NOORD BRABANTSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. EEUWFEEST FRIESCHE MIJ VAN LANDBOUW, TARIEVEN B1ETENROOIEN. TRACTORBEHENDIGHEIDS- WEDSTRIJD TE ZEVENBERGEN. RIJKSLANDBOUWCONSULENT- SCHAP VOOR MIDDEN-BRABANT. RONDOM DE BOERDERIJ. DE BEWARING VAN NATTE PULP. NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN PROVINCIE NOORD-BRABANT. ZEVENBERGEN: Donderdag 2 October, 11—11,30 uur, in Hotel Tholenaar. De Friesche Mij van Landbouw heeft in de afge lopen week op waardige wijze haar honderdjarig bestaan mogen herdenken. Op 24 September j.l. werd ter gelegenheid hiervan een wijdingsbijeen komst in de Grote Kerk te Leeuwarden gehouden, welke dienst ook door H. M. de Koningin' werd bijgewoond. Na een receptie in Amicitia werd des middags in de grote zaal van ,,De Harmonie" door de voorzitter de heer H. L. Dedden, een herden kingsrede uitgesproken. Ter gelegenheid van dit honderdjarig bestaan is een prachtig gedenkboek samengesteld, waarin de geschiedenis wordt be schreven van de Friesche landbouw gedurende de afgelopen honderd jaren. Hierna werd een taferelenspel „De Friesche hoe renspiegel" opgevoerd. Het hoge peil, waarop de Friese landbouw, zowel akkerbouw als veehouderij staat, is voor een groot deel te danken aan het werk van de Friesche Mij van Landbouw. De Friese beer heeft over het algemeen een sterk besef voor samenwerking in organisatie en coöperatie en het is vooral daar door, dat de Friese landbouw op verschillend ter rein zulke opvallende resultaten heeft weten te bereiken. Wij noemen slechts de bestrijding van de runder-t.b.c. (Nederland 15,8 reageerders, Friesland 0,2. de verbetering van de veestapel (gem. vetgehalte in Nederland 3,65 in Friesland 3,95 het kweekbedrijf te Engelum, waaraan wij o.a. het aardappelras Bintje en het vlasras Con current hebben te danken en voorts verschillende grote coöperaités op het gebied van zuivelverwer- king, aan- en verkoop van landbouwproducten enz. Het mag ons dan ook oprecht verheugen, da!t onze grote zuster-organisatie bij de viering van haar eeuwfeest op een voortreffelijke staat van dienst mag terugzién. Moge zij in lengte van jaren dit werk voortzetten in het belang van haar leden en de Friese land bouw. Voor het rooien van suikerbieten gelden de vol gende tarieven: Westelijk Noor-Brabant: rooien zonder koppen hakken met laden en loof uit de reken, Brabants schoon beneden de verdub beling 156 tot 192 per ha; (voor zandgrond 121 tot 146 per ha) rooien zonder laden met éénmaal koppen hakken, Brabants schoon beneden de verdubbeling 125 tot ƒ155 per ha; laden op kar of wagen ƒ31,20 tot 37,40 per ha; (dit tarief kan bij een opbrengst van meer dan 45.000 kg pér ha met max. ƒ1 per 1000kg worden verhoogd) koppen hakken ƒ30,20 per ha; bij rooien achter de lichter kunnen bovenstaande tarieven met 20 tot 30 worden verlaagd. Brabantse Biesbosch rooien zonder koppen hakken met laden en loof uit de reken, Brabants schoon beneden de verdub beling ƒ163 tot ƒ202 per ha; koppen hakken 31,70 per ha voor het rooien vansuikerbieten met éénmaal koppen hakken geldt een tarief van 0,22 tot 0,26 per roede; bij meer dan 20 tarra zal 2% tot 3 cent per roede korting worden toegepast als een roede wordt beschouwd 16 m2; voor het laden van suikerbieten op de kar of op de wagen geldt een tarief van 33,30 tot 39,50 per ha met dien verstande, dat bij een opbrengst van meer dan 45.000 kg per ha het tarief met maxi maal 1,09 per 1000 kg mag worden verhoogd voor het loof uit de reken geldt een tarief van 11,40 tot 15,60 per ha; voor het scheppen van suikerbieten geldt een tarief van 17,20 tot 22,90 