ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Voordelen en gevaren van technische wedstrijden Voetbalwedstrijd L.J.G.—R. L.V. D. I I Technische perspectieven VERGADERING L. J. G. EN Z. P. M. AFD. MIDDELBURG L. J. G. STREEK O. ZEEUWS-VLAANDEREN. Redactie: P. Hendrikse, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat Z. Poppe, M. Poissonnier en L. J. G., Landbouwhuis, Goes. De subsidie, welke de Stichting voor het Technische Landbouw-Jongeren werk verschaft, is niet zonder ge volgen gebleven. Het aantal wedstrijden, is in dit jaar sterk toegenomen en naast twee grote provinciale wedstrijden staan er reeds talrijke wedstrijden in provin ciaal- of afdelingsverband op stapel. Voor de L. J. G.-afdelingen zit er veel aantrekkelijks in deze wedstrij den, omdat de leden die zich sterk voor de technische zijde van de land bouw interesseren, alle gelegenheid krijgen om hun gaven en behendig heid ten toon te spreiden. Naast de reeds vrijwel toegepaste zaai- en pootwedstrijden komen nu de ploegwedstrijden de aandacht opeisen. En terecht, omdat er immers nau welijks een werkzaamheid op het land te bedenken valt, die meer oefe ning en vaardigheid vereist, terwijl het werk ook in hoge mate bepalend wordt geacht voor de vakbekwaam heid. Het is een werk dat aan spreekt. Wanneer men nu het ploegen maakt tot een wedstrijdobject, heeft men een mooi onderwerp gekozen. De ploeger „timmert" aan de weg en de beoor deling van zijn werk heeft ook in het dagelijks leven al stilzwijgend plaats door buur en voorbijganger. De grootste moeilijkheid, die zich aanstonds voordoet bij het organi seren van een ploegwedstrijd, is wel de vraag waér deze gehouden moeten worden. De tot nu toe uitgeschreven wedstrijden worden alle op het bedrijf van de deelnemer zelf gehouden. Met alle bezwaren hieraan verbon den, zelfs al laten we de mogelijkheid van fraude en hulp van derden uiter aard buiten beschouwing. De omstandigheden zijn immers geheel anders en het oordeel van een jury moet zich beperken tot een be oordeling van een geploegd stuk land, zonder dat zij de ploeger zelf aan het werk heeft gezien. Voor de jury een moeilijke taak, daar een flinke regen bui, vooral op lichtere grond, heel wat kan veranderen. Ons belangrijkste bezwaar tegen deze gang van zaken is echter wel 't weinig aantrekkelijk karakter van deze wedstrijden. We zouden er graag wat meer een wedstrijd met publiek van maken om zodoende de wedstrijd te maken tot een optreden naar bui ten. Zowel voor de deelnemers als voor de toeschouwers is een dergelijke op zet veel aantrekkelijker. De grootste moeilijkheid is wel het vinden van een perceel, omdat het maken van extra voren niet te vermijden is. Doch met een beetje goede wil van de zijde der ouderen zou dit ook wel op te los sen zijn, terwijl door middel van de subsidie de financiële consequenties te beperken zouden zijn.. Tenslotte zijn we er ten volle van overtuigd, dat wat in Engeland kan, in Nederland zeker niet tot de onmogelijkheden be hoort. B. Veel is en wordt er gesproken en geschreven over technische wedstrij den van de jongeren-organisaties. Dit als gevolg van 't feit, dat er dit jaar een comité is opgericht voor Tech nisch Plattelands jongerenwerk, waar in vertegenwoordigd zijn de drie boe ren-, landarbeiders- en jongeren organisaties. Deze vormen tezamen een stichting welke zich ten doel stelt het uitgeven van reglementen en richtlijnen voor technische wedstrij den en het geven van financiële steun. Voor deze subsidies beschikt zij over een aanzienlijk bedrag, verkre gen van firma's en instellingen. Dit alles is dus voor 't jongeren werk van veel belang en alleszins toe te juichen. Immers door deze tech nische wedstrijden is het de bedoeling de jonge boeren, tuinders en land arbeiders een grotere vakbekwaam heid en technische vaardigheid bij te brengen. Of alle wedstrijden, waar over men nu hoort, hieraan bijdragen is natuurlijk weer een ander geval. Tot zover zijn dus de voornaamste redenenmeestal