zriDAtEN Du Puits Lucerne voor Zeoland WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen RnKKHniinmiRFM3L,.i K ZITDAGEN SECRETARIAAT DER Z. L. M. D. J. VAN DER HAVE middelburg No. 2145. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 25 OCTOBER 1952. 40e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD l Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overnam» ran arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van «leze orga nisaties bedraagt ƒ10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - TeL 2345. ADVERTENTIETARIEFPer mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2,Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. (Bv er zie Hi Op Dinsdag 14 October hield het Koninklijk OOSTBURG: Woensdag 29 October in Café „De Windt". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". SEROOSKERKE (W.): Vrijdag 31 October in Café „Huijsse", van 9 tot 1.30 uur. THOLEN: Zaterdag 1 November in Hotel „Hof van Holland". OOSTBURG: Woensdag 29 Oct. van 2—4 uur in Café „De Vuijst". ST. PHILIPSLANDZaterdag 1 Nov. van 10—12 uur in Hotel „De Druiventros". THOLEN: Zaterdag 8 Nov. van 111 uur in Hotel „Hof van Holland". GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. Minister van Landbouw op verzoek van de Stich ting door de bedrijfschappen worden opgelegd, ter wijl na de totstandkoming van het Landbouwschap dit zélve de heffingen kan opleggen, maar pas na goedkeuring-van de Minister. Het ziet er naar uit, dat niet de verordenende, maar wél de belangenbe- hartigende taak het Landbouwschap tot een levend geheel zal moeten maken. In hoeverre de pariteit tot in alle onderdelen hiervoor een beletsel zal zijn, dient te worden afgewacht. Wel is zeker, dat voor de boerenorganisaties dit inhoudt, dat zij zich op geen der tot de P. B. O. behorende terreinen kan terugtrekken. Zij zijn immers de enige plaats, waar de boeren zélf door hun gekozen voormannen hun stem kunnen laten horen. Een tweede onderwerp, dat ook reeds verleden jaar aan de orde was, is dat der Sociale Verzekering en de Administratie. Dit punt werd door de heer Geuze uitvoerig be handeld en de bestaande wantoestand werd aan een scherpe critiek onderworpen. Spreker zeide hier o.a. over: Allereerst dient dan te worden opgemerkt, dat door de invoering van de Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering de administratie van de boer wederom belangrijk is verzwaard. Het was zelfs zó, dat de voorbeelden van de berekening van de Wachtgeld- en Werkloosheidspremie in de ver schillende landbouwbladen niet met elkaar in over eenstemming waren. Hieruit blijkt, dat zelfs des kundigen op dit terrein nog fouten maakten. Hoe kan men dan verwachten, dat de boer deze admini stratie foutloos zal uitvoeren? En daarbij boven dien nog doen alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. De dwaasheid ten top. Als voorbeeld diene een landbouwer, die 5 arbei ders in dienst heeft, waarvan 1 losse arbeider; leef tijden variërend van 19 t/m 40 gehuwd en onge huwd. Om zijn loonadministratie volgens de voor schriften te kunnen uitvoeren dient hij te beschik ken over 5 loonstaten, 5 rentekaarten, 5 zegelbla den inzake bedrijfspensioenfonds, 1 verzamelloon staat, 1 loonstaat voor zijn bedrijfsvereniging. Verder over rentezegels, pensioenzegels, zieken- foridscoupons, vacantiebonnen, alles van verschil lende waarde. De rentezegels en ziekenfondscoupons zijn ver krijgbaar bij de postkantoren; pensioenzegels en vacantiebonnen daarentegen bij de Coöp. Boeren leenbanken. Dan volgt de wekelijkse loonbereke- ning, waarbij het bruto loonbedrag in verband met verrichte accoordwerkzaamheden voor iedere ar beider per week verschillend is. Bij het bruto loonbedrag dient nu sinds 1 Juli j.l. voor vaste arbeiders 1.1 loontoeslag W. en W. bijgeteld te worden en voor losse arbeiders 4.4 Van het dan verkregen bedrag moet belastingvrij worden afgetrokken bovengenoemde percentages n.l. 1.1 en 4.4 als bijdrage werknemers in het Wachtgeld- en Werkloosheidsfonds (W. en W.) Tevens moeten nog 1 premie Ziektewet, de halve pensioenpremie en voor losse arbeiders van de waarde der vacantie-bon, belastingvrij worden af getrokken. Voor de berekening van de loonbelas ting moet dan het bedrag van de kinderbijslag waarop de arbeider eventueel aanspraak maakt, worden bijgeteld. Om tenslotte aan het netto, uit te betalen loon te komen moet nog worden ingehouden: loonbe lasting, bedrag kinderbijslag, 1.9 ziekenfonds premie én voor losse arbeiders waarde