DE NATIONALE TENTOONSTELLING TE BRUSSEL Paard en paardensport De 57e nationale trekpaardententoonstelling in Brussel heeft van Nederlandse zijde gro tere belangstelling ondervonden dan in jaren het geval was en wanneer we ons ver diepen in de vraag welke redenen daartoe hebben geleid, dan komt men onwillekeurig tot de slotsom, dat de recente invoer van een paar Belgische kophengsten hier wel van invloed zal zijn geweest. Wordt wederom het importeren van een vaderpaard van hoge klasse overwogen? Wie een beetje combineren en deduceren kan, twijfelt daaraan niet. Natuurlijk bestaat, nog steeds de principieel verwerpelijke erkennings-barrière, maar deze is tegenwoordig met wat, geld en goede woorden wel te omzeilen en dat bovendien nog op volkomen legale wijze. Men redt zicht dus, maar te verkiezen zou ons lijken een volledige liquidatie van alle belemmerende bepalingen, die een directe uitwisseling van fokmateriaal in de weg staan. Waaraan o.i. onmiddellijk moet worden toegevoegd, dat in dat geval een flinke dosis nuchterheid en een grote mate van zelfbeheersing op de voorgrond zullen moeten staan. Zo niet, dan zou het middel wel eens erger dan de kwaal kunnen blijken en de ramp niet te overzien. Nu geloven wij niet, dat deze jongste Brusselse show, in het algemeen genomen, een gunstige in vloed heeft gehad op de vormgeving van eventueel in een beginstadium verkerende invoerplannen. Want, hoewel Brusselse tentoonstellingen steeds groots en indrukwekkend zijn en een belevenis voor de trekpaard-enthousiast, heeft deze zeker niet de voorgaanden overtroffen. Integendeel. Om te beginnen was het aantal inschrijvingen, met 140 minder dan verleden jaar, tot 460 gedaald, een be zetting die numeriek sterk genoeg is, maar die kwalitatief was verzwakt door het feit dat een aanzienlijk aantal paarden van klasse was thuis gebleven. Men weet, dat in Brussel de laatste jaren een vétérinair onderzoek gebruikelijk is, een onder zoek gericht op eventueel aanwezige kunstbewer kingen, die ten doel hebben tekortkomingen op te heffen of bestaande kwaliteiten te „verbeteren". Men schijnt met de resultaten dezer controle niet geheel tevreden te zijn geweest, met als gevolg een in uitzicht gestelde verscherping daarvan. Dit nu schijnt in zekere kringen van exposanten „kwaad bloed" te hebben gezet, n*iet als gevolg dat men zijn paarden thuis hield. Het hoeft wel geen betoog, dat een en ander aan deze tentoon stelling merkbaar afbreuk heeft gedaan, maar na een kortere of langere overgangsperiode zal ook hier de harmonie wel weer terugkeren. Persoonlijk menen we de verscherpte sanerings actie van de Belgische stamboekleiding, zijnde met de beste bedoelingen ondernomen, te moeten res pecteren. Goed beschouwd staan hier niet alleen interne, maar ook internationale belangen op het spel. De belangstelling was goed, zonder dat men kan zeggen dat ze is toegenomen. De gebruikelijke buitenlandse delegaties waren als steeds aanwezig. De Nederlandse regering werd vertegenwoordigd door Dr. Ir. B. J. B. Groeneveld en ons Stamboek door de heren G. O. Sneep en L. A. Bom, terwijl bovendien ons hele Dagelijks Bestuur en vele leden van ons Hoofdbestuur aanwezig waren. Z. M. Koning Boudewijn was er ditmaal niet; zijn aanwezigheid zou ongetwijfeld een zeer gun stige invloed op de publieke belangstelling heb ben gehad. Meer dan in Nederland hebben in België in het verleden de grote stallen steun verleend aan de fokkerij en het keuringswezen. Men mist ze node en het aantal van hen, dat heden ten dage in staat is méér dan één lot in Brussel te brengen, wordt wel angstwekkend klein. Daar tegenover staat, dat de kleinere fokker nu een betere kans krijgt. Maar