Zitdagen JOonen en Sociale voorzieningen EMIGRATIE Verzorgt Uw grasland.... 1 ....juist nu f NAAR EEN LAN DBOUW ARBEIDSWET? Aan alle Zeeuwse Veehouders ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z. V. V.) ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE. De regering heeft de S.E.R. U verzocht haar te adviseren over een eventuële invoering van een wettelijke regeling van de landarbeid. Het gaat hier dus om een regeling va:i meer duurzame aard dan die, welke is neergelegd in de C.A.O.'s en Loon regelingen. De S.E.R. heeft inmiddels een Commissie inge steld, welke dit vraagstuk zal onderzoeken en deze zal haar werkzaamheden binnenkort ter hand nemen. Het vraagstuk, waar het hier om gaat, is niet nieuw en het is derhalve voor eén juist begrip goed te memoreren, dat in het verleden verschillende pogingen zijn gedaan om tot invoering van een wettelijke regeling te komen. Dit streven was het gevolg van de omstandigheid, dat de Arbeidswet van 1919 niet van toepassing is op de landarbeid. Verschillende voorontwerpen van Wet aangaan de de landarbeid werden in het verleden opgesteld, doch geen hiervan kon de reis naar het Staatsblad halen. De critiek, welke hiertegen naar voren kwam, vond zijn oorzaak voornamelijk hierin, dat de tegenstanders van een wettelijke regeling van oordeel waren, dat de landarbeid als arbeid in de vrije natuur geen wettelijke regeling behoefde en voorts dat het invoeren van een wet slechts af breuk zou doen aan de patriarchale verhoudingen, waardoor de plattelandssamenleving in de meeste streken van ons land werd gekarakteriseerd. De Landarbeidersbonden hebben telkens, wan neer de gelegenheid hiertoe gunstig was doen blij ken, dat zij deze visie niet kunnen delen. Zij be schouwen het als een niet te rechtvaardigen ach terstelling van de landarbeiders, dat voor hun ar beid geen duurzame regeling geldt. Het was dan ook op hun aandringen, dat door de Stichting voor de Landbouw enige jaren geleden werd besloten tot het instellen van een Commissie Landbouw- arbeidswet met als opdracht over het onderhavige vraagstuk te rapporteren. Over het rapport van deze commissie konden de 6 organisaties evenwel niet tot een eensluidend standpunt komen, met als gevolg, dat het de Stich ting voor de Landbouw niet mogelijk was de nodige stappen te doen om' deze aangelegenheid tot een definitieve oplossing te brengen. Van werkgeverszijde werd het standpunt gehul digd, dat n'u de C.A.O.'s en Loonregelingen inmid dels reeds jaren zijn ingeburgerd geen behoefte meer bestaat aan een wettelijke en misschien nog verdergaande regeling. Bovendien menen zij, dat voor zover de bestaande regelingen, aangaande de landarbeid hiaten vertonen, deze dienen te worden opgevuld middels een vrijwillig overleg tussen de organisaties, waarbij zich nog de bijzonderheid voordoet, dat, indien straks het P.B.O. voor de Landbouw is opgericht, het deze mogelijk zal zijn bij wijze van verordeningen aanvullende regelin gen te treffen wanneer hieraan behoefte mocht bestaan. Ook wij zijn van oordeel, dat er in de jaren vóór de jongste oorlog meer voor een wettelijke rege ling van de landarbeid viel te zeggen, dan thans, nu het overleg over allerlei sociale vraagstukken een practisch dagelijks karakter heeft. Een directe noodzaak om tot een landbouwarbeidswet te komen, achten wij dan ook niet aanwezig. Hier EEN WOORD TEN AFSCHEID. Op 1 Februari j.l. hield ik op werkzaam te zijn bij de Voorlichtingsdienst ten behoeve van de vee houderij in Zeeland. Er werd toen officieel afscheid genomen. Velen onder U zijn bij dat afscheid tegen woordig geweest. Ik was U voor deze werkelijke belangstelling zeer dankbaar. Niet allen konden bij dat officiële afscheid tegenwoordig zijn, en nu ik dan de volgende week Zeeland als woonplaats zal gaan verlaten, de provincie waar ik meer dan 30 jaren met veel genoegen werkzaam was, wil ik 't oude bekende en gewaardeerde Zeeuwsch Land bouwblad graag gebruiken om, niet officieel, af scheid te nemen van alle Zeeuwse veehouders, zowel de rundvee-, de varkens-, de schapen- als de geitenhouders. Er zijn tussen de Zeeuwen, die in sommige streken soms niet zo heel gemakkelijk te benaderen waren, en de wat stugge