RUNDVEEFOKDAG WALCHEREN STEKELS op den BLEIK UIT OUDE CHRONYKEN. BEHANDELING VAN ZAAITARWE IN ZEELAND. CENTRUM PAARDENBELANGEN. MEDEDELING P. V. C. KORT BERICHT. De fokveedag voor Walcheren vond onder grote belangstelling van veehouders-fokkers, belangstel lenden en autoriteiten in en buiten Zeeland plaats. We geven U hier een korte beschouwing, speciaal wat de afdeling rundvee betreft. Het aangevoerde materiaal heeft in het alge meen aan de verwachtingen voldaan. In vrijwel alle categorieën waren goede tot zeer goede kop- nummers. De uniformiteit in type liet echter in verschillende klassen nogal te wensen over. Dit behoeft niet te verwonderen, gezien de vaak zeer verschillende herkomst van het oudere vee, waar in niettemin de Friese origine domineert. Ook bij de in hoofdzaak uit eigen fok gevormde vaarzen en kalfvaarzen deed het gemis aan een grote mate van eenvormigheid enige afbreuk aan de indruk der diverse categorieën, waarin overigens indivi dueel zeer goede kwaliteiten naar voren kwamen. Een gemis aan een voldoende aantal fokstieren van een kwaliteit, die beantwoordt aan die van de beschikbare fokkoeien, vormt nog een rem voor een in alle opzichten bevredigende veeverbetering op Walcheren. Deze rundveefokdag heeft deze minder gunstige omstandigheden geaccentueerd. Een 3-tal stierenverenigingen proberen deels in deze leemte te voorzien, doch gezien de kleine vee stapels per bedrijf zal een toenemende aansluiting bij de K.I.-vereniging „Naar productief vee op Walcheren" een belangrijke weg kunnen zijn tot meer algemene gebruikmaking van hoogwaardige fokstieren. Het verkrijgen van een goede bloed- aansluiting met het voor een belangrijk deel uit Friese koeien bestaande vrouwelijke veebeslag zal mede richtsnoer moeten zijn bij de keuze van de fokstieren. De rubriek stieren geb. vóór 1950 vormde een kleine, doch goede klasse, waarin de stieren van de verenigingen Grijpskerke, Gapinge en Melis- kerke om de hoogste eer dongen. Vrij gemakkelijk won de harmonisch gebouwde, sterke en behan gen Ulker Adema 8, 31536 S, geb. 27-l-'49 (V. Ade- ma 2 van de Woudhoeve 267818, RPS) van de stie renvereniging Gapinge. Dit is een stier met de vereiste kwaliteiten, die tevens tot kampioen van de stieren werd uitgeroepen. Reserve-kampioen werd de in West Zeeuws-Vlaan- deren gefokte 2-jarige Ferdinand 32066 S, geb. 21-2- '50 (V. Griet je's Jan 25754 S, RP; M. V. Rudolf 163538, pref. 2e kl.), eig. P. Wisse, Biggekerke. Een geblokte, diepe stier, die even fraaier en sterker in de benen kon zijn. De jongere, in 1951 geboren, stieren, waarvan de klasse geb. tussen 31 Dec. '50 en 1 Juli '51 zeer goed bezet was, maakten als geheel geen impo sante indruk. De la prijs ging naar het K.I.-pro- duet Adema van Teppema 2, 34624, geb. l-5-'51 (V. Adema 62 v. d. Beukenhoeve 31555 S), een wel typische stier van goede diepte, doch iets afwij kend beenwerk, eig. P. Koole, Souburg, lb en lc werden in deze cat. de Adema 27-zonen Dirk 2, eig. Iz. de Buck, Grijpskerke en Rinus, eig. P. Wisse, Biggekerke. De verenigingsstier Adema 27, 28313 S, RPS, geb. 9-3-'47, eig. Stierenvereniging Grijpskerke, bewees, niettegenstaande zijn 2b-prijs in de eerste categorie (zijn uitwendige verschijningsvorm kon hij als 5- jarige niet geheel handhaven), zijn meer dan mid delmatige fokkwaliteiten. In de cat. stieren met minstens 8 volbloed-afstammelingen behaalde hij, na vrij zware concurrentie, met zijn uniforme en behangen fokgroep de eerste prijs, vóór resp. de voormalige K.I.-stier Frans Adema 7 van Groen hoven 28276 S, RPS (2a pr), Ulker Adema 8, 31536 S, van de stieren vereniging Gapinge (2b pr.) en Adema 62 van de Beukenhoeve 31555 S, van de K.I.-vereniging Walcheren (2c pr.). De verschillende categorieën vóór en in 1950 ge boren kalfvaarzen waren uitstekend bezet, waar mee de betekenis van de productie hiervan voor de afzet duidelijk werd gedemonstreerd. Er waren prima kopnummers, doch wat minder inzendingen, door een scherpe selectie van te voren, zou de totaalindruk hebben verbeterd. Bij een aantal die ren was nog een tekort aan adel aanwezig. De in 3 eveneens goed bezette categorieën vaarzen, geb. in 1951, vertoonden (behoudens die geboren tussen 1 April en 1 Juli '51) meer uniformiteit in type. De vaarskalveren (geb. tussen 1 Jan. en 1 April '52) vormden een zeer goede klasse, waar aan de doorgaans goede afstamming niet vreemd is. Wat Walcheren bij de melk. en fokkoeien kon laten zien, stemt tot grote voldoening. Een respec tabel aantal eerste prijs winnaars van uitstekende hoedanigheden kwam naar voren. Afgezien van de individuele kwaliteiten zal er echter nog veel fokkerstalent en doelmatige samenwerking op het gebied van de fokkerij vereist zijn om de verschil len in maat en type in de diverse collecties weg te werken. Een goed bedreven uniforme wijze van keuren zal hierbij wegwijzer voor de fokker moe ten zijn. Een speciale klasse van K.S.