ZITDAGEN BOEKHÖUDBUREAU ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabanlsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen WEER THUIS D. J. VAN DER HAVE No. 2137. Frankering bij abonnement: Terneuzen MCÜ-tbehÉfcfe.-: !;oor belaad 40e Jaargang. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overnam© van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt ƒ10,-— per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. j ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Rcgelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. (Bverzicfit Met de tarweprijs gaat het de laatste tijd niet erg naar wens. De met moeite bevochten richt prijs, die rustig beschouwd kan worden als mini mumprijs waartegen tarwe kan worden geteeld, wordt nu al geruime tijd niet betaald, doordat deze richtprijs niet gehaald wordt op de markt. De meelfabrieken hebben samen een inkoop combinatie gevormd, die de tarweprijs op monopolistische wijze vaststelt, waardoor ze zich verzekerd van tarweleveringen tegen een te lage prijs. Voor de oogst 1951 zijn ze er in geslaagd de boer 73 cent per 100 kg te weinig te betalen, waarvan 18 cent ten laste van de han del is gekomen en de resterende 55 cent op de tarweverbouwers is geschoven. „Het Parool" becijferde onlangs, dat hierdoor de boeren 1.300.000 minder hebben ontvangen en de handelaren 450.000. Welk bedrag uiteraard als extra winst, ten bedrage van 1.750.000, in de zak van de meelfabrikanten is gevloeid. Naar boven is deze groep weer gedekt door haar eigen richtprijs voor de aankoop, die als basis geldt voor de berekening van de broodprijs. De broodprijs van de regering stelt de meelfabrieken dus in de -gelegenheid om volgens deze richtprijs te betalen, waarbij dan nog de handel een vaste marge van 1,30 het verschil tussen richtprijs en aankoopprijs overhoudt. Het bovengenoemde blad vat in een paar zinnen de situatie als volgt samen: „Figuurlijk gesproken is het beeld van de larwe- situatie zó, dat de regering aan de telers, hande laren en fabrieken een koek heeft gegeven, die zij, volgens verstrekte richtlijnen, billijk moesten verdelen. De fabrieken hebben deze billijkheid echter aan hun laars gelapt en zelf het grootste deel opge geten." Men dient zich direct af te vragen wat tegen deze onbillijke en ontoelaatbare handelwijze gedaan moet worden. Want al zijn de bedragen, die per ha hiermee gemoeid zijn, van niet zo grote be tekenis, anderzijds is het principe dat aan deze handelwijze ten grondslag ligt, verwerpelijk en uiterst gevaarlijk. Hetzelfde principe heeft inder tijd aanleiding gegeven tot het ontstaan van de boerencoöperaties, toen de boeren zich aaneenslo ten om weerstand te bieden tegen de monopolis tische verschijnselen, die zich voordeden bij de Na een verblijf in Amerika van ongeveer 4 maan den is de Algemeen Secretaris der Z. L. M. Mr J. F. G. Schlingemann weer op het Landbouwhuis weergekeerd en heeft zijn werkzaamheden volledig hervat. k «TOP u &AECK.! OOSTBURG: Woensdag 3 September, Café „De Windt". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". De zitdag van Donderdag 4 September hopen wij met twee personen te houden. THOLEN: Zaterdag 6 September, Hotel „Hof van Holland", vaststelling van de prijzen der kalimeststoffen. Nu staat tegenover deze inkoopmacht reeds direct de coöperatie als de vertegenwoordigster van de boeren klaar. Zij is niet bereid om tegen de voorgestelde prijzen die dit jaar in het begin van het seizoen reeds weer 25 cent lager liggen dan het vorige jaar haar voorraden voetstoots af te geven. Naast deze groep staat die der handelaren enige duizenden sterk waardoor dus eensge zindheid van de zijde der verkopers helaas geen sprake kan zijn. Het grote gebrek aan opslag ruimte zal hierbij ongetwijfeld ook een niet uit te vlakken rol spelen, vooral nu de laatste jaren, ten gevolge van het toenemend gebruik van de maai dorser, in de eerste weken na de oogst reeds aan zienlijke voorraden moeten worden opgeslagen, waarop de meeste handelaren en coöperaties nog steeds niet zijn ingesteld. Bij velen is de vraag gerezen: Kan het A. V. A. hier niets aan doen? Inderdaad is het A. V. A. reeds verschillende keren als redder in de nood opgetreden door het uit de markt nemen van een gedeelte van een te groot aanbod, waardoor steeds de richtprijs ge haald kon worden. Dit is ook de bedoeling van dit Regeringsinstrument. Daarentegen niet in de eerste plaats om op te treden tegen monopolistische activiteiten van een bepaalde groep, waarbij van een te ruim aanbod geen sprake is. Meestal weten de meelfabrieken bij het optreden van het A. V. A. ook wel een dusdanige politiek te volgen, dat dit optreden juist niet meer nodig is. Het is daarom noodzakelijk, dat de Regering zelve op korte termijn in gaat grijpen, teneinde te verhinderen dat haar eigen landbouwpolitiek door kruist wordt door bepaalde groepen, die misbruik maken van hun machtspositie. Wettelijk kan nie mand de meelfabrieken het recht ontzeggen om aldus te handelen. Doch er bestaat in dezen ook nog iets als