BESCHERMING BEVOLKING MARKTBERICHTEN op Dinsdag 9 en Woensdag 10 September a.s te's-Hertogenbosch Voor de Plattelandsvrouw GRAANBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS GOES. STROVLAS. EIERVEILING GOES- VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. VEEMARKT ROTTERDAM. Mevrouw C. W. Willinge PrinsVisser heelt- in de rubriek „Voor ons Platteland" op 22 Juli j.l. een radiopraatje gehouden over de Bescherming Bevol king, waarvan wij de tekst hieronder laten volgen. In de volgende zomer zal in Toronto in Canada het 7e driejaarlijkse congres worden gehouden van de Wereldbond van Plattelandsvrouwen, de Asso ciated Countrywomen of the World. Natuurlijk is nu nog niet in details bekend, wat er op dit congres behandeld zal worden. Maar voor ieder, die in de jaren na de tweede wereldoorlog het werk van de wereldbond heeft gevolgd en dat zijn in Neder land heel wat vrouwen op het platteland spreekt het vanzelf, dat er door al de besprekingen één draad zal lopen. Die draad is het verlangen naar vrede, een verlangen dat regelrecht uit het hart van die millioenen plattelandsvrouwen komt, die in de wereldbond verenigd zijn. Op de a.s. conferen tie zal echter niet alleen het hart spreken, maar ook het verstand. Met elkaar zullen de deelneem sters daar wegen zoeken, waarlangs elke platte landsvrouw, ieder in haar eigen land en op haar eigen bescheiden plaats, mee kan werken tot het verbeteren van de betrekkingen tussen de vol keren. Nu echter gaat het over de Bescherming Bevol king, een onderwerp dat niet met vrede, maar met oorlog te maken heeft. Bij heel veel vrouwen spreekt nu het hart en zegt kortweg „neen", het hart dat naar vrede verlangt en dat van oorlog niet wil horen. Maar dan moet ik ook hier een beroep doen op het verstand. Hoezeer wij ook hopen, dat de ramp van een gewapend conflict tussen de vol keren ons bespaard zal mogen blijven, het zou dwaas zijn, de ogen te sluiten voor het feit, dat het uitbreken van een oorlog nog steeds tot de moge lijkheden behoort. Daarom moeten wij vrouwen met een koel hoofd trachten te luisteren, naar wat deskundigen ons te zeggen hebben, over de gevol gen, die dit voor ons in huis en hof kan hebben. Die deskundigen zeggen ons, dat in een moderne oorlog de strijd niet gaat tussen strijdkrachten: legers, vloten en luchtmachten alléén. Die strijd krachten steunen immers op het economisch leven in hun eigen land, waar hard gewerkt wordt, opdat voor hen voorraden kunnen worden aangevoerd. In een moderne oorlog zal de vijand zeker proberen de zaken in het achterland in de war te sturen. Wij weten, wat dit „in de war sturen" betekent. Ver schillende steden, en in mindere mate ook dorpen, in Nederland hebben dit aan den lijve ondervonden. En nu moeten we, als we over deze dingen spre ken, weer naar de deskundigen luisteren. Die weten uit ervaring, dat de veiligheid van de burgerbevol king en van haar bezittingen bij luchtaanvallen in grote mate afhangt van de maatregelen, die er van te voren genomen zijn. De ervaring heeft geleerd, dat het optreden van goed getrainde vrijwilligers, mannen en vrouwen, die voorbereid zijn op wat er kan gebeuren, wel degelijk grote rampen verhoe den kan. De organisatie Bescherming Bevolking nu zal in Nederland moeten zorgen voor het bijeen brengen van vrijwilligers, die de taak op zich wil len nemen, om op te treden als wat de hemel verhoede een conflict tussen de mogendheden zou uitbreken. Deze vrijwilligers hebben niets met het leger te maken zij zullen ongewapend zijn, maar zij zullen worden voorzien van alle hulpmid delen, die zij nodig hebben, om de gevolgen van 'n bombardement tot het uiterste te beperken. Zij zullen in ons land naast leger, luchtmacht en vloot een vreedzame vierde macht vormen, die hard zal werken om ons Nederlanders, mannen