MARKTBERICHTEN Plattelandsvrouwen Dit de Kringen en Afdelingen NATIONALE Korte berichten. I Uit een geheim weekboek van Bram uit de Sliklioek Doet U dat LEVENSVERZEKERING-BANK N.V., 1 6 October. 't Regent tarra aan de bieten, 't Regent dag aan dag maar door, En de boer, hij stelt de vraag zich: Is het weer de kalender voor? Nog steeds blijft het zwak weer met de bieten- oogst, het is steeds koud, guur en nat en dit brengt veel stagnatie mee. Donderdag viel er hier 40 mm in één etmaal. Alles lag stil, wachtend op beter weer. Maandag was het weer goed doch 's namid dags weer mis. We zijn met 't natte weer maar in de maïs ge vlucht. Het plukken en ontbladeren der zaaimaïs brengt veel werk mee, doch men blijft er heel wat schoner in dan in de bieten. Het gehalte der bieten valt niet tegen en is hoger dan vorig jaar. Er zijn zeer goede bietenopbreng sten op vroeg gezaaide percelen en hele slechte op laat gezaaide, vooral wanneer deze vroeg door de vergelingsziekte zijn overvallen. Het verschil loopt van 1015 ton per ha, dat is niet mis. Eigenaardig is het, dat we bieten hebben naast vlas dat we van de zomer ettelijke malen bespoten en bestoven heb ben en nu blijken de eerste 5 rijen opmerkelijk groen te zijn zonder één gele biet en groot van stuk. De laatste rij is altijd groter omdat deze na tuurlijk over meer voedsel beschikt als kantrij; doch de volgende vier zijn eveneens groter en groener. Zou het nu mogelijk zijn dat we de luizen door de bespuitingen en bestuiving tegengehouden hebben? Meer bemesting door 't zaaien kan toch het geel worden niet tegen gegaan hebben. Ook ziet men soms in een totaal geel groepje bieten een biet groot en geheel groen bovenuit steken. Hoe is dit te verklaren? Zo ziet men allerlei raadselen in de suikerbietenvelden. Het weer werkt ook niet mee voor 't machinaal rooien der bieten. Hoe droger het is, hoe beter dit gaat, doch van 't najaar zijn we daar nog niet aan toe geweest. Neen, 't zit de boer niet mee, en hij, die nog aardappels in de grond heeft, zit nog met meer zorgen. De laatste jaren ging het aardappelrooien in October dikwijls beter dan in September, doch dit is nu andersom. Met het tarwezaaien zit het ook tegen, enfin we zullen maar moed houden, dat het straks nog wel eens stuiven zal. Gisteren Willem nog op visite gehad. Hij was woest op de bakkersknecht. Waarom vroegen we. Wel die zei tegen Nele toen hij het brood aangaf: Julder lezen zeker gin kranten? Waêrom, zei Nele. Nou, zei die sloeber, juldere peên bin zo geel as beu ter en in de krante staet, as je zurgt dat op 1 April de mangels opgeruumd zien, dan ei je gin gele peên. Noe, zei Nele, je mot je grote mond is ouwen en je brood wat beter bakken, a je het sniedt is 't niks as losse kosten en krumels. Mer das zeker, zei Willem, 't volgend jaer zat die snotneuze dat nie mae kunnen zén, dan eet ik gin Wullem van Pas Buuten meer.. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST OVER EMIGRATIE. Zaterdagmiddag 18 October a.s. zal in de zaal van de Wed. Hoek te THOLEN een Voorlichtingsbijeenkomst over emigratie plaats vinden, waar drs N. A. Vaandrager, be stuurslid van de Centrale Stichting Landbouw- emigratie zal spreken over: „Emigratie en wat er aan vastzit." Een aantal films zijn ter vertoning aanwezig, t.w. Nederlanders in Australië"; „Een neef uit Ca nada" en „Nieuw-Zeeland". Leden van de Afdelingen in Tholen en St. Phi- lipsland hebben gratis toegang. Aanvang 14.30 uur. Aansluitingen op busver bindingen. Belangstellenden