van financiële aard) voor 't nalaten van dergelijke wed strijden weggenomen, en we kunnen dan ook constateren, dat allerwege wedstrijden gehouden of nog gehou den zullen worden. Men zie slechts naar de Behendigheidswedstrijden met tractoren, ploegwedstrijden, wed strijden in veebeoordeling enz. Naast voldoening over dit alles, zijn er bij mij toch ook weer andere gedachten. Dit alles is wel belangrijk, maar voor 't plattelands-jongerenwerk als ge heel niet ten volle bevredigend. Per soonlijk had ik 'liever gezien, dat dit geld mede beschikbaar was voor cul turele doeleinden. (Lectuurvoorzie ning, 't vertonen van goede films, mu ziek, kunst.) We weten allen, dat het hiermede op 't platteland nog niet naar wens gaat. Het bedrag aan subsidie voor kunst, dat enige jaren geleden door de overheid per jaar beschikbaar gesteld werd, bedroeg 3 Y2 millioen gulden maarhiervan was 3 millioen voor de provincies Zuid- en Noord-Holland en Utrecht bestemd. De rest, waarbij dus ook Zeeland, kreeg het half millioen te verdelen. Ik geloof dus, dat er op dit gebied meer van node is en dat er, evenals nu de technische wedstrijden, door 't verlenen van deze subsidie een grote stimulerende werking zou uit gaan op dit zoveel bredere terrein. Hierdoor zouden wij meer aandacht en kennis kunnen besteden aan maat schappelijke, culturele en sociale pro blemen. Dat wil niet zeggen, dat dit het belangrijkste is en dat we het tech nisch werk in de jongeren-organisa ties moeten verwaarlozen. Maar het is mijn overtuiging, dat met 'n beetje goede wil en opoffering in de eenvou digste zin des woords, vele van deze wedstrijden toch gehouden zouden kunnen worden. Mits, en dit is het voornaamste, de bereidheid bij de leden daartoe slechts aanwezig is. Het kan niet anders; wanneer we allen meehelpen om de één of andere wedstrijd te houden, dan moet deze slagen of er nu subsidie is ja of neen. Nog een geheel ander aspect aan deze technische wedstrijden zijn de subsi die-aanvragen. Om hiervoor in aan merking te komen moet men naast enige andere voorwaarden o.a. ook een begroting indienen. Wanneer ik nu zo eens gehoord heb wat er in sommige gevallen voor posten op deze begroting vermeld staan, geeft ook dit te denken. Om er enkele te noemen: grote bedragen voor de or ganisatie van de te houden wedstrijd o.a. hoge autokosten, sigaren van 0,50 voor de jury en wat dies meer zij. Wanneer deze uitgaven werkelijk gemaakt zijn, is voor mij een op zulke wijze gehouden wedstrijd van geen waarde. Zij heeft dan meer na- dan voordelen. Worden zij opgegeven om dat men denkt hoe meer kosten, zo veel te meer krijgen we, dan is men zich van zijn verantwoordelijkheid slechts weinig bewust. Zou dit alge meen worden en zouden zulke uit gaven werkelijk gedaan worden, dan is dit niet alleen beschamend, maar dan zal ook 't vertrouwen der ouderen over het omgaan met financiën danig verminderen. Nu wil ik er aan toe voegen, dat excessen zoals hier ge noemd voorzover het de L. J. G. be treft sinds kort wel uitgesloten mogen worden geacht. En wel doordat we een commissie hebben van 7 leden, welke alle begrotingen vóór dat ze opgestuurd worden aan een beoorde ling onderwerpt. Deze leden kennen de, twijfel ik er niet aan, dat deze wel in staat zullen zijn de begrotin gen objectief te beoordelen en terug weten te brengen tot ware propor ties. Daarnaast is het te hopen, dat binnenkort betrouwbare richtlijnen verstrekt zullen worden over 't aan vragen van subsidies, opdat een ieder weet waar hij aan toe is. Ik heb in dit alles mijn mening over de tech nische wedstrijden naar voren ge bracht. Er zullen nog wel meerdere zijden aan deze zaak vastzitten, welke niet door mij genoemd zijn. In ieder geval is het verheugend, dat er door deze subsidies weer wat meer activi teit in de jongeren-organisaties komt. Het is te hopen, dat dit geen tijde lijke oplossing wordt en er een wed- strijdïnoeheid komt. Maar dat deze activiteit blijft ten voordele van ons technisch kunnen. Wanneer