Fries, ver houdingen gegroeid en banden gevormd, die m.i. deze manier, om van U allen afscheid te nemen, wettigen. Velen onder U hebben, vooral in de organisaties, mijn werk verlicht, waarbij we steeds zeer aange naam konden samenwerken. Bij anderen was de samenwerking minder intensief en bepaalde zich vaak alleen tot het bezoeken van het bedrijf, maar ook daar steeds een prettige omgang en een gulle ontvangst, en dan denk ik hierbij natuurlijk in de eerste plaats aan het bijzonder gastvrije Zeeuws- Vlaanderen. Bij mijn vertrek naar „it aide Heitelan" zeg ik U allen, mede uit naam van mijn vrouw, zeer harte lijk dank voor deze medewerking en vriendschap en hoop dat het U, zowel in het bedrijf als in het gezin, wèl moge gaan. W. SIETEMA. komt nog bij, dat van iedere wet op sociaal gebied moet worden gevreesd, dat het de werkgever is die de „eer" te beurt valt, de hieraan verbonden admi nistratieve consequenties voor zijn rekening te nemen. Bij een wettelijke regeling van de land arbeid is het niet ondenkbaar, dat t.z.t. gewerkt zal moeten worden met z.g. arbeidskaarten voor de landarbeiders. Wij hopen, dat de S.E.R. zich zal realiseren, dat de werkgevers er geen nieuwe admi nistratieve consequenties voor zijn rekening te en dat het al erg genoeg is, dat de vereenvoudigin gen van de reeds bestaande administratieve ver plichtingen zo lang op zich laten wachten. Wij weten niet, tot welke uitspraak de S.E.R. zal komen, doch wij houden rekening met de realiteit, dat we in het Nederland van 1952 leven en dat het dus zeer wel mogelijk is, dat de regering zal wor den geadviseerd de totstandkoming van een duur zame regeling van de landarbeid te bevorderen, waarin o.m. voorzieningen worden getroffen aan gaande de arbeidstijd. Komt het zover, dan zal er o.i. van werkgeverszijde voor moeten worden ge pleit dat de voorzieningen niet verder gaan, dan die welke thans in de C.A.O.'s en loonregelingen zijn opgenomen. Immers gaan de voorzieningen wel verder dan zal dit in vele gevallen ten koste gaan van de sociale positie van de zelfstandigen in het bijzonder in de veehouderij en de tuinbouw die zich reeds nu gedwongen zien een langere arbeidstijd te maken dan het personeel dat bij hen in dienst is. Wij hopen dat de S.E.R. dit bij de be studering van dit onderhavige vraagstuk niet uit het oog zal verliezen. N. A. V. S.E.R. Sociaal Economische Raad. Als we zo om ons heen kijken, krijgen we de in druk, dat velen zich niet veel meer van hun gras land aantrekken, als het winter gaat worden. De aandacht van de boeren is dan op andere dingen gericht. En toch wil ik even Uw aandacht er bij bepalen, dat het van groot belang is juist in de herfst het grasland goed te verzorgen. Doet U dit niet en denkt U dat het grasland volgend jaar wel weer aan zijn trek komt, dan is toch niet alles meer te herstellen wat er nu vernield wordt. In de eerste plaats moeten we er op letten, dat de zode niet te veel stuk getrapt wordt. Tal van percelen zijn door de vele regen erg dras geworden en de koeien trappen door de zode heen. Voorkomt men dit niet zoveel mogelijk, dan ondervindt men daarvan volgend jaar de schade door een minder goede en ongelijkmatige groei van het gras, terwijl vaak op de open plekken meer onkruid dan gras tevoorschijn zal komen. Was stuktrappen van de zode niet te voorkomen, dan moet het beschadigde land zo spoedig moge lijk, als het wat opgedroogd is, worden gerold. De losse zode wordt dan weer vastgedrukt en de gras pollen kunnen nog voor de winter weer vast groeien. Ook is er grote kans dat het vee, als het lang in de weide blijft, gaat slijten door het slechte weer. Het is dan zeker geen winst als de koeien buiten zijn gebleven. Meestal kon men dit vee met veel voer nauwelijk in conditie krijgen, terwijl iets eer der opgestald vee in het algemeen geen moeilijk* heden oplevert en goed op productie blijft. Wat dit laatste betreft zien we een sterke teruggang in de weide als overvloedig bietenkoppen gegeven worden. Door de grote hoeveelheid die opgenomen wordt, kunnen de dieren soms drooggevoerd wor den. Wanneer het vee de weide heeft verlaten bergen we natuurlijk het schrikdraad-apparaat goed op en halen de oude batterij