Oproep aan de loonwerkers Lonen en sociale voorzieningen BR0UWGERST, OOGST 1952, Paard en paardensport Ond crivifs PREMIEVERLENING BEDRIJFS PENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. PREMIEWIJZIGING SLACHTVEE. FOKDAG WALCHEREN. AANGIFTE LEERLINGEN RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL GOES. ALGEMENE LANDBOUWWINTERCURSUS. NOORD-BE VEL AND. HET BELANG EN DE WAARDE VAN CURSUSSEN. De Staatssecretaris van Sociale Zaken heelt zijn goedkeuring verleend aan het besluit van de Stich ting voor de Landbouw tot verhoging van de pre mie voor het bedrijfspensioenfonds voor de land bouw van 2,50 tot 3. De verhoging zal ingaan op een nog nader te bepalen datum. De Directeur van de Stichting Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen deelt aan de belanghebben den mede, dat met ingang van 1 September a.s. de premies van de volgende rubrieken als volgt zijn vastgesteld: Rubriek A: Jong vee, met niet meer dan 2 brede tanden en nimmer gekalfd hebbend, alsmede pinkstieren en pinkossen: Voor de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht 5,50 per stuk. Voor de overige provincies 5 per stuk. Rubriek D (voormalige CC en D-klasse) Voor de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht 17,50 per stuk. Voor de overige provincies (ongewijzigd) ƒ16,50 per stuk. Rubriek F: Vette kalveren en soppers 1 per stuk. Betreft: Transportverzekering. De verzekerde runderen, graskalveren en vette kalveren zijn, voorzover zij in het bezit zijn van be en verwerkers van vlees, naast het slachtriciso, gedurende 24 uur nadat zij in de verzekering zijn opgenomen, verzekerd voor het risico van het transport van de markt naar de slachtplaats en het verblijf op de slachtplaats. Het Bestuur van de Stichting C.B.S. heeft be sloten de termijn van 24 uur te verlengen tot 3 X 24 uur (Zondagen en erkende feestdagen niet mede- gerekend). Deze wijziging houdt in, dat de runderen, die Vrijdags op de markt worden gekocht en verze kerd, tot het begin van de daarop volgende week, behalve voor het slachtrisco, ook voor het risico van sterven of verongelukken zijn verzekerd. Op Woensdag 24 September 1952 zal op het be drijf van de heer Barel in de Nassaupolder onder Moerdijk een demonstratie plaatsvinden van slo- tenreinigers en grondverzetmachines. Deze demonstratie wordt georganiseerd door de Stichting voor de Landbouw in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie en de Unie van Waterschapsbonden. De gedemonstreerde machines zullen in het al gemeen te groot zijn voor het individuele land bouwbedrijf, doch bijzonder interessant zijn voor de loonwerkers en Waterschappen. Na afloop van de demonstratie zal een bespre king worden gehouden over het mogelijk gebruik van deze machines. De heer A. van Nieuwenhuyzen te Steenbergen zal de bespreking voorzitten. Ir. P. W. Bakker Arkema, Rijkslandbouwconsulent voor Landbouw werktuigen te Wageningen zal een uiteenzetting geven over de gedemonstreerde machines, waarna een kleine film (±10 min.) zal worden vertoond over de demonstratie met slotenreinigingsmachi- nes, gehouden op 30 November 1950 te Middelstum. De heer H. Westers te Leens zal worden ge vraagd iets te zeggen over de wijze van werken in Groningen. Aan de bespreking zal een gemeenschappelijke koffiemaaltijd voorafgaan. Deze zal beginnen om 5.30 uur. De bedoeling is de bespreking te be ëindigen om 8 uur. De loonwerkers, die aan deze bespreking wen sen deel te nemen worden verzocht hiervan mede deling te doen vóór 15 September a.s. aan de Stich ting voor de Landbouw, Algemene Technische Commissie, Raamweg 26 te 's-Gravenhage. Beleefd verzoek naam en adres duidelijk te ver melden. In verband met de beperkte zaalgelegenheid in Zevenbergen moet de Commissie zich het recht voorbehouden uit de binnengekomen aanmeldingen een keuze te doen. Zodra hierover beslist is, zal aan de betrokkene bericht worden gezonden, vermeldend tevens de juiste plaats waar een en ander zal plaatsvinden. Onder de aandacht van de telers wordt nogmaals gebracht, dat door het Centraal Brouwerij Kantoor (C.B.K.) te Amsterdam, voor gerst, welke voldoet aan de gemiddeld door het NaCoBrouw voor brouw- gerst gestelde eisen en welke in mindering op de leveringsverplichting wordt geleverd, bij verkoop (ongeacht het tijdstip van levering) in de navol gende maanden aan de handel de daarachter ge stelde prijs per 100 kg wordt betaald, levering boordvrij binnenland. Augustus 1952 29, September 1952 28,75 Oct.