DE ZUID-BE VEL AND SE RUNDVEEFOKDAG De Geiten op de fokveedag te Goes Herbeplanting van populieren en wilgen niet langer verplicht De derde Zeeuwse fok veedag in successie (na Middelburg en Oostburg) wel een bewijs, dat de veehouderij en -fokkerij thans in Zeeland meer dan ooit in de belangstelling staat vond 30 Septem ber j.l. te Goes plaats. Het weer werkte tegen, hetgeen afbreuk deed aan de publieke belangstel ling. De organisatoren van deze fokdag en de fok kers, die met ruim 80 stuks rundvee inschreven, hadden een beter lot verdiend. Want er was een collectie vee aanwezig, dat inderdaad tot het beste behoort, dat Zuïd-Beveland kan voorbrengen. Er waren dieren van hoge kwaliteit, zowel naar het uitwendig voorkomen als de productiviteit. Op de uniformiteit was wel wat aan te merken. Naast dieren met het gewenste ras- en foktype waren er die aan adel nogal wat tekort kwamen, zodat som mige klassen een wat onregelmatig beeld vertoon den. Het streven is er echter op gericht fok. en gebruiksdieren te kweken, die in hun uitwendig voorkomen, met behoud van voldoende massa (vooral diepe romp) de nodige adel (fijnheid, har monisch melktype) vertonen. Deze fokrichting is alleen door een doelmatige en vooral doelbewuste keuze der fokdieren te verwezenlijken, waarbij naast het geschikte vrouwelijke materiaal alge meen gebruik dient te worden gemaakt van soor- tige fokstieren van goede tot zeer goede exterieur- en productie-afstamming. Een kleine kern van fokkers op Zuid-Beveland en zij waren het die voor deze fokveedag inzonden is hieraan zeer veel gelegen. Zij zijn het ook, die van de betere stieren die in het verband van de K. I.-organisatie ter beschikking zijn, profiteren. Dat kwam bij het gepresenteerde jongvee reeds duidelijk naar voren. Nog belangrijk meer veehouders kunnen hiermee echter hun voordeel doen. Ook is het van belang, dat meerdere veehouders een fokdag als deze, die de kennis van goed vee, de animo voor 'n rationele teelt en vooral ook de afzetmogelijkheden van vee bevordert, met hun inzendingen steunen. Goede fokstieren zijn zeer schaars op Beveland. De K. I.-vereniging „Naar productief Vee op de Bevelanden" deed wat van haar verwacht werd, door de inzending van haar beide, dit jaar aange kochte, stieren. De stier Poelster Bertus 34003 S, geb. 5-3-'51 trok, zeer terecht, een grote belangstel ling. Is van geheel Friese afkomst (V. de Rijks- premiestier Poelster Loepke SA 35810 FRS, de pro ductieve Moeder Akke 2, van J. A. Tjallema te Finkum). Poelster Bertus is een voldoende ont wikkelde, soortige stier met beste diepte en droog, iets fijn, beenwerk. Kreeg bij de voorlopige in schrijving in 't Stamboek reeds b+ voor algemeen voorkomen. Behaalde nu een eerste prijs in zijn rubriek en werd tevens kampioen van de stieren, zonder serieuse concurrentie. De K. I.-stier Julius 34510 S, geb. 20-2-'51, even eens van Friese origine, kwam niet verder dan een 3e prijs. Heeft zowel van vaders als moederszijde een uitmuntende productie-afstamming, maar toon de zich in zijn uiterlijk wat ondiepe en gerekt van bouw met matige bespiering en licht beenwerk. De klasse jonge stieren, geboren na 1 Nov. '51 en vóór 1 April 1952, vormden een zeer gewone groep, zonder uitblinkers. Eén eerste prijs werd toege kend, n.l. aan de Rotterda Sikkema 89-30023 RPS- zoon Bontje's 2 Sikkema ,geb. 7-12-'51, van