SHELL" Uit en voor de polder OnJ Gebrs DEJONGH TUINBOUW VARKENSPEST NOOPT TOT SCHORSING VARKENSMARKTEN HAGELSCHADE- EN CREDIETVERLENING. bestrijdingsmiddelen Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL GOES. Wat is er dit jaar een prachtige perenoogst; het is werkelijk een lust voor het oog al de zwaar be laden bomen te kunnen aanschouwen. Over het algemeen weinig of geen schurft of andere narig heden. We kunnen tevreden zijn. Die tevredenheid is er dan ook wel. Over de prijzen zullen we wijselijk de mond dicht houden, anders ontstaat het gevaar om uit het goede humeur te geraken. Dit laatste is niet de bedoeling; we moeten verder en onze cultuurmaat regelen nemen voor de oogst, die we het volgende seizoen mogen verwachten. Enkelen zullen zeggen „maar dat is toch te vroeg, de oogst hangt er nog en dan nu al weer aan het zorgen voor het volgend jaar? We hebben nog een zee van tijd!" De kweker, die geen last ondervindt van de pere- bloesemkever heeft gelijk, doch zijn collega die dit wèl heeft, moet zijn maatregelen tegen dit beestje treffen. De perebloesemkever (Anthonomus piri) is er n.l. de oorzaak van, dat in het voorjaar de aange taste perebomen niet, of heel weinig, uitlopen en dientengevolge bijna niet bloeien. De gemengde knoppen zijn n.l. verwoest en sterven daardoor af. Het is een snuitkever, enigszins roodbruin van kleur met een gemiddelde lengte van 4 mm. De dekschilden zijn getekend door een bijna onbe haarde, wat schuine dwarsband. Van ongeveer half September tot soms tegen December legt de perebloesemkever haar eieren in de gemengde knoppen der perebomen. De knoppen, waarin de eitjes zijn gelegd, zijn kenbaar aan een klein donker plekje, meestal niet groter dan een speldeprik. In dit plekje dan, be vindt zich het gaatje waardoor het eitje is binnen gebracht. Dergelijke knoppen vallen meestal vroeg af. In zulk een aangetaste knop ontwikkelt zich uit het eitje een klein geelachtig larf je, dat de ver woesting van de knop volledig voor zijn rekening neemt. De larfjes verpoppen zich in de knoppen, de popjes kan men ongeveer vanaf eind April tot begin Mei vinden. Naar gelang de weersomstandig heden dit toelaten, komen na de verpopping, bin nen 2 a 3 weken de jonge kevers te voorschijn. Ze richten zeer weinig schade aan, zoeken voor de zomer een goede schuilplaats en wachten gelaten totdat het najaar zijn intrede doet. Dan is het met hun rust gedaan en is de tijd aangebroken om voor hun voortteling te gaan zorgen. In de eerste helft van September kan men dan de eerste vreterij waarnemen. Men noemt dit dan ,,rijpingsvreterij". Men treft dit zowel aan de gemengde-, als aan de bladknoppen. De rijpings- vreterij treft men meestal aan de basis der knop pen, dit in tegenstelling met de plaats waar de kevers hun eieren in de knoppen brengen, dit is meestal de top van de knop. In de tijd dat de kevers de rijpingsvreterij uitvoeren, heeft de pa ring plaats, waarna ze beginnen met het leggen van eieren. De schade kan soms zeer belangrijk zijn. De aangetaste bomen kunnen in het voorjaar, terwijl de niet aangetaste bomen zijn getooid met een wit bloesemkleed, volkomen een kaal aanzien geven. Doordat er niet alleen geen bloemen, doch ook geen bladeren aan de bomen komen, kan ieder wel begrijpen, dat de bomen sterk in hun ontwikkeling BEPERKTE VERVOERSMOGELIJKHEDEN De ontwikkeling van de varkenspest heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning genoopt tot het treffen van maatregelen, welke een doeltreffende beperking van het besmet tingsgevaar beogen. Zo zullen met ingang van 22 September 1952 de varkensmarkten voor onbepaalde tijd worden ge schorst, althans voorzover het de aanvoer van fok- en opfokvarkens betreft. De maatregel heeft der halve geen betrekking op slachtvarkens. Uitgezonderd van 't schorsingsverbod zijn voorts de provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel ten Zuiden begrensd door Zwartewater, Dedemsvaart en Vecht alsmede Zeeuws-Vlaande- ren en de Waddeneilanden met inbegrip van Texel. Gelijktijdig met het schorsen van de varkens- markten zal een vervoersverbod van varkens van kracht worden, en wel van varkens uit het