DENEMARKENeen tuin in het Noorden OOGST WEDSTRIJDEN Z.A.R.-dag van 11 October a.s. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Hoe geven ter gelegenheid van de wij leiding Redactie: P. Hendrikse, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en J. J. de Putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. De oogst, waarmee dan bedoeld wordt de graanoogst, één van'de voor naamste bronnen van inkomsten in onze provincie, moet deze zomer weer onder zeer moeilijke omstandigheden geborgen worden. En het slechte weer zou wel eens op ons kunnen werken. Het is aan een boer gauw te merken hoever hij reeds met zijn oogst is gevorderd. Wanneer dan de regen tegen de rui ten klettert en als de radio nog nieuwe storingen voorspelt, moet men niet teveel tegen hem zeggen. Hij heeft dan bij wijze van spreken genoeg aan zich zelf. Maar laten wij niet al te pessimistisch worden, en eens een andere tak van oogst bespreken, n.l. de sportdag. Sommige streken behaalden hier goede prestaties; andere moesten zich met een mindere plaats tevreden stellen. Ook hier had men met moei lijkheden te kampen en deze waren ook niet even gemakkelijk op te los sen. Er zijn nu eenmaal mensen bij wie het om de prijzen gaat en niet om de sport, hoewel ze de mond vol heb ben over sportiviteit. Maar hier schijnen verschillende opvattingen over te bestaan. Het behoeft natuur lijk geen betoog, dat de ontvangende streek, die de sportdag organiseert, alles prima in orde moet hebben. Het is wel gebleken, dat een perfecte or ganisatie noodzakelijk is anders loopt men het risico, dat er ergens wat ha pert. En dat kan wel eens meer stof doen opwaaien dan wenselijk is. Van de zijde der deelnemers, mogen wij toch wel verwachten, dat zij zich zul len houden aan bepalingen en van te voren vastgestelde wedstrijdregels. Nu nog iets over ,,de Boeren jeugd", ons eigen orgaan. Wij hebben moeten constateren, dat het een paar maal niet kon verschijnen wegens gebrek aan copie. De Redactie ziet zich voor moeilijk heden geplaatst; zij kan de Boeren- jeugd elke week niet vol krijgen. Het is ook niet de bedoeling dat de redac tie dit alleen doet; ook de leden kun nen hier hun medewerking aan ver lenen. Daarom wil ik een paar voor stellen doen. Het is wel eens voor gekomen, dat een afdeling een hele Boerenjeugd voor haar rekening nam en een heel nummer alleen volschreef. Dit moet toch nog wel mogelijk zijn en het stimuleert andere afdelingen dit na te doen. Ook kan een lid uit een afdeling zo af en toe eens een artikeltje schrijven, eens in de maand, of in de twee maan den. Er zijn er genoeg onder ons, die zeer vaardig kunnen spreken; waar om zouden ze dan niet kunnen schrij ven? Ik wil nu eindigen met een oud gezegde van een vooraanstaand L. J. G.-er: ,,Dat de L. J. G. mag groeien en bloeien tot in lengte van dagen". J. J. d. P. Indien men mij een half jaar geleden gevraagd zou hebben: „Hoe stel je je Denemarken voor?", dan zou ik geantwoord hebben: Zoiets als Nederland, vlak, veel wei, veel water, veel koeien". En als je dan een eerste stap op Deense bodem zet, blijkt dat deze voorstelling volkomen fout was! Vanuit het grauwe, onverzorgde ver woeste Duitsland lijkt het of je in een park stapt, als je by Flensburg de Duits-Deense grens overgaat. Je ziet dan een landschap, zo geheel anders dan je je voorstelde; zo vrien delijk; zo goed verzorgd; zo'n tegen stelling met Duitsland! Over mooie asfaltwegen klim je heuvel op en daal je heuvel af, steeds dieper