Zitdagen STEKELS op den BLEIK NATIONALE Kort bericht. GELIJK GIJ GEZAAID HEBT ALZO ZULT GIJ MAAIEN LEVENSVEHZEKERING-BANK N.V. ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE. GEBEURTENISSEN OP HET GEBIÉD VAN DE MECHANISATIE IN ZEELAND. NATIONALE UV»«VfUIKIMNG-(MU NV 1.881.500.000 gulden 546.000.000 gulden 578.000.000 gulden 32.000.000 gulden De NATIONALE behartigt op solide wijze Uw levens- verzekeringbelangen. Cijfers: Verzekerd bedrag Wiskundige reserve. Beleggingen Extra waarborgen.. Aan de Nationale de plicht om na verloop van tijd bijna 2 milliard gulden aan haar verzekerden uit te keren! Als grootste levensverzekering-maatschappij van Nederland beschikt zij daarvoor over zeer grote reserves, die voor een flink deel belegd zijn in de agrarische sector en die op degelijke en kundige wijze worden beheerd. Sluit daarom Uw kapitaalverzekering bij de SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 ook in de beschouwing moeten worden betrokken. Nu bedroegen de gemiddelde verliezen in 1950 in' de afgedekte hoopjes 185 kg suiker per ha per week tegenover 260 kg in de ongedekte hoopjes. In het volgende jaar was het verschijnsel geheel omgekeerd gemiddeld verlies van 57 kg in de gedekte hoopjes en geen verlies in de ongedekte wat toegeschreven moet worden aan de gemiddeld lagere temperatuur in dat jaar, de geringe regen val in het rooiseizoen en het hogere suikergehalte. Toch kunnen we hier wel de conclusie uit trek ken, dat het zo snel mogelijk afvoeren van de bieten aan te bevelen is en dat de hierdoor optre dende verliezen in ieder geval kleiner zijn dan die van gekopte bieten die nog in de grond zijn blijven zitten. Over het algemeen zullen de verliezen in de on gedekte hoopjes wel wat groter zijn, doch daar de proeven zich nog slechts over enige jaren uitstrek ken zijn hier geen conclusies uit te trekken. BEWAREN IN EEN GROTE HOOP. Door de termijnleveringen zullen velen geneigd zijn de bieten in grote hopen op het land of erf te bewaren, teneinde bij het begin van een nieuwe termijn, onafhankelijk van het weer direct bieten te kunnen leveren. De verliezen zijn des te groter, zó is uit het onder zoek gebleken, naarmate de lucht minder goed in de hoop door kan dringen. Zo bedroegen de ver liezen in 1951 1140 kg suiker per ha in de slecht geventileerde hoop, en 660 kg in de goed geventi leerde hoop, beide gedurende een periode van 12 dagen. Uit hoofde van deze verschillen is het de moeite waard na te gaan in hoeverre het de moeite zou lonen om de toetreding van lucht in de grote hopen te bevorderen. Het geheel overziende komt men tot de conclusie, dat cr tijdens het rooiseizoen de teler vele, in de practijk uitvoerbare, maatregelen ten dienste staan om de verliezen aan suiker te beperken. Indien we uiteraard op eigen verantwoording een berekening opstellen van verschillen die in de praktijk gemakkelijk geconstateerd kunnen worden, zien we dat totale verliezen aan suiker op kunnen treden, die het volgen van een andere methode kunnen rechtvaardigen. Doen we dit aan de hand van 2 verschillende bedrijven. Op bedrijf A worden de bieten gekopt waarna ze nog een week in de grond blijven zitten en daarna gerooid worden. De gerooide bieten worden in hoopjes (onafgedekt) op het land gegooid, waar ze een vC'cek 'latér Worden opgehaald en naar de weg wor den gebracht. Ze blijven daarna nog 12 dagen in ren grote hoop zitten voordat ze naar de fabriek gaan. Op bedrijf B worden de bieten op hetzelfde tijd stip gelicht, doch ze blijven nog 14 dagen in de grond staan voordat ze verder bewerkt kunnen worden. Na het rooien worden ze direct in de wagen ge laden en in een grote hoop gestort, welke een goede doorluchting heeft en nog 12 dagen blijft zitten. Op beide bedrijven worden de bieten op dezelfde dag