ZITDAGEN ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED. (Z.V.V.) ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE. in Argentinië weer een overschot van 2% millioen ton zal zijn. Alleen in Australië is er minder. Men moet dan ook rekening houden met een belangrijke toename van de wereldtarwevoorraad, vooral in de U. S. A. Aardappelen. De Voorzitter zegt geconstateerd te hebben, dat in handelskringen veel geklaagd wordt over ziekte in de aardappelen. Do percentages liggen vooral bij Eigenheimers en Bintjes vrij hoog. De heer Doeleman merkt op, dat deze ziekte vrij wel alleen bij de gerooide aardappelen wordt ge constateerd. De heer De Groene schijft dit toe aan de voch tige weersgesteldheid, waaronder de aardappelen zijn binnengekomen en de daarop gevolgde koude. Aan de hand van proeven, welke op verzoek van de P. D. zijn genomen, is gebleken, dat de infectie vlak voor het rooien plaats vindt. Men heeft nu een tweetal partijen op verschillende manieren be handeld, namelijk in de koelcel en op de gewone wijze in de kuil. Bij gekoelde aardappelen was het ziektepercentage veel geringer. Men mag aan- nemen, dat men hier met een vertraagd proces heeft te maken, wat onder normale omstandig heden zich op een andere wijze openbaart. Kuikentoewijzing. De kuikentoewijzing is voor 1953 afgeschaft. Er is nog niet bekend hoe de voedertoewijzing hier voor zal geschieden. Vlas. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat er nu een definitieve overeenkomst met België voor 1953 is getroffen. De Belgen mogen 4500 ha vlas op ge huurd land in Nederland telen en ongerepeld uit voeren. Uitvoer van gerepeld vlas is onbeperkt toegestaan. Graanmarkt. De binnenlandse graanmarkt was de laatste weken zeer flauw. Ten dele is dit wellicht toe te schrijven aan de onzekerheid bij de varkensmesters, wegens het ontbreken van het bacon-contract met Enge land. Ook gaan er geruchten over een mogelijk op handen zijnde subsidieverandering van Overheids- zijde, waardoor de handel geen voorraden wil ris keren. Stro-export. Naar Zwitserland en België werd tot eind Octo ber bijna 70.000 ton stro geëxporteerd. De prijzen van geperst stro, met name tarwe en gerst zijn opgelopen. Onderwijs. Op verzoek van de Voorzitter doet de secretaris enkele mededelingen over onderwijszaken, waaruit blijkt, dat de besprekingen over de bouw van een Lagere Landbouwschool in Zierikzee in een verge vorderd stadium verkeren; de Lagere Landbouw school te Oudelande zal dezer dagen worden aan besteed. In Kapelle is men tot overeenstemming gekomen over de bouw van een Lagere Tuinbouw school terwijl binnenkort ook besprekingen zullen worden geopend over de bouw van een Lagere Landbouwschool te Scherpenisse. Het bouwpro gramma beloopt 150.000, In Kruiningen zal met de bouw van een nieuwe landbouwhuishoudschool worden begonnen, terwijl die in Zierikzee met 4 lokalen zal worden uitge- uitgebreid. De Z. L. M. heeft derhalve een bouw programma onderhanden van ongeveer 500.000, Ingekomen stukken. Een schrijven van de Afd. Zeeland van „Het' Ned. Trekpaard", waarin mededeling wordt gedaan van de benoeming van de heer J. Q. C. Lenshoek tot Hoofdbestuurslid der Z. L. M„ wordt voor kennis geving aangenomen. Begroting. De Voorzitter stelt vervolgens de begroting aan de orde, welke een geraamd overschot van 2500, geeft te zien. Voorgesteld wordt de contributieregeling onge wijzigd te handhaven voor 1953. De vergadering gaat met het voorstel om de be groting ongewijzigd aan de Algemene Vergadering voor te leggen accoord, waarvoor de Voorzitter zijn dank uitspreekt. Verzekeringen. Het aantal verzekerde auto's en tractoren bij de Onderlinge Verzekering Mij heeft de 900 stuks overschreden. Het schadeverloop over 1952 kan gunstig worden genoemd. De voorschotpremies voor het W.A.