goede gebruiken, die we als de on geschreven wet kunnen aanduiden. Wij hopen, dat de Regering spoedig een einde zal weten te maken aan deze ongewenste toestand, die alom in den lande aanleiding geeft tot een groeiende ontevredenheid. Helaas worden we nog steeds in het onzekere gelaten over de prijs der tarwe voor de komende oogst, een kwestie die geheel los staat van het hierboven aangeroerde probleem. Toch zal ook door de nieuwe richtprijs van de tarwe grote invloed op het areaal van dit gewas kunnen worden uitgeoefend. Reeds enige tijd ge leden heeft de Z. L. M. aangedrongen op een spoe dige bekendmaking van deze prijs, daar de boer deze moet weten vóórdat hij ziin bouwplan 1953 op gaat maken. In het afgelopen jaar zijn de las ten, ook voor dit gewas, weer aanzienlijk verhoogd en het is dus te verwachten, dat de prijs hiermee in ieder geval wordt verhoogd. Zou met deze vaststelling gewacht worden op de nieuwe Regering? We achten dit niet onmoge lijk als we even terugdenken aan de gang van zaken in het verleden, toen zelfs de gehele Minister raad er aan te pas is gekomen. Van de voergraanmarkt valt weinig verontrus tends te melden. De prijs beweegt zich de laatste tijd op een niveau, die voor beide partijen, d.w.z. akkerbouwers en veehouders, redelijk is te achten. Toch worden al geruime tijd plannen uitgebroed in allerlei richting, omdat door het niet vrij door werken der wereldmarktprijzen op de binnenland se markt steeds ongewenste spanningen kunnen ontstaan, die een rendabele bedrijfsvoering der veehouders in gevaar brengen. Ten onrechte wor den de rundveehouders vaak ook onder de belang rijke afnemers van deze producten geschaard. In hoofdzaak zijn deze producten echter bestemd voor de pluimveehouders en varkenshouders, welke ten INIIOUD: Overzicht Mr J. F. G. Schlingemann weer thuis Zitdagen Boekhoudbureau Beper king verliezen bij het oogsten en bewaren van sui kerbieten Zitdagen Adviesbureau voor Oorlogs schade Kort bericht Gebeurtenissen op het ge bied der mechanisatie in Zeeland Stekels op den Bleik Hoe te handelen met onverkoopbaar stro? Schadevergoeding bij mond- en klauwzeer De Boerenjeugd Lonen en Sociale Voorzieningen: Premieverlening Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw Premiewijziging Slachtvee Oproep aan de loondorsers Brouwgerst oogst 1952 Fokdag Walcheren Paard en Paardensport Onderwijs: Sluitingsdatum aangifte leerlingen R. L. W. S. te Goes; Algem. Landbouwwintercursus op Noord-Beveland; Het belang en de waarde van cursussen Verzekeringszaken: Stel nooit uit, wat ge heden moet doen Z. V. V.-zitdagen Prov. Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Rundveefokkerij in Zeeland Landhuishoudkun- dig Congres 20e Nationale Trekpaardententoon stelling te Den Bosch Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw Plattelandsvrouw: Be scherming bevolking Marktberichten. gevolge van hun geringe uitloopmogelijkheid der prijzen bij export, zeer gedupeerd worden door een plotselinge stijging van de voergraanprijzen en daartegen dan ook terecht protesteren. Om aan deze door alle partijen gevoelde onbil lijkheden te ontkomen zijn vele plannen reeds op gesteld, doch even zo vlug de weg van de meerder heid van plannen gegaan. Een langer leven schijnt het plan beschoren te zijn dat door het z.g. Ier beschikking houden van de voergranen een einde aan de moeilijkheden wil maken. In de Dagelijks Bestuursvergadering van Maan dag 14 Juli werd het plan besproken en niet on welwillend ontvangen, daar het recht doet weder varen aan de belangen van beide partijen. Tot nu toe hebben we niet in den brede uiteen gezet w^t dit plan beoogt, daar wij eerst wilden afwachten hoe het door de organisaties ontvangen zou worden. Inmiddels hebben we ons hier een oordeel over kunnen vormen naar aanleiding van verslagen en berichten in de landbouwpers. Vooraf echter nog even een korte uiteenzetting over de bedoelingen van het plan. Aan de telers van voedergranen wordt een ter beschikkingshoudingsplicht opgelegd voor een ge deelte van de opbrengst per ha. Gedacht wordt hierbij aan de helft van de gemiddelde oogst, waardoor dus over de rest van de oogst vrij be schikt kan worden. De verplichting om de granen ter beschikking te houden loopt iedere maand met een bepaalde hoeveelheid af te weten: Sept./Oct. 10 November 15 December 15 Januari 20 Februari 15 Maart 15 en April 10 De verbouwer kan op ieder gewenst moment voldoen aan zijn verplichting en zijn graan inleve ren tegen de op dat moment geldende A. V. A.- prijzen. Het is daarbij de bedoeling om de A.V.A.- prijzen enkele malen per jaar aan te passen aan de wereldmarktprijs. Indien hij niet vrijwillig levert wordt hem maan delijks het voor die maand geldende percentage kwijtgescholden, tenzij hij dit in moet leveren. Van deze inlevering kan sprake zijn zodra liet prijsniveau van de vrije binnenlandse granen te KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADIIANDEL KAPELLE-BIEZELINGE ongeëvenaarde korrelkwaliteit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1