Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw BEKNOPT VERSLAG KRING OOST EN MIDDEN BRABANT. DE AFZET VAN STRO. AFD. WOUDRICHEM. UITBREIDINGSPLANNEN. WAARSCHUWING. RONDOM DE BOERDERIJ. Uit een geheim week boek van Bram uit de Slikhoek van de vergadering van het Dagelijks Bestuur, gehouden op 13 October j.l. te Breda. Als voornaamste onderwerpen kwamen op deze vergadering o.a. aan de orde: Stro-afzetcommissie. Door het Bestuur van de Z. L. M. is voorgesteld deze commissie aan te vul len met een vertegenwoordiger uit de Westhoek. Besloten werd hiervoor voor te dragen de heer C. W. Hage te Kruisland. Premie-regeling kleine bedrijven. Dit onder werp werd uitvoerig besproken naar aanleiding van de bespreking in de kleine boeren-commissie. Door deze commissie worden terecht verschillende verbeteringen in de sedert enkele jaren geldende regeling voorgesteld. Thans is het vaak zo, dat slechts een betrekkelijk kleine groep beter- gesitueerde-kleine boeren van de regeling kunnen profiteren, daar niet allen in staat zijn zelf mede bij te dragen aan de aan te brengen verbeteringen. Bovendien moet een bedrag van 3 millioen gulden per jaar volkomen ontoereikend geacht worden om in belangrijke mate verbetering te bereiken. Daarnaast dient alle aandacht te worden geschon ken aan een goede en intensieve voorlichting op de kleine bedrijven, opdat de in verbetering gesto ken gelden ook werkelijk het volle rendement zul len kunnen afwerpen. Instelling landbouwschap. Besproken werd het desbetreffende rapport van de K.N.L.C.-commissie inzake de P.B.O. Met het advies van deze com missie kan het bestuur zich verenigen. In de huidige situatie is instelling van een land bouwschap bij algemene maatregel van Bestuur het meest verkieselijk. De mogelijkheid om ook aan de gewestelijke organen zekere bevoegdheden toe te kennen zal dan echter moeten worden prijs gegeven. Wel zouden deze gewestelijke organen echter die nen te worden ingesteld, o.a. voor advisering en belangenbehartiging t.o.v. de provinciale Overheid. Wijziging C.A.O. Tuinbouw i.v.m. verhoging pen sioenpremie. Besloten werd accoord te gaan met doorberekening van de verhoogde pensioenpre mie in de lonen, waardoor de lonen voor volwas sen arbeiders met 25 ets. per week of cent per uur worden verhoogd en die voor jeugdige arbei ders met 13 ct. per week of eveneens V-z cent per uur. Vergadering van het Hoofdbestuur. De datum hiervoor werd vastgesteld op 17 November a.s. Winterprogramma. Besproken werd een hier voor opgesteld concept, waaraan goedkeuring werd verleend. Dit programma zal aan de afdelingen worden toegezonden. Voor heren Bestuursleden van de afdelingen in de kring Oost en Midden Brabant. Mede namens de v9orzitter worden alle bestuurs leden van de afdelingen in de Kring Oost en Mid den Brabant langs deze weg uitgenodigd voor een vergadering van afdelingsbestuur, welke zal wor den gehouden op DONDERDAG 23 OCTOBER a.s., des avonds 7 uur in de „Korenbeurs", Grote Markt te Eindhoven. Doel is bespreking van de a.s. wintercam- pagne: a. wat betreft de kringvergaderingen. b. wat betreft de afdelingen. Er zal een vast omlijnd plan worden ontworpen voor de te houden onderwerpen, voor zover dat èn voor de kring èn voor de afdelingen urgent is. Voorts uitwisseling van gedachten op welke wijze de activiteit in kring en afdelingen kan wor den opgevoed. Op de aanwezigheid van alle afde lingsbesturen wordt gerekend. De tijd is zo gesteld, dat met weinig tijdverlies ieder komen kan en ook 's avonds weer thuis kan komen. Namens het Kringbestuur, J. M. VAN DER WEELE, Secretaris. Zoals reeds eerder werd meegedeeld, heeft het vraagstuk van de stro-afzet de laatste maanden enige malen onderwerp van bespreking uitgemaakt in de vergaderingen van het Dag. Bestuur. Intussen is op initiatief van de Z. L. M. voor Zeeland en West-Brabant een commissie gevormd, die deze zaak thans nader onderzoekt en na wil gaan, welke mogelijkheden op dit gebied zouden kunnen worden benut. Wij mogen hiervoor verwijzen naar het artikel hiervoor in het Z. L. M.