-risico zullen echter m.i.v. 1 Januari 1953 iets verhoogd worden. Hierdoor blijft de premie, gezien de verhogingen, welke door de particuliere mijen in het algemeen worden toegepast, toch zeer gunstig. Omtrent de werkzaamheden van het Z.V.V. deelt de Secretaris mede, dat vele leden gebruik maken van de geboden voorlichting. Het verdient aanbe veling om de adviseurs van het Z.V.V. voor de af delingsvergaderingen uit te nodigen en daar in het kort diverse punten van het terrein der levensver zekering te laten belichten. Brandverzekering. De Voorzitter zegt, dat na vele besprekingen thans ook voor de brandverzekering een oplossing is gevonden. De bedoeling is een Stichting voor de brandver zekering in het leven te roepen, waarvan het Be stuur zal worden gevormd uit een vertegenwoor diger van elke kring. Deze Stichting zal een over eenkomst aangaan met de Onderlinge Brandwaar borg Mij. te Middelburg, die een bijkantoor zal ves tigen op het Landbouwhuis te Goes. Op dit bijkan toor zal een deskundige van de O.B.W.M. de leden der Z. L. M. op dit terrein van advies, dienen. Er komt dus een volledige samenwerking met de O.B.W.M., die per 1 Januari 1953 een nieuwe pre mieclassificatie zal doorvoeren. De vergadering kan zich met deze voorspellen verenigen en gaat tevens accoord met het voorstel om de nadere uitwerking der plannen en het op maken van de stichtingsacte enz. aan het Dage lijks Bestuur der Z. L. M. te delegeren. De Voorzitter dankt tenslotte de verzekerings commissie der Z. L. M., voor het vele voorbereiden de werk hieraan verricht. Tuinbouw. De Voorzitter deelt mede, dat in de vergadering van het Dagelijks Bestuur uitvoerig is gesproken over de bestaansmoeilijkheden in het fruitteeltbe- drijf. Dit jaar zijn de prijzen aan de zeer matige kant en er kunnen voor de fruitteelt naarmate de productie stijgt misschien meer moeilijke jaren volgen. De actie, welke op dit moment wordt gevoerd voor het rooien der onrendabele boomgaarden is volkomen juist, doch men zij uiterst voorzichtig met de herinplant. De eerstvolgende jaren zal de productie, zonder dat er iets bijkomt, toch aanzien lijk stijgen, doordat steeds meer jonge aanplant in volle productie komt. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de uienexport naar Engeland met ingang van 24 November a.s. vrijgegeven wordt. Werkgeversbelangen. De Secretaris deelt mede, dat de mantels van de C.A.O.'s voor land- en tuinbouw contractjaar 1952/1953 hoogst waarschijnlijk ongewijzigd zullen blijven. Dit betekent, dat wensen, zowel van werkgevers als werknemerszijde achterwege zijn gelaten om te bevorderen, dat voor het nieuwe contractjaar de C.A.O. tijdig gereed kan zijn. Verder zal het secretariaat de winterlonen in het eerstvolgende landbouwblad publiceren. Algemene Vergadering. De Voorzitter deelt mede, dat de Algemene Ver gadering op Maandag 15 December te 1.30 uur in Middelburg zal plaats vinden. Als spreker is uitge nodigd de heer Ir J. A. P. Franke, plv. Directeur- Generaal v. d. voedselvoorziening. Stro-afzet. Op een vraag van de heer Klompe deelt de Adj.- Secretaris mede, dat bij de opstelling van het finan cieringsplan voor een coöp. stro-afzet-organisatie wel rekening is gehouden met de gehouden en quête. Daar deze nog niet geheel klaar is, is de commissie uitgegaan van de indertijd aangegane leveringsplicht voor een stro-cellulosefabriek. De Voorzitter brengt naar voren, dat volgens een deskundige de geraamde verlaad- en administratie kosten 1,per ton te laag zouden zijn. Naar aanleiding hiervan ontwikkelt zich een discussie over het feit of deze kosten al dan niet gedeeltelijk voor rekening van de boer komen. Besloten wordt de vaststelling van dit bedrag aan de coöperaties over te laten. De heer Koster vestigt er nog de aandacht op, dat een te Stichten vereniging in ieder geval de zelfde service moet gaan bieden als de handel. Rondvraag. De heer Haak vraagt of de Z.L.M. pogingen wil aanwenden, eventueel in samenwerking met Kamer van Koophandel enz. om de onhoudbare toestand bij de veren over de Zeeuwse stromen en vooral het veer KruiningenPerkpolder te verbeteren. Dit geldt speciaal voor automobilisten, die van en naar Kruiningen moeten reizen en herhaaldelijk 2 of meer boten dienen te wachten. De heer Geluk sluit zich bij de woorden van de heer Haak aan, doch verzocht de veren naar en van Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee tevens te bezien. De Voorzitter acht het juister, Goeree-Overflak- kee niet in de actie te betrekken, daar het Provin ciaal Bestuur in deze geen bevoegdheid heeft. De heer Van Beekom wijst op de grondige voor bereiding, die men in Goeree-Overflakkee heeft ge troffen om tot bouw van een brug te komen, welke plannen zeer zeker zullen worden verwezenlijkt. In dit verband wijst de heer Van Beekom op de noodzaak voor Noord-Beveland, om bij de pogingen tot verkrijging van een brug een grote coördinatie