per ha. Oost- en Midden-Brabant: (zandgrond): suikerbieten rooien zonder koppen hakken met laden en loof uit de reken, Brabants schoon be neden de verdubbeling ƒ121 tot ƒ146 per ha; koppen hakken 30,20 per ha; bij rooien achter de lichter dienen de tarieven met 20 tot 30 te worden verlaagd; voederbieten rooien zonder laden 80 tot 103 per ha; laden 34,30 tot 45,80 per ha. De op 20 September j.l. door de Vereniging van jonge landbouwers te Zevenbergen gehouden trac- torbehéndigheidswedstrijd mag in alle opzichten goed geslaagd worden genoemd. Hoewel het uitgezette parcours verschillende moeilijke opgaven bevatte, bereikten alle 23 deel nemers binnen de gestelde tijd het eindpunt. Het aantal verkregen strafpunten liep echter sterk uiteen. Het ging er immers niet alleen om het parcours vlug, maar vooral ook foutloos te volbren gen. De wedstrijd leverde verschillende spannende momenten op en gezien de belangstelling en de resultaten zal deze zeker een volgend jaar worden herhaald. De uitslag was een verrassing op zich, daar de jongste deelnemer Kees Lokers (14 jaar) de eerste prijs en daarmede de door de Esso be schikbaar gestelde wisselbeker wist te behalen. Zijn tijd was 9 min. en 57 sec. De verdere prijswinnaars waren: 2dë prijs A. van Lusdonk (10 min., 3 sec.); 3de prijs P. Lokers (10 min.i 45 sec.); 4de prijs M. Burgers (11 min., 30 sec.); 5de prijs W. de Lint (11 min., 30 sec.); 6de prijs M. de Lint (12 min.); en 7de prijs L. Langeweg (12 min., 1 sec.). Bij beschikking van de Directeur-Generaal van de Landbouw zal Ir. J. M. Schijen per 1 October a.s. niet langer belast zijn met de waarneming van de werkzaamheden, verbonden aan het Rijkslandbouw- consulentschap voor Midden-Brabant (standplaats Tilburg). Als waarnemend Rijkslandbouwconculent voor dit gebied is 'aangewezen Ir. A. H. Crijns, tevens wnd. Rijkslandbouwconsulent voor Zuid-Oost-Bra bant. LAND VAN ALTENA. De graanoogst is, dank zij het mooie weer der laatste weken, thans geëindigd. Over 't algemeen geeft de tarwe een mooie opbrengst en is deze op vele plaatsen zelfs boven verwachting. De opbrengst van de zomergerst viel meestal niet mee, deze was over 't algemeen wel iets aan de lage kant, al waren er nog wel enkele gevallen waar men meer dan 50 mud kon halen. De opbrengst van de wintergerst daarentegen was meestal aanmerkelijk hoger, vooral het ras Urania kwam op de kleigronden weer ver boven alle andere rassen uit. De erwtenoogst heeft weer eens getoond, dat dit een vrij onberekenbaar gewas is. Zowel vrij lage als zelfs zeer hoge opbrengsten zijn dit jaar weer geen uitzondering, er zijn zelfs enkele gevallen bekend van ruim 60 mud per ha. Velen blijven echter bij een opbrengst van rond 40 zak en zelfs daar beneden. De zeer hoge opbrengsten waren meestal van grond met zeer beste structuur, bijv. op percelen die nog slechts korte tijd waren gescheurd. Daaruit is dan ook duidelijk te zien, dat dit een wel bij uitstek structuurgevoelig gewas is. Enigszins stuk gereden bietenland leent zich dan ook minder goed om erwten op te telen. Dit jaar kwamen in erwten, op dergelijke percelen gezaaid, dan ook vrijwel steeds die stukgereden gedeelten sterk zichtbaar te voorschijn in sterk verminderde groei en daardoor lagere opbrengst. De stoppelbewerking geeft thans goede gelegen heid om de wortelonkruiden flink te bestrijden en tevens de grond (waar althans voldoende trek kracht beschikbaar is, hetzij in de vorm van. eigen trekker of door middel van de loonwerker) eens flink los te maken. Door de zeer zware regenval van 4 en 5 Juli is de grond wel zoo sterk toegeslagen en tevens nog ver der