KORT VERSLAG ALBA TARWE ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952. waarin opgenomen het NOORD-BRAËANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. l. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der gehouden op Maandag 15 September 1952 in Hotel Centraalte Goes D. J. VAN DER HAVE burg No. 2140. Frankering bij abonnement: Terneuzen 40e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD •;A Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van dexe orga nisaties bedraagt ƒ10.per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. Opening. De Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, heet de aanwezi gen, in het bijzonder de Secretaris Mr. J. F. G. Schlingemann, die teruggekeerd is van zijn studie reis, van harte welkom op deze eerste vergadering na de oogst. Hij dankt verder Ir. Bos en het per soneel voor het extra werk in de waarnemings periode. Voergraanregeling. De vergadering weidde een uitvoerige bespreking aan het nieuwe voorstel in dezen, wat reeds in de Juni vergadering ter sprake kwam. Het plan komt er op neer dat van de nieuwe oogst 1953 van de voergranen de helft, verdeeld over een aantal maanden, b.v. September t/m April, ter beschik king dient te worden gehouden van de Overheid en zonodig ingeleverd tegen de A.V.A.-prijs. De eerste 2 ha zou b.v. vrijgesteld moeten worden. Lopen de prijzen te hoog op voor de veehouderij, dan wordt het maandelijkse kwantum voor inlevering afge roepen. Zo niet, dan wordt het vrij. De vergadering verenigt zich met de door de Stichting voor de Landbouw gestelde voorwaarden, wil het systeem desnoods acceptabel zijn: le. moet de koppelingsregeling tarwe-gerst- haver, alleen al om -practische redenen, komen te vervallen. 2e. moet er ook een recht van inlevering komen tegen A.V.A.-prijs. 3e. mag de controle op de bedrijven niet hier door uitgebreid worden. Zij, die niet kunnen opslaan of direct geld nodig hebben, moeten onmiddellijk hun kwantum kun nen inleveren. Brouwgerst en zaaigerst kunnen, indien ze ter beschikking gehouden moeten wor den, zoals op de huidige manier, vrijgemaakt wor den door omwisseling. Zij, die niet direct dorsen, moeten uitstel kunnen krijgen. De vraag wordt nog gesteld of de Overheid het zo te verkrijgen kwantum, bestemd voor extra-distributie, niet beter direct in de veelal ruime Augustus- en Sep- tembermarkten kan kopen. Tarweprijzen 1952. Het is gebleken, dat in Zeeland de situatie on gunstiger is dan elders, daar de uitbetaalde prijs hier lager ligt dan in de andere provincies. Óver het algemeen is hierdoor nog weinig tarwe ver kocht. De vergadering neemt kennis van het voor nemen van het A. V. A. om in ieder geval per Januari in de markt te komen tegen de dan gel dende prijs. Het zal dus zaak zijn om de aanwezige voorraden zolang vast te houden. Hoewel de ver gadering deze stap toejuicht, is zij tevens van mening, dat deze maatregel nog onvoldoende is om een goede afzet in de eerste maanden te waar borgen. Tarvveprijs 1953. Over dit punt kunnen nog geen concrete mede delingen gedaan worden daar het overleg nog gaande is. Er zijn twee mogelijkheden: le. handhaving van het huidige systeem, waarbij tarwe tegen een vaste prijs kan worden inge leverd. Het is hierbij de vraag of de tarwe- prijs een beduidende verandering zal onder gaan. 2e. Een prijs met meer vrijheid naar boven en beneden, aangepast aan het nieuw voorgestelde systeem van de werkgroep prijspolitiek. De vergadering spreekt de hoop uit, dat de tarweprijs binnenkort bekend zal worden en ver moedt dat de telers voorhands nog wel rekening zullen moeten houden met de koppelingsregeling. Aangezien het nieuwe prijzenstelsel nog niet is vastgesteld, besluit de vergadering als haar mening naar voren te brengen, dat het huidige systeem, inbegrepen de zo nood zakelijke stimulering, voort gezet dient te worden. Leveringsplichtige gerst. De hoeveelheid leveringsplichtige gerst bedraagt nog geen 2/3 van de hoeveelheid, die het vorig jaar geleverd moest worden, n.l. in totaal bijna 20.000 ton. Erwten. De opbrengst van groene erwten in 't Zuiden is ruim, in tegenstelling met het Noorden des lands. De export naar Duitsland is van gunstige invloed. De schokkers vallen in vergelijking tot de erwten niet