Nationale Trekpaardententoonstelling TUINBOUW MARKTBERICHTEN op 9 en 10 September a.s. te 's-Hertogenbosch ALLERLEI SOORTEN SCHADE. EEN TUINBOUWBEURS TE MIDDELBURG. GRAANBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. STROVLAS. EIERVEILING GOES- EIERVEILING MIDDELBURG. VEEMARKT ROTTERDAM. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. De Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard" houdt op Dinsdag 9 en Woensdag 10 September te 'sHertogenbosch haar jaarlijk se Nationale Tentoonstelling, alwaar meer dan 400 van Neerlands beste trekpaarden aanwezig zullen zijn. Op de eerste dag zullen de ingezon den paarden in 25 verschillen de rubrieken worden voorge bracht om op exterieur, af stamming en fokprestaties te worden gekeurd. Op de tweede dag worden 's morgens de fok- groepen loten van merriën en hengsten met afstammelingen gekeurd en vindt het uitroe pen der kampioenen van heng sten en merriën plaats, ter wijl in de namiddag de beken de demonstratie van alle be kroonde paarden plaats heeft, met tot slot het machtige schouwspel van de drafronden met vier-, acht-, zestien- en twee en dertigtallen. Om aan net publiek de meest mogelijke accomo- datie te kunnen bieden worden de demonstratie terreinen ruimschoots van tribunes voorzien; even eens zal rond de keuringsringen voor goede en overzichtelijke plaatsruimte worden zorg gedragen. Ook de stad 's-Hertogenbosch stelt alles in het werk om het de bezoekers zo feestelijk en aange naam mogelijk te maken, zodat het geheel, naast de zeer belangrijke en foktechnische leerzame keu ringen ook bijzonder hoogiëestelijke dagen zullen worden voor iedere boer, voor paardenfokkend en paardenliefhebbend Nederland. Eén dezer dagen ontvingen wij een verslag over de Hazenschade enquete gehouden door de N. F. O. met de bedoe ling om wat meer te weten te komen over de schade, die hazen aan vruchtbomen toebrengen. Hiertoe werden vragenlijsten aan een groot aan tal leden der N. F. O. toegezonden, waarvan zoals gebruikelijk, een zeer gering percentage ingevuld retour kwamen. Ondanks het schaars aantal ingevulde formulie ren heeft men toch een aardig overzicht weten samen te stellen, waaruit valt te concluderen: 1. Dat de meeste hazenschade in Zeeland voor komt. 2. Dat de kleinere bedrijven per ha veel grotere financiële lasten van de hazenschade onder vinden dan de grotere. 3. Dat de hazenschade voornamelijk in de win termaanden plaats vindt, hetgeen is toe te schrijven aan voedselgebrek. 4. Dat de financiële schade gemiddeld ƒ4,per ha per jaar bedraagt; hetgeen bij een opper vlakte van 66.000 ha in Nederland een schade post uitmaakt van ƒ260.000,Hiervan is dan 100.000,- hazenschade en 160.000,- onkosten voor wildafweer. Vervolgens wordt in bedoeld verslag ook nog enige aandacht besteed aan andere schadelijke die ren en vogels in de fuitteelt; waarvan als voor naamste te noemen zijn konijnen, spreeuwen en kraaien. Wij mogen uit dit verslag de conclusie trekken dat de haas inderdaad een vrij kostbare Kerstbout is. Nu we het toch over schade hebben denken wij meteen aan de Hagelschade, welke dit jaar in enkele gebieden van Zeeland buitengewoon groot is. Vooral in de omgeving van Krabbendijke en Rilland-Bath zijn een aantal fruitteeltbedrijven zeer ernstig getroffen, hetgeen voor de betrokkenen een geweldige schadepost be tekent; temeer nu de prijzen van het kwaliteitsfruit zelfs aan de zeer matige kant zijn. In deze rubriek is er reeds meerdere malen op gewezen, dat hagelschade een gevaarlijk risico is voor de individuele teler. Het bewijs is dit jaar helaas voor een aantal telers geleverd. Zij, die tegen hagelschade verzekerd zijn bij de jeugdige Onderlinge Fruittelers Hagelverz. Mij. te Goes hebben in ieder geval het grote voordeel van oen behoorlijke schade-uitkering, hoewel dit geens zins een volledige schadeloosstelling kan beteke nen. Hoewel deze maatschappij