aangepakt en kunnen ze op dezelfde dag naar de fabriek worden gebracht. Toch valt in het eer ste geval (A- ongeveer 8001600 kg meer suiker- verlies per ha te constateren dan in het tweede gc.val (B). Dit zijn slechts zeer ruwe schattingen daar het weer op de verschillende verliezen, waar uit dit totaal is samengesteld, steeds afzonderlijk invloed heeft. Indien we even afzien van de meerdere waarde die de op deze wijze bewaarde suiker heeft, komen we tot de conclusie, dat globaal een opbrengstver hoging aan suiker, overeenkomend met 510 ton bieten van normaal gehalte, bereikt kan worden door het volgen van een goede werkwijze. Het gekozen voorbeeld heeft alleen de pretentie de aandacht te vestigen op het belang van een goede behandeling der bieten en de vruchten die de teler hiervan kan plukken. Vele op het eerste gezicht onverklaarbare verschillen in gewicht en gehalte, die men in de praktijk tegenkomt, worden door deze onderzoekingen nader verklaart. BOS. OOSTBURG: Woensdag 3 Sepj, van 14—16 uur, in Café „De Vuijst". MIDDELBURG: Donderdag 4 Sept., van 14—16 uur, Dam 43. ZIERIKZEE: Donderdag 4 Sept., van 1116 uur, in het „Huis van Nassau". GOES: Dinsdag 9 Sept., van 1014 uur, Stichting van de Landbouw, Grote Markt 28A. Sedert 1 Augustus j.l. heeft West-Duitsland zijn liberaiisatielijst uitgebreid. Bij deze uitbreiding werden o.a. de volgende producten uit de agrarische sector geliberaliseerd, zodat invoer niet aan kwan titatieve beperkingen is gebonden: fokpaarden, fok- vee, fokvarkens, fokschapen- en lammeren, oesters, kreeften, volle melkpoeder, industrie-aardappelen, druiven, kaviaar, kreeftconserven, koek, biscuit, banket, wilgenhoepels, rottanhalffabrikaten, ge brande koffie. Als vervolg op de in het vorig nummer van dit blad reeds aangekondigde demonstraties op Tholen en Krabbendijke, kan worden gemeld, dat de data thans definitief zijn vastgesteld. Daar hierin geen veranderingen zijn aangebracht blijven deze zoals zij reeds zijn medegedeeld. Eerst dus op Woensdag 3 September een demon stratie met aardappelvoorraadrooiers op het be drijf van de heer B. G. Friderichs te Oud-Vosse- meer even buiten het stadje Tholen. Er zal met 11 voorraadrooiers van verschillende merken gede monstreerd worden. Het bijzondere van deze demonstratie is, dat op 1 of 2 uitzonderingen na, al het materiaal door Thoolse boeren ter beschikking is gesteld. Zij gaan dus als het ware onderling een wedstrijd met hun rooiers houden, terwijl de belangstellenden toch 'n goede keus kunnen maken, daar de allernieuwste machines eveneens aanwezig zullen zijn. De Bedrijfsstudiegroep Tholen en St. Philipsland heeft zeker een goede keus gedaan door op deze wijze een demonstratie te organiseren. Moeilijk heden met de Vimpol kunnen daardoor niet voor komen, terwijl toch met een vrij groot aantal ma chines gewerkt zal worden. Onder alle omstandigheden, doch speciaal bij droog weer en tamelijk natte bovengrond, zal het dé moeite waard zijn deze demonstratie te bezoe ken, zeker ook omdat na afloop een explicatie over de gedemonstreerde werktuigen zal worden ge geven door de heer Ir. P. W. Bakker Arkema, Rijks- landbouwconsulent voor de landbouwwerktuigen te Wageningen, of door een van zijn medewerkers. Aanvang voor het publiek is 14 uur. Van enigszins andere aard, doch zeker niet min- Scherpslijper wordt al een dagje ouder en als men ouder wordt kan men niet zo best meer onthouden. Doch hij herinnert zich een gedeelte van een spreuk, die dan ongeveer als volgt luidt: „Groter dan het verschil tussen Eskimo en Neger is het verschil tussen plattelander en stedeling." Wat dat laatste betreft, wij zijn er altijd heilig van overtuigd geweest, dat er mensen en boeren zijn, hoewel men gelukkig dikwijls beter zou kun nen spreken van boeren en