Wed. A. Rijk, Kwadendamme. Een sterk gelijnde stier met voldoende harmonische bouw en manlijk foktype, doch matige schouders. Een 2a prijs ging naar Martha's Adema, geb. 26-12-'51 (V. Adema 62 van de Beukenhoeve 31555 S), eveneens van de Wed. A. Rijk (voldoende soortig, doch wat enkel in het De directeur van het Staatsbosbeheer heeft een algemene ontheffing verleend van de verplichting tot herbeplanting met populieren en wilgen langs wegen en in enkele rijen langs bouw- en grasland. Dit is natuurlijk niet gedaan, omdat het niet ge wenst zou zijn, dat er bomen worden geplant; in tegendeel, hoe meer er geplant wordt, hoe beter! Omdat de populier en de wilg echter specifieke „landbouw-bomen" zijn, wordt in die gevallen vrij heid gegeven in de keuze der plaats, waar men de bomen wil hebben en ook om herbeplanting ach terwege te laten, indien men bomen liever niet plant, b.v. uit vrees, dat deze belangrijke schade zullen doen aan het gras of de landbouwgewassen. Inderdaad zal een boom langs gras- of bouwland in zijn onmiddellijke nabijheid het gewas min of meer nadelig beïnvloeden. Of dit ook financiële schade voor de boer betekent, is een andere kwes tie. Populieren en wilgen groeien snel, het hout wordt voor vele doeleinden gevraagd en brengt goede prijzen op. De meeste landbouwers zien dat wel in, zodat in de laatste jaren dan ook vrijwillig overal grote aantallen populieren en wilgen wor- voorstc< en matig beenwerk). De 2b prijs behaalde de wel edele, doch wat vrouwelijke Jansje Sikkema (V. Rotterda Sikkema 89), van W. Minnaard te 's-Heer Abtskerke. De oudere koeien, geb. vóór 1 Nov. '47 waren zo wel in aantal als in kwaliteit zeer goed vertegen woordigd. In de kleine groep, na 1 Mei '52 gekalfd, behaalde de melkvormige Dora 181567 S (zeer evenredig, met wat zwak achterbeen), van J. Meeuwse, Kloetinge, een 1ste prijs vóór Francien 181566 S, van Gebr. Busroge, Kloetinge (2de prijs). Een excellerende klasse vormden de oudere koeien, vóór 1 Mei 1952 gekalfd, 22 melk- en fok- koeien dongen hier om de hoogste eer. Het resul taat was 8 eerste, 7 tweede, 3 derde prijzen, en 4 eervolle vermeldingen. De la prijs was voor de edele en behangen Corrie 153049 R, van J. Sinke te Wolfaartsdijk, een 10-jarige koe met een respec tabele staat van dienst (melkproductie en nafok). Ook het kampioenschap van de koeien kwam bij deze koe terecht. De sterk gelijnde, melktypische Mina 15, 143954 KS, van Gebrs. Rouw te Goes, werd lb en later in de wedstrijd om het kampioen schap reserve-kampioene. Hierna gingen de vol gende 6 eerste prijzen resp. naar Irene 190479 S, eig. M. H. v. Liere, 's-Heer Abtskerke (lc), Ina 212807 S, eig. A. Lamper, 's-Heer Arendskerke (ld), Margaretha 164169 KS, eig. J Meeuwse, Kloetinge (le), Blondina 3, 172241 KS, eig. Gebrs. Buijs- rogge, Kloetinge (lf), Elly 181568 R, eig. J. Meeuw se, Kloetinge (lg) en Hendrika 172192 KS, eig. Gebrs. Rouw, Goes (lh). Stuk voor stuk koeien van hoge kwaliteit, waarbij de onderlinge verschil len vaak miniem waren. In dit kort bestek laten we hier de vermelding der overige bekroonde die ren in deze zeer goede klasse achterwege. De in 1948 geboren koeien, vóór 1 Mei 1952 ge kalfd, vormden een kleine klasse met een goede kop in de typische, goed gesloten Bertha 9, 246174 S (met matig beenwerk), van J. Sinke, Wolfaartsdijk. Van dezelfde eigenaar behaalde Ella 