zich in een stijgende belangstelling mag verheugen, is het toch wel jam mer te moeten constateren, dat er nog zo'n groot aantal telers zijn, die eerst moeten ondervinden welke funeste gevolgen de hagelschade met zich brengt alvorens een dergelijk onderling systeem van verzekeren een warm hart toe te dragen. Ondervinding is inderdaad de beste leermeester; in dezen een zuur gelag, doch kan voor de toe komst vermeden worden. De deuren van de On derlinge staan hiertoe dagelijks open en het be hoeft geen betoog, dat wanneer het gros van de fruittelers meedoet, dit risico met een gering be drag aan kosten te dragen is. Om niet uit de toon te vallen zouden wij ten slotte nog iets willen schrijven over hoge opbi'angstschade. Dit klinkt wat eigenaardig, doch wij hebben voor ons liggen de oogstraming 1952, waarop staat aangegeven, dat in 1952 een totale fruitoogst ver wacht wordt van 677.000 ton of wel 140.000 ton meer dan in 1951. Normaal zou men enkele vreugdekreten moeten laten horen over het feit, dat we dit jaar zo'n pracht van een oogst hebben. De keerzijde van de medaille is echter; ook in het buitenland een goede oogst; vandaar te geringe export, met als gevolg te lage prijzen. Een hoge kg-opbrengst betekent dus geenszins een betere financiële uitkomst. Het is juist veelal het tegenovergestelde, vandaar dat wij schreven „hoge opbrengstschade". We staan echter nog slechts aan het begin van de oogst; wellicht dat de winterrassen nog veel goed zullen maken. In ieder geval is het dan moge lijk marktbederf te voorkomen. Laten wë intussen vaststellen, dat het fruitteeltbedrijf een zeer kwets baar bedrijf is. de L. Op 28 Augustus a.s. organiseert de Zeeuwse Groentetelers Vereniging in de grote veilinghal van de veiling „Walcheren" te Middelburg een tuinbouwbeurs. Vele handelaren die met hun producten het ter rein van de tuinbouw bewerken, zullen daar hun artikelen ter bezichtiging en te koop aanbieden. Ongetwijfeld zullen ook diverse particulieren, die iets te verhandelen hebben daar aanwezig zijn om contact te zoeken. (De een voor een geit, de ander voor een kruiwagen). De Zeeuwse Groentetelers Vereniging beoogt met deze beurs niet alleen de handel te bevorderen, doch ziet hierin een goede gelegenheid voor het geven van voorlichting. In het bijzonder hebben de kleine gereedschap pen de aandacht. Meerdere tuinders hebben zelf een werktuig uitgedacht en kleine gereedschappen gemaakt of verbeterd. Op deze beurs zal men daarvan kennis kunnen nemen. De handel zal ook nieuwe gereedschappen, welke in andere gebieden reeds met succes gebruikt wor den, aanbieden. De tuinder krijgt hier dus ruimschoots de gele genheid om zijn eigen gereedschappen eens te ver gelijken met andere. Juist op het gebied van de kleine werktuigen zijn er enorm veel verschillen en modellen. En velen werken jaar in jaar uit met onhandige werktuigen, terwijl er veel handiger gereedschappen in de handel verkrijgbaar zijn. In de morgenuren zullen experts op velerlei ge bied ter consultatie aanwezig zijn. Zo zal men voorlichting kunnen krijgen over pachtzaken, teelt vergunningen, geldzaken, economische problemen, tuinbouw-mechanisatie, ziektebestrijding, kassen bouw, waterleidingproblemen, fruitteelt, gladiolen- teelt, champignonteelt enz. Een demonstratie zal gegeven worden in het sorteren en verpakken van groenten. Men zal kun nen zien op welke wijze men witlof kan trekken volgens een nieuwe methode. De leerlingen van de Groenteteelt Vakschool zul len een aantal nieuwere groenterassen tentoonstel len. Om 10.30 uur zal de beurs geopend worden en om 5 uur in de middag weer worden beëindigd. De toegang is vrij voor elke belangstellende. Onderstaande groothandelsnotering moefr voor het berekenen van de prijzen „af boerderij" verminderd worden met de kosten van transport, verwerking, eventuele O.B., commissie, e.d. Tarwe. Het ophouden der tarwe, als