„SHELL" DE GEITEN OP DE FOKVEEDAG WALCHEREN VOOR ÖE— Gebrs DEJONGH GRONDVERZETMACHINES IN ACTIE RISICODEKKING Plattelandsvrouw Zou U het Uw gezin willen aandoen het bij Uw onverhoopt vroegtijdig overlijden op hoge lasten te laten zitten? Natuurlijk niet NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V., DE GEHUURDE WASMACHINE. bestrijdingsmiddelen NATIONALE ttVINSVCBZEKEftlNG BANK n V DEK DIT RISICO DAN ECHTER NU! Sluit een flinke knpitanlverzekerin^ bij de NATIONALE. (Een derde gedeelte van de gemiddelde bruto opbrengst van 1 H.A. gemengd bedrijf 500.—) kan al voldoende zijn om voor een jonge boer de jaarpremie te voldoen van een kapitaal van 20.OOG.— uit te keren op 65-jarige leeftijd of bij eerder overlijdtn.) SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 Vraagt vrijblijvend advies Op zichzelf is het een verblijdend verschijnsel, zo schrijft men ons van de zijde der N.V.E.V. (Ned. Vrouwen Electriciteitsvereniging), dat hoe langer hoe meer huisvrouwen in de gelegenheid zijn een wasmachine te huren, zodat ook voor hen, die niet in staat zijn er zelf een te kopen, de gelegenheid wordt geopend te profiteren van het gemak, dat de electrische wasmachine biedt. In deze verhuur van wasmachines schuilt echter ook een gevaar, nl. dat deze machines gebruikt kunnen worden zonder dat deze op de juiste wijze zijn aangesloten. Daar bij gehuurde wasmachines de kans op defecten, ten gevolge van het transport en het in tensieve gebruik uiteraard groter is dan bij toe stellen welke men in eigendom heeft, moet hierbij extra aandacht aan een goede aarding worden be steed. De machine moet voorzien zijn van een con tactstop met aardcontact, waarvan het aardcon- tact met de aanraakbare metalen delen van de was- machine is verbonden door een derde ader in de aansluitleiding en moet worden aangesloten op een contactdoos met randaarding. Is dit het geval, dan levert het electrisch wassen geen enkel gevaalr. Men moet dus niet met verlengsnoeren werken waarin geen aarddraad zit of de machine op een gewone contactdoos aansluiten. Daar vooral in oudere installaties niet altijd een contactdoos met randaarding aanwezig is, levert men ook wel een losse aardleiding erbii, die dan aan de kraan wordt bevestigd. Hiertegen is geen bezwaar, mits deze losse aarleiding dan zowel aan de machine als aan de kraan zodanig is bevestigd, dat deze niet los kan raken, bv. door een met een schroevendraaier te bedienen klembeugel. Gebeurt dit met een gewone verende klem, dan is de kans groot dat deze los springt en wanneer de huisvrouw de draad dan weer aan de kraan wil bevestigen, terwijl de machine draait, ontstaat eerst recht een gevaarlijke situatie. Men zie dus toe dat de aarding te allen tijde gewaarborgd is en raadplege eventueel een erkende installateur, indien degene die de machine ver huurt, niet zelf een erkend installateur is. In de Nassaupolder (N.-Br.) werden Woensdag j.l. een aantal grondverzetmachines gedemonstreerd, waarbij de slootreinigingsmachines wel de boven toon voerden en ook verreweg de meeste belang stelling ondervonden. Zo merkten we een aantal afgevaardigden van waterschappen op, zoekend naar een mechanische oplossing van hun onder- houdsproblemen.. De gedemonstreerde machines werkten op goed ontwaterde niet te natte grond en hadden dan ook practisch geen last van het weinige water dat nog in de sloot stond. De Atlas van de fa. v. Driel uit Kapel-Avezaath, voerde wel de boventoon wat betreft de capaciteit en de goede afwerking. Ook als men de prijs van ƒ6000,in aanmerking neemt, imponeert de rus tige wijze waarop met het hydraulische systeem, gemonteerd op Bolinder Munktell (met dubbele achterwielen), het werk kan worden uitgevoerd door een kleine grijper. Hetzelfde systeem met