één der hoogtepunten van de Brusselse show was altijd de categorie der loten van vier en deze is het, waarin zich wel in de eerste plaats het meer en meer ontbreken van de groot-fokkers doet gevoelen. Na Albion-Avenir werd de Belgische paarden- stapel in zekere zin één grote familie, ingeteeld op dit bloed, met als gevolg een grote mate van uniformiteit, fraaie lijnen, type en adel, waarbij echter de zwaarte van het geraamte en de macht in het fundament niet zelden min of meer in 't ge drang kwamen. Een nieuw systeem van „toilet teren vermocht het laatstgenoemd tekort geduren de een reeks van jaren slechts gedeeltelijk te camoufleren. Daarom kunnen we ons niet aan de indruk ont trekken, dat thans in België vóór alles de belang stelling uitgaat naar het zware vaderpaard dat macht heeft, een zwaar geraamte, benen, spieren en gewrichten, waarbij dan wel eens op adel en snit wat moet worden toegegeven, en we zullen de laatsten zijn om te beweren dat men ongelijk heeft. De klassen oudere hengsten en merriën waren, als geheel, zeer goed; bij de jonge vrouwelijke dieren is veel, dat voor de toekomst belooft, maar minder konden ons ditmaal de jonge hengsten vol doen. Bij de hengsten van 5 jaar en ouder, grote maat, ging aan het hoofd Mastoe du Bois Maillet, d. Mon Rêve de la Borne, v. Rigo, die, hoewel hij Avenir- bloed voert, in niets aan de karakteristieke ver tegenwoordigers van deze lijn herinnert. Zwaar en massief paard, enorm diep, gebeend en gespierd, met wat korte lijnen, voldoend goede voeten, goe de gangen en in algemeen voorkomen wat weinig distinctie. In deze klasse, die als geheel best was, volgde als no. 2 de bekende Gamin de la Genette, d. Présent de Rebecq, van Vincart D'Haens. Deze, die correct op zijn goede, gave, maar niet te machtige benen staat en wiens voeten wat MEDEDELING. Het doet ons genoegen de lezers hierbij de eerste bijdrage van de heer Colenbrander aan te kunnen bieden, die we bereid gevonden hebben in den vervolge regelmatig bijdragen voor ons blad te leveren. Hiermee hopen we te voorzien in een reeds lang bestaande leem te in ons blad en we twijfelen er dan ook niet aan of de bijdragen van deze bij uitstek deskundige gelezen zullen worden. REDACTIE. weinig bodem beslaan, is een prachtig regelmatig gebouwd en typisch paard met veel diepte en bril- lante lijnen, maar het geheel maakt te midden der reuzen in deze categorie een wat beknopte indruk. Via diverse andere komen we bij 9 Lambic d' Au- bremé, d. Kodak de Chantraine, v. Ravet, een hengst, die opvalt door type en goede benen. Idem; middelm. Eerste: Ecu de Romiée, d. Cos- taud de Marche, v. Malbecq <fe D'Haens. De gelijke nis met de vader is sterk; mooi paard met wat weinig gespierde achterhand, zware benen, goede schenkels en armen en buitengewone gangen. Op enkele details valt het een en ander te zeggen, maar de totaal-indruk is sympathiek. Een jong paard met toekomst lijkt ons 3 Oriënt du Pré, d. Vadrouille, v. Lenaerts. Weliswaar een tikje-vrou welijk, maar regelmatig gebouwd, met lijnen en goede, zware benen. Geboren in Aug. '48 schijnt hij abnormaal vroeg te hebben gewisseld, vandaar zijn indeling bij de vijfjarigen. Zijn officiële jaargenoot Original du Pré, d. Idéal de Coutrai, v. Hautier Dufrasne, wint ge makkelijk bij de grote vierjarigen. Kolossaal ont wikkeld voor deze leeftijd, enorm paard met man nelijke expressie, benen, spieren en iets incorrecte gangen. Goed is ook Tino du Pare, d. Paul de Wortegem, v. Reintjens; gemakkelijk eerste bij de driejarigen v. d. grote maat. Type extra, regelmatig gebouwd, met lijnen, een opvallend goed gemodelleerd hoofd en goede benen, al zou iets meer hak en wat meer macht