van alle kerkelijke groeperin gen, standsorganisaties en arbeidersbonden harte lijk welkom. De Kringvoorzitter, Ir M. A. GEUZE. NATIONALE UVtMSVf tZEKftmo-BANC Ht Een goede huismoeder zorgt vooruit. Ja zeker, als U er voor zorgt, dat Uw man en Uw kinderen verzekerd zijn bij de SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 Vraagt vrijblijvend advies GRAANBEURS ROTTERDAM. Onderstaande groothandelsnotering moet voor het berekenen van de prijzen „af boerderij" verminderd worden met de kosten van transport, verwerking, eventuele O. B., commissie, e.d. Tarwe. Onveranderd rustig. De aanvoer werd vlot opgenomen voor 26,30 franco fabrieken, doorsnee kwaliteit, 17 vocht. Gerst. Vergeleken bij vorige week is de stemming aanzienlijk flauwer. Doorsneekwaliteit werd gedaan voor 35,25. Haver. Ook hier moesten de prijzen als gevolg van de geringe kooplust terug. Naar gelang kwaliteit 28,75 tot 29,75. Groene erwten. De forse prijsontwikkeling van vorige week kon zich niet handhaven, 4856,50. Schokkers waren iets beter gestemd, wat in de te maken prijs tot uitdrukking kwam. 5065. Bruine Bonen maakten beginbeurs een zeer hoge prijs, later daalde de markt, doch bleef toch boven die van vorige week. 6074. Blauwmaanzaad. Iets beter, 120134. Karwijzaad. Hiervan valt geen nieuws te vermel den. Onveranderd 5861,50. Iluwvoeders. Het blijft moeilijk hiervan een no tering te geven, omdat gewestelijk verschillen aan de dag treden. Tarwestro 3536Gerstestro 3637Groe ne Erwtenstro 72Schokkerstro 69Groenkraag voederbieten 2325, alles per 1000 kg. Voeraardappelen 4,20 per 100 kg. Aan boord/op wagon geleverd. Algemeen overzicht. Binnenlandse granen. De binnenlandse graanmarkt was in de week van 29 Sept. tot en met 4 Oct. flauw gestemd met geringe omzetten. De belangstel ling voor tarwe was goed, waartegenover echter tevens een flink aanbod stond. De prjjs kon niette min iets aantrekken. Naar rogge, welk artikel ten opzichte van de andere voergranen nog goedkoop is, was weinig vraag, waardoor de prijs regelmatig af brokkelde. Ook voor latere levering was er weinig attentie. Het aanbod in zomergerst was groot, de vraag echter slechts gering. De prijs kon zich der halve niet handhaven en aan het einde der week was dit artikel dan ook belangrijk lager te koop. Voor wintergerst bestond bij een klein aanbod eveneens weinig interesse en was onder druk van de zomer gerst lager te koop. Voor het artikel haver, hetwelk reeds in het begin van de week flauw gestemd was, bestond de laatste dagen practisch geen belangstel ling; waardoor deze markt nog flauwer werd. Al met al was de stemming op de binnenlandse graanmarkt zeer lusteloos. Buitenlandse granen. Hoewel in importgranen op toewijzing nog belangrijke afdoeningen tot stand kwamen, speciaal in maalmaïs, was de belangstelling toch minder dan in de voorafgaande periode. De vraag naar bonvrije granen was aanmerkelijk gerin ger, hetgeen, mede in verband met de uitgifte van de nieuwe bonnenserie, tot gevolg had, dat tegen het midden der week aan de voortdurende stijging der grondstoffencoupures een einde kwam en zelfs een daling intrad. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden Maandag 1088 vette koeien en ossen en 461 varkens aange voerd. Voor vette koeien was de markt niet geheel prijshoudend bij stroeve handel. De noteringen va rieerden van 2 tot 2,80 per kilo geslacht gewicht. Enkele prima dieren gingen boven de notering. De aanvoer van varkens was ruimer dan de vorige week en de handel was kalm. De notering was lager en bedroeg ƒ2,15 tot 2.22'per kilo levend gewicht. Enkele exemplaren gingen boven de notering. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Op de aardappelbeurs te Rotterdam waren Maan dag de noteringen van klei-aardappelen van 35 mm opwaarts 10,25 voor Eigenheimers, 10 tot 10,50 voor Blauwe Eigenheimers, 9,25 tot 9,50 voor Bintjes; 8,25 voor IJsselster en 10,50 tot 11 voor Bevelanders. Voor zandaardappelen van 35 mm op waarts werd 9 genoteerd voor Nieuwlandse Eigen heimers en 8 voor Noorderling, Voran en Record. Voederaardappelen deden 4,25 tot 4,50. Deze prij zen zijn berekend per 100 kg op handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aard appelen op wagon, schip of auto. AARDAPPELBEURS GOES. Consumptie-Bintje klei 35 mm opwaarts voor bin nenland ƒ8,508,75; voor export 9ƒ9,25 (kwa liteitspartijen goed gesorteerd tot ƒ9,50). Telersprijzen zijn berekend per 100 kg volgens han delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen franco wagon of sorteer- inrichting. Telersprijs voederaardappelen 3,75. STROVLAS. Er gebeuren thans weinig zaken in strovlas daar de vlassers een afwachtende houding aannemen en het verloop van de vlaslintmarkt eerst nog wat wen sen af te wachten, alvorens tot aankoop van strovlas over *te gaan. Goed gerepeld vlas 3036 ct per kg; 2e kwaliteit 2030 ct; ongerepeld 1526 ct per kg. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 4315 stuks vee, zijnde: 3113 runderen, 283 vette kal veren, 454 nuchtere kalveren, 325 schapen, 13 geiten, 127 slachtzeugen. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van ƒ850ƒ1150; Guiste koeien 600875, zware soorten boven notering Kalfvaarzen 8251075Klamvaarzen 725825 Guiste vaarzen ƒ625700; Pinken ƒ425ƒ560; Graskalveren ƒ235ƒ350; Fokkalveren ƒ90ƒ160; Nuchtere slachtkalveren 4255, zware soorten tot ƒ80; Schapen ƒ70ƒ85; Vette Schapen ƒ105; Wei lammeren 5565Zuiglammeren 7085. Aanvoer van slachtvee: 955 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten tot 2,85, le kw. 2,752,80, 2e kw. 2,552,65, 3e kw. 2,252,35, worstkoeien tot ƒ2,05, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van 2,052,20, idem zware ƒ2,252,50, prima boven notering; Nuchtere slacht kalveren ƒ1,40ƒ1,52, zware soorten 1,60-^ 1,80 Slachtzeugen 1,821,95 per kg lev. gewicht met 4 kg tarra. EIERVEILING GOES. De prijs der eieren voor de verzamelaars is deze week vastgesteld op 3,10 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 12 cent per stuk minder uitbetaald. Het toenemend aanbod van diermeel op de wereldmarkt alsmede de gunstige voorraadpositie in het binnenland hebben de mogelijkheid gescha pen, de distributie van diermeel op te heffen. Deze opheffing is per 1 October 1952 ingegaan, aldus deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Zoals bekend, is de distributie van vismeel reeds eerder vrijgegeven. Tot Griffier van de Raad van Beroep Herver kaveling Walcheren is benoemd de heer Mr M. Tijdeman, burgemeester van de gemeente West- kapelle. Alle stukken, die bestemd zijn voor de Raad van Beroep voornoemd, kunnen bij de heer Tijde man, ten gemeentehuize van Westkapelle worden ingediend. Bij besluit van de Directeur-Generaal van de Landbouw is met ingang van 1 Juni 1952 de Inge nieur bij de Voorlichtingsdienst ten behoeve van de Landbouw, Ir W. H. Ubbink te Goes, belast met de leiding van het Rijksconsulentschap voor Grond en Pachtzaken voor Zeeland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 9