-koeien maakte veel indruk. Aan het hoofd van een respectabele stoet prijswinnaars ging de 11-jarige Uiltje 21, 181354 KS van A. v. Tatenhove te Serooskerke. Het kampioenschap van de koeien viel echter toe aan het fraaie kopnummer van de beste klasse der melkgevende koeien, geb. in 1946 en 1947, n.l. Itika 199959 R, eig. J. J. Geerse en Zn., Middelburg. Reserve-kampioene werd de in 1947 geboren Dirkje 247537 R, van A. Jasperse te Koudekerke. Kampioene van de productie-klasse (een groep van 9 scherp op productie geselecteerde dieren) werd de 9-jarige Grietje 258, 172362 KS (V. Frans 211 van Groenhoven 15663 S) van A. Poppe te Grijpskerke. Deze hoge onderscheiding kreeg nog meer betekenis, doordat dezelfde Grietje 258 even eens de eerste prijs behaalde in de klasse koeien met minstens 3 volbloed afstammelingen. De stal van A. Poppe te Grijpskerke behaalde verder nog opmerkelijke successen door zowel in de categorie groepen van minstens 5 en van minstens 3 stuks vrouwelijk rundvee, ouder dan 1 jaar, van één eigenaar, de kopplaatsen te bezetten en door tevens nog 4 eerste prijzen in de leeftijdsklassen te be halen. Het voert mij in dit bestek te ver een meer gedetailleerd overzicht te geven van de prijswin- nars in de diverse klassen. Van de 80 inzenders van rundvee behaalden er een 30-tal één of meer dere eerste prijzen. Zonder aan andere inzenders te kort te willen doen mag hier worden vermeld, dat, naast de reeds genoemde, de veehouders-fokkers Jos. Vos te Kou dekerke, J. Poppe te Biggekerke en Iz. de Buck te Grijpskerke fraaie resultaten op deze fokvee dag hebben geboekt. Ir W. L. HARMSEN. FEUILLETON' UIT HET SCHEPENBOEK VAN YERSEKE. In het jaar 1719 heeft den Almachtigen God ons bezocht met een zware sterfte onder het rundvee, datter sedert Juni tot October 1719 onder onze parochie en heerlijckheid van Yerseke zijn gestor ven drijhondert achttien koeibeesten, soo klein als groot en maar overgebleven hondert en negen koei beesten, soo klein als groot, jonck en oudt. De Almachtige God gelieve zijn plage van ons af te weeren en zijn segen te leggen in dit kleine getal, tot onderhout van de inwoonders. Tot nu toe geen plaatsen in dit eyland vrij, soo veel mij bekend is, als alleen Crabbendijke. Voor Scheepenen dit hier in gezet. De Schout, D. DOMINICUS. Een imededeling van geheel andere strekking vonden we in de Boerengoudmijn van 1862: „Dagelijks ziet men tegenwoordig de Zeeuwsche boeren, soms uren ver, met paard en kar of slede in tonnen zeewater halen; zij leggen daarin hunne zaaitarwe te weeken; wanneer deze opgezwollen is nemen ze er haar uit en brengen haar in een bak met kalkwater of liever dunne kalkmelk, zoodat ieder korreltje omkleed wordt met een dun huidje kalk. Zoo zaaijen zij de tarwe uit. Om goede tarwe te verkrijgen, wordt de tarwe afzonderlijk gezaaid op eene streep gronds ter breedte van 1 a 2 ellen, die meestal rondom het klaverland daarvoor gereed gemaakt wordt. Op deze wijze kan ze met geringe moeite van onkruid gezuiverd worden.." Onlangs werd door de Stichting voor de Land bouw en een aantal paardenstamboeken het Cen trum Paardenbelangen opgericht waarin de vol gende personen namens de er achter genoemde organisaties zitting hebben. W. van Zadelhoff (St. v. d. L.; Akkerbouw). G, Mertens (St. v. d. L.; Gemengd Bedrijf) R. Visser (St. v. d. L.; Veehouderij). G. O. Sneep (K. V. N. T.). Mr. