DE BEMESTINGSTOESTAND VAN HET WATERSCHAP „SCHOUWEN" UIT HET ZAKBOEKJE VAN OPA De grote veulenkeuringen te Roermond Bemesting met sporenelementen Nu wij van plan zijn om achtereenvolgens de be mestingstoestand van enkele gebieden in Zeeland te publiceren, willen we voor deze keer eens aan dacht schenken aan de bemestingstoestand van het waterschap „Schouwen". De oppervlakte van dit gebied1 is 9153 ha, waar van 2630 ha (28.7 is onderzocht (2370 ha bouwland en 260 ha grasland). Uit de 1530 analyserapporten die wij tot onze beschikking heb ben, is het wel mogelijk een overzicht samen te stellen, dat de algemene toestand van dit gebied weergeeft. Opgemerkt dient echter te worden, dat de kwaliteit van de gronden, die wij in dit gebied aantreffen, zeer uiteenloopt en dat andere factoren dan de bemestingstoestand bij de productie een be langrijke rol spelen. Dit sluit echter niet uit, dat wij ook hier moeten streven naar een bemestings toestand die goed genoemd kan worden, omdat juist deze factor in gunstige zin beïnvloed kan worden. In onderstaande gegevens zijn alleen de analyse resultaten van bouw- en weiland verwerkt (tuin bouw is buiten beschouwing gelaten). Afslïbbaar 11—20 21—30 31—40 41—50 50 Bouwland 30 43.8 21.3 4.7 0.2 Grasland 16.3 49.4 25.9 7.8 0.6 Het gemiddelde percentage afslibbaar is bij het grasland maar weinig hoger dan bij het bouwland. Dat het grasland overwegend op de zwaardere gronden gelegen is, kan van dit gebied niet worden gezegd. De hoogteligging t.o.v. het grondwater is hier belangrijker voor de gebruikswijze. Gehalte aan koolzure kalk 0—0.5 0.6—2.0 2.1—5.0 5.0 Grasland 51.5% 42.3% 4.3% 1.9% Bouwland 42.6 39.8% 17.4% 0.2% Uit deze cijfers blijkt dat het CaCO.i gehalte nog al eens te wensen overlaat. Een bekalking zal hier in vele gevallen op korte termijn verbetering bren gen, zowel wat betreft de structuur als de opneem- baarhrdd van de toegediende meststoffen. Ook voor dit gebied is het gebruik van schuimaarde als kalk- meststof zeer aan te bevelen. Voor de toe te passen hoeveelheid moet natuurlijk ieder geval afzonder lijk beoordeeld worden. l)e pH <6.0% 6.0—6.7 6.7—7.3 7.3 Bouwland 2.2 9.7 31.7 56.4 Grasland 20.9% 40.5% 28.8% 9.8% De pH is, in vergelijking tot de minder goede kalktoestand, niet ongunstig. Hoewel tussen de pH èn de kalktoestand vaak 'n verband bestaat, komen r, speciaal in de geïnundeerde gebieden, nogal eens percelen voor met 'n te laag CaCOn gehalte en toch een gunstige pH. Wanneer de structuur in derge lijke gevallen ook te wensen overlaat, zijn lichte Roermond zal op Dinsdag 11 November a.s. weer het trefpunt zijn voor vele trekpaardfokkers, bij gelegenheid van de grote jaarlijkse veulenkeurin gen die, traditie-getrouw, gehouden zullen worden op het terrein van Paul Barten in de Roermondse Weerd. Het is bekend, dat Limburg wel tot het beste fokgebied van ons land mag worden gerekend. In vroeger jaren hebben vele bekende vaderpaarden daar hun machtige invloed doen gelden en de laat ste jaren kan men er de uitstekende prestaties zien en bewonderen van zo beroemde stamvaders als Nico van Melo K. 1795, zijn haast niet minder be roemde zoon Nico van Beek K. 2130, de nationale kampioen van dit jaar Nico van Echt K. 2316 en nog vele anderen. Geen wonder daarom dat een fokdag als deze tel kens in het middelpunt der belangstelling staat en vele bezoekers en kopers trekt. Een groot aantal fokkers en hengstenkwekers van buiten Limburg Zijn dan ook hier steeds aanwezig, terwijl in vorige jaren verschillende buitenlanders zelfs een inter nationaal karakter aan deze fokdag gaven. Deze grote belangstelling is mede te danken aan het feit dat de „Veulenkeuring Roermond" alom bekend is als een bijzondere gelegenheid voor aan koop van prima jong fokmateriaal. Ook dit jaar zullen weer een groot aantal hoogklassige jonge fokproducten uit Limburgs beste merriestammen