door de oogstwerkzaamheden vastgereden, dat een vrij diepe bewerking met de cultivator meestal wel zeer op zijn plaats zal zijn. Ook meermalen ploegen kan hieraan meewerken, alhoewel het bij dieper ploegen met deze omstan digheden al moeilijk wordt de dan steeds stugge ploegsneden voldoende stuk te krijgen. De stoppelklavers doen het best; wanneer men die wil inkuilen, denk dan vooral aan een of andere toevoeging, hetzij bieten of melasse, dit verzekert meer een goede uitslag van de kuil dan zonder toe toevoeging. Spreek daarover met Uw assistent van de R.L.V.D. Hoewel de pulptijd nog niet is aangebroken doen de kopers toch goed hun gedachten eens te laten gaan over het hieronder aangehaalde artikel uit het Maandblad voor de Landbouwvoorlichtings- dienst (Juli 1952). Op deze plaats is er reeds vaker op gewezen de verliezen bij de conservering van voedermiddelen tot het uiterste te beperken. Ook is in dat verband bij herhaling gewezen op de nodeloze verliezen, die elk jaar bij de pulpbewaring optreden. Op vele plaatsen ziet men de natte pulp tussen strobalen opgeslagen of wel zo zonder enige nazorg op een plaats neergegooid. Dat de verliezen groot moes ten zijn was zonder meer te zien; juiste cijfers ontbraken tot dusver. „In de afgelopen winter heeft Dr. N. D. Dijkstra van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn ern bewaringsproef met pulp uitgevoerd, zodat het thans mogelijk is cijfers te noemen. In het nu vol gende laten we de onderzoeker aan het woord: Natte pulp werd eind November tot eind Maart op vier verschillende wijzen bewaard, n.l: a. in een betonnen silo, goed aangetrapt en afge dekt met een houten deksel; b. in een grondkuil, goed aangetrapt en afgedekt met een grondlaagje; c. tussen strobalen, goed aangetrapt, niet afge dekt; d. los gestort, niet aangetrapt en niet afgedekt. De pulp in de silo was practlsch boterzuurvrij; de monsters uit de grondkuil en bewaard tussen de strobalen bezaten ongeveer 0,16 boterzuur, terwijl het gemiddelde 'boterzuurgehalte van de losgestorte pulp het hoogst was, n.l. 0,26 Alleen bij de losgestorte pulp was de chemische samen stelling tijdens de bewaring duidelijk veranderd; in de overige drie gevallen waren de veranderin gen uiterst gering. De verliezen waren bij de bewaring in de silo en in de grondkuil vrijwel aan elkaar gelijk: van de organische stof ging in deze gevallen ongeveer 15 verloren. Bij de bewaring tussen strobalen waren de verliezen duidelijk hoger; van de orga nische stof ging hierbij ruim 22 verloren. De losgestorte pulp gaf verreweg het slechtste resul taat; de verliezen aan organische stof bedroegen bij deze verwerpelijke bewaringsmethode niet min der dan 36 Tot zover Dr. Dijkstra. Het bovenstaande betekent dus, dat men bij een bewaring tussen strobalen in feite 7 duurdere pulp krijgt, dan bij een goede bewaring. Gooit men de pulp ergens neer (en dit komt niet sporadisch voor) dan wordt de pulp zelfs 20 duurder! Zou voor dat geld de pulp niet beter kunnen worden bewaard? Drukken we dit uit in geld, dan wordt het wel heel duidelijk: Stel men koopt 60 ton pulp, wat op het bedrijf geleverd kost 12,50 per ton, dan is 't verschil tussen 'n goede grondkuil en de ergens neergegooide pulphoop voor dit kwantum reeds pl.m. 150. Al zijn de lonen misschien niet laag, voor 150 kan men nog wel het een en ander laten doen! Zelfs de balenkuil waarvoor het verschil „maar" ruim 50 bedraagt (de balen niet bere kend) kan nog met voordeel verdwijnen. Woensdag 17 September hield de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Noord-Brabant haar Alge mene Ledenvergadering in