we daarnaast in onze jongeren-organisatie de vele andere mogelijkheden benutten, die niet op technisch gebied liggen en dit alles in de juiste verhouding trachten te doen, zullen we de toekomst in de maat schappij met vertrouwen tegemoet kunnen zien. Dan zal misschien eerst blijken, dat naast al de ontwikkeling die we op schblen geleerd hebben in onze jeugd er toch ook van ons be wust lid zijn van een jongeren-orga nisatie een invloed is uitgegaan van belang voor heel ons leven. NIC. FILIUS. Agenda op Maandag 10 November 1952, des nam. 19.30 uur, in de Bogardzaal te Middelburg. De opgave voor de WINTERPLOEGWEDSTRIJD wordt nog opengesteld tot en met Woensdag 5 November a.s. In verband met de aanvrage voor subsidie worden na deze datum geen opgaven meer aangenomen. Secretariaat: D. DE ZWARTE, Van Wuyckhuisepolder G 14, Hoek. Verslag van de Zaterdag 19 Octo ber op het gemeentelijk sportterrein te Kruiningen gespeelde voetbalwed strijd tussen een elftal van de L. J. G. uit Oost Zuid-Beveland en een team dat samengesteld was uit personeel van de R. L. V. D. en het L. E. I. Onder ideale omstandigheden van weer en wind stelden beide elftallen zich op. Hoewel verscheidene spelers van de Voorlichtingscombinatie van veraf moesten komen, waren ze allen op tijd aanwezig, hetgeen een voor beeld van sportiviteit genoemd mag worden. Dr. Ir. Van Beekom bood daarop aftrap met 'n punter, die de grondslag was voor het eerste doelpunt, dat na enige tijd door de L. J. G. gescoord kon worden. 10. Het spel golfde op en neer en de partijen wogen aanvankelijk goed tegen elkaar op. Toch was al spoedig te zien, dat de L. J. G. wel aan het langste eind zou trekken, want na een twintig minuten spelen liepen de meeste Voorlichters al naar lucht te happen terwijl dit nog slechts van enkele L. J. G.-ers gezegd kon wor den. Gezien het verschil in leeftijd en het feit, dat een aantal onzer actief lid is van een voetbalclub, maakt deze gang van zaken volkomen logisch. Maar ze gaven zich niet gewonnen. Met een strak schot verraste de linksbinnen onze overigens uitsteken de keeper De Koeijer en de stand was gelijk. 11, We drongen nu sterk op en aanval op aanval golfde op het doel van de tegenpartij af. Maar de achterhoede hield met kunst- en vliegwerk het doel schoon. Toch wisten we onze veld- meerderheid nog in een doelpunt uit te drukken, waarmee de rust aan brak. 2—1. Gezien de broosheid van de spieren was besloten om slechts tweemaal een half uur te spelen, wat ook wel lang genoeg bleek. Na de rust, die werd benut om spie ren te masseren, zweet af te wissen, enz., bleken de Voorlichters serieuze plannen te hebben gemaakt om gelijk te maken, want ze vielen hardnekkig aan. Ze vonden echter onze keeper in goede vorm. Het succes kwam juist van onze kant met 'n tam schot, dat de voorsprong groter maakte. 3—1. Dat werd de combinatie echter te grof en na enige wijziging in de voor hoede gelukte het aan hun midvoor de bal in het denkbeeldige net te werken. 32. Geleidelijk aan wonnen we steeds meer terrein door beter uithoudings vermogen en dit resulteerde nog in een goed doelpunt. 42. Toen de prima leidende scheids rechter voor het einde blies, was in deze stand geen verandering meer ge komen. Dr. Ir. Van Beekom verrichtte de aan de aanvoerder van de winnende partij, in dit geval onze aanvoerder Van de Parel, een doos sigaretten aan. Zoals bekend werden de baten van deze wedstrijd ter beschikking gesteld aan de afdeling Oostelijk Zuid-Beve land van het Rode Kruis. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat er geen groots voetbal te zien was. Integendeel, de keren, dat mannen met dikke of dunne, maar meestal witte benen, gaten in de lucht schop ten, waren legio. Maar dat mocht niet hinderen. Er is op een sportieve ma nier gespeeld in een vriendschappe lijke sfeer en het heeft ons ontspan ning gebracht, hoewel dat de volgende dag aan onze spieren niet merkbaar was. A. D. I I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5