mensen. Maar laten wij daar ditmaal niet teveel gebbeltjes over maken; ook tussen de plattelanders bestaan verschillen, dach ten wij zo. Verschillen ook in onze Zeeuwse pro vincie, tussen de eilanden en streken onderling. In het Oost Zeeuws-Vlaanderen-nummer dit jaar heeft de schrijver over het karakter van de Oost Zeeuws- Vlaming diverse andere Kringen reeds in het zoek licht gezet. En wat is nu de aanleiding tot dit ver haal? In de rubriek „Van Boerderij en Organisatie" heeft de overzichtschrijver voor Schouwen en Dui- veland vorige week een mooie berekening gemaakt, uitgaande van een gemiddelde opbrengst van tarwe van 5100 kg per ha. Het was ons bekend, dat men op Schouwen met spek kan schieten, maar d i t overtreft werkelijk al onze verwachtingen. We zijn benieuwd wat voor bijzonder nieuw ras men sedert 1952 op Schouwen verbouwt. Terwijl er tot nog toe, zelfs in 1949, nog nooit méér dan gemiddeld mis dor interessant is de mechanisatiemiddag op Vrij dag 5 September te Krabbendijke. Deze middag die georganiseerd wordt door de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland, beoogt niet een demonstratie mét een aantal machines die allen hetzelfde werk verrichten, zoals b.v. aard- appelrooimachines. De bedoeling is hier om een aantal werktuigen bij elkaar te brengen waaraan door boer of smid eenvoudige veranderingen en verbeteringen zijn aangebracht. Ook combinaties van werktuigen behoren hierbij, zoals b.v. het ge bruik van eggen gekoppeld aan een zaaimachine, een kitche met kunstmestbak en eggen e.d. Eveneens zullen enkele werktuigen met elkaar worden vergeleken, b.v. twee merken kromtand- eggen, de cambridge-rol naast een gladde rol, twee verschillende slepen enz. Voorts zullen er nog aanwezig zijn een kopegge en een geblindeerde cultivator die als grondschuif wordt gebruikt, terwijl goede en foutiéVé aanspan ningen van eggen achter een trekker te bezichtigen zullen zijn. Er komt dus voor elk wat wils, in totaal pl.m. 12 nummers. Deze keer speciaal de voorjaarswerk tuigen en bij welslagen een volgende keer 'n andere categorie. Aanvang 14 uur bij het bedrijf van J. L. C. Lens hoek (I. Smallegange) te Krabbendijke. Voor beide demonstraties geldt dat bij eventueel uitstel dit via de radio in de landbouwpraatjes van 5.45, 6.40 en 12.30 uur zal worden omgeroepen. In twijfelgevallen kan na 8.30 worden getelefoneerd naar no. 112 te Kruiningen. Kruiningen, 22 Augustus 1952. De Hoofdassistent voor de Landbouw werktuigen, J. G. VAN LIERE. schien vooraan in- de 4000 kg tarwe in Zeeland ver bouwd is, komt men nu in Schouwen gemiddeld aan de 5100 kg. Er zijn dus blijkbaar in Schouwen geen mindere perceeltjes tarwe geweest van 't jaar, die nog geen 22 mud van 't gemet gegeven hebben. Is er al eens één geweest, dan waren er in Schou wen dus genoeg van 6000 kg per ha, of zo'n 33 mud per gemet tegenover. Wel, wel! We voelen er iets voor aan deze stijl mee te gaan doen. Wat denkt Tholen van een gemiddelde opbrengst van Alpha's van 700 mud van de bunder, en Noord- Beveland van gemiddeld 30.000 kg suikerbieten van 't gemet? West Zeeuws-Vlaanderen kan dan gemid deld zo'n 70 zakken erwten van de bunder dorsen en Zuid-Beveland is straks met 7000 kg maïs per ha ook niet mis. Oost Zeeuws-Vlaanderen hoeft met 10.000 kg vlas gemiddeld niet voor de rest onder te doen en Walcheren noteert 5000 kg haver per ha Een mooi feest wordt dat voor de mensen of lie ver boeren van onze landbouworganisatie in Den Haag om met het L. E. I. de nieuwe kostprijzen uit te gaan rekenen. Overal kan dan minstens een kwart van de prijs af, dank zij de fraaie gemiddelde schattingen van onze optimistische penvoerders, waarmee de practijk overigens nog niet accordeert, evenmin als SCHERPSLIJPER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3