-gedeelte van het Land bouwblad van vorige week. Ook deze week is hierover een artikel opgeno men, dat uiteraard ook voor onze leden is bestemd. Tevens wordt bij dit nummer een antwoordkaart ingesloten. Wij verzoeken onze leden van deze artikelen over de afzet van stro goede nota te nemen en de hierop betrekking hebbende kaart te willen invullen en opzenden. Wanneer met aller medewerking een goed inzicht aan deze materie wordt verkregen, kan de commis sie op grond hiervan des te beter haar conclusies trekken en verder te nemen maatregelen voor bereiden. Voor een vervolgcursus in landbouwwerktuigen (motorkennis) gaven bereids een 16-tal leden zich op. De lessen zullen ook dit jaar gegeven worden door de heer v. d. Loo te Sleeuwijk. Deze cursus die gegeven zal worden in café Bergeijk te Woudrichem vangt aan op Maandag 27 October a.s., nam. 19,30 uur. De opening zal plaats hebben door de voorzitter onzer afdeling, terwijl naast het Bestuur ook de voorzitter der Maatschappij hoopt tegenwoordig te zijn. De Secretaris, H. DE LORM. HELMOND. Vanaf 19 September 1952 ligt gedurende veertien dagen ter gemeenté-secretarie het door de Gemeen teraad op 16 September j.l. genomen besluit tot vaststelling van de partiële uitbreidingsplannen met bestemming in onderdelen betreffende het sportpark „De Braak" en de terreinen Westelijk van de Kanaaldijk nabij de Houtse Parallelweg. Binnen zes weken na afloop van bovengenoemde termijn kunnen belanghebbenden, die zich met be zwaren tot de Raad hebben gewend bij Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant bezwaren tegen dit plan indienen. De laatste maanden opereert in Nederland in verschillende plaatsen een oplichter, die zijn slag tracht te slaan bij landbouwers voornamelijk op ver afgelegen bedrijven en vooral bij landbouwers die op leeftijd zijn. Bij zijn bezoeken aan deze landbouwers deelt hij mede, dat de landbouwer geld tegoed heeft van een of andere instantie en dat hij dat geld komt uit betalen. Hij probeert de landbouwers op de een of andere manier geld afhandig te maken door het toepassen van een truc, voornamelijk bij het wisse len van groot geld, dat hij tevoren vraagt voor z.g. uitbetaling. In enkele gevallen is het reeds voorgekomen dat de oplichter z.g. teveel betaalde belasting kwam terugbetalen of een betaling kwam doen in ver band met de toeslag aan de kleine zandbedrijven, waarbij dan ook weer een truc werd toegepast bij het wisselen van geld als dat werd gegeven. Het is dus zaak niet al te spoedig in te gaan op aan biedingen van dergelijke lieden. DE WESTHOEK. Langzamerhand beginnen de herfsttinten het landschap weer te sieren. Vele akkers zijn reeds om wintervoor geploegd. De boomgaarden zijn ont daan van een overvloedige oogst. Maïsvelden ver kleuren reeds, hoewel het tegenvalt met de rijpheid van de kolven. Op het eerste gezicht zouden we zeggen, dat perceel moet er nodig af, maar gaan we er een meter of 10 in, dan valt het nog niet mee. Een nadeel is het splijten van de schut bladen rond de kolf vóórdat die rijp is. Er is meer kans op fusarium, aan de andere kant lokt het de vogels meer. De opbrengst van dit gewas zal ta melijk goed zijn. Nat geplukt zonder schutblad rond de 10.000 kg. Gaat er nu nog eens 50 af voor vocht en spil, dan komen we nog aan 5000 kg. Opmerkelijk is de grote aantasting door spilrot. De aardappelen zijn er uit. Het is wel wat moeilijk geweest met het natte weer, maar met de riek lukte het toch nog. De bietenoogst stagneert weer. Practisch elke dag regen. Vanaf 1 October is er al 60 mm water gevallen. Voorwaar geen klein beetje. Sommige boeren rijden met halve vrachten van het veld om op de weg bij te laden. Die nog over de ouderwetse klikkarren beschikken en voldoende paarden, zijn hun collega's ver voor. Op één ding wil ik wijzen en wel het volgende: Nog steeds zien we boeren en knechts wanneer ze van de fabriek komen het „peeslik" in de sporen op bet veld lossen. Fout waarde collega's. Toe vallig was dit grond van die hoek waar „peemoei" in zat. Nu ligt die grond netjes verdeeld over de gezonde akker. Een volgende keer blijkt de akker weer meer ziek te zijn en zijn de plekken groter ge worden. Laat deze grond in een droge greppel rijden. Dan blijft ze tenminste bij elkaar. Evengoed is af te keuren het voederen van het bietenblad van besmette percelen op kunstweiden of weiland wat we door de tijd eens zullen scheuren. Als U reeds enkele jaren hier bietenblad van be smette percelen voederde, dan moet U voor de aardigheid eens een monster opsturen voor onder zoek op bietencystenaaltjes. In 8 van de 10 ge vallen is de aantasting licht tot „ernstig" ziek. Gaan we nu zo'n perceel scheuren, dan is meestal de eerste oogstbieten. De 2e idem. Oude „kracht" kan wonderen doen, de eerste 2 oogsten doen het best. Ineens zakt de zaak in elkaar. We zeggen dan in onszelf: „Ik heb nog maar 2 x bieten verbouwd en voordien was het 5 jaar wei en daar voor graan met als voorvrucht aardappelen". Al met al