Steenbergen in de mo derne cantine van de Hollandse Kunstzijde Industrie. Ruim tweehonderd vrouwen waren aanwezig en werden door de leden der afdeling Steenbergen op zeer prettige wijze ontvangen. De presidente dezer afdeling heette allen harte lijk welkom, speciaal de burgemeester en zijn vrouw en de respectievelijke vertegenwoordigsters en vertegenwoordigers van het Hoofdbestuur en het Bestuur der afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, de Nederl. Ver. van Huis vrouwen, de Mij van Landbouw en de Jongeren Organisatie. Zij gaf voorts een korte toelichting over de tentoonstelling van handwerken, bondsuit- gaven en huishoudelijke artikelen, die in een hoek van de zaal te bezichtigen waren. De handwerken werden voor dit doel bereidwillig afgestaan door de „Stichting Goed Handwerk" te 's-Gravenhage. Mevr. Blomhort, de presidente der provinciale afdeling nam hierna de leiding over. In haar openingswoord dankte zij de afd. Steenbergen voor de grote gastvrijheid. Zij wekte allen op mee te werken het platteland, dat ons zo lief is, te doen uitgroeien tot een vast steunpunt in deze; woelige wereld. Het platteland, vergroeid met de natuur en bewoond door innerlijk evenwichtige en voor hun taak berekende mensen. Even werd stilge staan bij het heengaan van mevr. Willinge—Prins als algemeen presidente. Wel mogen wij on's ge lukkig prijzen, dat de presidente van de Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen is aangezocht voor een professoraat in de Landbouwhuishoudweten- schappen te Wageningen, maar daartegenover zul len wij haar stuwkracht missen, die mede oorzaak was, dat de Bond thans zulk een bloeiperiode door maakt. Haar grote geestelijke gaven, aangeboren eenvoud en tact waren voor ons een waardevol bezit. Als adviserend lid wil zij het Hoofdbestuur blijven dienen. Allen werden opgewekt de algemene vergadering te Utrecht op 5 November a.s. te bezoeken. De algemene werkzaamheden van de bond wer den nu belicht. De woning-tentoonstelling bracht naast vele goede dingen natuurlijk ook enkele min der geslaagde. De woningcommissie zal nu een map samenstellen, waarin vele waardevolle ge gevens te vinden zijn voor de inrichting van onze woning en het moderniseren van oude meubelen. Voorts werden onder de aandacht gebracht de internationale, maar vooral de provincial^ mappen. Van vier provincies zijn deze geheel klaar, com pleet met fimstrook. Iedere provincie moest zelf voor de gegevens voor de eigen map zorgen en de presidente sprak hartelijke woorden van dank en waardering tot het provinciale secretariaat, dat de gegevens grotendeels verzamelde en te boek stelde. Tot slot deelde de presidente nog mee, dat de bond zegels zal uitgeven, die voor tien cent ver kocht kunnen worden om met deze inkomsten de afvaardiging te bekostigen naar het internationaal congres, dat in 1953 in Toronto wordt gehouden. Mevr. LijsVan de Merbel declameerde enkele gedichten op uitstekende wijze. Zeer geestig paro dieerde zij: De Vrouw: „Op bezoek bij de kapper"; De Man: „Pas in 't bezit van een nieuwe auto". De koffie met gebak, aangeboden door de afd. Steenbergen, smaakte uitstekend. Met de verto ning van enkele filmpjes over folklore werd de morgenbijeenkomst gesloten. Na de gezamenlijke koffiemaaltijd, verzorgd door de restauratie van Hotel van Tilburg, kregen de bezoeksters in de middaguren het poppenspel van Cla van Boort te zien. Op unieke wijze beeldde deze: „Het vrouwtje van Stavoren" en „De won derbare genezing" uit. Het geheel mag als een goedgeslaagde dag wor den beschouwd. C. B. M.S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8