-Nov. 1952 27,75 December 1952 27,50 Bij verkoop in de maand Augustus kan derhalve door de telers, indien hun gerst volledig voor •brouwdoeleinden geschikt zou zijn, een brouwgerst- premie worden gemaakt van circa 4 k 5 per 100 kg. Indien de gerst niet volledig of niet zonder meer voor brouwdoeleinden geschikt is, is deze premie vanzelfsprekend evenredig lager. Aangezien de aankoopprijzen van het C.B.K. een aflopend karakter dragen, is ook de brouwgerst- premie bij verkoop na Augustus dienovereenkom stig lager. Het zal op 18 September a.s. druk worden op de terreinen van de Coöp. Veilingsvereniging „Walche ren", gelegen nabij de Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg. Niet minder dan 280 runderen zullen in de diver se klassen te bewonderen zijn. Hieronder komen zowel naar exterieur als productie prima dieren voor. De jury zal een zware taak hebben. Verwacht •mag worden, dat de Walcherse fokkers, maar ook velen van buiten Walcheren, zeer veel belangstel ling voor deze dag zullen tonen. Verder zullen een 70-tal van de beste geiten op Walcheren worden voorgebracht. Verzuim niet om ook dit edele melkdier te bekijken. Ziezo, de ringrijders op Walcheren hebben het seizoen er ook weer op zitten. Op de kampioens wedstrijden in Vlissingen behaalde K. de Klerk uit Nieuw, en St. Joosland de overwinning met liefst 28 raak gestoken ringen (van de 30). Het drietal uit Middelburg behaalde het kampioenschap drie tallen van Walcheren. In Middelburg won J. Louws op bewonderens waardige wijze (acht beurten achtereen, allemaal raak) de beker van H. M. Koningin Juliana. De eerste prijs was voor A. Brasser en de tweede voor Jac. van Wallenburg, die in Vlissingen ook twee de was. Het is ondoenlijk alle prijswinnaars hier te noemen. Indrukwekkend, vooral voor de vreemdelingen, is altijd het eerbetoon dat de overwinnaars ten deel valt. Door hun sportieve rivalen worden zij keer op keer omhoog geworpen, zodat iedereen de ge legenheid krijgt de horizontaal in de lucht zweven de overwinnaar te aanschouwen. Het waren mooie wedstrijden met veel publiek en de Zeeuwse Ringrijdersvereniging kan met de V.V.V.'s terugzien op geslaagde dagen. Ik kan er U niet meer van vertellen, want dan neemt de redacteur de schaar. Maar ik wil wel zeggen: Gaat eens kijken volgende jaar als U het nu niet gezien hebt. Er waren ook nog pollepels te winnen en prijzen voor de mooist versierde paarden. Bij onze landelijke ruiters en trekpaardfokkers staan de laatste weken in het teken van: wie wordt kampioen. Bij de landelijken gaat dat iets geruis lozer dan bij de grote broer. Jammer dat deze be langrijke gebeurtenissen precies samenvallen. En wel op 9 en 10 September kampioenschappen lan delijke ruiters in Utrecht en de „Nationale" in Den Bosch. Het is niet alleen jammer, maar ook onverantwoordelijk. In deze tijd van mechanisatie dient men elkaar niet op deze wijze concurrentie aan te doen. Officiële hoogwaardigheidsbekleders van de Overheid zijn één en ondeelbaar en zullen voor een lastige keuze staan. Zullen er weer Zeeuwse kampioenen uit de strijd te voorschijn komen? We weten het niet, maar de verwachtingen zijn niet hoog gespannen. Mis schien weer een kampioenmerrie. Van de 38 hengsten van 4 jaar en ouder, die voor het kampioenschap in aanmerking komen zijn er 11 afkomstig uit Zeeland, 12 uit Brabant, 5 uit Limburg, terwijl de overige afdelingen met 1 of 2 hengsten vertegenwoordigd zijn, uitgezonderd Groningen. „Wie wordt kampioen?" Alle fokkers in Zeeland lopen met deze gedachte rond, velen hebben al een uitgesproken mening. Het invullen van de „ver brede" prijsvraag zou voor hen slechts een kwestie van minuten zijn. We zullen afwachten welke