HET WEER IN SEPTEMBER Paard en paardensport Nico, van A. de Meij te Retranchement. 18. öda v. Oosthoeve, d. Max van Reyndershof, van J. der Weduwen te Kerkwerve. 23. Aaltje, d. Karei van Alstein, van H. Veurink te CollendoornHarden- berg en gefokt door P. Iz. Haertsen te IJzendijke. 24. Corrie van Zeeduin, d. Clairon K. 2053, van J. Maljaars te Oostkapelle. 27. Manola v. Konings- lust, d. Herman K. 1986, van W. de Buck Zn te Meliskerke. 31. Nellie van Zwingelspaan, d. Roland v. h. Pauwhof, van A. N. Steendijk te Nieuwerkerk. Merriën van 2 jaar, middelmaat. Goede klasse. I. Lisette van Hogendorp, d. Bril- lant van Nico, van A. Stehouwer te Melissant. Type extra, middenstuk mag sterker, benen best, want correct gesteld, zwaar en gespierd. 2. Casto- rine van Francien, d. Nico van Smakt, van A. J. Boone te Kruiningen. Extra type, iets week in de rug, diep en grof, met goede achter- en beste voor benen. 3. Sibilla v. d. Kamp, d. Nico van Puth, van H. Giesen te Zeddam is een diep, soortig en ge spierd veulen met uitstekende voorbenen en achter niet onberispelijke stap. In deze klasse staat slechts één Zeeuwse deelneemster ingeschreven. Meriën van 2 jaar; kleine maat. Kleine maar goede collectie. 1. Riet van Soester- hof, d. Nico van Melo, van Chr. Gielen te Broek huizen. Diep, breed en met veel uitdrukking in de benen. 2. Erna van Moustic, d. Moustic van Ur- bain, van A. de Hullu te Schoondijke. Zeer mooie en typische dochter van de bekende Lady. 3. Bet- tie van Bergerhof, d. Nico van Beek, van J. H. Jansen te Reuver. Best veulen met soort, lijnen en goede benen. Op no. 9 komt nog Junon van Coe- gors, d. Karei van Certain, van P. A. P. Dieleman te Zaamslag en op no. 10 Udine van Molenhoek, d. Karei van Certain, van F. P. Brooymans te Kuitaart. Stammoeders. Met de hengsten Alban- c-n Edelman van Veld zicht en een goede tweejarige dochter is in deze uitstekende klasse Betsy van Veldzicht, d. Pompier du Tombois, van Joh. de Feijter te Schoondijke niet te slaan. Op haar volgt de moeder van Nico v. h. Zwarte water, met deze, een tweejarige zoon die eerste stond en een volwassen dochter, terwijl op de derde plaats eindigt de best fokkende en mooie Lady, d. Albion van A. de Hullu te Schoondijke met een collectie van vier dochters. Op de vijfde plaats staat de beste groep, gevormd door Albion- dorra v. h. Uiverland, met haar dochters van H. J. Slots te Baexem, waarna de rij der bekroonden wordt besloten met de goede groepen van Flora v. Vijfhuizen, van Maljaars te Oostkapelle en Chenny v. d. Molenhoek, van F. P. Brooymans te Kuitaart. Fokgroepen. Pracht-rubriek. 1. Stallen de Dobbelaere te IJzen dijke met vijf bruine merries! 2. A. de Hullu te Schoondijke met Lady en haar dochters. 3. Stallen de Dobbelaere opnieuw en nu met drie tweejarige hengsten en een driejarige merrie. 4. A. J. Salomé te Groede. 5. Gebr. de Milliano te Waterland kerkje. 6. C. Steyaert te Graauw. 8. F. P. Brooy mans te Kuitaart. 11. J. F. Brooymans te St Anna- land. 13. F. P. Brooymans te Kuitaart voor de tweede maal. Stamvaders. Nico van Beek, van L. Crombag te Beek e.a. wint onbedreigd met een collectie waarbij zich, om slechts dit tweetal te noemen, de kampioen en de reservekampioen der hengsten bevinden. 2. Urbain v. Certain, d. Certain van Lamswaarde, van Kindn. Kuypers te St. Oedenrode, A. X. Aernoudts te Sluis en G. van Hal te St. Kruis is met een goede zoon en enige uitstekende dochters w.o. de latere kam pioene, een buitengewoon goede tweede. 3. Nico van Smakt, d. Nico van Melo, van H. Ass. Zuid- Beveland". Beste groep en ondanks verschil in leeftijd en geslacht één der meest gelijkvormige. 