weg in dit schilderach tige Zuidelijke deel van Jutland. Af en toe glanst in een dal één der vele fjorden, welke vanuit de Kleine Belt de Oostzijde van de Jutlandse kust in dringen. Vooral in dit gedeelte is het landschap zeer heuvelachtig. De eilanden daarentegen hebben een meer glooiend landschap. De vele eilanden, waarin het Deen se Koninkrijk verdeeld is, gaven het verkeer vele moeilijkheden. Eén van de wijzen, waarop deze bezwaren ech ter opgeheven zijn, merk je dadelijk al, wanneer je vanuit Jutland naar Fünen wilt. Een enorme brug ver bindt Fünen met de vaste wal. Deze brug ligt met zijn rijbaan 30 m boven het wateroppervlak van de Kleine Belt! Wij, Nederlanders, verbeelden ons wel eens, dat wij heer en meester zijn in het vak van bruggenbouw, maar de Denen mogen er op dit gebied ook zijn! In ieder geval hebben zij de eer, de langste brug van Europa te bezitten, n.l. de Storstromsbrocu, welke de schakel vormt tussen Sjael- land en Falster. Deze brug is 3211 m lang (de Moerdijkbrug maar 1000 m) en werd in 1938 geopend. Deze twee bruggen zijn maar voorbeelden van de vele, welke Denemarken heeft. Ga je van Fünen naar het voor naamste eiland Sjaelland, dan maak je voor het eerst kennis met een an dere vorm van opheffing der Deense watermoeilijkheden. De Grote Belt is n.l. te breed, om een brug te bouwen. Grote boten onderhouden hier de dienst naar Sjaelland. Een gedeelte van deze boten is ingericht voor het vervoer van complete treinen. In drie rijen dik worden de wagons naast elkaar gerangeerd, waarna de passa giers zich naar het daarboven gelegen dek mogen begeven. Andere boten vervoeren de auto's. In- en uitladen gaat op dezelfde manier als de boten op de lijn VlissingenBreskens. In Zeeland wordt wel eens gemopperd over de dure veren; in Denemarken gaat het toch ook niet kosteloos. Het veer over de Grote Belt is zelfs vrij duur Na ongeveer vijf kwartier varen sta je dan met beide benen op Denemar- kens voornaamste eiland. Ook in de naam komt dit tot uitdrukking. Sjaelland heeft n.l. niets met de zee te maken, doch betekent: zielland, de ziel van Denemarken. Natuurlijk komt dit ook voor een deel door Ko penhagen met zijn handel, zijn parle ment en zijn gunstige en belangrijke ligging! Ook uit landbouwkundig oogpunt is dit wel het mooiste eiland. Overal verspreid op de vruchtbare, zacht glooiende heuvels liggen de spierwitte boerderijen. De gebouwen zijn meestal gegroepeerd rond een binnen plaats, welke, in tegenstelling tot de boerderijen in Frankrijk, niet als mestput fungeert, doch dient als plein ne centrum der boerderij. Vóór het woonhuis treft men een schitterende bloementuin aan. Een groot gazon strekt zich uit voor een spierwitte woning. Klimplanten bedekken ge deelten van de muren, slingeren zich rond de kleine ramen en kruipen op tegen het rieten dak. En in de tuin, midden op die grote grasmat, wap pert aan een lange mast de Deense vlag. Kom je in het huis, dan valt het je dadelijk op, welk een sfeer de Deense vrouw weet te scheppen. Uit de in richting blijkt heel duidelijk, hoe groot het gevoel voor smaak en kunst is. Men zal op de Deënse boerderijen geen kamers vinden, welke volgepropt zijn met kitsch, 'n lelijke, fabriekma tige namaak van mooie, oude meubel kunst. Op ieder bedrijf zal je ook een goed gevulde boekenkast aantreffen, waar uit ook weer blijkt, dat de Deense boer in de lange winteravonden veel leest, om zich meer te ontwikkelen en om bij te blijven in deze moderne we reld! Een