Programma Najaarskeuringen 1952 UIT DE PROVINCIE Van boerderij en organisatie OOST ZEEUWS VLAANDEREN. De eerste levering der bieten is achter de rug en tegelijk zitten we dan ineens in het najaar. Het weer is ook al vroeg guur en koud. Over de stand van de bieten en de te verwach ten opbrengst is deze zomer al druk geschreven en verschillend geoordeeld. Het zal nu wel vlug blijken in hoeverre de opti mistische verwachtingen over de bieten uitkomen. De vergelingsziekte, die in het ene perceel erger is dan in het andere, heeft de groei zeker tegenge houden. Verder schijnt het of de vergelingsziekte meer van invloed is op vroegrijpe soorten; wij hebben dit duidelijk gezien op een gelijk perceel land, waar men op de rij af het verschil K. Wanz- leben, Hilleshög en Kühn P. zag. Ze waren gelijk gezaaid op dezelfde grond, met dezelfde bemesting en bewerking. De laatstgenoemde soorten staan Veel geler; dit is dus weer in het voordeel van de late rassen. De verschuiving van de vroegrijpe- naar de laat- rijpe rassen zal hier ook weer door worden bevor derd. De vroegrijpe soorten zijn dit jaar dan ook weer verminderd met 8 van de uitzaai, zodat de laatrijpe bieten thans zijn uitgezaaid op 70 van de totale oppervlakte. Zij gaan dus in de richting van dit soort bieten. Dit is op zichzelf toch wel enigszins bedenkelijk, omdat alles zich meer gaat concentreren op één bietenras. Het gemiddelde gehalte was de eerste twee leveringsdagen vorige week bij de C. B. S. in Sas van Gent 16.2 De tarra valt met dit weer niet mee en vooral is het zaak de bieten goed te laten afkappen. Sommigen menen dat zoveel mogelijk van de biet moet worden geleverd, maar de werkelijkheid is, dat koppen van bieten 4 a 5 lager gehalte hebben, terwijl de staartjes 8 9 hoger gehalte hebben. Vandaar dus ook het voorschrift dat de kop tot onder de bladlidtekens verwijderd moeten zijn. Wij staan dus weer aan het begin van de cam pagne en het is overal al zichtbaar wat eep be drijvigheid er rondom de suikerbiet valt te con stateren. Wanneer wij lezen dat in de jaren 1860 1870 er 7000 ha bieten werden gezaaid in ons land en dit nu is opgeklommen tot bijna 65.000 ha, blijkt welk een plaats dit gewas heeft ingenomen. En daarmee valt de suikerbiet niet meer weg te den ken van het bedrijf. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Het is week en onaangenaam weer en dat met de bietencampagne nog pas in de aanvang. Ver schillende keren was het zelfs zwaar onweer en dat heus niet omdat het zulk warm weer was, want sommige dagen bleef de temperatuur meer beneden de 10° dan erboven. De eerste levering heeft van de week plaats ge had. De .kg-opbrengst valt wel mee, maar het ge halte heeft geen overschot. De eerste uitslagen bleven rondom de 15 hetgeen niet aan de hoge kant is. De vergelingsziekte en de plaatselijk ge vallen hagel hebben hieraan wel geen goed gedaan, maar het is nog vroeg en we zullen hopen dat het gehalte zich in stijgende lijn zal bewegen. De silo's zullen hun nut ook weer kunnen bewij zen, maar ook de gewone kuil kan, mits snel en zorgvuldig samengereden, een goed voer opleveren. \Met de termijnenlevering is het echter niet altijd even gemakkelijk om op korte tijd over voldoende kop en blad te beschikken, maar als we er voor zor gen dat het niet op dikke lagen blijft liggen, kan het wel een poosje op het land blijven. Al moet dit als een noodzakelijk kwaad worden beschouwd. Velen zijn reeds begonnen met het op wintervoor ploegen. In de zware grond is het zaak om niet te lang te wachten, want in een natte periode vraagt het meer trekkracht, terwijl de kwaliteit van het werk sterk achteruit gaat. Het is daarom van groot belang om tijdens de droogte een stuk vooruit te komen om bij eventueel natte perioden even af te kunnen wachten wat het worden zal. In Oostburg werd een geslaagde najaarsveeten toonstelling gehouden. Het weer was die dag zeer gunstig, hetwelk de uitnemende kwaliteit van het vee nog extra goed deed uitkomen. WALCHEREN; Zeeland is een akkerbouw-land en de Zeeuwse boer is in hart en nieren een bouwboer. In Walcheren ligt deze verhouding toch wel enigs, zins anders. Globaal geschat is momenteel een der de van Walcheren grasland. Het bedrijfstype is dan ook overwegend het gemengde bedrijf. Men vindt er zowel het akkerbouwbedrijf, het gemengde be drijf als het weidebedrijf. Dat de belangstelling