Kort Overzicht Ook in de winter bloemen in huis BLOEMENSCHIKWEDSTRIJD OP DE Z.A.R.-DAG 11 OCT. a.s. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND AFDELINGS-NIEUWS UIT AXEL. Redactie: P. Hendrikse, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Opening. De voorzitter opent de vergadering en wijst er op, dat er sedert de vorige vergadering slechts geinige activi teiten te vermelden zijn. Op Schouwen is de eerste trekker wedstrijd gehouden, welke zeer goed geslaagd is. Technische wedstrijden. Voor de wedstrijd in veebeoordeling hebben zich uit de streken West- Zeeuws-Vlaanderen, Tholen en Wal cheren in totaal 76 gegadigden aan gemeld. In verband met de komende bieten- oogst werd besloten de wedstrijden tijdens het stalseizoen te doen plaats vinden. De uitvoering zal door de betreffende leden van de wedstrijd- commissie in samenwerking met de Rijksveeteeltconsulent geregeld moe ten worden. Voor de graslandkeuringen zijn 26 aanmeldingen binnengekomen en over de uitvoering hiervan zal nog maals overleg gepleegd worden met de commissie voeder- en weidebouw van de Stichting. Ter vergadering werd medegedeeld, dat ook voor de meisjes de mogelijkheid bestaat om deel te nemen aan technische wed strijden, doch dat wedstrijden voor zover deze op huishoudelijk gebied gelegen zijn, niet voor subsidie in aanmerking komen. Proefvelden. Van de Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilanden is een lijst ontvangen van objecten, welke ge schikt zijn om door afdelingen van de L. J. G. te worden uitgevoerd. Deze lijst zal aan de afdelingen worden rondgezonden. Rapporten Landbouw Jongeren werk. Met genoegen neemt de vergade ring kennis van het voornemen der Z. L. M. om aan alle afdelingen het rapport „Landbouw Jongerenwerk in Amerika" aan te bieden. Zij spreekt de hoop uit, dat de afdelingen het rapport diepgaand zullen toespreken. Z. A. R.-dag 1952. De streek West-Zeeuws-Vlaanderen heeft zich bereid verklaart het toneel stuk „De Jas" nogmaals op deze dag van de vergadering van het Hoofdbestuur der L. J. G., gehou den op Zaterdag 20 September. op te voeren. De met het spelen van dit stuk gewonnen wimpel en medail le zullen door het hoofdbestuur na af loop worden uitgereikt. Voor de bloemenschikwedstrijd hebben zich slechts een gering aantal deelnemers aangemeld, zodat besloten werd' de mogelijkheid open te stellen om ook aan één of meerdere onderdelen van de wedstrijd deel te nemen. Hier over zal een schrijven gericht worden aan de afdelingen der Z. P. M. Ter vergadering werd' een commis sie benoemd, die de candidaten voor de declamatiewedstrijd zal selecteren. Vormingscursussen. Daar een cursus in de streken gehouwen, Walcheren en West- Zeeuws-Vlaanderen nog op het pro gramma staat, werd besloten om eerst de streken Schouwen en West- Zeeuws-Vlaanderen in de gelegenheid te stellen om in de komende winter een dergelijke cursus aangeboden te krijgen. Cursus landbouworganisatiewezen. Daar het in de praktijk steeds weer blijkt, dat de kennis over het land bouworganisatiewezen, het agrarisch recht, het verzekeringswezen, de sociale wetgeving en de organisatie van de handel gering is, werd be sloten om in samenwerking met de Z. L. M. in de komende winter een tien wekelijkse cursus over een aantal nader te bepalen onderwerpen in Goes te doen houden. Iedere week zal dan de gehele dag les gegeven worden door deskundigen. Winterprogramma. Daar gebleken is, dat het gesten cilde winterprogramma zoals dit het vorig jaar aan de afdelingen werd rondgestuurd praktisch niet gebruikt is door de afdelingen en dat zelfs vele bestuursleden niet eens met het bestaan op de hoogte waren, werd besloten om uit het oogpunt van tijd en kostenbesparing dit jaar niet meer een dergelijk programma uit te geven. Belangrijke mededelingen en suggesties zullen steeds in gestencil de vonm aan