaris. Voor de berekening van de prijs per kg melk met 3.5 vet moet na berekening van de kg melkprijs deze prijs worden verminderd met: 0,05 cent per kg voor de Gezondheidsdienst voor Dieren. 0,05 cent per kg voor de Melkproductiecontröle. 0,015 cent per kg voor de Stichting voor de Land bouw. 0,04 cent per kg voor het Bedrijfschap voor Zui vel. 0,155 cent per kg melk of afgerond op 0,15 cent.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7