vacantie- bon. INHOUD: Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat der Z. L. M. Niet op de schoor steen laten staan Ploegdemonstratie op Noord- Beveland Zitdagen Z. V. V. en Adviesbureau voor Oorlogsschade Dorsbeschadiging bij zaailijnzaad Amerikanen demonstreren maïsplukken met de maïsplukhaak Voorlichting van de „Hollan- dia" N.V. aan de melkveehouders Subsidie op het onderzoek van kuilvoerTuinbouw: Uit en voor de polder De Boeren jeugd Ingezonden: En de boer, hij ploegde voortHet vruchtbaar heidsprobleem van de grond Voor de Plattelands vrouw: Belangstelling voor de Volkhogeschool Bram uit de Slikhoek Onderwijs: Cursus rund veekennis in West Zeeuws-Vlaanderen Nieuwe Uitgaven Marktberichten Korte berichten Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Bij de uitbetaling van het netto loonbedrag dient een ziekenfondscoupon te worden afgegeven en aan losse arbeiders een vacantiebon. Voor iedere arbeider moet hij wekelijks een pen sioenzegel en rentezegel plakken, benevens aparte loonstaten voor de bedrijfsvereniging en loonbe lasting bijhouden. Per kwartaal de loonbelasting en verevenings heffing afdragen aan de Inspectie der Belastingen. Tenslotte berust de uitvoering van de Invaliditeits wet bij de Raad van Arbeid; de uitvoering van de Kinderbijslagwet, Ziekten- en Ongevallenwet, het ziekenfondsenbesluit en W. en W. bij de bedrijfs vereniging; de pensioenregeling bij het Bedrijfs pensioenfonds voor de Landbouw en de vacantie- regeling bij het Vacantiefonds voor de Landbouw. Dit alles is serieus, zo zeide Ir. Geuze, en de enige dwaasheid is, dat men dit schijnbaar in Nederland geen dwaasheid acht f Vereenvoudiging. Zeker, in de troonrede komt een zinsnede over de vereenvoudiging van de administratie voor. Het is verheugend, dat het tot in de hoogste regerings kringen blijkbaar is doorgedrongen, maar wij boe ren, die iedere week opnieuw met de moeilijkheden worden geconfronteerd, vragen ons af, waarom dit zo lang moet duren. Moeten er nu eerst protest vergaderingen worden gehouden en moet het eerst zó vér komen, dat de gehele boerenstand ophoudt met sommetjes maken. Het gaat hier heus niet om het niet willen betalen van de wettelijk opgelegde verplichtingen, maar als zelfs de controlerende commiezen van de belasting niet precies meer weten hoe het moet, dan is het zeer begrijpelijk en toch ook voor ieder duidelijk, dat hier teveel ge vraagd wordt. Ik weet heel goed, dat mij hier zal worden tegengeworpen, dat deze zaak niet eenvou dig is en dat vele wetten gewijzigd moeten worden alvorens tot vereenvoudiging kan worden overge gaan, maar daartegen mag worden aangevoerd, dat deze wetten toch alle eens zijn gemaakt en dat iedere wet rekening had kunnen houden met de KONINKLIJK KWKEKBEDRIJF A ZAADHANDEL KAPELLE-BIKZKLINGE Het enige Rassenlijst-ras. JNeaerianas Banabouw comité zijn jaarnjKse Al gemene Vergadering. Daar de voorzitter, de heer Ir. Knottnerus, door ziekte verhinderd was, hield de onder-Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, de openingsrede. Het eerste gedeelte van deze toespraak, die in de grote pers behoorlijke belangstelling genoot, was nog door de heer Knottnerus samengesteld, terwijl de heer Geuze hieraan enkele belangwekkende be schouwingen vastknoopte. Na in het kort een overzicht te hebben gegeven van de stand van zaken op de boerderij zelve en gewezen te hebben op de vrij bevredigende resul taten, zowel voor akker- als weidebouw, kwam de spreker op het organisatieleven. Het blijkt, dat verschillende problemen, die ook in 1951 de gemoe deren bezig hielden, :iog de volle aandacht vragen. Hoewel er geenszins van een stilstand gesproken kan worden op organisatorisch gebied, werd niet steeds een oplossing bereikt. Zo is er dan in de eerste plaats de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de P.B.O. voor de landbouw. Spreker zeide hier over: Hoewel ik moet herhalen, dat deze nog steeds niet tot stand is gekomen, kan toch zeker worden gezegd, dat het instellen van een Landbouwschap dichterbij is gekomen. Het wordt steeds meer dui delijk, dat de hoog gespannen verwachtingen van vlak na de bevrijding, zeker geen werkelijkheid zullen worden. Het Landbouwschap begint steeds meer te gelijken op een voortzetting van de Stich ting voor de Landbouw, waarbij dan alleen de financiering een kleinigheid wordt gewijzigd. Nu is het n.l. zo, dat de financiering geschiedt voor het grootste gedeelte uit heffingen, welke door de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1