de afdelingen rond gezonden worden. Rondreis langs de streken. Om de belangrijkste punten van 't winterprogramma te kunnen bespre ken en meer contacten te leggen be sluit de vergadering om ook dit jaar alle streekbesturen te bezoeken. Een schema van deze rondreis zal aan de besturen worden voorgelegd. Statuten. Daar door het Ministerie van Justi tie weer verschillende aanmerkingen gemaakt zijn op de ingezonden statu ten werd besloten een aantal wijzigin gen aan de eestvolgende Provinciale Raadsvergadering voor te leggen. Deze eerstvolgende vergadering werd vastgesteld op Zaterdag 8 November. P. J. G. N. De vergadering betreurde het, dat besloten is om het volgend jaar geen landdag der P. J. G. N. te houden. Zij is van mening, dat een algemene vergadering niet voldoende belang stelling van de zijde der leden onder vindt. Wij hebben een paar weken geleden in een stuk van de hand van een jonge schrijver kunnen lezen, dat Zeeuws-Vlaanderen aan de spits staat. En nu kan het wellicht geen kwaad, dat er uit de andere hoek ook eens wat leven komt, niet omdat de vorige schrijver niet volledig zou zijn ge weest, maar om ook eens iets uit een andere afdeling te vertellen. De oogst is weer achter de rug, en nu starten we weer. Het bestuur heeft zich al ernstig beraden, over het winterprogramma, en het is wel zeker, dat we een ontspanningsavond ten beste zullen geven. Rekening houdend met het feit, dat wij maar 'n kleine afdeling hebben, is dit een zware opgave. De afgelopen zomer hebben we een bonenzaaiwedstrijd gehad en van 't najaar bestaan er plannen voor een ploegwedstrijd. Deze wedstrijden oefenen grote invloed uit op de kwa liteit van het werk. In de voorzomer hebben we een openluchtavond gehad, die zich in 'n enorme belangstelling mocht verheu gen. En verder is het inzonderheid de afdeling Axel, zowel Z.P.M. als L.J.G., die hun medewerking hebben verleend aan de grootsch opgezette Z. L. M.-dagen in Axel. In samenwerking met de R.L.V.D. te Axel hebben we een tweejarig vruchtopvolgingsproefvèld. Ons ledental is stijgende evenals dat der donateurs. Rest mij nog te vermelden, dat de Z.P.M. in Axel een kleine, maar zeer actieve afdeling heeft, en dat de L.J.G. hier op voor treffelijke wijze mee samenwerkt. Samen sterk in 't landbouwjonge- renwerk. Axel. J. J. DE PUTTER. Nog een paar weken, misschien enkele dagen en de vorst ruimt de laatste herfstbloemen op. Dan gaan we een tijd tegemoet, waarin we maar heel weinig materiaal, dat ons inte rieur opvrolijken kan, in onze tuin vinden. Juist in die tijd brengen de leden van het gezin vele uren binnens huis door. Wat is het heerlijk als er zo nu en dan wat bloemen of bloeien de planten binnenkomen om kleur aan de sombere dagen te geven. Stadsbewoners kunnen zo gemakke lijk en goedkoop snijbloemen kopen. De plattelandsbevolking moet er zelf voor zorgen. En dat is niet zo be zwaarlijk. Voor weinig geld koopt U In ons nummer van 30 Augustus werd een oproep voor deze wedstrijd geplaatst die slechts weinig resultaat heeft gehad. Daarom heeft het Hoofdbestuur besloten de deelname aantrekkelijker te maken en wel door het fabriceren van een enkel werkstuk ook mogelijk te maken. De werkstukken worden beoordeeld, door een deskundige jury van niet- leden en 's middags tentoongesteld. Het wedstrijdreglement luidt als volgt: De werktijd bedraagt IV2 uur (10- 11,30 uur). Gemaakt kunnen worden 1 of meer dere werkstukken te weten: 1°. een bouquet van planten, bloe men of takken uit de vrije natuur. (Wilde planten.) 2°. Een groot bouquet wat b.v. ge plaatst kan worden op een boeken kast of schoorsteen. 