Zitdagen JConen en Sociale voorzieningen Jubilea B. J. Dootjes ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERNGSGEBIED (Z. V. V.). ALGEMEEN LANDBOUW EMIGRATIE COMITÉ. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE. DE KLEINE ZELFSTANDIGEN EN DE WERKLOOSHEIDSWET. spreiden van de aanvoeren op de veiling, dit jaar bijzonder gewenst is. Verder wordt medegedeeld, dat van het Borgstellingsfonds een antwoordschrij- ven is ontvangen inzake hulpverlening aan de be drijven getroffen door hagelschade. De vergadering spreekt de wenselijkheid uit, dat ook de landbouwbedrijven van deze regeling zullen kunnen profiteren. Fruitteeltbed!rijven N.O.P. De gedane uitgifte wordt critisch besproken. Met name zullen de financiële eisen gematigd die nen te worden. Werkgeverszaken. Medegedeeld wordt, dat het college van Rijks bemiddelaars de voorgestelde verhoging van de landarbeidersionen met 3% cent per uur niet heeft goedgekeurd, doch dat zij deze verhoging heeft beperkt tot 3 cent per uur. Per 1 October zal het loon verder met ct verhoogd worden tengevolge van de verhoging der premie voor het bedrijfs pensioenfonds. Op die datum zal het loon dus bruto 88 cent per uur bedragen (nu 84cent). De verhoging met 3 cent zal niet met terugwerken de kracht worden ingevoerd en er zal nog een nadere beslissing worden genomen wanneer de ver hoging van kracht wordt. Medegedeeld wordt, dat de maanden Mei, Juni, September, October en No vember als de maanden zijn aangewezen, waarin de meeste accoordwerkzaamheden worden ver richt, zodat in deze maanden de uitkering tenge volge van de wachtgeld- en werkeloosheidsverzeke ring niet 80 doch 96 van het uurloon zal be dragen. Benoemingen. Door het bestuur worden in de ledenraad van het „Platteland" benoemd de heren A. Scheele te Axel en C. Almekinders te Retranchement. Daar de heer A. Scheele reeds plv. bestuurslid van ge noemd orgaan was, zal in deze vacature nog voor zien worden. Stro-afzetorganisatie. De vergadering gaat accoord met de voorstellen van de door haar ingestelde commissie, welke o.a. heeft voorgesteld om binnen afzienbare tijd een enquête onder de leden te houden over de hoeveel heid beschikbaar stro in Zeeland. Er zal binnen kort een vergadering gehouden worden met de coöperaties, teneinde de praktische uitvoerbaar heid van de plannen te toetsen. Contractzaad-telersvereniging. Teneinde te geraken tot een betere voorlichting omtrent de marktsituatie en advisering bij het af sluiten van contracten is contact gezocht met be staande instanties op dit gebied. Besloten wordt om deze contacten verder voort te zetten. Rapport Bodemegalisatiefonds. Na een gehouden uiteenzetting door de Rijkscon sulent voor Grond- en Pachtzaken Ir. W. H. Ub- bink, komt de vergadering tot de conclusie, dat het aan dit rapport ten grondslag liggende prin cipe onaanvaardbaar is, terwijl ook de daaruit voortvloeiende pachtprijsbepaling niet acceptabel geacht moet worden. Ook de systemen ontworpen door Professor Horring en de Commissie Grondge bruik van de Stichting voor de Landbouw, worden ongeschikt geacht vanwege het verkeerde uit gangspunt. De vergadering spreekt als haar mening uit, dat de huidige methode, welke de laatste jaren aan merkelijk is verbeterd, verder toegepast en ver volmaakt dient te worden. Algemene vergadering K.N.L.C. Deze vergadering zal worden gehouden op Dins dag 14 October, terwijl als spreker op zal treden Dr. De Waal, welke de oplossing van het kleine boeren-probleem in Denemarken zal bespreken. De leden van het dagelijks bestuur worden door de voorzitter opgewekt deze vergadering bij te wonen. Z. A. R.