Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw KOOPT NU de beste fosfaatmeststof VERGADERING VAN DE KRING MIDDEN- EN OOST-BRABANT KORT VERSLAG AFDELING WOUDRICHEM. UITBREIDINGSPLANNEN. RONDOM DE BOERDERIJ. DE NIEUWE JACHTWET. ERFBEPLANTING. op DONDERDAG 13 NOVERMER a.s., in Café „De Korenbeurs" te Eindhoven. Aanvang 10 uur v.m. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Spreker de Weled. Gestr. heer Ir. C. H. Hup- kes over: ,,De uitkomsten van gemengde bedrijven op de zandgronden". Ir. Hupkes is verbonden aan het Landbouw Economisch Instituut en zal in het bijzonder de uitkom sten van de L.E.I.-bedrijven behandelen over de jaren 1948 tot en met 1951. 4. Bespreking van het behandelde onderwerp. Pauze. 5. Spreker de Weled. heer W. G. de Waard, voorzitter der Noord-Brabantse Mij van Land bouw over: „Pachtwetgeving en pacht prijzen. 6. Bespreking van het behandelde onderwerp. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. N.B. Het ligt in de bedoeling de vergadering om streeks 3 uur n.m. te beëindigen, opdat ieder wer.r tijdig thuis kan zijn. van de vergadering van afdelingsbestuurs leden van de Kring Midden- cn Oost- Brabant, gehouden op 23 October 1952 te Eindhoven. Deze vergadering werd gehouden om gezamelijk de punten, die voor de eerstvolgende kringvergade ring in aanmerking komen vast te stellen. Allereerst werd gesproken over de manieren, waarop de afdelingen van onze kring meer zouden kunnen samenwerken om de verschillende moeilijk heden, die zich speciaal voor onze leden de laatste tijd voordoen, zo goed mogelijk op te lossen. Uit bijna alle afdelingen kwamen klachten naar voren over de sterk verhoogde pachtprijzen. Alge meen was men de mening toegedaan, dat de nor men van de Grondkamer te hoog liggen; ook de manier van taxeren kon de goedkeuring van ver schillende leden niet weg dragen. Op dei e.v. kring vergadering zal een deskundige gevraagd worden om deze zaak verder te bespreken. Naar aanleiding van de klachten over de te lage melkprijs, dit voorjaar door de „Kempen" uitbe taald, werd besloten om van verschillende fabrie ken cijfers over de uitbetaling in het eerste half jaar van 1952 te verzamelen en deze op de kring vergadering te bespreken. Daar de kindertoeslag voor kleine zelfstandige boeren bij de huidige normen van practisch geen waarde is, zal getracht moeten worden deze nor men te verhogen. Over de mond- c n kauwzeerbestrijding door mid del van afslachting waren de mersten ook niet te spreken en achtte men het beter het inenten ver plicht te stellen. Tenslotte werd besloten de datum van de kring vergadering vast te stellen op Donderdag 13 No vember a.s. om 10 uur, waar voor 's morgens een spreker van het L.E.I. zal gevraagd worden om te spreken over de uitkomsten op de zandgronden en hoe die cijfers tot stand komen en voor 's middags een deskundige van de Grondkamer. J. M. VAN DER WEELE, Secretaris. Voor de opening van een cursus in motorkennis kwam Maandagavond het bestuur van de afdeling Woudrichem der N.B.M.L. in café Bergeijk met de cursisten en hun leraar, de heer Van Loo bijeen. Ook de voorzitter der N.