„SHELL" Gebrs DEJONGH Dit de Kringen en Afdelingen AFDELING SOMEREN. AFDELING ALMKERK. DE C. A. O. LANDBOUW 1952—1953 GOEDGEKEURD. RONDOM DE BOERDERIJ. Uit een geheim ueekbock van Bram uil de Slikhoek VAN DE PENNINGMEESTER. UITBREIDINGSPLANNEN bestrijdingsmiddelen lijke vastlegging aanvragen. Zelfs is een pachter bij een mondelinge overeenkomst niet gehouden de pacht te betalen. Spreker haalde hierbij enkele voorbeelden uit de practijk aan. Ook dit onderwerp leverde stof voor uitvoerige gedachtenwisseling, waaraan o.a. deelnamen de heren Ubels, Aarden, van Liere, Huisman, de Vos, de Vette, Soethout, Hornstra, van Tuijl, van Heijst, e.a., terwijl de heer Scholten van Aschat een ver helderende uiteenzetting gaf omtrent de verpach ting door de Mij. van Welstand. Hierbij kwamen o.a. de volgende punten naar voren: Toetsing pachtprijs. Gewezen werd op de zeer moeilijke taak van de Grondkamer om te bepalen, of de voorgelegde pachtprijs al of niet te hoog is en welke pachtprijs voor een bepaald perceel de juiste is. Het produc tievermogen, de ligging, de ontwatering spelen hierbij een rol. Voor een juiste waardering zou grondonderzoek van belang kunnen zijn. Heeft de pachter het gepachte in de loop der jaren ver beterd, dan kan pachtprijsverhoging hiervan voor hem het gevolg zijn. Gewezen werd nog op de moeilijkheid om bij verwaarlozing de pacht-over- eenkomst te doen ontbinden. Overleg inzake pachtzaken. Het best is, wanneer pachter en verpachter in onderling overleg tot overeenstemming komen. Ook wanneer de pachter echter met tegenzin een contract tekent, waarvan de pachtprijs door de Grondkamer te hoog wordt bevonden, wordt deze door de Grondkamer op het toelaatbare peil terug gebracht. Verschillende pachters van de Mij. van Welstand zagen zich voor een sterke verhoging van de pacht prijs gesteld, doordat deze instelling tot nu toe lage pachten bedong. Deze instelling zag zich hiertoe echter gedwon gen, wilde zij althans zich kunnen blijven hand haven en haar bedrijfsgebouwen op peil houden. Ingevolge besluit van de vorige winter gehouden kringvergadering is getracht door overleg na te gaan of deze thans voor velen zo grote sprong niet in twee keer zou kunnen worden gemaakt, j Wat psychologisch wenselijker ware geweest, moet echter voor de verpachter financieel mogelijk zijn. De hierover gevoerde gedachtenwisseling zal ech ter ongetwijfeld verhelderend hebben gewerkt. De positie van onze leden in Oost- en Midden- Brabant verdient wel in het bijzonder de aandacht van de Besturen van onze organisatie. Met het op wekken van rivaliteit of jalouzie tussen zandboer enerzijds en kleiboer anderzijds is niemand gebaat en wordt geen enkel belang gediend. Zal het goed zijn dan dienen wij ons als leden van dezelfde orga nisatie verantwoordelijk te weten voor eikaars be langen en te trachten gezamenlijk een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die vooral het kleine boerenbedrijf op de zandgronden bedreigen. Op Donderdag 6 November j.l. kwam de Afde ling Someren-Asten van de Noord-Brabantse Maat schappij van Landbouw in een ledenvergadering bijeen. Mede aanwezig waren de heer C. de Zeeuw uit Valkenswaard, voorzitter van het kringbestuur, en de heer van Meeuwen. Met een woord van welkom opende de aftreden de voorzitter, de heer Thomassen, deze vergade ring. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat tot voorzitter werd gekozen de heer J. Thomassen, tot wnd voorzitter de heer W. Langeler en tot secr.- penningmeester de heer H. van Meeuwen. Vervolgens kwam de heer De Zeeuw aan het woord. Op duidelijke en overtuigende wijze sprak hij over verschillende zaken, die op 't ogenblik in de belangstelling van het boerenbedrijf staan. Spreker gaf enkele toelichtingen op de Stichting van de Landbouw en het landbouwschap. De vergadering bracht o.a. naar voren, dat de pachtprijzen vaak niet in overeenstemming zijn met de opbrengst en de kwaliteit van het land. Tenslotte kwam de ha gel verzekering ter sprake. Alle aanwezige leden voelden er veel voor een der gelijke verzekering te sluiten. De Secretaris, H. VAN MEEUWEN. De Afdeling Almkerk hield op Woensdag 12 Nov. haar eerste ledenvergadering