-dag 1952. De vergadering neemt met genoegen kennis van het aantrekkelijke programma voor deze dag, welke gehouden zal worden op Zaterdag 11 October en verwacht reeds in de voormiddag grote belang stelling voor het debat. Vergelingsziekte. Naar aanleiding van de gehouden besprekingen meent de vergadering dat de tijd nog niet rijp is om een verordening tot het opruimen van voeder- bietenkuilen in het voorjaar uit te vaardigen. Wel zou een stap in deze richting gezet kunnen worden door het in de wei gooien van voederbieten in het voorjaar te verbieden via een provinciale verorde ning. In samenwerking met de Rijkslandbouw- voorliehtingsdienst en het Instituut voor Rationele Suikerproductie zal getracht worden om in komen de jaren het vrijwillig opruimen van de voeder- bietenkuilen zoveel mogelijk te bevorderen. Hier toe zal een nummer van het Zeeuwsch Landbouw blad aan dit onderwerp worden gewijd, terwijl tot de afdelingen een schrijven gericht zal worden om deze kwestie in de wintervergaderingen te be spreken. Oudedagsvoorziening. Hoewel de vergadering in principe niet veel voelt voor een verplichte verzekering, meent zij toch het oordeel van de leden hierover in den brede te moe ten vragen, zodat besloten wordt om één der vraagpunten van de komende winter hiervoor te bestemmen. Het onderwerp voor het andere vraag punt wordt nog in beraad gehouden. Agrarische paragraaf in het ontwikkelingsplan voor Zeeland. Een hiertoe door het bestuur ingestelde commis sie heeft een uitvoerig rapport opgesteld, dat door het bestuur wordt besproken en na enkele kleine wijzigingen wordt aanvaard. Dit rapport zal aan de Stichting voor de Landbouw worden aange boden. Rondvraag. De heer Geluk spreekt er zijn verwondering over uit, dat de Minister het plan om tegen 1 Mei 1953 de laatste reageerder op Schouwen-Duiveland op te ruimen, nog niet heeft goedgekeurd. In ant woord hierop wijst Dr. Wagenaar erop, dat men met een eventuele goedkeuring nog steeds bezig is en dat elders aan deze weifeling het idee ten grond slag ligt, dat er in de praktijk bezwaren zullen rijzen. Hij verwacht dit niet, evenmin als de ver gadering, zodat nog alles in 't werk gesteld zal worden goedkeuring te verkrijgen. Op Dinsdag 9 September was het 35 jaar ge leden, dat de heer B. J. Dootjes als concierge bij de Z. L. M. in dienst trad. Thans op de dag dat dit nummer van het Zeeuwsch Landbouwblad de leden wordt toegezon den, 19 September, wordt hij 70 jaar. Van ganser harte willen wij op deze plaats de jubilaris met zijn familie nog feliciteren met deze beide hoogtijdagen. Vijf en dertig jaar heeft Dootjes zich gegeven en geeft zich nog steeds aan de Z. L. M. op een wijze, die alle waardering verdient. Wanneer het Z. L. M.-werk hem riep, dan was hij present, zich daarbij aan vaste werktijden niet storend. Waar zijn hulp nodig was daar was Dootjes te allen tijde present. Daarvoor heeft hij grote dank van de Z. L. M. in al zijn geledingen ver diend. Ik ben er van overtuigd, dat ik hier namens alle leden spreek, wanneer ik deze in brede Z. L. M.- kringen zo bekende concierge met zijn vrouw, een goede gezondheid en langdurige levensavond toe wens. A. CAPPON. BESLISSING, INZAKE LOONSVERHOGING, EINDELIJK GEVALLEN. Door het College van Rijksbemiddelaars is thans een beslissing genomen over de voorstellen van de Stichting voor de Landbouw tot verhoging van de landbouwlonen. Zoals bekend werd reeds in Mei 1952 door de looncommissie van de Stichting voor de Landbouw onder leiding van Prof. Horring, na een betreffend onderzoek geconcludeerd, dat het uurloon van de vakbekwame landarbeider in vergelijking met zijn collega in andere bedrijfstakken 4 cent te laag was. Dientengevolge werd door de Stichting aan het College van Rijksbemiddelaars goedkeuring ge vraagd voor een verhoging van het huidige uur loon van 84% tot 88% ct., waaronder dan 3 cent pensioenbijdrage van de werknemer inbegrepen is. Het College heeft nu na ruim 4 maanden studie besloten goed te keuren, dat het uurloon verhoogd wordt tot 88 cent, met inbegrip van 3 cent pen sioenpremie, terwijl voor de ongeschoolde arbeiders geen verhoging wordt toegestaan. Omtrent de datum, dat deze loonsverhoging moet worden ingevoerd, is nog geen beslissing ge nomen. Ter geruststelling zij opgemerkt, dat de verho ging niet met terugwerkende kracht zal worden ingevoerd. Men wachte dus rustig nadere publi catie in ons orgaan af. Voorlopig handhave men de thans geldende uurlonen en weeklonen. Bedrijfspensioenfonds. Reeds enige tijd bestonden er plannen om de pensioenzegels voor arbeiders van 21 t/m 64 jaar te verhogen van 2,50 tot 3,per week en voor arbeiders van 17 t/m 20 jaar van ƒ1,25 tot ƒ1,50 per week. Thans kan worden medegedeeld, dat met ingang van 28 Sept. 1952 deze verhoging zal worden door