en vrouwen en kinderen, zo veel mogelijk voor het leed, dat de oorlog meebrengt, te behoeden. Dat er een orga nisatie Bescherming Bevolking komt is dus voor ons allen van belang; ook voor het platteland. Weliswaar wonen wij in de dorpen en op het land naar menselijke berekeningen veiliger dan in de steden, maar ook wij moeten voorbereid zijn op dingen, die gebeuren kunnen. Bovendien moet de organisatie Bescherming Bevolking opgezet worden in samenwerking tussen verschillende gemeenten: geen enkele gemeente kan haar alleen opbouwen. Het moet mogelijk zijn elkaar te hulp te komen, waarbij platteland en steden op elkaar moeten rekenen. In het najaar zal er tot het Nederlandse volk een oproep gericht worden, opdat de 200.000 vrijwilli gers, die voor dit werk nodig zijn, zich melden. Om het Nederlandse volk voor die oproep voor te be reiden, is de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking opgericht; dit is een particuliere stich ting. Mannen en vrouwen uit allerlei levenskring hebben zitting in het bestuur daarvan: Uit de krin gen van het platteland de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw en ikzelf. Het is de taak van deze stichting, om be langstelling en begrip te wekken voor de Bescher ming Burgerbevolking, van daar dat hierover wordt gesproken. Wanneer U zoudt vragen, wat moeten wij nu doen, dan is het antwoord: dat hangt ervan af. De Bescherming Bevolking zal moeten rusten op twee peilers: op de zelfbescher ming die wij in eigen gezin aan allen, ook aan de kinderen kunnen leren en op het werk van de 200.000 vrijwilligers die voor de bescherming van de bevolking zullen werken. Onder deze vrijwil ligers zullen ook vrouwen zijn, die zich tot de spe ciaal vrouwelijke taken bij dit werk geroepen voe len, iedere vrouw moet voor zichzelf beslissen, waar haar taak ligt. Laat Uw hart èn Uw verstand spreken. Als het erom gaat, voor de vrede te werken, willen wij plattelandsvrouwen graag nuchter en zakelijk on derzoeken, wat wij kunnen doen. Tegelijkertijd zul len wij echter de verantwoordelijkheid voelen, die wij dragen in tijden van nood en met de bede om met vrede in het hart ons bereid te houden om onze taak te vervullen, hetzij voor de bescherming van ons eigen gezin, hetzij als vrijwilligster bij de Be scherming Bevolking. Onderstaande groothandelsnotering moet voor het berekenen van de prijzen „af boerderij" verminderd worden met de kosten van transport, verwerking, eventuele O. B., commissie, e.d. Tarwe. Doorsnee kwaliteit, 17 vocht, franco fa brieken, 25,90—25,95. Gerst. Door de geringe aanvoer geen groot artikel. Doorsneekwaliteit 32,40. Haver. De inlandse haver is moeilijk te plaatsen,- omdat de buitenlandse wat korrelkwaliteit en vocht gehalte betreft belangrijk beter is dan de thans aan gevoerde partijen. Naar gelang kwaliteit werd be taald van 27,50 tot 29,25. Groene erwten. De vaste stemming van de tweede helft der vorige week kon zich niet handhaven, 45,50 50,—. Schokkers. Werden verhandeld voor 45—52. Blauwmaanzaad. Vast. Oude oogst tot 125. Pri ma kwaliteit hoger,. Karwijzaad. Iets meer attentie, 5862. Algemeen overzicht. Binnenlandse granen. In de week van 18 tot en met 23 Augustus was de binnenlandse graanmarkt aanvankelijk nauwelijks prijshoudend, in de laatste helft was zij echter vast gestemd. De tarwemarkt vertoonde een vrijwel onveranderd beeld, doordat de hoogmolens trachtten hun aankopen op het lage prijsniveau voort te zetten. De telersrichtprys, welke in de afgelopen week volgens het bekende staffel- prijsschema 25,30 zou moeten bedragen, kon zelfs bü benadering niet worden betaald, daar de meelfa brieken slechts 25,85 franco fabriek wensten te be talen, hetgeen 0,75 te laag is. Aangezien de telers, evenals de handel moeilijk te bewegen zijn tegen deze lage prijzen