2, 260347 S, eveneens een 1ste prijs (goed type, in details niet onberispelijk). Van de in 1949 geboren melk- en kalfkoeien wonnen Dora 2, 246299 R, eig. Gebrs. Rouw en Esther 260327 S, eig. J. Meeuwse, resp. een la en een lb prijs. Evenals op de fokveedag te Middelburg, werd te Tegelijk met de fokdag van rundvee hield de kring van geitenfokverenigingen op Zuid-Beveland een keuring van geiten. Er werden 33 dieren aan gevoerd, waaronder zeer goede geiten. Overigens laat de uniformiteit nog wel iets te wensen over. Het fokdoel van de geitenfokkers is een witte on gehorende, sterk gebouwde melkgeit te fokken, die veel melk kan geven, met een matig hoog vetge halte. Er waren op deze keuring echter nog ver schillende gehorende en gekleurde dieren aange voerd. Beantwoordden deze dieren dus weliswaar niet aan het fokdoel, de eigenschappen welke de gebruikswaarde bepalen waren niettemin goed tot zeer goed. den geplant. Dit is ook een reden geweest om de herplantplicht te laten vervallen. Uitzonderingen. Voor populieren en wilgen, die niet langs wegen of in enkele rijen langs bouw- of grasland staan, geldt de ontheffing van de herplant niet. In die gevallen moet na velling worden herbeplant, tenzij afzonderlijk ontheffing wordt verleend. De alge mene ontheffing geldt ook niet, indien men andere bomen heeft geveld, b.v. eiken, iepen, beuken e.d. Ook geldt de ontheffing niet, indien gekapt is zon der dat de vereiste kapvergunning is gevraagd en verkregen. Het vellen (kappen) van populieren en wilgen is n.l. nog niet vrijgegeven, zulks om te voorkomen, dat, in verband met de grote vraag naar populie ren- en wilgenhout, bomen zouden worden geveld, die nog niet kaprijp zijn. Alleen voor bomen in bebouwde kommen bestaat ook een algemene ont heffing van het landelijke kapverbod. In bebouwde kommen mag dus zonder meer worden geveld, tenzij een gemeentelijk kapverbod bestaat, hetgeen in vele gemeenten het geval is. Goes ook uitgekomen met een productie-klasse, waarin, op grond van de waardering voor exterieur, melkgift en vetgehalte (minimum 5 lactaties), 9 dieren meedongen. De eerste prijs behaalde hier de reeds genoemde KS-koe Margaretha, van J. Meeuwse te Kloetinge (le kl. voor exterieur, le kl. voor melkgift, 2e kl. voor vetgehalte). Deze koe produceerde als 7-jarige 7281 kg melk met een vet gehalte van 3.64 in 311 dagen vetopbrengst 265 kg). Zij won" de fraaie wisselbeker, uitgeloofd door de melkinrichting Hollandia N.V. De tweede prijs was voor Mina 15 KS (eveneens le kl. voor exterieur, le kl. voor melkgift, 2e kl. voor vet gehalte), terwijl de kampioene Corrie, van J. Sinke met le kl. voor exterieur, le kl. voor melkgift en 3e kl. voor vetgehalte de 3de prijs in deze categorie verwierf. Een eervolle vermelding kreeg Hendrika KS, van Gebrs. Rouw (exterieur 2e kl., melkgift le kl., vetgehalte 3e kl.). De oudere kalf-vaarzen maakten een goede in druk en hadden een tweetal zeer soortige kopnum- mers in Bertha 10 (V. Matador van Marie 9, 26999 S, M. Bertha 9), van J. Sinke en Jeltje, van J. Meeuwse. Bij de jongere kalfvaarzen waren 3 zeer goede, n.l. Mina 29 (V. Hein van Veelust 30017 S), van Gebrs. Rouw (la), Dina (V. Adema van de Beukenhof 9, 25857 S), eig. Wed. A. Rijk (lb) en Eva, eig. J. Meeuwse, Kloetinge. Verder behaalde A. Lamper te 's-Heer Arends kerke bij de afgekalfde vaarzen met Sara (V. Hein