volgende maal hoop ik iets meer te vertellen over de bedrijfs voering. MARKO ROMEIJN. Bloemschikken. In de morgenuren worden alle leden van de Z. P. M. in de gelegenheid gesteld om mee te doen aan een wedstrijd in het schik ken van bloemen. Het gemaakte werk wordt beoordeeld door een jury van niet-leden die uitermate deskun dig is op dit gebied en des middags tentoongesteld, zodat alle bezoekers het werk kunnen bekijken. Wedstrijdreglement. Werktijd 1011,30 uur. Te maken: le. bouquet van planten, bloemen of takken uit de wilde natuur. 2e. een groot bouquet wat b.v. ge plaatst kan worden op een boe kenkast of schoorsteen. 3e. een bouquet, dat geplaatst kan worden op een gedekte eettafel van b.v. 140 X 90 cm. Om in aanmerking voor een prijs te komen zal behalve de drie bouquetten ook in aanmerking worden genomen of de werktafels geheel opgeruimd zijn. Ter vergelijking zal ook de jury één of meer werkstukken samenstellen. Er zijn waarschijnlijk in het geheel geen kosten aan deze wedstrijd ver bonden, terwijl er een aantal aardige prijzen ter beschikking worden ge steld. Wel moeten de bloemen, de vazen en andere attributen zelf door de deel neemsters worden meegebracht. Van zelfsprekend mag er aan de meege brachte bloemen nog niets gedaan zijn. Geeft U nu reeds per briefkaart op voor deze wedstrijd en zorg dat U op 11 October over mooie bloemen uit eigen tuin kunt beschikken. Inschrijving staat open tot 1 Octo ber a.s. Declamatie. Door de beperkte tijd kan slechts 1 lid van onze vereniging aan deze wedstrijd meedoen. Het is de bedoeling, dat een serieus gedicht wordt voorgedragen, dat niet langer dan 7 minuten in beslag mag nemen. De aanwezigen in de zaal zullen door middel van stembriefjes de win naar of winnares aanwijzen, terwijl een jury aan de hand van dit oordeel en haar eigen oordeel de le prijs zal toekennen. Opgaven voor deze wedstrijd wor den vóór 10 Sept. ingewacht bij het Bestuur, dat eventueel door middel van een vóórwedstrijd een keuze zal doen. Bij de opgave per brief moet de voor te dragen tekst worden inge sloten met vermelding van titel en schrijver. Voor het Hoofdbestuur, J. BOS, Secretaris. Wij mogen Uw aandacht vragen voor het week-end van 6 en 7 Septem ber a.s. op „Hedenesse", waar de vraag: „Hoe geven wij leiding?" on derwerp van gesprek en bezinning zal zijn. Op dit week-end gaat het niet om de visie of methodiek van een be paalde organisatie. Het gaat over allerlei vragen van algemeen belang, die U alleen raken. Dit week-end zal een bezinnings- en practisch gedeelte hebben. In het kort ziet het programma er als volgt uit: Zaterdagavond: Wat is leiding geven? Is dit zo belangrijk? Het gesprek over deze vragen zul len wij reeds op een nieuwe nog niet bekende wijze voeren. Verder op deze avond: Muziek. Zondagmorgen: Gelegenheid tot kerkgang. Koffie en ontspanning. Zondagmiddag: Verschillende prac- tische vormen van groepsdiscussie zullen getoond en beoefend worden. Thee en ontspanning. Zondagavond: Muziek. Spel. Voor dracht. Na dit programma zal het niet no dig zijn U op de belangrijkheid van dit week-end te wijzen. Juist nu met enkele weken het werk in de vereni ging Uw volle aandacht en goede lei ding zal vragen. Dit week-end zal U tot steun kunnen zijn. Opgaven voor dit week-end vóór 2 September aan „Hedenesse" te Cad- zand. Kosten ƒ3,50 of ƒ4. Verdere inlichtingen eveneens op „Hedenesse" tel. 61, Cadzand. De Directeur, M. VAN VLIET.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6