Nieuwe uitgaven OnJefivSgs STEKELS op den BLEIK DIPLOMA-UITREIKING IN HAAMSTEDE. Uit een geheim iveekboek van Bram uit de Slikhoek De bemesting op geïnundeerde gronden. Als wetenschappelijke publicatie van het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is in de reeks „Verslagen van Landbouwkundige Onderzoekingen" verschenen: No. 57.19 „De bemes ting op geïnundeerde gronden" door J. J. Wester hof, C. W. C. van Beekom, J. Prummel en F. van der Paauw. Het verslag van deze onderzoekingen is verschenen als deel XÏII van de reeks „Inundaties gedurende 19441945 en hun gevolgen voor de landbouw". Na de inundaties deed zich het bijzondere feit voor, dat de stand van de landbouwgewassen en ook de opbrengst ervan op vele plaatsen niet alleen boven verwachting uitvielen, doch hier en daar zelfs boven het normale peil uitkwamen. Deze feiten werden het eerst op het eiland Tholen waar genomen en sindsdien als „Tholeneffect" betiteld. Het verslag heeft een omvang van 62 pag.; de prijs ervan bedraagt ƒ1.80. Verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij Fluweelen Burgwal 18, Den Haag en bij de erkende boekhandel. „Een bodemkartering van Noord-Limburg" door Dr. J. Schelling i.i. Het verslag is verschenen als deel X van „De bodemkartering van Nederland". Deze kartering werd verricht om na te gaan of de bodem ook mogelijkheden biedt voor verbetering van de wel vaart in de streek. Het verslag geeft enige moge lijkheden aan tot intensivering van het grond gebruik en tot verbetering van de waterbeheersing. Bij dit verslag van 139 pag. behoren o.m. 10 over- zichts- en detailkaarten. De prijs van het verslag incl. bijlagen bedraagt 7. Van het Staatsbosbeheer ontvingen wij enkele vlugschriften waarvan we de volgende even onder Uw aandacht menen te moeten brengen. Erfbeplanting. In een aantrekkelijke circulaire wordt verlucht met foto's en schetsen de aanleg en het onderhoud van de erfbeplanting op eenvoudige en deskundige wijze behandeld. De populierenteelt. Dit vlugschrift toont afdoende aan, dat land schapsverzorging en houtproductie goed gecombi neerd kunnen worden. Het geheel is zeer lezens waardig samengesteld. Belangstellenden raden wij aan een exemplaar aan te vragen bij het Staatsbosbeheer te Bergen op Zoom. Referaten van publicaties uit de afdelingen der Landbouwhogeschool, verschenen in de cursus jaren 1947—1948 en 1948—1949. Referaten van publicaties uit de afdelingen der Landbouwhogeschool verschenen in de cursus 1949—1950. Uitgaven van H. Veenman en Zonen, Wage- nlngen. Bovengenoemde uitgaven geven een overzicht van alle publicaties in de betrokken jaren welke door de betreffende afdelingen, zowel door hoog leraren, studenten als het wetenschappelijk perso neel werden samengesteld. „Toetsing van grondonderzoek naar fosfaat toestand op Nederlands grasland" door Dr. F. van der Paauw, Ir. L. Ch. N. de la Lande Cremer met medewerking van J. Ris. De fosfaattoestand van het Nederlandse gras land is over het algemeen nog onbevredigend. Hij heeft ook een zeer schommelend karakter, niet alleen regionaal doch ook van perceel tot perceel. De hier verrichte onderzoekingen hebben uitge wezen, dat het P-citr. een bruikbare maatstaf vormt, al is die maatstaf voor verschillende grond soorten niet gelijk. Onder zeker voorbehoud kon echter voor verschillende grondsoorten een schema worden opgesteld, voor de waardering van het P-citr. De prijs van dit verslag (87 pagina's) bedraagt ƒ3.75. P. Sjollema. Gezondheidsleer. Uitgave Kon. Ned. Zuivelbond, v. d. Spiegel straat 16, 's Gravenhage. Schrijver is directeur van de Gezondheidsdienst in Friesland. Het werkje is vooral bedoeld als leiddraad en ten behoeve van cursussen voor stal- en voeder- adviseurs en heeft voornamelijk betrekking op rundvee. In het eerste gedeelte krijgt „de algemene gezondheidsleer" een beurt, waaronder ook: bouw en inrichting van boerderijen (vele typen). Het tweede gedeelte behandelt de „bijzondere gezondheidsleer" en daarin worden van: Uierziek- ten, tuberculose, besmettelijk verwerpen, mond- en klauwzeer, enkele huidziekten, de besmettings oorzaken, ziekteverschijnselen, -bestrijding en even tuele voorbehoeding