De vergelingsziekte en de boer Ir A. W. v. d. Plassche voor Zeeland M I D D E T. P TT 7 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officiee! Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatsc happij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen benoemd tot Directeur-Generaal van de Landbouw D. VAN DER HAVE Koopt Uw Zaaizaad bij de Zaadhande!! 3ch-TechnoIogisch uisütuui No. 2141. Frankering by abonnement: Terneuzen 40e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z.LM. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt 10,per jaar. BedacUe: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2,Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. Ieder jaar kleuren de bietenvelden min of meer geel en ieder jaar vormt de vergelingskziekte een onderwerp van gesprek tussen de boeren. Er zijn dan van die jaren wanneer de ziekte zich reeds vroeg in ernstige mate openbaart dat de boer zich bezorgd afvraagt wat de gevolgen zul len zijn voor opbrengst en gehalte. In een dergelijk jaar voelt de boer sterker dan ooit de behoefte iets te ondernemen, om aan de voortdurende bedreiging, waaraan één van zijn belangrijkste gewassen jaar voor jaar is blootgesteld, paal en perk te stellen. En niet ten onrechte, want èn de suikerbiet èn de ver gelingsziekte zijn van uitermate groot economisch belang, de biet in positieve, de vergeling in nega tieve zin. In het geheugen van de Zeeuwse boer zal het jaar 1952 genoteerd blijven als een met veel vergelings ziekte. Wanneer 't weers eens zo erg is, zullen zijn gedachten teruggaan naar dit jaar, zoals zij nu teruggaan naar 1947. Wanneer het weer eens zo erg isMaar vormt dan die vergelingsziekte inderdaad een onafwend bare bedreiging van de bieten teler? Ontbreken de boer de middelen in de strijd? Zijn ook op hem Churchill's beroemde woorden uit de donkere oor logsjaren van toepassing? Ons antwoord zij neen, maar tot dusver beseft de boer nog onvoldoende dat hij de middelen bezit en gebruikt hij ze bijge volg niet. De vergelingsziekte wordt veroorzaakt door een virus, dat wordt overgebracht door bladluizen, waarbij de voor telers van aardappelpootgoed zo bekende perzikbladluis en de zwarte bonenluis een grote rol spelen. Opdat het virus evenwel kan worden overgebracht moeten daarmede de luizen zijn geïnfecteerd of anders gezegd moeten zij de gelegenheid hebben gehad zich van vergelings- zieke plantendelen te voeden. Theoretisch gesproken is het vraagstuk van de vergelingsziekte opgelost met het wegnemen van de infectiebronnen voor de luizen. Nu zal het niet spoedig gelukken alle infectiebronnen weg te ne men, maar voor de voornaamste bron in Zeeland is dit zeer wel mogelijk. Wij hebben hier op het oog de voederbietenkuil, die in het voorjaar openlig gend, de grote infectiebron vormt. Van daaruit ver spreidt zich de vergelingsziekte, doordat de vaak in groten getale voorkomende luizen zich voeden van vergelingszieke uitlopende delen der voederbieten. Door het Instituut voor Rationele Suikerproduc- Dezer dagen werd Ir A. W. v. d. Plassche, die tengevolge van het ministerschap van Ir C. Staf reeds enige tijd plaatsvervangend Directeur-Generaal van de Landbouw was, benoemd tot Directeur-Generaal van de Land bouw. Vanaf deze plaats willen wij Ir v. d. Plas sche, die tot de ere-leden van onze maatschap pij behoort, gaarne met deze eervolle benoe ming gelukwensen. Wij vertrouwen dat deze bij uitstek tuin- bouwdeskundige met voorzichtigheid en be leid de zaken van de landbouw zal behartigen. tie zijn in samenwerking met het Rijkslandbouw- consulentschap voor Zuidelijk Zuid-Holland de laat ste jaren interessante proeven genomen, waarbij ondermeer de voederbietenkuilen op het eilandje Tiengemeten vroegtijdig werden geruimd. Deze maatregel leidde tot een aanzienlijke beperking van de vergelingsziekte op Tiengemeten, die voor zover zij voorkwam dient te worden toegeschreven aan buurbesmetting vooral vanuit het Zuidelijk gelegen Flakkee. Het gemiddelde percentage' vergelings ziekte bedroeg in 1950 namelijk voor Tiengemeten 8.71, daarentegen voor Flakkee 18.57 en voor het Noordelijk van Tiengemeten gelegen Zuid-Beijer- land 15.6. Het middel in de strijd tegen de vergelingsziekte is het vóór 1 April opruimen der voederbieten- kuilen. De boer heeft de zorg voor een rationele bedrijfs voering. Dat is zijn grote taak, die het waard maakt om boer te zijn. Hij moet de onderdelen tot een sluitend ge-heel maken. De boer, die daarin het beste slaagt verkrijgt ook het beste bedrijfsresul taat bij vergelijking van gelijksoortige bedrijven. In dit licht bezien is het vroegtijdig opruimen van de voederbietenkuilen ook maar een onderdeel, dat evenwel dient te passen in de bedrijfsvoering. Daar om is het noodzakelijk dieper in te gaan op de ge volgen, waartoe deze maatregel bedrijfseconomisch gezien zal leiden. Voor het akkerbouwbedrijf zijn de consequenties weinig ingrijpend. Hier heeft de boer immers alleen voor zijn paarden nog behoefte aan voederbieten. Maar deze voederbieten kunnen na 1 April zonder overwegend