-Brab. Mij van Land bouw, de Weled. heer W. G. de Waard, woonde deze avond bij. De voorzitter der afd. de heer C. M. Schaap sprak een welkomstwoord tot allen. Het is wel een gunstig teken, zo zcide hij, dat na de cursus van vorig jaar voor deze vervolgcursus nog meer heren zich hebben opgegeven. Ook de voorzitter der Maatschappij sprak in deze geest. Hij wees er op, dat zo'n cursus voor de jonge 'landbouwers veel nut kan afwerpen, daar het paard meer en meer zijn plaats moet inruimen voor de trekker. Hij wenste de heer Van Loo veel succes met deze cursus. H. DE LORM, Secretaris. BOXTEL. Vanaf 27 October 1952 ligt voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage het op 19 Septem ber 1952 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen tot aanwijzing van het terrein, gelegen ten Oosten van de Rijksweg Eindhoven's-Hertogenbosch voor bijzondere doel einden (zuiveringsinstallatie). Binnen zes weken na afloop van bovengenoemde termijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hun be zwaren tegen de herziening indienen. BLADEL. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant maken bekend, dat er vanaf 27 October 1952 gedurende vier weken voor een ieder ter gemeente-secretarie van Bladel ter inzag ligt het ontwerp van een uit breidingsplan van die gemeente, waarbij gronden, worden bestemd tot industrieterrein. Belanghebbenden kunnen gedurende bovenge noemde termijn bezwaren tegen dit plan indienen bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, Water straat 16, 's-Hertogenbosch. OOST-BRABANT. November heeft zijn'intocht gedaan. 1-Iet meeste vee, zeker het melkvee heeft de weide verwisselt met de stal. De meeste najaarsgewassen zijn ge oogst. De aardappelen, zitten, in de kuilen en de voederbieten eveneens. Ook de maïsoogst is gro tendeels achter de rug, al ziet men hier en daar nog enkele laat gezaaide percelen staan. Over de opbrengst van de maïs zijn practisch nog geen cijfers bekend, daar nog weinig gedorsen is en vrijwel alles in de droogrennen is geborgen. Het ziet er wel naar uit, dat gezien het natte najaar het percentage vocht hoog zal zijn. Verblijdend is wel, dat de maïsverbouw op de zandgronden toeneemt. Vooral voor de gemengde bedrijven waar veel kippen en varkens worden gehouden, is dit wel een teelt met toekomstmogelijkheden, daar de oogst van dit gewas geheel op het bedrijf kan blijven. Ik las in het vorig landbouwblad een stukje, dat twee Amerikanen door Nederland een tournée maken om de plukhaak te demonstreren. Waarschijnlijk is dit een uitnemend werktuig voor de kleinere be drijven, en voor bedrijven met kleine oppervlakte maïsteelt, waar een maïsplukmachine niet lonend is. Ook de fruitoogst behoort weer tot het ver leden. Veel ligt opgeslagen in de koelhuizen in af wachting op betere prijzen. Eén ding zullen we in de toekomst moeten'doen, n.l. prima fruit gaan kweken en fruit dat gevraagd wordt. Dat wil zeggen, dat op vele bedrijven, waar nog al wat fruit wordt gekweekt er vele onbekende, rassen uit zullen moeten en dat door bemesting èn snoeien èn spuiten gewerkt moet worden om een prima product t£ telen. We gaan de zogenaam de stille tijd in. Laat iedere boer op zijn eigen bedrijf eens rustig nagaan wat hij kan doen voor verbetering van zijn grond (grondonderzoek) voor intensivering van zijn bedrijf (prima zaaizaad, poot- goed en plantgoed) voor het samenstellen van oen goed voederrantsoen voor zijn veestapel (waarvoor ook een onderzoek naar de voeder waarde van zijn kuilvoer noodzakelijk is. Immers zonder deze gegevens is een behoorlijk rantsoen niet samen te stellen. Dit zijn allemaal dingen die met het wel en wee van onze bedrijven te maken hebben. De Stichting voor de Landbouw heeft een request gezonden aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin zij haar bezwaren kenbaar maakt tegen het wetsontwerp, dat de nieuwe bepa lingen nopens de jacht zal regelen. Allereerst wijst de Stichting voor de Landbouw erop, dat de kosten van 55 te hoog zijn voor een jachtacte, indien