af te geven, was er van een dringend aanbod dan ook geen sprake. In zomergerst ging weinig om. Tot het midden van de week was het aanbod, evenals de vraag, ge ring. De laatste dagen werden iets meer offertes ge vraagd, waaraan tegen vrywel onveranderde prijzen werd voldaan. De havermarkt was aanvankelijk flauw gestemd, doch door een grotere vraag voor directe levering, waaraan door het slechte oogstweer moeilijk kon worden voldaan, kon ook de prijs hier van aanzienlijk monteren. De binnenlandse graan markt sloot prijshoudend met een iets geringere vraag. Veekoeken. De verkoopstop voor inlandse cocos- koeken werd de afgélopen week opgeheven. Hierdoor kwamen de inlandse fabrieken weer met cocoskoeken aan de markt. Voor koeken, met uitzondering van soyaschroot en cocoskoeken, was de belangstelling nog matig. Erwten en bonen bleven wederom zonder enige be langstelling. De prijzen liggen namelijk nog steeds te hoog. Voor Johannisbrood bestond nog enige vraag naar disponibele partijen, waardoor de prijzen tegen het einde van de week iets opliepen. Gedroogde pulp. De fabrieken hebben voorlopig geen kwantums gedroogde pulp meer beschikbaar. Op de aardappelbeurs te Rotterdam noteerden Dinsdag van klei-aardappelen 35 mm opwaarts eigenheimers 99,25, bintjes 8,258,50, blauwe eigenheimers 9,5010 en IJsselster 8. Nieuwlandse zandeigenheimers noteerden 8,50 9,50 en voeraardappelen 3,503,75* Deze prijzen zijn per 100 kg en berekend op de handelsvoorwaar- den vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen fob wagon, schip, of auto. Bintje. 1 Consumptiebintje klei, veldgewas 7,25 7,75; 35 mm opwaarts 8,759,25. Prijzen zijn berekend per 100 kg volgens handels- voorwaarden vastgesteld voor de verkoop van con sumptieaardappelen franco sorteerinrichting en na 14 dagen quarantaine. Voeraardappelen 3,10. Er blijft veel vraag naar strovlas, voornamelijk richt de vraag zich op gerepeld vlas voor directe leve ring. Goed gerepeld vlas 3236 et per kg; mindere kwa liteit 2532 ct; ongerepeld van 2026 ct per kg. De prijs der eieren voor de verzamelaars is deze week vastgesteld op 2,70 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 12 cent per stuk minder uitbetaald. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5546 stuks vee, zijnde: 2697 runderen, 503 vette-kal- veren, 354 nuchtere kalveren, 71 fokzeugen,, 241 slachtzeugen, 183 lopers, 1248 biggen, 220 schapen, 29 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf koeien van 8251150Guiste koeien ƒ600ƒ850; Kalfvaarzen ƒ800ƒ1100; Klam- vaarzen 650775Guiste vaarzen 625725 Pinken ƒ430—ƒ550; Graskalveren ƒ225—ƒ350; Fok- kalveren ƒ100—ƒ180; Nuchtere slachtkalveren ƒ56 72; zware soorten 95; Drachtige zeugen 275 365; Lopers 75ƒ110; Biggen ƒ40ƒ60; Schapen ƒ7095; vette schapen ƒ115; Weilammeren 55 67Zuiglammeren 8086. Aanvoer van slachtvee: 895 stuks. Prijzen: Extra kwaliteiten van ƒ3,05ƒ3,10, le kw. ƒ2,90ƒ3; 2e kw. 2,652,80, 3e kw. 2,452,55vette stieren 2,80—2,90, Worstkoeien ƒ2,30—ƒ2,45, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van 22,25idem zware van 2,35ƒ2,50, prima boven notering; nuchtere slachtkalveren ƒ1,55ƒ1,70; zware soorten ƒ1,80 ƒ1,90; Slachtzeugen ƒ1,96ƒ2,10, alles per kg levend gewicht, met 4 kg tarra. Op de veemarkt te Rotterdam werden Dinsdag aangevoerd 1008 stuks vette koeien en ossen, 529 var kens en 22 lammeren. De stemming voor vette koeien was flauw, de prijzen waren als vorige week en be droegen ƒ2,20 tot ƒ2,95 per kg slachtgewicht, waar bij prima exemplaren boven de notering opbrachten en aanvoer van varkens was aanmerkelijk groter en bij trage handel waren de prijzen gemiddeld iets lager en wel van 2,18 tot 2,25 per kg levend gewicht. Lammeren noteerden bij vlotte handel 60 tot 90 per stuki

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 9