niet alleen uitgaat naar de akkerbouw, maar ook naar de veeteelt, en wel spe ciaal het rundvee, heeft de Fokveedag van 18 Sep tember wel bewezen. Talrijke autoriteiten en bezoe kers waren gekomen om hier het beste vee van Walcheren te bewonderen. De prestaties die men op rundveegebied in Walcheren heeft geleverd zijn echter nog meer opmerkelijk, wanneer men be denkt dat hier van de grond af aan moest worden begonnen en een veestapel moest worden opge bouwd. De oude fokstallen waren door de inunda tie hun beste fokdieren kwijt en men moest begin nen met datgene wat andere fokkers te koop aan boden. Het aantal teleurstellingen bij de fokkerij is dan ook groot en er worden zware eisen gesteld om een uniforme fokveestapel op een bepaald bedrijf op te bouwen. Het beste materiaal voor deze fok veedag vormt nu een goede basis voor de fokkerij in de toekomst. Naast het exterieur is de melkgift zeer belangrijk en het spreekt vanzelf dat elke boer die van zijn eigen melkvee kalveren aankweekt de productie van de moederdieren moet kennen. De melkcontröieverenigingen zijn dan ook het aangewezen middel om slechtproductieve dieren di rect op te ruimen en alleen van de beste verder te fokken. We wensen onze collega's van harte geluk met de bekroonde dieren en hopen dat deze fokveedag een goede stimulans mag zijn voor de rundveefok kerij op Walcheren. Tot grote angst van sommige dames en hilariteit van de overige bezoekers werd door 3 man met de nodige lange touwen nog gedemonstreerd hoe woest en sterk een koebeest wel kan zijn. We ho pen van harte dat onze collega er in zal slagen om dit beestje te temmen tegen de tijd dat het gemol ken zal worden. NOORD-BEVELAND. Nu de eerste levering van de bieten achter de rug is, heeft men al een kleine indruk kunnen krijgen hoe het met de opbrengst gesteld is. En men kan toch wel deze conclusie trekken, dat de erg door vergelingsziekte aangetaste percelen een behoor lijke opbrengstdepressie geven. Dit opbrengstver- schil zal, vooral als er een mooie Octobermaand volgt, nog groter worden. Welk een grote schade zal de vergelingsziekte dit jaar voor Noord-Beveland betekenen? Collega's, laten we ons dit goed realiseren. Volgens de plaatselijke monstername van het In stituut voor Rationele Suikerproductie zal de op brengst dit jaar zeer goed zijn. Wij hopen het van harte. Er zijn percelen die heel wat beloven, doch er komen ook nogal percelen voor, waarvan de op brengstverwachting niet zo groot is. Naar we hoorden, worden er dit seizoen ook veel grondmonsters voor bietenaaltje gestoken. Het is een verheugend verschijnsel, dat ook op dit gebied rqeer waakzaamheid te constateren valt. Er zijn immers bedrijven die drastisch in moeten krimpen met de oppervlakte bieten. Toch komt het echter nog wel voor, dat er als de uitslag van het onder zoek luidt 3 a 4 jaar wachten met de verbouw van bieten, toch bieten gezaaid worden. Is het dan een goed bieten jaar met voldoende regen in de zomer maanden dan is er van de ziekteverschijnselen wei nig te zien. Er wordt dan gauw gezegd: Het onder zoek heeft ook niet veel waarde", maar men ver geet, dat er in de grond toch een grote vermeerde ring van de aaltjes plaats heeft gevonden. Beter is het op dergelijke percelen voorzichtig te zijn en desnoods tijdelijk een ander gewas in te schakelen. In veel gevallen zal de mais hier aanbe veling verdienen. De maisoogst zal niet zo lang meer op zich laten wachten. De stand is dit jaar best, zodat een zeer goede opbrengst verwacht wordt. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Donderdag 9 October 1952. Breskens: 8,uur, Café De Milliano. Hoofdplaat 8,45 uur, Gemeentehuis. Biervliet: 9,30 uur, Café Obrie. IJzendijke: 10,15 uur, Markt. Waterlandkerkje 11.uur, Dorp. Oostburg: 11,45 uur, Markt. Aardenburg: 13,30 uur, Café „De Rode Leeuw". Sluis: 14,15 uur, Beestenmarkt. Retranchement: 15,— uur, Muziektent. Cadzand: 15,45 uur, Van Iwaarden. Zuidzande: 16,30 uur, Muziektent. WALCHEREN. Vrijdag 10 October 1952. St. Laurens: 8.uur, Dorp. Serooskerke: 8,45 uur, KI. Zoetendale. Gapinge: 9,30 uur, Dorp. Vrouwepolder: 10,30 uur, Elzenoord (dijk). Oostkapelle: 11,15 uur, Kr. Coppoolse. Aagtekerke: 13,30 uur, Molenzicht. St. Janskerke-Zoutelande: 14,15 uur, L. Vos. BiggekerkeKoudekerke: 15 uur, P. Lampert Grijpskerke: 16,uur, Dorp. en I. Verhage. Nw en-St. Joosland: 16,45 uur, J. Franke. Het