3°. Een bouquet dat geplaatst kan worden op een gedekte eettafel van 90 x 140 cm. Om in aanmerking voor een prijs te komen zal er ook op gelet worden of de werktafel opgeruimd is. Ter ver gelijking zal de jury ook '1 of meer dere werkstukken samenstellen. Terwijl er geen kosten aan de wed strijd verbonden zijn worden een aan tal aardige prijzen uitgeloofd. Wel moeten bloemen, vazen en andere attributen door de deelneem sters zelf worden meegebracht. Vanzelfsprekend mag er aan de meegebrachte bloemen nog niets ge daan zijn. Geeft U vóór 1 October per brief kaart op aan het secretariaat der L. J. G., Landbouwhuis, Goes. al een mooie collectie van de over de gehele wereld bekende bloembollen. In September zenden de bloembol lenhandelaren met kwistige hand van fleurige afbeeldingen voorziene prijs couranten aan al hun klanten. Zij, die nog niet tot deze categorie behoren, kunnen deze aanvragen bij een be kende handelaar in tuinzaden enz. Dit is beter dan het bestellen van bollen bij onbekende firma's, die met pak kende advertentie's kopers trachten te trekken. Evenals bij alle dingen geldt ook hier, dat we eerst routine moeten ver krijgen in het kweken van bloem bollen in huis. Daarom verdient het aanbeveling om, indien de routine ontbreekt, klein te beginnen. De ge kleurde plaatjes in de prijscouranten zijn zó aantrekkelijk, dat de lezer al spoedig geneigd is te nemen, dat het heel gemakkelijk is. Behalve routine is er geduld nodig om ons doel te be reiken. We beginnen nu met eenvou dige tulpen, narcissen, hyacinthen en circussen. Dadelijk na ontvangst moeten ze in potten gezet worden. We kunnen er dan zeker van zijn, dat ze in de maanden Februari en Maart zullen bloeien. Bijzondere grond behoeft niet gekocht te worden. Tuingrond is goed; indien wat zwaar kan de grond vermengd worden met turfmolm. De bollen bezitten zo veel reserve voedsel, dat ze zonder hulp hun bloemen kun nen vormen. Men neemt een bloempot van 10 of 12 cm en zet daarin 3 tulpen, 3 nar cissen en maar 1 hijyeinth. Deze toch maken een grote tros ,die voldoende is voor een bloempot. Crocussen staan alleraardigst in platte bakjes. We zetten 10 of 12 bijéén. Alle bollen komen precies met hun neus boven de grond kijken. De a.s. kweker, die zich veel leed wil besparen moet zor gen, dat de grond 1 cm lager ligt dan de potrand. Zodoende kunnen ze nog goed gegoten worden en voorkomen we bedorven kleedjes en overstroom de vensterbanken. Druk vooral de grond stevig aan. Nu worden de potten in een donkere kast of kelder geplaatst, waar ze eerst gelegenheid' krijgen om wortels te vormen. Daar na ontwikkelt zich de spruit. Eerst als deze pl.m. 8 cm lang is mogen ze in de kamer en in 't licht. De grond moet steeds vochtig gehouden wor den. Droogte en verkeerde behande ling zijn oorzaak van slecht ontwik kelde bloemen. Voor hen, die bijzonder spoedig wat bloemen in huis willen hebben, heeft de handelaar bepaalde narcissoorten in voorraad, waarvan de N. Papeno- hite de bekendste is. De kleine ster vormige 'bloemen zitten in trossen. Ze komen al in bloei enkele weken nadat ze in potten gezet zijn. En danU behoeft ze niet eerst in 't donker te plaatsen. Ze zijn zelfs zó gemakkelijk, dat ze in een 'platte schaal, met witte kiezelstenen tussen de bollen, evengoed in bloei komen. Ook andere narcissen vinden dat wel geschikt. Crocussen en hyacinthen kunnen nog in speciale glazen of een voudigweg in een jampotje met water gekweekt worden. Treurig is het lót van vele uitge bloeide bollen. Ze worden naar de mesthoop verwezen of verdrogen bui ten achter het schuurtje. Ze hebben nog waarde. Laat het blad er maar aan en plant ze met de knollen 10 cm onder de grond tussen struiken of vaste planten. Het volgende jaar be lonen ze de verzorger met nieuwe pracht. Neem dus de prijscourant en waag een kleine proef. Het geld zal goed besteed zijn als U maar de aanwijzin gen van de handelaar volgt. We zijn er van verzekerd, dat dan voortaan ieder jaar Uw huis in 't voorjaar door vele bolgewassen zal worden opge vrolijkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5