kortere grijparm kan weer gebruikt worden voor het later opladen van de uitgehaalde grond. Ook voor bietenladen is dit geheel geschikt als de grijperbak vervangen wordt door een grijper- korf met even naar buiten gebogen tanden. Gebr. Meijer te Schagen kwam met een eigen fabrikaat machine voorzien van lange arm. Prijs 3000,Het gebruikte systeem is practisch gelijk aan dat van de fa. Van Halteren te Bunscho ten, prijs ƒ2750,al kregen we wel de indruk dat de eerste machine beter voor dit werk geschikt was. Dit kan mede veroorzaakt worden door het eerst gebruiken van een grijperhark, waarmee snel een grote hoeveelheid grond kan worden opge ruimd. De hierna gebruikte had in de enigszins droge grond wel eens moeite om goed gevuld te geraken. Beide machines beschikken over een steun, die dicht bij het achterwiel wordt overgezet, waardoor de trekker niet kan kantelen, terwijl toch voldoen de speling overblijft om het gewicht van de trek ker ook een rol te laten spelen bij het optrekken van de grond. Overigens zullen deze „ruksystemen", die in hoge mate aanspraak maken op de handigheid van de chauffeur, niet nalaten de afschrijving sneller te doen verlopen. Garage De Roo uit Zuidwolde vertoonde een hefboom met een kleinere arm, waardoor ook min der voorzorgen tegen omvallen en doorbuigen be hoeven te worden genomen (prijs 1875, De machine werkt met een kleinere bak, doch weet redelijk wat werk te presteren. De bak wordt bediend door iemand aan de overzijde van de sloot. Evenals de Atlas kan zij dicht bij de sloot blijven, Ruim 70 geiten waren in de catalogus vermeld en de opkomst was zéér goed. Slechts een enkel dier was afwezig. De organisatie was in alle opzichten keurig in orde, zodat alles een vlot verloop had en we tijdig met onze plaatsingen gereed waren. Over de belangstelling kunnen we tevreden zijn; vooral de inzenders leefden met onze toelichtingen omtrent de plaatsingen ten volle mee. Een teer punt, wat we vaker op keuringen elders óók aantreffen, was, dat de éne geit vóóraf wèl, de andere niet uitgemolken was. Zulks maakt de ver gelijking van uiers en gangen moeilijk. Fabrieksarbeiders, post- en spoorbeambten enz. schijnen hier onder de geitenhouders minder voor te komen dan in Noord-Brabant. De meerderheid schijnt bij het landbouwbedrijf betrokken te zijn. De jaarlinggeiten, geregistreerd, vormden een zodat het rijden door gewassen lang niet zoveel schade aanricht als bij de andere machines, die te ver hier vanaf blijven. Vooral de Atlas geeft weinig moeilijkheden, daar de grond achter deze machine neergegooid kan worden, zodat slechts een smalle strook in gebruik genomen wordt. Waarom eenvoudig als het ingewikkeld kan, leek ons het motto van de constructeur, die de „Dijkgraaf De Kruijff" in elkaar had gezet. Een zware machine met twee motoren en veel overbrengingen in een prijs, die alleen voor geld beleggers aantrekkelijk genoemd kan worden. Daarnaast een relatief lage capaciteit en flauwe taluds, die niet overal gelijk werden afgewerkt. Eerlijkheidshalve moet hier nog bij vermeld wor den, dat dit de enige machine was, waarbij het handwerk geen rol speelde. Naast enige slootkant-snijders waren nog een aantal grondverzetmachines aanwezig. Vooral de Ferguson viel hierbij op met een molbord, weg schaaf, voorlader en trailer, alle werkend op de hydraulische hefinrichting. Al met al, was het een leerzame demonstratie, die o.i. nog wel eens in Zeeland met succes her haald zou kunnen worden. bewijzen U, dat KWALITEIT de beslissende factor is! „SHELL" W-N 101 doodt aardappelloof zonder schadelijke nawerking. „SHELL" W doodt radicaal het onkruid in Flakkeese Wijnpeen. „SHELL" MUURTOX de ideale Vliegen- en Mottenverdelger in woonvertrek en stal. Vraagt Uw loonsproeier of