Bsstuufsletfenccnferentie ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Streekwinterprogramma aangeboden en goedgekeurd 1952 ZATERDAG 13 DECEMBER Verslag van de vergadering van het Streekbestuur L. J. G. Oost Zw.-Vl., gehouden op Woensdag 5 Nov. bij de heer R. J. v. d. Veke te Zaamslag. Volkshogeschool „Olaertsduyn - Rockanje SPORTCLUB L.J.G. O. ZEEUWS-VLAANDEREN. Redactie: J. D. Haak Dzn, A. Hanse, P. Hendrikse, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Door verschillende moeilijkheden kan de conferentie eerst op worden gehouden en wel in „DE PRINS VAN ORANJE" TE GOES. Het programma ziet er als volgt uit: 's Morgens 9.30 uur: Inleiding door de Streekvoorzitters. Deze zullen de problemen van de Af delingen in hun streek naar voren brengen en tevens trachten aan te geven hoe deze aangepakt zouden moeten worden. Na iedere inleiding bestaat ruim schoots gelegenheid tot discussie. 's Middags 14 uur: Inleiding door de heer M. A, Knoop te Deventer over het onderwerp: „De techniek van het verenigings leven en de zozeer nodige kader vorming." De heer Knoop is voor ons geen onbekend? en behoeft dus ook geen nadere aanbeveling. Natuurlijk worden in de eerste plaats alle bestuursleden verwacht, doch ook de leden der Afdelingen zijn van harte welkom. wordt verondersteld, dat er in deze streek nog wel zijn, die hieraan mee kunnen doen. Opgave tot deelneming te richten aan de secretaris, G 14 te Hoek. De zomermaanden zijn weer achter de rug met hun drukke werkzaam heden op het land. Het gure najaars weer heeft haar intrede gedaan en zo langzamerhand glijden we de win-, ter in. Wintertijd Studietijd. Het' hieronder volgende winterprogramma is op deze wintertijd gebaseerd. Er bestond op deze vergadering rui me belangstelling voor het winterpro gramma daar onze Streekvoorzitter vriend J. W. de Putter constateerde 13 leden welkom te mogen heten. Met 'n bijzonder woord van welkom richt te hij zich tot de aanwezige 6 hoofd bestuursleden, onder wie onze alge meen voorzitter en secretaris, en stel de het zeer op prijs, dat ze op deze vergadering aanwezig waren. Onze voorzitter stond in zijn ope ningswoord stil bij de taak van be stuur en leden. Hij wees op de ver antwoordelijkheid van bestuurslid zijn. Dat men het niet is voor de naam, maar dat men het moet zien als een plicht zijn werk naar behoren te ver richten. Ook de verhouding in het be stuur onderling moet men zien1 als „een van elkaar zijn." Teveel wordt dit nog uit het oog verloren. Wat op den duur gaat ten koste van de ge hele afdeling. Ook de verhouding tussen bestuur en leden 'moet als uit één stuk zijn. De bestuursleden mogen zich geen „supermensen" voelen, want onher roepelijk gaat het dan mis. Daarom is het onderling contact zo van belang. Vooral tegenover nieuwe leden, die op onze vergadering zijn, moeten we meelevend zijn, want ook zij, als jon ge leden, zijn elk een steen van het fundament, waarop de toekomst bou wen en vertrouwen mag. Betreffende de graslandkeuringen IIET NEDERLANDSE PLATTELAND IN EEN VERANDEREND EUROPA. Cursus voor jongemannen van het platteland tezamen met deelnemers van het platteland van Vlaanderen en West-Duitsland. 510 Januari 1953. I. De coöperatie, een verouderd ideaal? Zijn wij even geestdriftig voor de coöperatieve gedachte als de boeren en tuinders van 1900? Is er voldoende actief kader voor het coöperatieve verenigingsleven voorhanden? Ziehier het eerste „actuele" pro bleem, dat thans in verschillende landbouwbladen weer in het middel punt van de belangstelling staat. II. De verstedelijking, een gevaar voor het platteland? Ononderbroken wordt er gebouwd aan de muren van de steden van Ne derland, wordt er gewerkt aan de om singeling van ons gewestelijk platte land. Haarlem breidt zich uit, Amster dam groeit, het Gooi wordt volge bouwd, Utrecht wordt volkrijker, de steden van Zuid-Holland, Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Delft, Den Haag, Leiden, vormen reeds een bijna ondoordringbaar