in dit winterseizoen. De voorzitter, de heer A. B. Snoek, opende deze vergadering met een woord van welkom en deed daarna enige mededelingen over problemen waar mee onze organisatie zich deze zomer heeft bezig gehouden en waarvoor zij nog steeds de aandacht vraagt. Dit betreft vooral de sociale wetgevingen welke de loonberekeningen zo ingewikkeld maken, dat men er niet meer uit kan komen. Punt 3 der agenda luidde: benoeming lid Hoofd bestuur. Hiervoor werd de heer A. B. Snoek weer opnieuw voorgedragen. Daarna volgde een breedvoerige bespreking over de al of niet te handhaven prijsbeheersing van land bouwgronden. De vergadering was eenparig van oordeel, dat prijsvaststelling moet blijven. Bij verkoop van de grond zou echter de huurder of e.v.t. gebruiker voorkeur van koop dienen te hebben vóór anderen, mits de huurder een schriftelijke verklaring af geeft dat hij de grond niet wil kopen. De huurder zou alsdan verplicht zijn deze ver klaring af te geven. Nadat de voorzitter nog enige vragen over pach ten en N.B.O.-zaken had beantwoord, sloot de voorzitter deze zeer gezellige vergadering. Diegenen die niet aanwezig waren, hebben een leerzame vergadering gemist. Dus volgende keer present! De Secretaris, W. NOORLOOS. Het college van Rijksbemiddelaars heeft thans ook de C.A.O.'s voor de Landbouw voor de rayons Westelijk Noord-Brabant en Midden- en Oost-Bra bant goedgekeurd. De betreffende lonen werden reeds door ons uit voerig gepubliceerd in het Landbouwblad van 11 October j.l. Niettemin bereiken ons nog herhaal delijk verzoeken om inlichtingen betreffende de uit te betalen lonen. Wij hopen daarom volgende week hiervan nog eens een beknopt overzicht te geven, opdat iedereen met de vanaf 28 September j.l. gel dende loonregeling op de hoogte is. DE WESTHOEK. Na een periode van ongedurig weer, zitten we plotseling al in de winter. Op sommige plaatsen in West-Brabant lag Maandagavond nog sneeuw, die Zondag gevallen was. Volgens de berichten zal dit winterweer enkele dagen aanhouden. Een drukte van belang zal hierdoor ontstaan. Het bietenrijden gaat weer vlotter op de sneldrogende en hardere grond, evenals het ploegen. Nog een vierde ge deelte van de bieten en deze oogst behoort dan weer tot het verleden. Het transport heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Vooral de laatste weken was het uitermate slecht. Er is nog weinig tarwe gezaaid. Misschien wordt deze week weer wat gezaaid, maar half No vember is niet de beste tijd en kunnen we gerust 8 a 10 i% meer zaaizaad gebruiken. Gelukkig dat er verandering van weer is ge komen. Mede door de vele regen en doordat het buitenwater hoog was, konden de gemalen het water op sommige plaatsen niet snel genoeg ver werken en kwamen grote gedeelten van wei- en bouwland langs de Mark blank te staan. Boven dien staat in deze rivier in de bietencampagne het water 1 meter hoger dan normaal. Omgerekend zou er heel wat water uit de polders gedraaid kun nen worden eer dit peil werd bereikt. Ook een goed onderhoud van sloten, vooral in de grens gebieden kleizand, zou de watercapaciteit van de gemalen sterk bevorderen. Polders, die goede slo ten hebben kan men er nu goed uithalen, hoewel ze toch ook op de Mark of buitenwater moesten lossen. Hier en daar staan nog enkele percelen maïs, die geplukt moeten worden. Wegens weersomstandig heden was men er nog niet toe gekomen. De kar- 18 November. En toen de regen eindelijk Eens ophield met het vallen, Toen zaten we onder de sneeuw En kon de jeugd sneeuwballen. Het was Zondag ineens winter. De vlokken waren eerst klein, maar werden als maar groter, tot ze spoedig de grond geheel bedekten. Gelukkig duurde het maar kort, toch werden we er aan her innerd, dat uit zulk regenweer van alles kan ge boren worden. Er is nog veel werk aan de winkel, we hoorden dat 75 van de bieten geleverd was, maar die 25 wil nog heel wat zeggen. En de dagen worden steeds korter. Neen, vroeg zal het van 't jaar niet zijn. Gezien dat het in Oost Zeeuws-Vlaanderen ook nat is, wat is daar toch ook veel water, ze konden met ons gerust concurreren. De tarwe zag er ook maar zo zo uit op de lage stukken en de grond had ze nog