voorspelling uiteindelijk de juiste is en we hopen dat op elk drietal toch zeker ook een Zeeuwse vertegenwoordiger gevonden wordt. Maar voor we dit weten moeten we eerst nog rustig een paar nachtjes gaan slapen, al komt daar de laatste dagen niet veel van. TOONTREDER. Wij brengen hiermede belanghebbenden in herin nering, dat de sluitingsdatum voor aanmelding van nieuwe leerlingen voor de Rijkslandbouwwinter- school te Goes is vastgesteld op Maandag 1 Sep tember a.s. Indien men voornemens is de landbouwwinter- school dit najaar te bezoeken geve men zich onver wijld op, zulks met het oog op het binnenkort af te nemen toelatingsexamen. Nadat het toelatingsexamen is afgenomen kun nen geen leerlingen meer worden aangenomen. Een programma vermeldende het leerplan der school wordt op aanvraag toegezonden, terwijl alle gewenste inlichtingen gaarne door de Directeur worden verstrekt. Ie LEERJAAR. Bij genoegzame deelname zal deze winter op Noord-Beveland een algemene landbouwwinter- cursus worden opgericht. Gegadigden dienen zich vóór 20 September a.s. op te geven bij de heer M. de Regt, Secretaris van de Kring Noord-Beveland der Z. L. M. te Wissen- kerke of de heer L. P. Pieterse, leraar te Wolfaarts- dijk. Aansluitende op hetgeen in het overzicht van deze week over het belang en de waarde van het volgen van cursussen is vermeld, vestigen wij de aandacht van belanghebbenden op onderstaande bijzonderheden. Bij voldoende belangstelling zal op één of meer nader te bepalen plaatsen in onze provincie een cursus in land- of tuinbouwbedrijfsleer worden ge houden. Aan deze cursussen zal in totaal 100 uren worden les gegeven, verdeeld over 25 weken van het winterhalfjaar. De cursus omvat de volgende leervakken: Reke nen (10 uur), Landbouwboekhouden (25 uur), Recht (15 uur), Algemene Landhuishoudkundige onderwerpen (20 uur) en Landbouwbedrijfsleer (30 uur). De eisen welke voor het behalen van het diploma, ingesteld door de Stichting Examens van de Ge organiseerde Landbouw, worden gesteld liggen hoger dan die, waaraan het leerplan van een der gelijke cursus kan voldoen. Toch zou het peil van het onderwijs bij gebleken belangstelling wel wat opgevoerd kunnen worden teneinde de deelnemers in staat te stellen aan dit examen deel te laten nemen. Degenen, die zich voor deze cursus interesseren, dienen dit rechtstreeks op te geven aan het Secre tariaat der Z. L. M„ waarna zij t. z. t. nadere in lichtingen zullen ontvangen. Voorts brengen wij ter kennis van belanghebben den de mogelijkheid tot het volgen van een Alge mene Land. of Tuinbouwcursus. Deze cursussen worden enkele avonden per week gedurende twee winterhalfjaren gegeven. Les wordt gegeven in verschillende algemeen vormen de vakken, alsmede in de landbouwvakken (bij een algemene landbouwcursus) en in de tuinbouwvak- ken (bij een algemene tuinbouwcursus) Adspi- rant-leerlingen moeten de leeftijd van 15 jaar heb ben bereikt en de lagere school volledig hebben doorlopen om aan een dergelijke cursus deel te nemen. Het lesgeld bedraagt 6,— per winterhalf jaar. Tenslotte wijzen wij nog op de cursussen voor volwassenen in motorenkennis, tractorenkennis, fruitteelt, plantenteelt, landbouwwerktuigen, rund veekennis enz. Deze worden eveneens gedurende het winterhalfjaar gehouden en omvatten 12 tot 15 lessen van 2 uur. Leraren dienen bij het treffen van voorbereidin gen om een cursus op te richten te allen tijde over leg te plegen met de heer Ir. J. Versteeg, p/a R. L. W. S. te Goes (wanneer het landbouwcursus- sen ten N. van de Westerschelde betreft), de heer L. van Dijk, p/a R. L. W. S. te Schoondijke (voor cursussen in Z.-Vlaanderen) en de heer Ir. W. van Soest, p/a R. L. W. S. te Goes (wanneer het tuin- bouwcursussen betreft). De datum waarop begrotingen voor bovenge noemde cursussen bij de Directie v. d. Landbouw moeten zijn ingediend is 1 October. Wij roepen dan ook de medewerking van leraren en afdelings-secretarissen in deze niet later dan 25 September a.s. bij het Secretariaat der Z. L. M. te Goes in te dienen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5