4. de kampioen Nico van Annie, d. Hautain van Wie- ringermeer, van C. A. Dekker slaat met zonen als Nico van Eversdam, Quibus en Quarré, een uit stekend figuur. Op deze volgen nog Eduard van Koppushoen, Nico van Puth en Leon v. Hegelsom. Loten van 2 eigenaren. De fokkers hebben hiervan ditmaal iets uitzon derlijk moois gemaakt en hun combinaties met zorg gekozen. Aan de kop A. J. Salomé te Groede en A. J. Verhage te Schoondijke. 2. F. P. Brooy mans te Kuitaart en C. Steyaert te Graauw. 3. F. P. Brooymans te Kuitaart en Gebr. Leendertse te Kamperland. 4. J. Schijns te Huls-Simpelveld en O. A. M. A. Blondeel te Aardenburg. 5. A. L. Knook en C. Barel te Zwingelspaan. 6. A. de Hullu te Schoondijke en L. Vrolijk te Fijnaart. 7. A. Ser- rarens te Ossenisse en F. P. Brooijmans te Kuitaart. 8. H. A. H. Seegers te Herkenbosch en Jac. Seegers te Ohé en Laak. 9. M. Immink te Nieuw-Vennep en J. N. J. Hazekamp te Hoofddorp. 10. Jos. Op 't Veld te Linne en M. Maessen te Montfort. 11. J. F. Gijsbers te Overasselt en J. C. Bruynen te Kessel. Loten van één eigenaar. Schitterende rubriek. Wederom zijn de vier brui ne merriën van Stallen De Dobbelaere onweer staanbaar, maar 2. de bruin-schimmels van Gebr. Leendertse te Kamperland vormen desondanks een lot van opvallend beste kwaliteit. 3. Gebr. De Mil liano te Waterlandkerkje met een zeer verdienste lijk ensemble in de bruinschimmelkleur. 4. Jac. F. Brooymans te St. Annaland. Vossengoed uniform. 5. H. J. Slots te Baexem. Heel goed lot. 6. J. Mal jaars te Oostkapelle. 7. W. de Buck Zn te Melis kerke. 8. G. Maris Jzn te Heiningen. (Door M. SCHARRINGA en J. J. POST.) Over het weer in September is niet veel goeds te vermelden. In de eerste plaats was deze maand (die zo vaak nog enkele zomerse dagen brengt) veel te koud. Men zie slechts enkele cijfers: Gemid delde overdag-temperatuur Vlissingen 13.2 (nor maal 15.8); De Bilt 12.6 (15.1); Eelde 12.1 (14.4). September 1952 was op één na de koudste Septem- ber-maand van de laatste 2Vz eeuw! Alleen Septem ber 1912 was nog kouder. Van de 30 dagen die deze maand telt, bleef het kwik op 26 dagen beneden de voor de tijd van het jaar normale waarde, op enkele dagen zelfs wel 4 a 5 Slechts 3 dagen waren warmer dan normaal. Overdag was het naar verhouding kouder dan 's nachts, hetgeen blijkt uit een vergelijking van de gemiddelden van de dagelijkse maximum- en mini mumtemperaturen. Het gemiddelde van de maximum temperaturen bleef meer dan 3.5 C. onder de normale waarde, de gemiddelde minimum-temperatuur „slechts" 2 Eigenaars en opzichters van poterbewaarplaat sen troffen het met deze lage temperaturen; in de meeste gevallen kon de bewaarplaats zonder be zwaar op 6 C. gebracht worden. Maar vermoede lijk zullen alleen zij tevreden zijn geweest. Overi gens, een dergelijk „buitenkansje" komt niet veel voor zo vroeg in het seizoen. De eerste nachtvorst was vroeg deze herfst. Zee land heeft voor zover ons bekend in September nog geen last gehad, maar in het Oosten van het land daalde het kwik de 6e (en ook de 9e) reeds onder het vriespunt. Dit is wel abnormaal vroeg, want uit een bewer king van de minimum-temperatuurgegevens van 10 cm hoogte bleek voor het hoofdstation in De Bilt dat in de jaren 1919 t/m 1952 in de eerste decade van September geen enkele nachtvorst was voor gekomen. Ook in de tweede decade (dus in de pe riode van 1020 Sept.) is nachtvorst nog vrij zeld zaam. In de genoemde reeks van 33 jaar kwamen n.l. in de Bilt in totaal slechts 5 nachtvorsten voor, gemiddeld dus 1 op de 6 a 7 jaar. Pas in de derde decade werd de nachtvorstfrequentie