niet bedekt als vorig jaar omstreeks deze tijd. We zagen vorige week nog proberen aardappels te rooien met de rooier, doch last van 't stof hadden ze niet hoor. Het is maar schadelijk zulk werk, want veel meer dan de helft komt er niet in de zakken. Met de greep ging het nog wat beter maar het is nu eenmaal te laat voor zulk werk. Het vee staat ook op stal en geniet meer dan op de natte weide, waar bijna geen droog plekje was om te liggen. In een hoge wei, die meestal droog is, gaat het nog, al moet de kachel van binnen hard gestookt worden en dat kost voedsel. De maïs is door de nattigheid en de stormwind veel gelegerd en het plukken met de machine was voorbij, zodat handenarbeid te hulp moest worden geroepen. Gelukkig heeft or nog geen maïs ge leden en is de gedroogde maïs mooi van stuk en de opbrengst goed. Als de prijs goed blijft, zullen we toch deze winter eens moeten puzzlen wat voor deliger is, suikerbieten of maïs. We kunnen na tuurlijk niet alle bieten weg doen; dat is natuur lijk fout, maar toch brengt de netto opbrengst ons wij staat er matig voor. Lucerne en klaver gaan goed de winter in. Er is dit voorjaar vrij veel gras zaad uitgezaaid onder dekvrucht. De meeste per celen staan er goed voor. De meeste percelen wer den, waar nodig, bespoten met Aamortha tegen onkruiden. Anderen konden machinaal wieden. In graanstoppel is dit moeilijk uit te voeren, waarom dan ook bovenomschreven maatregelen door be spuiting werden uitgevoerd. Het melkvee is op stal gezet en nu breekt lang zamerhand weer een kalmere tijd aan. Er is vrij veel ensilage en hooi in voorraad. De voorlichting en het beschot werken samen in de hand dat er dit jaar weer heel wat is vergaard. Als boer en landbouwvoorlichting het vertrou wen van elkaar meer en meer gaan ondervinden en de wasdom ons niet onthouden wordt, dan zal het waarachtig wel gaan. De afgelopen weken ontvingen wij de contributie van de afdelingen Valkenswaard, Genderen en Sprang-Capelle (restant) welke wij bij dezen met dank verantwoorden. Wij verwachten thans nog de contributie van drie afdelingen. Hopelijk kun nen we ook deze binnenkort tegemoet zien, waar mee dan het nieuwe jaar met een schone lei kan worden begonnen. GEMEENTE DIESSEN. Vanaf 10 November ligt gedurende vier weken ter secretarie voor een ieder ter inzage het ontwerp uitbreidingsplan voor de gemeente Diessen. Belanghebbenden kunnen gedurende bovenge noemde termijn hun bezwaren indienen bij de ge meenteraad. BEWIJZEN U, DAT KWALITEIT DE BESLISSENDE FACTOR IS. Neemt een proef met onze nieuwe Rode Klaver stam „SELECTIE 43—52". Vraagt inlichtingen bij onze vertegenwoor digers of rechtstreeks bij Zaden - Bomen - Bestrijdingsmiddelen GOES andere gezichtspunten. Vooral na zo'n nat najaar als '52. En men beziet dan de totaal stukgereden bietenakker, waar mens en beest en tractor op ge leden heeft en daarnaast de gave maïsakker met nog een mooi sneetje hopperups er op, waar de stengels ons nog een beetje moeite zullen geven, dan denken we toch weer eens anders. Enfin, we praten daar nog wel eens over; de lange avonden geven ons wel even tijd om dit eens nader uit te rekenen. Het is wanneer men de gehele dag buiten is ge weest, 's avonds lekker bij de warme kachel en het kan je dan gerust gebeuren, dat je net over Faroek of Ike hebt gelezen, dat alle regels plotseling één lijn worden en je midden in Egypte zit onder aan de pyramiden of midden in de Broodweg in New York. Wanneer moeder de vrouw dan 3 keer moet roepen, dat de thee klaar staat, dan durf je nog met een stalen gezicht van achter de krant kijken en zeggen: „hè, hè, nu zou ik bijna in slaap zijn gevallen". KRING WALCHEREN DER Z. L. M. Algemene Vergadering op Maandag 1 December 1952, des namiddags 2 uur, op de bovenzaal „De Vriendschap" te Middelburg. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Vrijwillige bestrijding mond- en klauwzeer. 5. Voorkomende zaken. 7. Rondvraag. Pauze. Na de pauze houdt de heer Mr. J. F. G. Schlinge- mann een lezing met lichtbeelden getiteld „Reis indrukken uit Amerika". Namens het Bestuur, A. W. CEVAAL, Voorzitter. M. KLEINEPIER, Secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 10