gevoerd, hetgeen betekent, dat over de week van 29 Sept.4 Oct. '52 voor de eerste maal pensioen zegels van ƒ3,resp. ƒ1,50 (zie boven) geplakt moeten worden. Op de loonberekening moet dan ook resp. ƒ1,50 en ƒ0,75 als zijnde werknemersbijdrage pensioen premie worden ingehouden. Wij komen hierop in de eerstvolgende landbouwbladen met een loon- voorbeeld terug. Tenslotte zij opgemerkt, dat de zegels van de nieuwe waarden vanaf 1 October 1952 verkrijgbaar zijn bij de boerenleenbanken, alwaar tevens de oude zegels tot 15 Dec. 1952 kunnen worden inge leverd tegen terugbetaling van de waarde. Accoordtarieven. Bij de nadering van de bietenoogst laten wij hieronder de geldende accoordtarieven volgen voor: HULST: Maandag 22 September, in Hotel „De Graanbeurs", van 2,304 uur (de heer Weg- ner). TERNEUZEN: Woensdag 24 September, in Hotel „Des Pays-Bas", van 2,304.30 uur (de heer Wegner) OOSTBURG: Woensdag 24 September, in Café „De Vuijst", van 24 uur (de heer Cevaal). MIDDELBURG: Donderdag 25 September, in Café „De Eendracht" van 1316 uur (de heer Cevaal) KORTGENE: Donderdag 25 September, in Hotel „De Korenbeurs", van 1113 uur (de heer Wegner) GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied va» de oudendagsvoorziening, successie-, uitzet- en studieverzekering enz., enz. Raadpleeg met deze zaken steeds Uw eigen orga nisatie, Secretariaat, Landbouwhuis, Goes. GOES: Zaterdagmorgen 27 September, van 9 tot 11 uur, op het Landbouwhuis. Zeeland: OOSTBURG: Woensdag 1 October 1952, van 14— 16 uur, In Café „De Vuijst" (Markt). MIDDELBURG: Donderdag 2 October 1952, va» 1416 uur. Dam 43. ZIERIKZEE: Donderdag 2 October 1952, van 11 16 uur, in „Het Huis van Nassau". GOES: Dinsdag 14 October 1952, van 1014 uur, ten kantore van de Stichting voor de Land bouw, Grote Markt 28A. Bieten: rooien, zonder koppen hakken, met laden en loof uit de rijbanen: Zeeuws schoo» 151,tot 194,per ha. Bij machinaal rooien met de bietenlichter mogen bovenstaande tarieven met 10 tot 30 worden verlaagd. Koppen hakken 23,tot 34,per ha. Voederbieten rooien zonder laden 83,tot 120,per ha. Voor een normaal gewas dient steeds het gemid delde tarief te worden genomen. Verder moeten de tarieven met 5 worden verhoogd voor arbei ders, die speciaal voor accoordwerk zijn aangeno men en één week of korter bij de betrokken werk gever werkzaam zijn. De L. Treedt een kleine zelfstandige tijdelijk in loon dienst dan is hij volgens de Werkloosheidswet ver- zekeringsplichtig. Het loon, dat hij verdient moet dus door de werkgever aan de Bedrijfsvereniging worden opgegeven en hierover moet premie wor den betaald. De premie is gelijk aan die voor losse arbeiders, te weten 8,8 en moet door de kleine zelfstandige en zijn werkgever ieder voor de helft worden opgebracht. Blijft de loondienstverhouding het gehele jaar gedurende bepaalde dagen van de week bestaan en wordt dit van te voren schriftelijk overeengekomen dan wordt de kleine zelfstandige voor de uitvoering der Wet als een vaste arbeider beschouwd en kan worden volstaan met de betaling van de premie voor deze arbeiders, t.w. 2,2 Ook hiervan komt de helft voor rekening van de kleine zelfstandige. Voorwaarde is dus, dat een schriftelijk jaarcon tract voorhanden moet zijn, dat de bedrijfsvereni ging desgewenst kan worden getoond. Nog een derde mogelijkheid1 doet zich voor, n.l. dat een kleine zelfstandige weliswaar het gehele jaar op gezette tijden in loondienst is, doch dat h$ verschillende werkgevers heeft. In deze gevallen moet echter weer de hoge premie worden betaald en kan worden gezegd, dat zijn positie gelijk is aan die van losse arbeiders, die ook het gehele jaar van werk verzekerd zijn, doch eveneens bij diverse werkgevers plegen te werken. Ten aanzien van de bedoelde losse arbeiders wezen wij er reeds eerder op, dat wij het onjuist vinden, dat in deze gevallen de hoge premie moet worden afgedragen. Met be trekking tot de kleine zelfstandigen, waar het hier om gaat, menen wij ons op hetzelfde standpunt te moeten stellen. Immers voor beide categoriën is de werkgelegenheid voor het gehele jaar veilig gesteld en het is zelfs zó, dat dit door schriftelijke jaar-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2