op duidelijke wijze besproken. Voor landbouwwinterscholen, voor assistenten Rijksvoorlichtingsdienst alsook voor veehouders en reehandelaars cal het een ieer bruikbaar werkje blijken te zijn. „Ken onderzoek over de stroomruggronden van de Bommelerwaard met als proefgewas de aard appel" door Dr. Ir. Th. J. Ferrari. Het onderzoek had tot doel de factoren aan te geven, die de opbrengst van aardappelen op de stroomruggronden van de Bommelerwaard bepalen In dit gebied wordt jaarlijks circa 1000 ha aard appelen verbouwd. Bij de gebruikelijke methode van proefveldonderzoek wordt de werking onder zocht van slechts enkele bepaalde factoren, waar van invloed wordt verwacht. Het landbouwkundig onderzoek heeft echter tot taak, de werking van alle factoren te leren kennen. Dit is volgens de ge bruikelijke methode niet goed mogelijk en zou ook jaren duren. Behalve als basis voor de voorlichting op land bouwkundig gebied, maken de uitkomsten van het onderzoek het ook mogelijk op ander gebied, Ib.v. op dat van de pachtprijzen, bepaalde conclusies te trekken. De prijs van dit verslag (132 pag.) bedraagt 4,50. Deze verslagen zijn te bestellen bij „Landbouw- documentatie", Kamer 328, Bezuidenhoutseweg 30, Den Haag; bij de Stichting voor de Landbouw en de Staatsdrukkerij en Uitgeverij beide te Den Haag, en bij de erkende boekhandel. 28 October j.l. was voor velen in Haamstede een gedenkwaardige dag, omdat toen de diploma's kon den worden uitgereikt aan leerlingen, die de eerste cursussen, georganiseerd door de Stichting tot Op richting en Instandhouding van Prot. Chr. Huis- houdonderwijs te Haamstede in samenwerking met de Z. L. M., hebben afgelopen. Een lijst van de geslaagden volgt aan het eind van dit artikel. Mogen wij hierbij nog vermelden, dat weer een nieuwe middag-naaicursus is georganiseerd, 2 ver volg naaicursussen en een fijne keukencursus. Getracht zal worden nog een avond naaicursus te organiseren. Laten wij hopen, dat nog velen zich bij mej. C. A. v. d. Berge, lerares-leidster, Bestuursleden of Com missie van Toezicht-leden zullen aanmelden. 1-Jarige avondnaaicursus. A. v. d. Berge; C. Beie; A. Bouwman; T. Deur- loo; J. Groenleer; K. Geleijnse; C. Geleijnse; L. v. d. Wekken; J. Landman; B. Coomans; J. Slager; L. Groenleer; mevr. Kostensede Vos; mevr. Tuin manKloet; mevr. Slagerv. Dijke; mevr. Boo- gerdv. Dijke; M. Noordhoek; L. Slager; N. Oole. 1-Jarige naaicursus: I. Viergever; A. van Vessem; L. Boot; B. Ken- terz; J. Bodbijl; A. G. Zijta; A. Jonker; T. Bouw man; J. Borsers; C. v. d. Wekken; C. v. d. Wekken Bd.; C. KI. v. d. Zande; A. v. Oeveren; G. de Mun- nik; C. Jonker; N. v. d. Hulle; I. Dalebout; C. de Vrieze; I. Overbeke; C. van Vessem; A. Bakker; T. de Vos; L. v. Kooten. Fijne Keukencursus: Mevr. E. C. van Dalsen, mevr. C. P. Priester, G. de Munnik; L. Pleune; mevr. N. van Dijke; mevr. C. Beije; C. Jonker; mevr. M. J. Jonker; N. Jon ker; mevr. De Bukviel; Geleijnse; Betist; Kommer; Manni; mej. Boot. We zullen het maar niet over het weer hebben, want dan zouden we misschien te scherp worden. Laten we 't liever eens over de maïs hebben, 'k Heb een lapje van de nieuwe hybride-maïs voor de kippen en één ding heb ik wel door: ze is best. In Amerika moet het zaaizaad nu zowat allemaal hybride zijn en de opbrengst per ha moet dienten gevolge tot 30 gestegen zijn. Buurman was op de maïsplukdemonstratie ge weest en had het prachtig gevonden. Reuze werk, zei hij, maar hij wist me niet te vertellen hoe lang ze nu met zo'n plukhaak over een gemet doen. Een paar dagen later las ik er net iets over en dat komt er dan op neer dat in Amerika een man 940 kolven per uur kan plukken gemiddeld of wel over een best gewas zo'n 75 uren per ha doet. De best geoefende plukkers leverden echter veel betere prestaties, twee- of meermalen zo groot en op wed strijden nog meer, zelfs viermaal zoveel. Enfin dat had buurman dan ook gezien, die had het ten minste over iedere seconde een kolf, die op de wagen geslingerd werd. Hij had het ook nog ge probeerd, maar had een fikse haal in zijn andere hand gegeven, hetgeen me niks verwonderde, want de handigste is 't nooit geweest. 