pantser. Wordt het landbouwgebied in deze provincie een reservaat, omheind met stadsmuren? Ziehier een tweede belangrijke vraag. III. Europese samenwerking, toe komstmogelijkheid voor boer en tuinder? Zullen de Europese landen elkaar weten te vinden of zullen zij blijven knibbelen? Heeft het „groene plan" kans op verwezenlijking Ziedaar de derde grote vraag, die recht heeft op de belangstelling van het hele Nederlandse platteland. De aanwezigheid van een aantal Vlaamse en Duitse jonge boeren is van belang voor een vruchtbaar ge sprek over dit onderwerp. IV. Voedseltekort, een bedreiging voor dc toenemende wereldbe volking? Vandaag zitten er 50.000 mensen méér aan de wereldontbijttafel dan gisteren; elk jaar komen er 18 mil- lioen eters bij. Aan sommige delen van de tafel bestaat een ontzettend gedrang: daar worden de porties heel karig verdeeld. De helft van alle men sen wordt uiterst sober en onvoldien- de gevoed. Is de landbouw in staat voor betere voeding te zorgen? Kunnen wij de armzalige rantsoenen van onontwikkelde volken verhogen? Ziedaar de laatste vraag: een wereld probleem. Naast deze inleidingen en discus sies staan er wandelingen, sport en practisch werk op het programma. Vooral echter zal er dagelijks aan dacht worden besteed aan: V. De techniek van het verenigings leven: het spreken in het openbaar, het inrichten van een zaal, het notuleren, het voorbereiden van een vergadering of van enkele spelen voor een feest avond, enz. De kosten van deze cursus bedragen 20,Opgave voor deelname vóór 20 December a.s. Mededelingen. a. De voorzitter deelt mede, dat een bespreking is gehouden met de leiding van de Jeugdherberg te Axel over een eventuële tegemoettreding in de kos ten om deze winter sprekers te laten optreden. Na bespreking werd dit punt tot een latere datum aangehouden. b. Mej. M. G. Scheele deelt mede, dat ze wenst te bedanken als lid van de toneelcommissie. In haar plaats zal optreden mej. A. de Mul te Hoek. c. Hierna komt ter sprake' de inder tijd gehouden samenkomst met mej. J. Post van de V. H. S. te Bakkeveen. De voorzitter zegt, dat we in onze streek niet over de opkomst konden klagen. Velen vonden echter de' duur van de cursus (6 weken) te lang. Na een korte pauze, tijdens welke met de hoofdbestuursleden van ge dachten werd gewisseld, komt het car. dinale punt van deze vergadering aan de orde. Bespreking winterprogramma. De voorzitter zegt, dat de voorberei dingen al een hele tijd aan de gang zijn en er is in de afd. zeer zeker ge polst, waarvoor belangstelling be stond. Zo zijn er onderhandelingen ge weest met de heer Jansen Verplanke om te komen tot een A. Cursus handenarbeid, zowel voor de Z. P. M.'sters als voor de L. J. G.'ers. Deze cursus om vat het vervaardigen van figuren uit hout (figuurzagen), leder (zeer duur), klei en uit carton (eenvoudigst). Er zijn nog meer mogelijkheden, maar voor beginnelingen is bovenstaand, volgens onze cursusleider, voldoende. Het lijkt ons het beste ons maar te houden bij carton, omdat dit het goed. koopste is en wij zelf voor de materi alen moeten zorgen. Na het volgen van een les, kan men al iets mee naar huis nemen, hetgeen wel aardig is. Met de heer Jansen Verplanke heb ben we afgesproken deze cursus in twee gedeelten te splitsen en deze wordt dan gehouden te Terneuzen en Zaamslag. De prijs voor deze cursus hangt af van de deelname. Woensdag-, Donderdag, en Vrijdagavond is de heer Jansen Verplank?: niet bezet. Aan wel ke avond geeft men de voorkeur? Opgave tot deelname aan deze cur sus met duidelijke vermelding van naam en adres en opgave aan welke van deze drie avonden men de voor keur geeft, te zenden aan mej. A. de Mul, hoeve „De Knol", r 48 te Hoek, vóór of op 28 November. Na deze da tum worden geen opgaven meer aan genomen, daar er nog heel wat te regelen is wat betreft lokaliteiten e.d. Doe uw opgave zo vlug mogelijk per briefkaart. Nadere mededelingen vol gen in „De Boerenjeugd". B. Winterploegwedstrijd. De secreta ris deelt mede, dat