groter, in dit tijdvak werden in die 33 jaar 13 nachtvorsten geteld. Hiervan kwamen er 10 voor in de dagen tussen 25 en 30 September. Ook in deze maand werd plaatselijk weer veel neerslag afgetapt. Vooral de kustprovincies werden rijkelijk bedeeld, met plaatselijk meer dan 100 mm neerslag. Zo meldde Vlissingen 112 mm, Den Hel der 139 mm, Leeuwarden 107 mm. (De normale hoeveelheid ligt tussen 55 en 75 mm!). Het aantal uren zonneschijn bleef beneden nor maal. In De Bilt werden 142 uren zonneschijn op getekend tegen 153 normaal. Dat de zonneschijn beneden normaal bleef was een gevolg van de som bere derde decade, met slechts 21 zonne-uren. De andere decaden leverden tezamen 121 uren (61 en 60). In de eerste helft van September leek het erop, dat de suikerbietencampagne onder gunstige weersomstandigheden (en redelijk droge grond) zou kunnen beginnen. De laatste decade leerde echter anders en begin October was de toestand zodanig dat van bieten rijden op vele bedrijven nog weinig sprake was. October zal dus nog wat goed te maken hebben. Deze maand begon niet slecht, weinig regen, maar nog geen periode met „vast" weer in zicht. Hoe ziet October er nu uit als het een .normale" maand is? Voor de bietencampagne niet al te best, gemid- Tegen veler verwachting in werd niet Edelman van Veldzicht, d. Nico v. Beek, gefokt door Joh. de Feijter te Schoondijke en van J. C. Wed. D. Roodzant te Dirksland en Den Biesbosch kampioen der hengsten, maar zijn halfbroer Nico v. Echt van Kindn. Peters te Echt. Deze gaat ontegenzeggelijk beter, maar heeft positief minder macht; deson danks is hij een best paard, de aandacht trekkend door tal van kwaliteiten. Edelman's voorbenen wa ren bovendien niet in zijn voordeel getoiletteerd en het is waarschijnlijk dat dit van invloed is ge weest op de uitslag, die voor velen een verrassing was. Edelman werd nu reserve-kampioen, terwijl de uitstekende Nico v. h. Zwartewater als derde tot het laatst van de partij bleef. Lady, van Joh. de Feijter te Schoondijke, werd kampioene der merriën; hoewel iets kreupel, kwam haar o.i. de titel toe. Irma van Clairon, van Gebr. Van Mol te Graauw, is één der beste reserves, die we ooit hebben gekend. We hadden 't gevoel dat de uitermate fraaie, soortige en edele Ninette, van De Dobbelaere, zeer dicht bij een overwinning stond, maar als derde bleef tot 't laatst gehand haafd de zware Josephina v. d. Hiersenhof. 't Défilé, waarmee deze prachtige tentoonstel ling op de gebruikelijke wijze werd besloten, was op zichzelf een staaltje van organisatorisch talent. Doetinchem. COLENBRANDER. deld valt er n.l. in deze maand 74 mm neerslag. October is daarmede na de regenmaand Augustus de natste maand. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren wordt gemiddeld zelfé tussen 80 en 90 mm neerslag afgetapt. Gemiddeld wordt op 12 dagen een hoeveelheid van meer dan 1 mm neerslag afge tapt. Op gemiddeld 26 dagen bedraagt de relatieve vochtigheid van de lucht meer dan 75 Op veel goed drogend weer kan men dus niet rekenen. Nachtvorsten komen als regel nog vrij weinig voor, na de 15e October zijn ze echter geenszins zeldzaam De temperatuurdaling gaat door, gemiddeld is er een verschil van 4 5 C. tussen begin en einde der maand. Gemiddeld is het begin van deze maand belangrijk zonniger dan het einde, de eerste decade telt gemiddeld 39 zonne-uren, de derde 26. Deze week wil ik eens iets vertellen over het Centrum Paardenbelangen, maar allereerst nog iets uit onze provincie. Vorige week trouwde ruitervriend Steendijk met Corry Geluk uit Kruiningen. Naar men mij mede deelde was half Kruiningen