vóór de gunstige indruk nog doen toenemen. Deze klasse was van een behoorlijk goede door sneekwaliteit. Driej. H.; middelmaat. Hier staat aan de spits de Zephir-zoon Tolo Delmotte, v. Deleener; een paard dat als twee druppels water lijkt op Urbain van Certain in zijn jeugd. We verzuimden nog te melden dat in de klasse der vierj. hengsten, mid delmaat aan de kop kwam Robustc de Ghisleng- hien, d. Gaillard du Chateau, v. Bédoret en De- proöte. Een klein beetje scheef vóór misschien en even kort in de draf maar voor 't overige extra; best gesloten in het typisch en goed gelijnd koffer, gebeend en gespierd. 2. Sarazani du Berger, d. Bayard de la Poste, v. Marbaix. Blok van een paard met type, diepte, beste voorbenen en voeten, gewone gangen en een overdreven sterke helling in de achterhand. ölympien do la Loge, één der laatste zonen van de gestorven Favori du Rat d'Eau, v. Brasseur is een enorm veulen, diep, nog wat gerekt, met goede, zware voorbenen en een enorm breed en gespierd achterbeen; zonder moaite eerste bij de tweej. hengsten, grote maat. Op hem volgen enige aar dige veulens die echter niet in bijzondere mate de aandacht trekken. Idem; middelmaat. 1. Avenir de Straeten, d. Jupiter de Bergilers, v. Êngelbos. Best van type, kon wat sterker in rug cn voorstand; benen overigens goed. Enige die op hem volgen zijn van weinig mindere klasse. Ten slotte staat ook bij de kleine maat nog een goede op de eerste plaats nl. Farceur du Haut-Bois, d. Hercule d'Assenede, v. Picart. Enorm diep, kort- benig genre, iets lang in de rug en met extra mooie voorbenen. Bij de oudere merriën vallen vele door uitzonder lijke kwaliteit op; zware, ruime, typische moeder- paarden, die men ondanks een kleine tekortkoming hier of daar, waardevol voor de fokkerij moet ach ten. Zo: Gazelle de Laeffeld, d. Faro de Faulx, v. Malbecq «fe D'Haens. Geblokt, met macht, benen en voldoende gangen; Pierrette de Fonval, d. Eper- nay de Brucom, v. Henry; enorm paard; Gracieuse de Streel, d. Querreleur d'Acosse, v. Roppe. Zeer typisch, met veel diepte, buik, goede benen en beste gangen. Boulotte de l'Eaugrcnée, d. Bayard de la Poste, v. Clerbois. Diep met soort en beste benen. Junon Warn, d. Milord de Doel, v. Stasse. Prachtmerrie, typisch en edel, met uitstekende schouder, gangen en kwaliteitsbenen. Carmen de Villers, d. Avenir de Promelles, de bekende lichtbr. merrie van Ap- part. Vedette de Rebeq, de zeer mooie Vadrouille- dochter van Derue. Fermière de Salmonsart, d. Fa vori du Rat d'Eau, v. Demeuldre. Kolossaal in haar afmetingen, met lijnen, benen en spieren. Molda des Carrières, d. Falco de la Secrée, v. Van Doors- laer. Zeer vrouwelijk, goed en zeer mooi. De drie jarige Gauloise de St. Aubin, d. Conquérant de Bel les Pierres, v. Wed. Coheur. Formidabel paard, zwaar en zeer massief, met beste benen en voeten, in algemeen voorkomen herinnerend aan Monna van Montain. We hebben maar een greep gedaan en zijn niet in details getreden. Ook bij de tweejarige merriën viel veel goeds te waarderen. De klasse der stammoeders was best bezet, maar kon ons kwalitatief niet zó bevallen. Zéphir d'Enée, van Demeuldre, was evenals verleden jaar eerste der hengsten met afstammelingen. Kolos sale vader, enorm gebeend en gespierd, met ge prononceerde gewrichten, maar lang niet in alle onderdelen correct. Wie zich Certain van Lams- waarde herinnert weet ongeveer hoe Zéphir er uit ziet. Men hoeft nog niet met de Zéphir-bacil te zijn geïnfecteerd om te geloven dat dit paard onder de huidige omstandigheden in België wel wat goeds kan doen. 2. Ideal de Coutrai, v. Dufrasne en Heremans. 3. Vadrouille d'Enée, v. De Backer, 4. Conquérant de la Basse Cour, v. Van Wichelen en v. d. Velde. 