gebied, waarin het houden van markten is geschorst, naar het overige gebied. Ook hier is een uitzondering toegestaan voor varkens, die onmiddellijk naar de slachtplaatsen worden vervoerd; het transport hiervan zal dus zonder enige beperking kunnen geschieden. Deze maatregelen, die berusten op een desbetref fende beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zijn noodzakelijk gebleken nu de productie van entstof tegen de var kenspest niet toereikend blijkt te zijn, om op korte termijn tot algehele vaccinatie van de varkens* stapel over te gaan. Het sluiten van de varkens* markten als belangrijkste haarden voor de versprei ding van deze virusziekte, is daarmede onvermijde lijk geworden. worden geremd. Er kunnen zelfs gehele takken door afsterven. De kever is betrekkelijk gemakkelijk te bestrij den, mits men het goede tijdstip uitkiest. De kevers moeten worden bestreden voordat ze hun eieren hebben afgezet. Ze zijn erg gevoelig voor D.D.T., een bespuiting met een D.D.T:-bevattend middel geeft dan ook, indien dit op het goede tijdstip plaats heeft, schitterende resultaten. De D.D.T.-bevattende middelen worden verspo ten in concentraties zoals deze op de verpakkingen staan aangegeven. R. A. ADGEVER. In verband met de zeer ernstige hagelschade in Oost Zuid-Beveland, Ellewoutsdijk enz., heeft het Bestuur der Z. L. M. zich tot het Borgstellingsfonds gewend met het verzoek credieten beschikbaar te stellen voor die bedrijven, die door deze ramp in financiële moeilijkheden zijn geraakt. Zoals reeds in het Zeeuwsch Landbouwblad van 6 dezer werd vermeld, heeft het Borgstellingsfonds geantwoord, dat het niet mogelijk is voor een der gelijk risico hulp te verlenen in de vorm van sub sidies, renteloze leningen e.d. Wèl is het echter mogelijk om hen, die in finan ciële moeilijkheden zijn geraakt buiten hun toe doen (hagelschade), een crediet te verstrekken ten belope van 50 van het voor de normale voortzet ting van hun bedrijf vereiste crediet. De Boerenleenbanken moeten dan bereid zijn om onder borgstelling van het Borgstellingsfonds be doelde 50 crediet te verstrekken, terwijl de overige 50 door de ondernemer zelf bijeen moet worden gebracht. bewijzen U, dat KWALITEIT de beslissende factor is! „SHELL" W-N 101 doodt aardappelloof zonder schadelijke nawerking. „SHELL" W doodt radicaal het onkruid in Flakkeese Wijnpeen. „SHELL" MUURTOX de ideale Vliegen- en Mottenverdelger in woonvertrek en stal. Vraagt Uw loonsproeier of rechtstreeks bij: Postbus 35 - GOES Dit bericht komt er dus op neer, dat het Borg stellingsfonds wel degelijk de helpende hand wil bieden, hetgeen voor vele gedupeerde fruittelers, en ook landbouwers, van groot belang kan zijn. Inmiddels heeft de Veiling K. E. O. te Krabben dijke middels een circulaire haar leden over deze zaak ingelicht en de doorzending van eventuële aan vragen op zich genomen. Gedupeerde fruittelers in andere streken van ons gewest kunnen hun aanvragen voor deze credieten rechtstreeks indienen bij de Directie van de Tuin bouw, Bezuidenhoutseweg 30, Den Haag. Landbouwers moeten hun credietaanvragen in dienen bij de Boerenleenbanken. Tenslotte menen wij er op te moeten wijzen, dat het van belang is de aanvraag zo spoedig mogelijk in te dienen. de L. 16 Sept. Wat was het mooi daar in Den Bosch, Wat draafden ze in 't lest, Het was een schitterend kleurenspel Met het trekpaard op z'n best. Het lijkt wel of de Nationele Trekpaardtentoon stelling onder een gelukkig gesternte is geboren, want het weer is er zelden slecht en nu ook had deze grootse demonstratie onder prachtig zonweer plaats, al was het wat kouder dan vorig jaar. Het was er vol met mensen en beste paarden. Zelden was er zo'n grote menigte rondom het terrein aan wezig, niettegenstaande verminderde paardensta- pels en voortschrijdende mechanisatie, 's Morgens waren we al vroeg present om dit feest mee te maken. We schrijven U geen deskundig verslag, daar we ons onder de leken beschouwen, doch we geven U wat we zagen en hoorden. De keuring van de kampioenhengst bracht er direct de spanning in. Drie rivalen betraden de ring, de grote edele Edelman van Veldzicht, de gedrongen volumineuze