bezwaar vervangen worden door goed silovoer van bietenkoppen en -blad al of niet ge- hakseld. Wij zien hier uit overwegingen van een doel matige veevoeding zelfs een voordeel in, omdat de eiwit-zetmeelverhouding bij koppen en blad gunsti ger is dan bij voederbieten. Voor gehakselde kop pen en blad ligt in de zandvrije droge stof (ds) het. gehalte verteerbaar ruw eiwit (vre) tussen 6,5 en 8 bij een zetmeelwaarde (zw) van omstreeks 60. Hier mede benadert dit voeder krachtvoer, wat de samenstelling in de ds betreft. Bij dit alles be hoort echter wel bedacht te worden, dat het voeder èn van prima hoedanigheid èn goed bereid moet zijn. Alleen dan zal vermeden worden, dat de paar den het slecht opnemen in het voorjaar, vooral wanneer de temperatuur wat oploopt. Wat ingewikkelder ligt de zaak voor het ge mengde bedrijf. Ook hier kan voor de voedering van rundvee en paarden zonder overwegend be zwaar na 1 April gebruik gemaakt worden van goed bereid gehakseld of ongehakseld silovoer van bietenkoppen en -blad. Maar ook hier gelden in onverminderde mate de hoge eisen, die aan het silovoer gesteld moeten worden. Anders zullen kwaliteitverminderende invloeden op de melk zeker niet uitblijven. De boer op het gemendge bedrijf stelt evenwel prijs op enige voederbieten omstreeks half Mei voor inkuilen van jong gras volgens de Hardeland- methode. Daarvoor kan weliswaar ook met even goed resutlaat melasse gebruikt worden, die voor dit doel tegen billijke prijs door de Nederlandse Suikerindustrie beschikbaar wordt gesteld. Het komt ons echter niet reëel voor van de boer te ver langen zich uitgaven te getroosten, wanneer het beoogde doel ook bereikt kan worden met een pro duct, dat het eigen bedrijf normaal oplevert. Indien enige voorzorg wordt in acht genomen, kan immers zonder groot gevaar de kleine hoeveelheid voeder bieten voor inkuildoeleinden benodigd, ook na 1 April wel worden bewaard. De hoop moet daartoe gesloten blijven tot de datum waarop hij wordt ver werkt en in één keer geheel worden verwerkt. Voor het conserveren van een ton jong gras is tenminste V* ton voederbieten nodig. Stellen wij INHOUD: De vergelingsziekte en de boer Ir. A. W. v. d. Plassche Directeur-Generaal van de Land bouw In Memoriam C. Bakker Wolinname 1952 Afdeling Zeeland Nederlandse Wolfederatie Programma Ontwikkelingsdag van de Zeeuwse Agrarische Raad Graanregeling oogst 1953 Zitdagen Boekhoudbureau en Secretariaat van de Z. L. M. Zitdagen Z. V. V. en Adviesbureau voor Oorlogsschade Staring's Almanak 1953 Paar- denfokdag te Oss Emigratie Zitdagen A. L. E. C. Vrijstelling areaalheffing consumptie-aard appelen Garantieprijs olievlasoogst 1953 Melk veehouders op Zuid-Beveland stichtten Coöp. Afzet organisatie Landelijke ploegdemonstratie te Her- veld De Nationale Tentoonstelling in Den Bosch Pachtovereenkomsten Sluiting varkensmark- ten Internationaal Congres te Kopenhagen Mededeling R. L. V. D.: Silokapje De Boeren- jeugd Rundveefokdag Walcheren Uit de oude Chronycken Centrum paardenbelangen Mede deling P. V. C. Kort Bericht Stekels op den Bleik Voor de Plattelandsvrouw Grondverzet- machinesin actie De Geiten op de Veefokdag Walcheren Noord-Brabantsche Mij van Land bouw Marktberichten Bram uit de Slikhoek Cursus Plantenziekten en hun bestrijding te Oud-V ossemeer. de opbrengst aan jong gras op 15 ton per ha, dan dient tenminste over 4 ton voederbieten beschikt te worden. Met de nodige reserve in verband met de grootte van de grasopbrengst en uitval van voeder bieten menen wij de inhoud van de voederbietenkuil voor inkuildoeleinden te mogen stellen op 8 ton per ha jongvoorjaarsgras. Een beperkte hoeveelheid, die gemakkelijk voor dit doel afzonderlijk in een blijvend gesloten hoop bewaard kan worden. In beginsel kunnen ons inziens zowel voor het akkerbouwbedrijf als het gemengde bedrijf, zonder schade voor '11 rationele bedrijfsvoering de voeder bietenkuilen vóór 1 April worden geruimd. Afgezien van hetgeen ons in de eerste plaats voor ogen staat met name de bestrijding van de vergelingsziekte zal de maatregel leiden tot in krimping van de verbouw van voederbieten en uit breiding van het aantal groenvoedersilo's. De waar devolle bijproducten koppen en blad zullen beter worden benut ten bate van een doelmatiger veevoe ding. De vergelingsziekte en de boer zijn oorzakelijk verbonden, maar de banden zijn niet onverbrekelijk. Verbreek die banden! De vergelingsziekte is een millioenenzaak. Voor dit jaar wordt de schade landelijk op 7 millioen ge raamd en voor Zeeland op bijna 2 millioen. Churchill sprak: „Geef ons de (middelen en wij zullen het karweitje opknappen". Welnu de boer heeft de middelen. Knap dan ook het karweitje op. Geen voederbietenkuilen meer n& 1 April zal voor Zeeland leiden tot een aanzienlijke beperking van de vergelingsziekte, omdat de voornaamste infee- tiebron wordt weggenomen. De Rijksveeteeltconsulent in Zeeland, Ir. W. L. HARMSEN. De Rijkslandbouwconsulenten in Zeeland, Dr. Ir. C. W. C. VAN BEEKOM. Ir. P. R. BOUMAN. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1