is het wel 12 jaar geleden, dat hij bieten op dat perceel had en nu zo uit te pakken. We ver gissen ons, dat we tijdens de weidetijd meerdere malen besmet bietenblad voederen en daar ook aaltjes mede op het veld brachten. Het is gemakkelijk zo van de wagen in de wei te strooien. De koeien zoeken het dan goed uit en vertrappen de wei minder dan wanneer we het op een hoop gooiden. En evoerbak, hoewel meer last van kapotlopen van de zode, wat meer op te heffen is door verzetten, zou die niet te verkiezen zijn boven het spreiden. U bent het wel met mij eens, dat 20 a 25 van het bietenloof niet wordt geconsumeerd met dit natte weer, wegens modder, bevuilen door mest en vertrappen. Een enkeling is overgegaan tot het zaaien van tarwe. Velen moeten nog ploegen of wachten nog even omdat ze het nog wat vroeg vinden. Een groot gedeelte van de uitzaai zal Heine's J worden. De rest Staring C.B. Het valt ons op, dat nog nooit een ras zo snel zo'n grote oppervlakte van de voor dat gewas beschikbare oppervlakte innam. We moeten er wel rekening mee houden, dat het iets dikker gezaaid moet worden dan Staring. We zul len hopen, dat het natte weer van de laatste tijd nu eens definitief een einde zal krijgen en dat we nog een droge periode van voorlopige maar enkele weken tegemoet mogen zien. 14 Oct. Wat was het vol bij Krijger Op de Ontwikkelingsdag. Heel Zeeland was aanwezig: 'tWas al boervolk, wat je zag! Het is weer een mooie middag geworden j.l. Za terdag. De zaal was geheel gevuld (pl.m. 600) door Zeeuwen van 't Zwin tot Zijpe toe. Er waren deze keer meer vrouwelijke dan mannelijke bezoekers. We hebben met grote aandacht de mooie causerie van Mr. Ter Linde gevolgd: „Opvoeding is zelf opvoeding". Het uurtje was zo om en we kunnen uit deze glasheldere uiteenzetting'heel wat mee naar huis nemen, dit overdenken en proberen toe te passen. Opvoeding is een groot ding en steeds komen wij als ouders voor moeilijke problemen te staan. Daarvoor heeft deze uiteenzetting ons heel wat stof tot overdenking gegeven. Het voordrachtnummer, dat voor de eerste keer is geprobeerd is zeer zeker in de smaak gevallen en zal wel door meerdere worden gevolgd. Het is geen gemakkelijk werk en de zaal leent zich hier voor niet erg. Doch ze hebben allen hun beste beentje voorgezet, want het valt heus niet rnee om voor zo'n groot publiek iets voor te dragen. Vroe ger hebben we daar ook wel aan meegedaan. En al lijkt het soms, dat iemand dat zo gemakkelijk afgaat, toch is dit vaak niet zo en vraagt dit werk veel inspanning. Jammer was het, dat de bloemschikwedstrijd niet is doorgegaan, hoewel we door de flinke medewer king der jury en enige dames nog een mooi leer zaam halfuurtje hadden door de bespreking van de gemaakte bloemstukken. Het Westkappelse dameskoor heeft gezongen dat het een lust was. Het is een prachtig mooi ge zicht al die zangeressen in de fleurige Walcherse dracht. Toch zouden we de volgende maal graag zien, dat er om half twee werd begonnen en om vijf uur gesloten. Het is voor de medewerkers zeer ver velend, dat, wanneer ze nog volop bezig zijn, de mensen de zaal reeds gaan verlaten. Ook geldt het zelfde voor de mensen die om half twee reeds een kwartier aanwezig waren, om te twee uur de ver gadering pas te zien beginnen. We hebben maar één Ontwikkelingsdag, dat moet toch kunnen. Laten we het de volgende keer dan ook doen. Gelezen dat S. v. d. L. van plan is met de nieuwe Minister van Financiën te gaan praten over de toe nemende moeilijkheden in de landbouw tengevolge van de ingewikkelde loonadministratie. Nu, dat is zeker op zijn plaats en broodnodig ook. Deze heb ben zo'n omvang genomen, dat men er haast in gaat dolen. Telkens komt er weer wat bij en ver andert alles weer, zodat er reeds vele boeren dit werk aan anderen overlaten, daar ze hiervoor de tijd en de lust missen. Het gevolg hiervan is, dat de boer dit werk moet betalen. Eertijds is men van de regering er toe overgegaan om b.v. de loonbe lasting aan de bron, dus bij de werkgever te doen innen. Dat was goedkoop en men spaarde er amb tenaren mee. Doch nu wordt het zo, dat de boer de ambtenaren aanstelt om dit werk te doen en het zelf moet betalen. Daarin zit iets scheefs. Daarom zien we met spanning uit naar de resultaten van dit onderhoud. De tarwezaaierij schiet slecht op, de regen bracht ons van de akker af. Ook de bietenoogst stagneert door het vele natte weer. De natte September wordt door een natte October gevolgd.; helaas.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 10