er uit, anders is volgend jaar alles verroest en verteerd. Beter is echter om alles regelrecht naar de installateur te brengen om het te laten controleren en eventueel te repa reren. Dan hebben we in het voorjaar een appa raat, waar we op kunnen vertrouwen en dat niet op stel en sprong in orde gebracht moet worden. Bedenkt goed, dat juist in de herfst de apparaten veel geleden hebben en dus goed gereinigd dienen te worden. Maar ook het grasland moeten we niet aan zich zelf overlaten, als het vee er uit is. De bossen en ruige plekken moeten gemaaid en de mestflatten gespreid worden. Daar hebben we het volgend voorjaar ook veel voordeel van. We hebben dan een snelle en regelmatige groei. Het vee beweidt het land nu gelijkmatig, terwijl het anders de oude bossen niet vreet, waardoor we direct een onregel matige weide krijgen. Ook bij inkuilen krijgen we een veel beter product, want die oude bossen be ïnvloeden de kwaliteit immers nadelig. Een andere zeer belangrijke zaak is de ontwate ring in de winter. Veel grasland heeft in de winter natuurlijk schade. De wortels verstikken en ster- INHOUD: Een bijzonder jubileum Radio-praatje Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat der Z. L. M. Lonen en sociale voorzieningen: Naar een Landbouwarbeidswet Afscheidswoord W. Sietema Emigratie Verzorgt uw grasland juist nu! Zitdagen Z. V. V. en Adviesbureau voor Oorlogsschade De bemestingstoestand van het Waterschap „Schouwen" De grote veulen keuringen te Roermond Uit het zakboekje van Opa Bemesting met sporen-elementen Tuin bouw: De alarmklokken luiden Paard en paar densport Ingezonden De Boerenjeugd Nieuwe Uitgaven Onderwijs: Diploma-uitreiking in Haamstede Bram uit de Slikhoek Stekels op den Bleik Uit de Kringen en Afdelingen: Ver gadering Kring Tholen en St. Philipsland der Z. L. M.; Z.A.R.-avond te Tholen en St. Maartensdijk; Vergadering Kring Oost Zuid-Beveland der Z. L. M. Marktberichten Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw Korte Berichten. Men verwacht, dat Canada dit jaar ongeveer 40.000 Britse emigranten zal opnemen, afgezien van de vele duizenden uit andere delen van Euro pa. Zo juist gepubliceerde cijfers tonen aan, dat over de eerste 9 maanden van 1952 -23.000 Duitse 20.000 Nederlandse en meer dan 17.000 Ita liaanse emigranten naar het Dominion zijn getrok ken. In het rapport wordt gezegd, dat de Nederland se boeren, die zich in Canada gevestigd hebben, zich voortreffelijk hebben geweerd. Van de 15.000 Nederlandse boerengezinnen, werken er thans 4500 als eigenaars of pachters van boerderijen. ven min of meer af. Het land blijft lang koud in jhet voorjaar en de groei kan slecht op gang komen. Het is zaak te zorgen dat de ontwatering van het land ook in de winter goed is. Greppels (even tueel drainage), sloten en andere afwateringsmid delen moeten dus voor de winter in orde gebracht worden. Dit werk behoeft zeker niet geheel met de hand uitgevoerd te worden, maar kan vereen voudigd - worden door het gebruik van greppel- ploegen, greppelsnijders en slootkantsnijders. Dit alles kost natuurlijk tijd en arbeid, maar dit werk wordt het volgend seizoen zeker beloond. De Ingenieur bij de R. L. V. D., Ir M. SANDERS. Kruiningen, 1952. WISSEKERKE: Woensdag 12 November a.s., op de. beurs van 1113 uur (de heer Wegner). OOSTBURG: Woensdag 12 November a.s. in Café „De Vuijst" van 24 uur (de heer Cevaal). ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 13 November a.s. in „Hof van Holland'' van 10.3012.30 uur (de heer Cevaal). ZIERIKZEE: Donderdag 13 November a.s. in Hotel „Huis van Nassau" van 1113 uur (de heer Wegner). AXEL: Zaterdag 15 November a.s. in Hotel „De Graanbeurs" van 2.304.30 uur (de heer Wegner). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, compagnons-, studie- en uitzetverzekering. Tevens gelegenheid voor het maken van afspra ken voor huisbezoek. Het Adviesbureau voor Oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw maakt hiermede be kend, dat de zitdagen in de provincie Zeeland, als volgt zijn vastgesteld: GOES: Dinsdag 11 November van 1014 uur, ten kantore van de Stichting voor de Landbouw, Grotë Markt 28A.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2