rechtstreeks bij: Postbus 35 - GOES goede klasse; jammer, dat er een gehoornd dier bij was. De tweejarige geregistreerden iwas een wat onregelmatige klasse, met twee beste geiten vóórop. Hier haperde het verderop, nogal eens in beenwerk en gangen. Vóórop stond hier de later tot reservekampioene aangewezen Nellie 1353 S, van L. Wijkhuijs te Nieuw- en St. Joosland, gevolgd door Mina 1356 R, van M. Poene te Mid delburg. Bij de drie- en vierjarige geregistreerden, die als geheel óók weer een goede groep vormden, stonden drie diepe, ruime geiten, met goede melktekens, vóórop, en wel: Mina 1269 R, van A. Tramper te Arneimuiden; Lina 1326 S, van A. Dobbelaar te Mid delburg en de iets bonte Tan 1236 R, van S. van Keulen te Meliskerke. De grote klasse oudere, geregistreerde geiten 13 stukswerden alle prijswaardig bevonden, al waren er dan ook 4 eervolle vermeldingen bij. Hier stond vóórop de later tot kampioene aangewezen Margaretha 1249 R, een 7-jarige geit, van M. Jan- se Azn. te Serooskerke, Volgens de heer Versluijs ook in Zeeland gefokt. Deze geit gaf als 6-jarige maar even 1178 kg melk, met 4,28 vet in 368 d. Is een typisch, edel dier, met iets zwakke achter- koten. Ze verkreeg later als beste geit, uit Se rooskerke, nog een extra prijs. Margaretha, die in 1950 op de nationale kleinveetentoonstelling in Den Bosch het kampioenschap verwierf, heeft dus haar oude roem weten te handhaven, maar tóch is er iets vóór in de toekoimst oud-kampioen ter opluistering in te zenden, om óók anderen eens een kansje te gunnen! Na&st haar stond in deze klasse, als lb: de 5-jarige, dóórgemolken Nellie 1234 R, van C. van Sluijs te Zoutelande, welke het bij de kampioenschapskeuring, af moest leggen tegen de vorengenoemde Nellie 1353 S. Bij de ge registreerde geitlammeren die we> éérst naar leef tijd-splitsten, drie eerste prijzen, hetgeen hoopvol stemt. Rosa 3927 R. v. J., een lam van einde Mei, van J. W. Willemsen te Middelburg, kwam aan de kop. Een enkel dier was hier gehoornd, óók een enkel wat bont, maar over het geheel goede lam meren wat type en gangen betreft. Tenslotte werden individueel nog ruim 25 niet geregistreerde dieren getoond. Laat het alge meen hier minder gunstig hebben aangedaan; de kopnuimmers waren goed. De tweejarigen vielen in de tweede helft het méést tegen. Bij de oudere niet geregistreerde geiten, willen we nog extra vermelden: de 5-jarige, gehoornde, vastgebouwde Jannie, van G. Geertse te Bigge- kerke, welke als 4-jarige 982 kg melk gaf met 3,16 vet in 334 dagen. Bij de niet-geregistreerde geitlammeren troffen we maar één gehoornd exem plaar aan. Bokken werden niet gepresenteerd, hetgeen op de provinciale geitenfokdag te Breda, wèl het geval was. Bij de verenigingsgroepen kwam Nieuw- en St. Joosland, met een uniforme groep, met goede uiers, aan de kop gevolgd door de groep yan Bou- dewijnskerke. De productieklasse werd gevormd door de 3 geiten met melklijsten. De kampioene kwam hier glansrijk aan de kop; als tweede de reeds éérder genoemde gehoornde Jannie, en als derde Louwtje 2 1351 S, van J. M. Cevaal, uit Rit- them, die als 1-jarige wèl een hoog vetprocent (4,12) had,, maar in 287 d. slechts 448 kg melk gaf. Aan het einde van ons verslag gekomen, nog enkele opmerkingen, om bestwil. Regelt het prijzensysteem zodanig, in het ver volg, dat practisch géén geiten uit de ring behoeven te worden gestuurd, teméér daar men in Zeeland blijkbaar véél medailles en bijdragen toegewezen krijgt, waaruit de belangstelling voor de geiten fokkerij gelukkig bij velen blijkt! Bij de productieklasse ware het goed* wanneer er méér deelname zou komen, minimum eisen, wat betreft kg melk en vetgehalte, aan te houden. Breda. Ir. JOH. F. B .TROMP.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7