kunstmatig drogen geeft bij een dergelijke kleine oppervlakte nog al moeilijkheden, wat uit eindelijk in de kosten tot uiting komt. Vorig jaar •heeft men dit reeds aan de lijve ondervonden. Daarom is op een bedrijf, waar men de mais een vaste plaats in het bouwplan wenst te geven, het plaatsen van een ren zeker verantwoord. ZUID-BEVELAND. De herfst heeft zijn intrede weer gedaan. Wan neer we het niet wisten van de kalender, zouden de koude regen en stormvlagen er ons wel aan her inneren. Gelijk daarmee is de tijd voor de oogst van de bieten gekomen. De wagens vol geladen met dit suikerhoudend product rijden regelmatig naar het station. Ook daar heeft de mechanisatie het werk van de knechts vergemakkelijkt. Het zijn maar enkele plaatsen meer waar men nog niet over een kraan of bak beschikt die de netten vol met bieten in de wagons storten. De opbrengst van de bieten zal dit jaar van per ceel tot perceel veel verschillen. Meestal zijn de vroegst gezaaide bieten van goed tot zeer goed en de later gezaaide matig. Het laatste gewas waarvan practisch nog niets geoogst is de maïs. Op veel percelen gaan de sten gels en schutbladen geel kleuren. De korrels zijn echter nog vrij zacht. Het is daarom het beste om nog een paar weken met de oogst te wachten. Zo lang de korrels niet hard en glanzend zijn is het vochtgehalte te hoog. Daarom geldt bij maïs veel meer dan bij de andere gewassen, dat men door rustig de tijd af te wachten geld kan verdienen. Naast het binnenhalen van de laatste landbouw producten wordt _er op de bedrijven weer al ge werkt aan de nieuwe oogst. De tarwe wordt ge zaaid en het overige land op wintervoor geploegd. De oppervlakte tarwe die dit jaar uitgezaaid zal worden zal niet veel verschillen van de opper vlakte van 't vorige jaar. De oorzaak daarvan moet weer gezocht worden bij de regering die de prijzen te laat bekend maakt. Men* weet al van te voren dat daar toch niet veel verhoging van te verwachten is. In het rassen-sortiment zal een belangrijke ver schuiving plaats vinden. De Heines VII zal meer verbouwd worden, wat ten koste gaat van de Sta ring en de Alba. De laatste jaren valt het op, dat op steeds meer bedrijven de kalimeststoffen in het najaar ge strooid worden. Wanneer dat gebeurt over de stoppels zal dat geen bezwaar geven. Bij het ploe gen en eggen van stoppels wordt de kali goed door de grond heen gewerkt. Wanneer er dan op winter voor geploegd wordt komt deze laag grond niet zo heel diep te zitten. Anders ligt het geval wanneer de meststof gestrooid wordt vóór het op winter voor ploegen. De kali komt dan veel dieper te lig gen. Nu hebben we op de Landbouwschool wel geleerd, dat de kali niet of weinig uitspeelt. Dus daar behoeven we niet bang voor te zijn. Het be zwaar tegen deze methode van werken ligt dan ook op een andere plaats. Het volgende voorjaar komen de jonge plantjes met hun kleine wortel stelsel in deze grond te staan. Ze moeten een hele tijd groeien voordat ze het begeerde voedsel be reikt hebben. Ze maken daardoor een z.g. honger- pejiode door. Later krijgen ze wel voldoende voedsel, maar dan hebben ze een hele tijd nodig om de achterstand op te halen. Het lijkt me daar om aardig om op verschillende bedrijven de kali meststoffen eens op twee manieren te strooien. Een gedeelte van het perceel krijgt de kali in het najaar voor het ploegen en op het andere deel in de winter na het ploegen. Misschien is er het vol gende jaar dan verschil in de groei van de gewas sen waar te nemen. THOLEN, ST. PHILIPSLAND, SCHOU WEN-DUIVEL AND. Maandag 13 October 1952. Tholenr 9,— uur. Markt. Poortvliet: 9,30 uur, Muziektent. St. Maartensdijk: 10,15 uur, Markt. St. Annaland: 11,15 uur, Veilingsgebouw Oud-Vossemeer: 11,45 uur, Hotel „Lagaay". Brouwershaven: 14,30 uur, bij Gast. ZUID-BEVELAND. Maandag 20 October 1952. Borssele: 9,— uur: Dorp. Ovezande: 9,45 uur, Bij de kerk. Oudelande: 10,30 uur, P. M. C. v. Nieuwenhuijza, Sinoutskerke: 11,30 uur, Van Liere. B 18, 's-Heer Arendskerke: 12,uur, Bij de kerk. 's-Heer Hendrikskinderen: 14,uur, Dorp. Kloetinge: 14,45 uur, Tervaten. Kapelle: 15,30 uur, Veiling. Vlake: 16,15 uur, Spoorbrug Vlake. Krabbendijke: 16,45 uur, Peman Kakebeke. Wolf aartsdijk: 17,30 uur, D. P. Goetheer. PROVINCIALE COMMISSIE VOOR DE BEVORDERING VAN RIJKSWEG VAN DE VEEFOKKERIJ IN ZEELAND.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3