mee. Er is veel vraag naar zaaischokkers, blijkbaar ook naar niet te velde gekeurde. Areaalheffing aardappelen. De Stichting v. d. Landbouw in Zeeland heeft aangedrongen de zandgronden in de Zeeuws- Vlaamse grensgemeenten voor de consumptie aardappelheffing van de kleiregeling uit te zon deren. Aardappelpositie 1952. De oogst is goed, met overigens plaatselijk nogal ziek. De positie lijkt ruim. Denemarken, België, Oost-Duitsland hebben eveneens een goede oogst. West-Duitsland, Zwitserland en Frankrijk ten ge volge van de droogte echter juist niet. West- Duitsland heeft reeds tot 1 Jan. a.s. voorlopig de invoerrechten op aardappelen afgeschaft en wil 200.000 ton uit Nederland invoeren. De noodzake lijke export lijkt dan ook gunstig. Hagelschade. De N. F. O. heeft hiervoor een aparte Commissie ingesteld. Het advies zal waarschijnlijk luiden om regionaal onderlinge fruittelers hagelverzekerings- maatschappijen op te richten, welke zich dan fede raal landelijk kunnen herverzekeren. De vergade ring verenigt zich met dit idee. Verder zal nog getracht worden voor de zwaar door hagel beschadigde aardappelpercelen onthef fing van de areaalheffing op de consumptie-aard appelen te verkrijgen. Pootgoedexport. De pootgoedafzet naar Frankrijk baart zorgen, daar het heet dat men 20.000 ton minder wenst af te nemen dan het vorig jaar. Proefbedrijf Braakman. In beginsel wordt besloten om in samenwerking met de kring Oost en West Zeeuws-Vlaanderen een subsidie te verlenen aan een in de Braakman te stichten proefbedrijf. Tuinbouw. Medegedeeld wordt dat men over de afzet van INHOUD: Kort verslag vergadering Dagelijks Be stuur der Z. L. M. Zitdagen Boekhoudbureau Jubilea B. J. Dootjes Zitdagen: Z. V. V., A. L. E C. en Adviesbureau Oorlogsschade Lonen en so ciale voorzieningen: Beslissing inzake loonsver hoging eindelijk gevallen; De kleine zelfstandigen ën de Werkloosheidswet Van Boerderij en Orga nisatie Het weer in Augustus Uitgifte van de Zuiderzeepolders en andere Domeingronden De bemestingstoestand van de Brede Watering bewes ten Yerseke Embleem van het Bedrijfslaborato- rium voor Grond- en Gewasonderzoek Tegen- waardegelden voor verhoging landbouwproductie Kort bericht De nationale tentoonstelling te Brussel Paard en Paardensport Tuinbouw: Uit en voor de Polder; Hagelschade en credietver- lening Varkenspest noopt tot schorsing van var- kensmarkt-en Bram uit de Slikhoek Onderwijs: Toelating R. L. W. S. te Goes Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Marktberichten Voedernorm voor varkens blijft gehandhaafd Uit de Kringen en Afdelingen: Kring Tholen en St. Philipsland: Lezing over Ruilverkaveling. UT OP U SA6CX TERNEUZEN: Woensdag 24 September in Hotel „Des Pays-Bas." KORTGENE: Donderdag 25 September in Hotel „De Korenbeurs." MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht." ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau." SEROOSKERKE (W.): Vrijdag 26 September in Café ,,Huijsse", van 9 tot 1»3Ö uur. ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 27 September in Hotel „De Druiventros." (De vorige week aangekondigde zitdag te St. Philipsland op Zaterdag 20 September gaat niet door.) het winterfruit niet bepaald optimistisch gestemd is. In enkele omliggende landen is n.l. ook sprake van grote fruitoogst terwijl in diverse landen fi nanciële moeilijkheden een grote rol spelen. Zo zijn de invoervergunningen voor de Engelse im porteurs zeer beperkt; voor West-Duitsland gelden vrij hoge minimum importprijzen, welke remmend op onze uitvoer werken. België stelt eveneens zeer hoge minimumprijzen vast; Frankrijk kampt met ernstige betalingsmoeilijkheden; Finland heeft een ongunstige betalingsbalans met Nederland, welke eerst moet worden rechtgezet alvorens tot fruit- import kan worden overgegaan; Zweden zal later wat peren afnemen; Zwitserland heeft zelf een grote appeloogst en met de Oost-zóne van Duits land lopen de besprekingen over de afzet van fruit slecht. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het op slaan van fruit in de koelhuizen en het daardoor KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL K APELLE -BIEZELIN GE komt dit jaar op de proefvelden weer uitstekend naar voren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1