uitgelopen om dat te zien. Ik dacht dat dit voort kwam uit nieuwsgie righeid naar de bruid, maar dat had ik, volgens mijn zegsman, mis. Want de stoet werd begeleid door een negental Schouwse ruiters te paard en de door hen gevormde erewacht bij het gemeente huis zou zoveel bezoekers getrokken hebben. Een feit is zeker, dat dit een zeldzame gebeur tenis is in Zeeland. Deze in ruiterkringen bijna tot traditie geworden gebeurtenis, valt niet genoeg te prijzen tot meerdere glorie van de bruid (en van de paardensport). De vorige week bracht niet alleen vreugde, maar ook werden we opgeschrikt door de tijding, dat Jan Vogelaar uit Kortgene een auto-ongeluk heeft gehad. Zijn toestand is nog steeds ernstig. We hopen zeer, dat spoedig verbetering in mag treden en algeheel herstel kan volgen. Maar nu dan: het C. P. is er (we hebben er weer een nieuwe afkorting bij). Op 29 Juli is het Centrum Paardenbelangen ingesteld door de Stich ting voor de Landbouw en enige paardenstamboe ken. Het doel van het centrum is in de eerste plaats Overheidsmaatregelen aan te passen aan de belangen van een rationele paardenfokkerij. Voorts het bevorderen van het gebruik van het paard in het moderne landbouwbedrijf en nog een hele hoop nuttige dingen, o.a. bevorderen export. Ter bestudering van vele dringende kwesties stelt het Bestuur zogenaamde Werkgroepen in. In de vergadering van het Bestuur op 23 Septem ber is besloten twee werkgroepen terstond voor te bereiden en wel die voor „Gezondheidszorg" en „Voeding en Verpleging", terwijl de werkgroep „Paarden-gebruik" nagenoeg samengesteld is. Deze laatste werkgroep krijgt in eerste instantie de taak na te gaan in hoeverre maatregelen zullen moeten worden getroffen om de invoer van paar den uitgezonderd enkele fokpaarden tegen te gaan. Daarnaast moet deze werkgroep nagaan in hoeverre bij de voorlichting in de N.O.P. het ge bruik van paarden niet op de achtergrond zal ge raken. Ook is besloten aan de Minister een verzoek te richten het Paardenbesluit en de Paardenbeschik- king 1941 Hengstenhouderij met één jaar te ver lengen, opdat door het Bestuur kan worden na gegaan, welke wijzigingen eventueel wenselijk zijn. Maar we zijn er nog niet; tevens werd besloten de vorming van de „Stichting Fonds Paardenbe langen" te bevorderen, welk fonds gemachtigd kan worden gelden te besteden ter behartiging van de paardenbelangen. Ziezo, de paardenfokkers onder ons kunnen weer gerust gaan slapen. Er is niet alleen een Centrum Paardenbelangen, dat voor ons opkomt, maar er zijn ook Werkgroepen en er komt een Fonds. Toch weet ik het niet of we werkelijk ge rust kunnen zijn. Maar dat zal de nabije toekomst ons moeten leren. Vooral nabije, omdat er hoog nodig iets gedaan moet worden, waarvan werke lijk practische waarde uitgaat. Met een invoerver bod zijn we er niet. Het gebruik van paarden moet worden bevorderd, moet worden gemoderniseerd. Op de paardenwerktuigen moet de paardenknecht kunnen zitten, net als op de trekker. Bij de fokkerij lette men niet langer puur en al leen op een goed exterieur, want we moeten de paardengebruiker in het oog houden. De afzet der paarden is van primair belang. Een paard met een goed exterieur, maar met een temperament te lui om het ene been voor het andere te zetten, is een onding. Maar voorlopig baat het nog niet hier vellen over vol te schrijven. Den Bosch is nog jè vap hét. Als de kampioenen daar maar net zo goed, of beter, zijn dan in Brussel, is de zaak nog in orde. Tot een volgende keer, dan heb ik misschien een beetje florissanter besluit. TOONTREDER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7