van Veelust, M. Eva) een 1ste prijs (beste melk- vaars). De vrij goede klasse der vaarzen (geb. 1 Nov. '501 Nov. '51) diadden veelbelovende kop- nummers in de edele Rotterda Sikkema 89 doch ters Dina en Adriana Sikkema (M. Corrie), van J. Sinke. Bij de vaarskalveren won Sikkema's Irene, eveneens een Rotterda Sikkema-dochter (le prijs in een nogal uiteenlopende groep, geb. vóór 1 April '52) en Janna (V. Adema 62 van de Beukenhoeve), geb. na 1 April, eveneens van J. Sinke, een le prijs. Belangwekkend tenslotte was* de demonstratie van een 5-tal fokgroepen van 3 stuks van 1 eige naar. De la prijs was hier voor een uniforme groep soortige en evenredig gebouwde melkkoeien van N. H. van Liere te 's-Heer Abtskerke, op de voet gevolgd door een best trio van J. Meeuwse te Kloetinge (lb pr.). 2a pr. Gebrs. Rouw, 2b pr. J. Sinke (individueel best), 3e pr. Gebrs. Buijsrogge (wat aan de grove kant, wel uniforme groep had toch wellicht beter lot verdiend), e.v. A. Lam per. Hoewel er op Zuid-Beveland nog heel wat ten goede kan gebeuren op het gebied van een doelma tige rund veefokkerij, mag deze Goesse fokveedag zeker geslaagd heten. Ir. W. L. HARMSEN, Rijksveeteeltconsulent. De lammeren (10 stuks) vormden een goede klasse met twee fraaie edele dieren aan de kop, n.l. Dientje van Kasteelweg R. v. J. 3924, van D. Sandee, Nieuwdorp en Nellie, van J. Markusse, 's-Heer Arendskerke. De éénjarige niet-geregistreerde geiten vormden een zeer matige klasse (3 dieren), doch met een best kopnummer, van J. van Oosten te Wemeldinge. Dit dier bracht het later tot reserve-kampioene. De twee-jarige niet-geregistreerde geiten vormden een weinig edele klasse geiten van 3 stuks, die allen bont waren en 2 zelfs gehorend. Wel diep en sterk gebouwde geiten, terwijl nr. 1 Dora, van N. van Klink te Wemeldinge bovendien goede melktekens vertoonde. De oudere niet-geregistreerde geiten vormden eveneens een matige, weinig uniforme klasse geiten van 4 stuks, met 2 massale geiten aan de kop, van D. Luteijn, Wemeldinge en D. C. Hannewijk, Wolfaartsdijk. Van de drie geregistreerde éénjarige geiten be haalde J. Hamelink te Wemeldinge een eerste prijs, met Mina 3852 R. v. J. Overigens was dit ook een slechts matige klasse. De twee-jarige stamboekgeiten daarentegen vormden een goede klasse van 5 massale, typische melkgeiten, waarin Adri 1347 S, van A. v. d. Vliet te Wolfaartsdijk de eerste prijs behaalde. De klasse oudere stamboekgeiten, 5 dieren om vattende, vormde een uitstekende klasse melkgei ten met beste uiers. De la prijs was voor Kóosje 1139 R, van Joh. Ruijssen te Kattendijke, welke geit tevens het kampioenschap behaalde. De lb prijs ging naar Marie 1183, van D. Sandee te Nieuw dorp. Groepen werden door de verenigingen te Nieuw dorp en Wolfaartsdijk voorgebracht. Eerstgenoem de toonde een zeer uniforme groep melkgeiten met beste melktekens en behaalde daarmede de eerste prijs. De beide getoonde familie-groepen verkregen een eerste prijs, n.l. la van de geitenfokvereniging te Wemeldinge met drie zusters, terwijl de heer San dee te Nieuwdorp de lb prijs verkreeg. Het was een mooie keuring, die aantoonde, dat Zuid-Beveland op het gebied van de geitenfokkerij best meekan. Jammer is alleen, dat zo velen de geitenfokkerij de rug toekeren. Wij menen, dat deze ongelijk hebben. d. E.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 4