en verwekt door bovengenoemde superieure stam vaders worden aangevoerd. De deelname is in alle rubrieken bijzonder groot en „Roermond" kan door deze massale aanvoer 'n ruime keuze bieden aan fokkers en handelaren, terwijl er overigens voor alle bezoekers en liefhebbers weer véél te zien en véél te loven zal zijn. Bestuur en leden van de organiserende vereni ging onder leiding van hun voorzitter het be kende jurylid H. Boonen rekenen erop een mas sale stroom van bezoekers uit alle delen des lands te mogen ontvangen en de wijze waarop de Lim burgers dat zullen doen is hun volkomen toever trouwd! Een reis naar Roermond voor een bezoek aan de fokdag op Dinsdag 11 November a.s. kan daarom van ganser harte worden aanbevolen, schuimaardebemestingen van 10 ton per ha zeer op hun plaats. Fosfaattoestand. Bij de beoordeling hiervan moet rekening wor den gehouden met de kalktoestand. Er is onder scheid gemaakt tussen kalkrijke en kalkarme gron den, met als grens het gehalte van 2 CaCCL. Meer dan 2 CaCOs arm goed rijk Bouwland 4.2 11.4 84.4 Grasland vrijwel geen percelen op CaCOa rijke grond. Minder dan 2 CaCO.i arm goed rijk Bouwland 36.1 27.8 36.1 Grasland 64.1 32.0 15.4 Hieruit blijkt, dat de fosfaattoestand van de kalkrijke percelen belangrijk beter is dan van de kalkarme. Kan bij de eerstgenoemde in vele ge vallen op de fosfaatbemesting worden bezuinigd, bij de kalkarme gronden zijn vaak hoge fosfaatgiften naast een schuimaarde-, resp. kalkbemesting nood zakelijk. Kalitoestand Bouwland Grasland arm 11.2 11.0 goed rijk 24.1 64.7 10.0 79.0 De kalitoestand, zowel van het bouwland als het grasland, is goed tot zeer goed. Bij intensief ge bruik moet er echter aandacht aan worden be steed, dat deze gunstige toestand blijft bestaan. Daarnaast dient nog opgemerkt te worden, dat andere analyse-gegevens de gevonden cijfers moge lijk ten gunste hebben beïnvloed. Het hoge kali gehalte, waarmee deze gronden tengevolge van de inundatie zijn verrijkt, neemt nog steeds af. Dit neemt niet weg, dat onze conclusie is, dat in de eerste plaats aandacht geschonken moet worden aan de kalk- en de fosfaattoestand. Alleen wanneer alle noodzakelijke factoren gun stig zijn, krijgt U een maximale opbrengst. Grondonderzoek legt de basis en in overleg met de assistent van de R.L.V.D. doet U de rest. De Assistent voor Bodem en Bemesting, KL. BUWALDA. Van een lid op Schouwen ontvingen we een aan tal gegevens, welke hij in een zakboekje had ge vonden. Als illustratie van de stand van de land bouwwetenschap in het algemeen, en de dierge neeskunde in het bijzonder, zijn de recepten goede voorbeelden van de wijze, waarop de practische boer zijn problemen op het einde der 19e eeuw op loste. Een gedeelte van de gegevens (1889—1895) stamt uit de grote crisis, welke met ongekende felheid de boerenstand heeft bezocht en een radicale omme keer heeft gebracht in het peil van de Nederlandse landbouw. We lezen het langzame herstel af uit de tarwe- prijzen (1895: 6,—; en 1898: 10,50). We zien, dat de stervende meekrapteelt veel arbeidsloon eiste, en zijn even jaloers als we lezen dat een boer in 1893 op 18 November zijn ploegwerk aan de kant had. Doch als we de opbrengsten vergelij ken met de tegenwoordige, beseffen we pas goed, hoe ver we van „die goeie oude tijd" afstaan en hoeveel er sedertdien veranderd is in de Zeeuwse landbouw. 1889. 1891. 51,- 1892. 1893. Wielploeg gekocht voor Reparaties. 2 scharen, 2 plaatjes en een land- plaatje 1 nieuwe staart 1 nieuwe rijster nieuwe scharen 20 Juli. De dorschmachine gekocht Voor meekrapdelven betaalt men 80 tot 85 per gemet. Geleverd: 200 musterd hout voor 16, 200 14,— 200 14,— 2,50 4,25 1,05 4,25 95,— 600 44,— 1 H.L. tarwe 7, 1 H.L. gerst 5, 3 Oct. begonnen met tarwe zaaien. 18 Nov. door het paardewerk. 20 Nov. de mestbeesten gestald. 3 Jan. de jonge beesten gestald. 1894. 