tot stand te brengen, met alle daarvoor in aanmer king komende instanties en lichamen. De heer Van 't Westeinde vraagt de aandacht voor de omvang der schade, welke door de spreeu wen en duiven aan de te velde staande gewassen wordt aangericht. De heer Van Beekom zegt, dat hierover reeds veel is te doen geweest. De P. D. stelt hiervoor erwten beschikbaar met een strychine-preparaat. De heer Wagenaar wijst op de grote gevaren voor kinderen èn huisdieren, verbonden aan het gebruik van deze zeer giftige middelen. De heer Kostense is van mening, dat met het ver storen van nesten reeds veel zou kunnen worden bereikt. INHOUD: Notulen van de vergadering van het Hoofdbestuur der Z.L.M. Zitdagen: Boekhoud- bureau en Secretariaat der Z.L.M. Zitdagen Z. V. V. en Adviesbureau voor Oorlogsschade - Het onderhoud en het opbergen van werktuigen Stichting „Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland" De ploegdemonstratie te Kamperland Opkweek van kalveren Lonen en sociale voor zieningen: Werkgelegenheid Let op de uitbrei dingsplannen Paard en paardensport De Boe- renjeugd Ingezonden: Coöp. Melkafzetorganisa- tie „Zuid-Beveland"; Een Wederwoord; Voorlich ting van „Hollandia" N.V. aan de Melkveehouders Voor de Plattelandsvrouw: Het 20-jarig bestaan der Bond van Plattelandsvrouwen, Afd. Tholen, op feestelijke wijze herdacht Onderwijs Markt berichten Noord-Brabantsche Mij. van Land bouw Bram uit de Slikhoek Uit de Kringen en Afdelingen: Agenda Algemene Vergadering Kring Walcheren der Z. L. M. De Voorzitter antwoordt, dat dit voor de spreeu wen niet geldt, daar het hier z.g. trekspreeuwen betreft. De heer Krepel vraagt of de wachtgeld- en werk loosheidspremie in de productenprijzen zal worden verdisconteerd. De Voorzitter zegt, dat dit in de suikerbietenprijs zal geschieden. De heer Van Oeveren zou gaarne nader worden ingelicht over al of niet optredende ontmenging van bestrijdingsmiddelen in de fruitteelt door het vernevelen met zeewater. Proeven hebben name lijk aangetoond, dat het vernevelen met zeewater nagenoeg geen schade aan het fruit tot gevolg heeft, doch of dit geen nadelige invloed heeft op werking van de gebruikte middelen, is moeilijk uit te vinden. Spr. vraagt de medewerking der Z.L.M. om dit bij de P. D. aanhangig te maken. De heer Verbrugge vraagt de aandacht voor de geprojecteerde weg door de Braakman. Volgens de geruchten zou men, ondanks de overweldigende meerderheid, die aanleg van de z.g. Middenweg voorstond, toch de z.g. Noordweg willen aanleggen. De Voorzitter zegt, dat van landbouwzijde ook de Middenweg is voorgesteld. Aan dit punt zal echter aandacht worden geschonken. De heer Doeleman dankt de Voorzitter voor diens vriendelijke welkomstwoorden en voor de steun, die de L.J.G. van de Z.L.M. ondervindt. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, dat de Z.L.M. po gingen aanwendt om een cursus te organiseren, waarin onderwerpen als rechtskennis, verzeke ringszaken, kortom vele voor de boer van practisch belang zijnde punten, zullen worden behandeld. De heer Doeleman is van mening, dat hiervoor zeker interesse bestaat. De heer Wagenaar zegt vernomen te hebben van de vrijwillige actie tot bestrijding van het mond- en klauwzeer op Tholen en juicht dit streven van harte toe. Spr. vraagt de Voorzitter hierbij zoveel mogelijk de bedrijfsvoorlichters der Gezondheids dienst in te schakelen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter met een dankwoord de vergadering en roept een tot weerziens op de Algemene Vergadering in Mid delburg toe. HULST: Maandag 24 November a-.s. in Hotel „De Graanbeurs" van 2.304 uur (de heer Wegner). WISSENKERKE: Woensdag 26 November a.s. op de beurs van 1113 uur (de heer Wegner). ZIERIKZEE: Donderdag 27 November a.s. in Hotel „Huis van Nassau" van 1114 uur (de heer Wegner). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, compagnons-, studie- en uitzetverzekering. Tevens gelegenheid tot het maken van afspraken voor huisbezoek. OOSTBURG: Woensdag 3 December 1952, van 14 16 uur in Café „De Vuijst" (Markt). MIDDELBURG: Donderdag 4 December 1952, van 1416 uur, Dam 43. ZIERIKZEE: Donderdag 4 December 1952, van 1116 uur, in het „Huis van Nassau". GOES: Dinsdag 9 December 1952, van 1014 uur, ten kantore van de Stichting voor de Land bouw, Grote Markt 28A.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2