5. Gamin de la Genette, v. Vincart «fe D'Haens. De klas als geheel was goed met betrek kelijk kleine verschillen tussen de groepen onder ling. De kopgroep won ditmaal niet met over macht naar onze mening en de rubriek leek ons heel moeilijk te keuren. De uitslag was wat de drie hoogstgeplaatste deelnemers betreft gelijk aan die van 't vorig jaar. Men weet dat fokkerij en keu ringswezen in België zeer belangrijke Overheids steun genieten en met name de klasse der vader- paarden sedert '51 ressorteert onder 't Min. van Landbouw, dat alleen voor deze rubriek een prij- zenbedrag van 205.000 B. frs, of in Ned. geld ƒ15.682 beschikbaar stelt! De viertallen waren mooi, maar minder talrijk dan verleden jaar en we geloven stellig ze wel eens beter te hebben gezien. Roppe wist zich aan de spits te plaatsen voor resp. Delépine, Brasseur, Hautier, Henry enz. Wie van oordeel mocht zijn geweest dat ditmaal het kampioenschap der hengsten aan Monty des Bruyères, van Reintjes en Desmet niet zou kunnen ontgaan had buiten de waard, i.e. Mastoe du Bois Maillet, v. Rigo, gerekend. Hem koos cle jury, daarmee uiting gevend aan haar voorkeur voor robuustheid en macht boven adel en lijnen. Tijdens de strijd om het kampioenschap der merriën leken de uiterst fraaie en sympathieke Unique de Brai- ves, van Henry en de reuzin Fermière de Salmon sart zeer goede kansen te hebben, nochtans won Gracieuse de Streel, de kleine, massale en best dravende merrie van Roppe het pleit. Men mag gerust van enige verrassing spreken. Een goed verlopend, als altijd indrukwekkend défilé besloot dit, weliswaar iets gehandicapt, maar desondanks bijzonder belangrijk paardenfestijn. Doetinchem. COLENBRANDER. Deze keer behoef ik niet veel te schrijven over Den Bosch. De redactie gaf ons al keurig de uit slagen, met de belofte, dat er nog een deskundig verslag zal volgen. Voorwaar een verheugend feit. Ook Scherpslijper heeft goed uit zijn ogen gekeken en wie weet, welke aantekeningen er uit het ge heim weekboek van Bram uit de Slikhoek komen. Over de paardendagen in Utrecht hebben we nog niet veel gelezen. Daar zijn in drie dagen zowat alle paardenrassen van Nederland te zien. Een paar jaar geleden was het trekpaard daar ook vertegenwoordigd. Nu was er alleen het kleine trekpaard: de Shetland poney. Dit is een goede naam voor dit diertje, dat in Zeeland ook terrein wint. Misschien is er volgend jaar al een goedgekeurde hengst. Zeker ben ik er echter niet van of dit ras wel tot de koudbloedrassen gerekend mag worden. Waarschijnlijk is in de poneyrassen deze onderscheiding niet gemaakt. Eén ding is wel zeker, dat het paardje, in verhouding tot de grote rassen, ongelooflijk sterk is. Bij alle paardenlief hebbers moet eigenlijk een poney op het bedrijf zijn om reeds bij de kinderen de liefde voor 't paard aan te kweken! Verder konden we er genieten van de mooie Gelderse en Groningse warmbloeds en van het tuigpaard bij uitnemendheid: de hackney. De paarden kunnen we daar in alle verrichtingen zien: aan de hand, in tuig, en onder zadel. De kampioenschappen van de Koninklijke Fede ratie van Landelijke Rijverenigingen worden er de laatste jaren ook verreden. De Gewestelijke Bond voor Zeeland was er vertegenwoordigd met de Schouwse ruiters en de Oranjeruiters, resp. kam pioen en reserve kampioen van Zeelad. Dat de Oranjeruiters op revanche belust waren, leed geen twijfel. En ze hebben het op grootse wijze ge daan. Miep van der Slik heeft het er ook uitste kend afgebracht door als derde dame te eindigen, daarbij vele amazones van naam en met veel erva ring achter zich latend. TOONTREDER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6