25 Juni vlas verkocht voor 107,50 p. gemet. Recepten. Voor een vol paard neemt men een kop paardebonen die men 24 uur in mensche- water te weeken zet en geef ze 's morgens te eten. Als een paard pijn in de buik heeft neemt men Engels zout met olie. 29 Jan. een 7-jarig paard gekocht voor 195. Als een koe niet ooien kan (met nageboorte blijft staan) neemt men een rooie koolblad met zeep en geeft ze dat te eten. Voor wratten neemt men een ui die men in stukjes snijdt. Voor 't water dat een mensch kan hebben neemt men een prei die men op jenever laat trekken en neemt daarvan twee glaasjes op een dag. Voor luizen van de beesten neemt men lamp olie daarmee ze met insmeert en dan later wascht men ze met zeepsop. 1895. 2 hl tarwe ƒ12,—. Voor entwas neemt men arpuis en T3 was. Voorbehoedmiddel voor de kalf koeien: men geeft ze voor 't kalven warme melk met anijszaad en dat doet men na 't kalven weer. Gedorschen tarwe: maten lichte 24 Sept. 18 zak 5 26 Sept. 21% 5 18 Oct. 22% 4 2 Dec. 34% 12 13 Dec. 27 7 19 Dec. 34% 19 10 Gedorschen gerst: 24 Oct. 11 zakken Jan. 22% 17 Jan. 15% 20 Jan. 20 2% zak lichte 2 1% 2V2 68% zakken 8% zak lichte of ruim 16 zak per gemet. 189S. 1 nieuw rijster 1,30 idem schaar 3,00 1898. Vlas verkocht voor 72,50 per gemet. 20 Juli hooi binnen. Voor 't snijden betaald per gemet: tarwe 7,50, gerst en haver 4,50, paardebonen 5,50. 2 scharen en voorschar 3, 1 hl tarwe 10,50. 6 gemet 65 r. tarwe 128 zakken of ruim 20 zak per gemet. 6 gemet 219 r. gerst 179% zak of ruim 27 zak per gemet. 3 gemet 91 r. erwten 46 zakken of ruim 15 zak per gemet. het stukje van 129 r. 14 zak of 32 zak per gemet. Middel tegen moerziekte: Natte zakken met koud water op 't kruis en ingeven pond boter met pond stroop naar omstandig heden om de 2 uur, als 't erg is om het uur. Middel tegen diarrhee van veulens: Neem schillen van wilgenhout en droog die in de oven, als ze droog zijn moeten ze getrokken worden in een ketel en dan 't water ingeven. Zuur gras en mos in weiland: Behandel met kalk en kaïniet en eg het mos flink los. 168 zak 43 maten lichte van 8 gemeten is 21 zakken per gemet. TOEPASSING ZONDER DESKUNDIG ADVIES KAN SCHADELIJK ZIJN. Bij verschillende zogenaamde gebreksziekten gaat het om chemische elementen, welke de gewas sen alsmede de dieren, die deze nuttigen, in kleine tot uiterst kleine hoeveelheden beslist nodig heb ben voor hun ontwikkeling, en die daarom sporen elementen worden genoemd. Tengevolge van de intensivering van verschillen de teelten is de grond in veel gevallen niet of niet meer in staat deze sporen-elementen in voldoende hoeveelheid of in voldoende opneembare vorm aan de gewassen ter beschikking te stellen, zodat de oogsten, zowel naar de grootte als naar de kwali teit, ongunstig worden beïnvloed. Aan de andere kant kan de toestand van de grond wel eens zodanig zijn, dat de plant een overmaat van bepaalde sporen-elementen opneemt, hetgeen kan leiden tot „vergiftiging" van de gewassen of van de dieren, die hiermee worden gevoederd. In vele gevallen, wanneer een gebrek wordt geconsta teerd of gevreesd, kan met voordeel een meststof worden toegediend, welke het ontbrekende sporen element bevat: b.v. mangaansulfaat bij mangaan- gebrek, kopersulfaat of koperslakken-bloem bij kopergebrek en borax bij boriumgebrek. Men bedenke echter wel, dat bemesting met spo ren-elementen zonder voldoende kennis van zaken of zonder deskundig advies, kan leiden tot een ge bruik, dat onnodig, ongewenst of zelfs schadelijk kan zijn. Naar het oordeel van het Landbouwproefstation en Bodemkundig Instituut T.N.O. te Groningen en het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht heeft de gewekte verhoogde belangstelling van de zijde van de landbouwers voor de sporen-elementen ertoe geleid, dat het langzamerhand mode is ge worden, in brochures over verschillende kunstmest-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3