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg (V. L. N.). E. Tj. Rookmaker (F. P. S.). M. Tj. Postma (F. P. S.). Th. Sanders (Ned. Shetl. P. St.). Met instemming van de vertegenwoordigde orga nisaties werd de heer G. Mertens als voorzitter aangewezen, terwijl Dr. Ir. B. J. B. Groeneveld als adviseur fungeert. Het Centrum Paardenbelangen stelt zich tot taak te onderzoeken welke maatregelen bevorderlijk kunnen zijn voor: a. de aanpassing van de Overheidsmaatregelen terzake van de paardenfokkerij aan de ontwik keling van het georganiseerde bedrijfsleven en de aanpassing van de maatregelen van de Stamboekverenigingen en andere bij de paar denfokkerij betrokken organisaties aan de be langen van een rationele paardenfokkerij; b. een rationeel gebruik van het paard en de aan passing van het paard aan het moderne land bouwbedrijf; c. de gezondheidstoestand van het paard en zijn rationele voeding en verzorging; d. de verspreiding van de kennis van het paard en zijn bruikbaarheid; e. de export van paarden. Het Centrum Paardenbelangen zal op grond van de resultaten van deze onderzoekingen aanbevelin gen doen aan de Overheid zowel als aan het Be drijfsleven. Het Centrum Paardenbelangen bestaat uit het Bestuur en enkele Werkgroepen. De werkgroepen, die naar behoefte voor de verschillende werkgebie den van het Centrum worden ingesteld, hebben tot taak de nodige onderzoekingen te doen omtrent aangelegenheden die tot het hun aangewezen werk terrein behoren. Zij doen voorstellen voor aanbe velingen aan het Bestuur. De bureaux van het Bestuur en van de Werk groepen zijn gevestigd ten kantore van het Paar- denconsulentschap, Lange Voorhout 60, tel. 115721. 's-Gravenhage. De P. B. H. in Oost Zuid-Beveland, de heer G. Blok te Kruiningen, is verhuisd van Voorhoute 28 naar Rijksweg 77. Het telefoonnummer blijft ongewijzigd (45). Van het Landbouwkundig Bureau voor Koper meststoffen te Arnhem ontvingen wij bericht van de naamsverandering van deze instelling. De nieu we naam zal luiden: Landbouwkundig Bureau voor Sporenelement-Meststoffen. Door het verstrekken van inlichtingen en het zenden van studie- en voorlichtingsmateriaal hoopt het Bureau te kunnen bijdragen tot verbreiding van de kennis omtrent de onmisbare functie van vele sporenelementen. Met de landbouwkundige leiding van het nieuwe Bureau is belast Ir. W. H. Nieuwenhuijs. Het adres blijft ongewijzigd: Postbus 113, Arnhem. We kunnen veel van het buitenland leren, wan neer we niet zo ijdel zijn te menen dat er weinig beter is als 't om Nederland gaat. We hoeven omgekeerd niet alles uit den vreemde te wensen. Maar zie nu eens zo'n Amerikaanse advertentie, waarin de politieke inhoud van een bepaalde ach tergrond van het Amerikaanse leven wordt ver dedigd. De advertentie beslaat een gehele bladzijde van een groot maandblad. Ze is afkomstig van de particuliere electriciteitsmaatschappijen. Er staat een kleine jongen op afgebeeld, die ernstig blikt naar een viertal voorwerpen voor hem op tafel uitgestald. Er onder staat met grote letters: „Wilt .ge deze nalaten aan Uw kinderen?" En dan volgt de tekst: „Mensen stierven om je deze vier symbolen van de vrijheid na te laten: een Bijbel symbool van je recht te aanbidden zoals je wenst; een deursleutel je recht de deur te sluiten tegen onwettelijke inmenging; een potlood - - vrijheid van spreken of schrijven, wat je ook denkt, onverschillig of je het met de Overheid eens bent of niet; en een stembiljet je recht de mensen te kie zen die je bij de wetgeving vertegenwoordigensje bescherming tegen tyrannie. De helft van de wereld tracht deze symbolen te vernietigen en hen die hiervoor instaan. Zelfs in dit land (Amerika), zijn er mensen die onze vrijheden aanvallen, door de Regering meer en meer controle over het Amerikaanse leven te geven. De Regering moet de dokters overnemen, zeggen zij, en de spoorwegen en de electriciteitsmaatschap pijen exploiteren. Maar wat zij bedoelen is: Laat ons genationaliseerde dokters en ^nationaliseerde electriciteit hebben, ofschoon de meeste Amerika nen dat niet wensen. Het is verstandig dat wij altijd de krachten die onze Regering beïnvloeden onderzoeken en af wegen. Het is aan ons allen of wij onze kinderen vrijheid zullen nalaten of uitgebreide Staats macht". Of men het nu met eeh dergelijke opvatting eens kan zijn of niet, men kan niet ontkennen dat deze wijze van adverteren de aandacht moet trekken, in slaat eh wakker schudt. Het bewijst ook dat de politieke idee in Amerika springlevend is en dat men daar voor zijn overtuiging vecht. De Neder landse democratie zou er nog wel iets van kunnen leren, om de politieke vermoeidheid en onverschil ligheid van velen in het Nederlandse kiezerscorps te doorbreken. Zeker wanneer men afdrukken van een dergelijke advertentie gratis voor propaganda beschikbaar stelt, zoals met deze het geval was. SCHERPSLIJPER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6