't Is overigens wel merkwaardig hoe snel de laat ste jaren de boeren achter nieuwe dingen aan lopen. Als 't maar in d'r vak is en ze de portemon- 4 November. Pluvius blijft ons bezoeken: Steeds regen en geen zonneschijn! De voertuigen moest men verand'ren Zij zouden vaartuigen moeten zijn! Het najaar '52 kenmerkt zich wel als een zeer nat najaar. De ene dag vóór, de andere na, regen, regen, regen. Vooral het laatste week-end was het erg. Zaterdag tot Maandag viel hier 41 mm neer slag, wat niet mis is en alle akkers haast onberijd baar heeft gemaakt. En nu Maandagavond klettert de regen nog steeds tegen de ruiten. Er staat op vele plaatsen water op het land, en op het zaailand kon dit vooral op toeslaande grond, wel eens slech te gevolgen hebben en kale plekken veroorzaken. Er is nog niet veel tarwe gezaaid en wanneer men het stukgereden bietenland ziet liggen, dat eigenlijk bestemd was voor tarweland, ziet het er niet fraai uit en zal het bouwplan wel eens herzien moeten worden. De wintervoor-ploegerij zit ook niet mee en schiet slecht op. We hebben gelezen, en dat heeft ons in die natte misère toch goed gedaan, dat de landbouw 8 mil- loen ontvangen zal uit de tegenwaarderegeling van het Marshall-plan. Dat is niet mis en er zijn al plannen gemaakt over de besteding hiervan. Het grootste deel van dit plan is de beschikbaar stelling van ƒ3.400.000 voor de verbetering van de cultuurtoestand van 140.000 ha landbouwgrond, de z.g. komgronden, indrogende, knip, schaltergron- den en de madelanden. Door een betere bemesting en een beter water peil wil men de opbrengst dezer gronden vermeer deren. Voor het tweede plan is ƒ2.400.000 vrijgegeven voor het verbeteren der stalling en betere sterili satie van het melkgereedschap. Er zullen voor beeldstallen worden gebouwd, die tot verhoging der melkproductie en tot besparing op het veevoe der kunnen leiden. Ook zal een bedrag van 750.000 worden beschik baar gesteld voor de verbetering der waterhuis houding van cultuurgronden en om de verzilting van het slootwater tegen te gaan. Een bedrag van ƒ500.000 voor de uitbreiding van de voederbouw en de teelt van nieuwe gewas sen. Voor de uitvoering van een verantwoorde mechanisatie in de landbouw zal 400.000 beschik baar worden gesteld. Er wordt hiervoor gedacht aan de aanschaffing van een beproevingsinstallatie voor tractoren en om de mechanisatieproblemen der kleine bedrijven te onderzoeken. Voor het om zetten van slecht hakhout in cultuurgrond 150.000, waarmee men denkt 5000 ha goede grond te ver krijgen. Als laatste plan, en een van de mooiste, wordt ƒ250.000 vrijgegeven voor het boeren- en land arbeiders-jongerenwerk en de landbouwhuishoud- kunde, een nieuwe studietak die voor 't eerste jaar in Wageningen is begonnen. Men ziet, dat er grote plannen zijn, en we hopen van harte, dat deze plannen uitgevoerd kunnen worden om onze Nederlandse landbouw op een hoger plan te brengen en alzo onze welvaart te helpen verhogen. Het zal vele handen werk geven en het spook der werkloosheid zeer zeker tegen houden. naie niet al te gauw open doen, kan dat trouwens geen kwaad, 'k Heb anders een boekje uit 1940 van Herman Bennink, die deze winter met dat vliegtuig bij Frankfort verongelukt is, over de maïs van waar 't meeste van de maïs, waar ze zich nu zo druk over maken, al instond, plukhaken en al. Zonde dat deze pionier dit niet meer heeft kunnen meemaken. Ja die Amerikaanse indrukken tegenwoordig kunnen een mens wel eens tureluurs maken. Zo is er nu weer jeugd uitgewisseld en een Hollandse boerendochter heeft ook al over haar (bezonken) indrukken geschreven. Wij citeren: „Standsverschil bestaat hier bijna of helemaal niet. In Amerika waardeert men de mens naar zijn capaciteiten en niet naar zijn geld. Het is te hopen dat Holland ook nog eens op dat niveau komt". Kijk, dat weten wij nu ook weer; wij kijken in Holland niet naar de capaciteiten van de mens, maar naar het geld. Leuk voor de familie van deze jongedochter, die tot zulke conclusies komt. Scherpslijper denkt er het zijne van, al wilde hij dan ook een endje terug zijn portemonnaie dicht houden. SCHERPSLIJPER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6