deze alleen dient voor de bestrij ding van, schadelijk wild. Derhalve pleit de stich ting voor het invoeren van een goedkope jachtacte voor de jacht op schadelijk wild. Voorts meent de Stichting, dat de leden van ,de Jachtraad voor de helft zouden moetne bestaan uit vertegenwoordigers van de landbouw, omdat één van de doeleinden, welke in dit ontwerp met name genoemd zijn, is de bescherming van de belangen van de landbouw. Door deze samenstelling zou in de Jachtraad dezelfde verhouding tot stand komen als in de wildschadecommissies het geval is. De stichting wil de mogelijkheid geopend zien, dat de onderpachter gerechtigd is tot het genot van de jacht. Ten aanzien van de duur van de huurovereen komst betreffende de jacht, geeft de Stichting voor de Landbouw er de voorkeur aan, dat dit geregeld zal worden bij de wet en niet wordt overgelaten aan de minister. Het vaststellen van deze duur is namelijk van ingrijpende aard. Volgens art. 21 stelt de minister regelen ten aan zien van de grootte van het jachtveld. Ook hier is de Stichting voor de Landbouw van mening, dat deze regelen in de wet zelf moeten worden opgeno men. Zij dringt er op aan, dat de regelen, die thans in de praktijk gelden, onveranderd moeten worden opgenomen. Thans moet een. jachtveld minstens 40 ha groot zijn; met de uitzondering echter, dat dit niet geldt voor de grondgebruiker, die jaagt op de. grond, die hij zelf in gebruik heeft. De grondgebruiker zal hiervoor dus een, jachtacte moeten kunnen krijgen, onverschillig de grootte van zijn bedrijf. De Stichting wil de mogelijkheid geopend zien, stemming met het instellen van een, jachtfonds, doch zij dringt erop aan, dat dit fonds tevens dienstbaar gemaakt wordt aan de vergoeding van wildschade, waarvoor de jachthouder niet aanspra kelijk is. Dit geldt bijvoorbeeld voor de schade, veroorzaakt door trekkend wild. Volgens het ont werp moet iedere jachthouder de schade voor komen van wild, dat in zijn jachtveld aanwezig is. Komt het wild buiten het jachtveld, dan houdt de aansprakelijkheid van de jachthouder op en heeft de gedupeerde grondgebruiker geen verhaal meer. De Stichting acht het daarom billijk, dat de bepa lingen omtrent het jachtfonds in ^eze geest wor den gewijzigd. Tenslotte verklaart de Stichting, dat zij de bepa lingen inzake de schade een aanmerkelijke verbete ring acht; met name de mogelijkheid tot zelfstan dig optreden van de wildschadecommissies. De erfbep'lanting heeft bij velen minder de aan dacht dan zij eigenlijk wel verdient. Te weinig wordt er vaak bij stil gestaan, hoe, men zijn boer derij mooier en aantrekkelijker kan maken door het erf op een doelmatige wijze te beplanten met bomen en struiken. Men dient daarbij de juiste bomen op de juiste plaats te brengen en goede voorlichting is daarom hierbij wel van groot be lang. Door Staatsbosbeheer, Museumlaan 2, Utrecht, is een interessante brochure over erfbe- planting uitgegeven, die wij gaarne bij dezen willen aanbevelen. Men kan deze aan bovengenoemd adres aanvragen cn, vindt hierin verschillende wenken, waarmee bij de beplanting rekening kan worden gehouden. Staatsbosbeheer, waarvan voor onze provincie houtvesters zijn gevestigd in Bergen, op Zoom, Breda, Eindhoven en Helmond, is gaarne bereid ook verdere voorlichting te geven. De winter is de geschikte tijd om erfbeplanting of vernieuwing daarvan uit te voeren. Men over- wege daarbij het rijmpje: Wie op zijn erf geen bomen plant, Wordt vroeg of laat een vaste klant Van arts en dakpanfabrikant.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8