Nico van Echt en de typische Nico 'van het Zwartewater, die als 2-jarige ons hart had gestolen. Wie ging dat winnen? Wij dachten Edelman, hoewel hij zich niet liet zien als vorig jaar. Wij waren Zeeuwen en de Limburgers naast ons dachten Nico van Echt, die ook geen draver is. Nico van het Zwartewater moest het terrein verla ten, doch we zullen hem hopen we er nog wel eens zien. Toen kwam het verlossende woord, Nico van Echt werd kampioen en Edelman reserve als vorig jaar. Zeker, 't zijn beide beste paarden, doch we hebben wel eens betere kampioenen gehad. Niet zo bij de merries, die waren best. Drie merries betraden weer de ring. Lady, de mooie, harde bruine merrie met prachtvoeten, de best dravende kampioene van Axel en Josephina van de Hiersenhof een edele merrie. Deze laatste viel eerst af en de strijd ging tussen Lady en Irma van Clairon. Lady won met klein verschil. Twee waardige kampioenen deze merries. Bij de vierspannen van één eigenaar kwam Dob- belaere weer als le uit de bus op de voet gevolgd door een best viertal schimmels van Gebr. Leen- dertse, oude bekende fokkers die een mooi succes boekten, 's Middags was het grote showmiddag. Een mooi herfstzonnetje en pittige muziek van de harmonie van Den Bosch, wat wil je nog meer. Eerst kwam de jeugd zich voorstellen en we kun nen zeggen, dat de jeugd van onze trekpaarden veel belovend is. Ze lieten zich goed zien en draafden op zijn best. De oudere generatie liet vele bekenden zien, die reeds meer zich hier aan de grote mensenmassa toonden en zich best op hun gemak gevoelden. Bij de intocht der kampioenhengsten bevonden zich ook de 2 nieuwe aanwinsten van de hengsten- vereniging Venray, Costaud en Honved. Gefelici teerd Venray met deze aankoop. De mooie edele Costaud liet zich best zien en draafde keurig over de baan. Wat een elegant dier is dit; Honved is meer vaderpaard, doch beiden zullen hopen de fokkerij daar in Limburg, zeer zeker verbeteren. En we zien in onze gedachten reeds vele Zeeuwse fokkers met een jaar, dure veulens van deze beste papa's uit Limburg halen. Venray beschikt momenteel over beste vader- paarden en is een lichtend voorbeeld voor andere hengstenverenigingen. We misten onder de kampioenen de mooie typische Nico van de Heibloem. We zagen Antoon van Berkenhof, de beste draver van het veld, zijn prachtgangen tonen en ook deed het ons goed, dat Nico van Eversdam, ook een beste draver, waarvoor we van 't voorjaar bij de Centrale keuring op onze vingers werden getikt, omdat we deze hoger hadden genoteerd, als eerste prijswinnaar der driejarige hengsten, zich uitste kend voorstelde. We hadden natuurlijk ook geraden om het mooie stamboekveulen Jennij v. Spoorzicht, doch er naast. Willem zat ook al op z'n potlood te bijten en zei, terwijl hij zijn hoofd schudde: Dat is ter nessen, falikant der nessen, maer 't volgend jaer beter. Het is voor 't paardenminnend Nederland een prachtige dag geweest. Tot de eerste klasse van de Rijkslandbouwwinter- school te Goes, cursusjaar 1952/'53 zijn na gehouden examen de volgende leerlingen toegelaten: J. G. Bolijn te Zierikzee, A. M. Bolijn te Zierikzee, D. Boonman te Ovezande, P. A. W. Davidse te Oost- kapelle, A. Dees te Terneuzen, J. G. Dees te Oude- lande, Jac. Dominicus te Goes, C. H. Goense te 's-Gra- venpolder, J. J. van Gorsel te Krabbendijke, W. H. van Gorsel te Tholen, M. O. Hanse te Haamstede, G. J. Hoek te St. Maartensdijk, J. W. van Iwaarden te Kruiningen, L. Kloet te Nieuw- en St. Joo9land, J. A. Klompe te Dreischor, A. M. van Liere te Oost- kapelle, C. L. P. Maas te Kortgene, P. Maljaars te Oostkapelle, Adr. J. Marinissen te Wissenkerke, M. J. Noteboom te 's Heer-Arendskerke, P. Priem te Goes, Nic. Remijn te Nieuwdorp, P. Remijn te 's Heer- Arendskerke, Corn. Rijk te Schore, Jan Rijk te Hans- weert, Mar. Rijk te Schore, D. Scheele te Terneuzen, Joh. Sinke te Krabbendijke, G. van Splunder te Re- nesse, P. Th. Verburg te Kamperland, A. M. Verwijs te St. Philipsland en J. L. de Vlieger te Nieuwdorp. Afgewezen: één. De lessen voor het cursusjaar 1952/53 beginnen Dinsdag 7 October 1952 des voormiddags 9 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7