zich niet minder dan 16 deelnemers hebben opgegeven. Het verheugt de vergadering, dat hiervoor zoveel belangstelling bestaat, want als men het goed beziet, hangt er veel van af hoe men de bouwvoor keert. Hier valt nog meer over te schrijven. Besloten wordt om de deelnemers een stencil toe te zenden, waarop alle bijzonderheden betreffende deze wed. strijd zijn vermeld. Niet alle deelne mers hebben reeds het inleggeld be taald; willen zij dit alsnog zo vlug mo gelijk doen aan de secretaris, G 14„ Hoek. C, Volksdanscursus. Enkele aanwe zigen delen mede, dat er meerderen zijn, die niet meer aan de t^ursus deel nemen. Anderen daarentegen, die nog gingen, vonden het er „leutig." De voorzitter merkt op, dat een cur sus niet alleen gegeven wordt voor de „lol", en stelt voor weer naar des kundige leiding te zoeken, als het an ders niet kan. Hierbij gedacht hebben, de aan mevr. Stuffken te Terneuzen, waarbij dan de hele cursus beginne lingen wordt omvat. Besloten wordt met de thans be staande leiding nader te overleggen. D. Cursus practisch Engels. Deze cursus is samengesteld door de stich ting IVIO. Zoals enkelen zich nog wel zullen herinneren, was reeds vo rig jaar het plan een cursus Engels te organiseren. Door het vergevorder de seizoen konden we deze niet meer inlassen en doen dit dan nu. We kun nen hierover twee winters doen, maar dat is nog nader te overleggen, even als over de plaats en de kosten. Wie geeft zich op? Kunnen wij die van vorig jaar reeds noteren? Liefst vóór 28 November a.s. aan D. de Zwarte, G 14, Hoek. E. Afdeling Land van Ilulst. Door een verslag, dat mej. M Vinke reeds eerder uitbracht, verdient het aanbe veling voldoende aandacht aan deze afdeling te schenken. De voorzitter stelt voor direct con tact op te nemen met deze afd. en eens gezamenlijk een vergadering te houden, waar dan ook het uitbrei dingsplan ter sprake kan komen. De voorziter vraagt aan mej. M. G. Scheele om eens iets te vertellen over reizen naar Frankrijk, waarvoor ze de toezegging doet. Een en ander zal met de secretaris der afd. L. v, H. nader worden gere geld. F. Tournee door de Afdeling. Even als vorige winter zal ook deze winter dit tournée weer worden gemaakt. De aanwezigen ter vergadering vin den dit uitstekend. Het Streekbestuur zal het op prijs stellen dat bergen vragen gesteld zullen worden en andere problemen aanhangig worden gemaakt. De voorzitter doet het voorstel om, indien mogelijk, dit gecombineerd te doen plaats vinden. Met de afdelingen Hoek en Zaamslag is zulks al gere geld. Aan de afd. Axel zal nog een schrijven gericht worden. We hopen, dat de afd. dit zullen zien als een bindende schakel tussen afd. en P. Raad. Na dit alles deelt de voorzitter mee, dat hiermee het winterprogramma is aangeboden voor deze winter en hoopt dat het niet een toezien wordt, maar een deelnemen aan dit program, ma. Hierna is het woord aan onze alge meen voorzitter, de heer Ad. Doele- man, die in het kort ons winterpro gramma nog even onder de loupe meemt en nog enkele vragen aan de aanwezigen stelt, waarbij hij nog even stilstaat bij de verwikkelingen van de sportdag. Verder deelt hij nog dingen mede over de V. H. S., vor mingscursussen, najaars-bestuursle- den conferentie, waarvan hij ook het programma mededeelt. Onze algemeen voorzitter dankt na mens de andere H. B.-leden voor de aangename besprekiingen en de gast vrije ontvangst en zeide in een opwek kende speech ervan overtuigd te zijn, dat er zeker nog leven is, en waar leven is, is hoop en vooruitgang. Onze Streekvoorzitter dankte voor de gesproken woorden en voor hun aanwezigheid. Hierna bleef men nog even bijeen voor de bespreking van de agenda P. R.-vergadering op 8 November. De reeds aangevangen Biljartcom- petitie wordt op Zaterdag 22 Novem ber voortgezet bij de heer H. de Vrie- ze te Terneuzen. De reeds opgegeven personen, die nog niet hebben deelgenomen, wor den verzocht dan aanwezig te zijn. R, MURRE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5