gevolg van de te lage inkoopprijs der maalindustric, werd ook Maandag voortgezet. Er werd voor doorsneekwali teit, franco fabriek, 25,85 geboden. Gerst voer. Iets lager genoteerdtot 32,35. Haver is flauw gestemd, ƒ29ƒ29,50. Groene erwten werden reeds ruim aangevoerd in goede kwaliteiten, waarvoor begin beurs goede be langstelling bestond, 4518. Schokkers. Van ƒ48ƒ50. Gok hier werden goede kwaliteiten vrij vlot verhandeld. Blauwmaanzaad. Iets meer attentie, 100—115. Karwijzaad. Onveranderd, 5861. Algemeen overzicht. In de week van 11 tot en met 16 Augustus was de binnenlandse graanmarkt voor enkele artikelen ge animeerd, voor andere nauwelijks prijshoudend. De tarweprijs was onveranderd, de hoogmolens wensen de calculatieprijs niet te betalen, maar bieden 25,85 franco fabriek, d.i. 0,70 te weinig. Rogge van do nieuwe oogst wordt steeds meer aangeboden, terwijl er moeilijk kopers voor zijn te vinden, zodat de prijs regelmatig afbrokkelt. Latere levering is eveneens laag te koop. Zomergerst was voor de goede kwali teiten prijshoudend. Het aanbod valt tegen, daar de meeste goede gerst voor de brouwerijen wordt be stemd. Wintergerst kon zich niet handhaven en werd lager aangeboden. Haver van de nieuwe oogst werd zowel in de vorm van maalhaver als kippenhaver aanzienlijk lager gelaten dan de oude oogst van vorige week. De kopers zijn terughoudend, daar bin nenkort grotere aanvoeren nieuwe haver worden ver wacht en daardoor lagere prijzen. Op de aardappelbeurs te Rotterdam noleerden Dinsdag kleiaardappelen 35 mm opwaarts eigenhei mers 9 tot 9,25, bintje 8,50 tot 8,75, blauwe eigenheimers 10 en IJselster 8. Nieuwlandse zand- eigenheimers noteerden 8,50 tot 9,50. Voeraard- appelen noteerden 3,50 tot 4. Deze prijzen zijn per 100 kg berekend op handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen fob wagon, schip of auto. De strovlasmarkt blijft voortdurend op hetzelfde peil. Men dient er echter wel rekening mee te hou den, dat de strovlasprijzen in verhouding tot d:e van vlaslint zeer hoog zijn, zodat de winstmogelijkheden voor de vlasfabrikanten niet buitengewoon groot zijn. Ongerepeld vlas, goede kwaliteit 2000—2300 per ha of 2227 ct per kg. Mindere kwaliteit ongerepeld 15002000 per ha of 1822 ct per kg. Gerepeld goede kwaliteit 3035 ct. per kg; tweede kwaliteit 2330 ct per kg. De prijs der eieren voor de verzamelaars is deze week vastgesteld op ƒ2,60 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 12 c\ per stuk minder uitbetaald. Eierprijs voor pluimveehouders 2,80 per kg. Op de veemarkt te Rotterdam werden Dinsdag aangevoerd 915 vette koeien en ossen alsmede 321 varkens en 74 lammeren. De aanvoer van vette koeien was iets groter, de handel verliep redelijk en de prijzen waren iets stijver. Zij varieerden van 2,20 tot 2,95 per kg geslacht gewicht. Prima beesten brachten boven de notering op. De aanvoer van var kens was iets minder, de handel verliep vlug bij ho gere prijzen, n.l. van 2,22 tot ƒ2,27 per kg levend gewicht. De handel in lammeren ver'.iep prijshou dend. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 4819 stuks vee, zijnde: 2121 runderen, 534 vette kal veren, 317 nuchtere kalveren, 55 fokzeugen, 231 slachtzeugen, 101 lopers, 1235 biggen, 198 schapen, 27 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van 825ƒ1100; Guiste koeien ƒ600—ƒ860; Kalfvaarzen 800—1050; Klam- vaarzen C50—ƒ750; Guiste vaarzen ƒ625—725; Pinken ƒ400525; Graskalveren ƒ220325; Fok- kalveren ƒ110—ƒ175; Slachtkalveren ƒ55—ƒ70; zware soorten ƒ90; Drachtige zeugen 270ƒ360; Lopers 75ƒ110; Biggen ƒ40—ƒ60; Schapen ƒ70 ƒ90; vette schapen ƒ110; Weilammeren ƒ55—ƒ68; Zuiglammeren 7C82. Aanvoer van slachtvee: 926 stuks. Prijzen: Extra kwaliteiten tot 3,05, le kw. 2,802,90, 2e kw. ƒ2,60—ƒ2,80, 3e kw. ƒ2,40—ƒ2,50; Worstkoeien ƒ2,352,50; Vette stieren tot ƒ2,80, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van 1,80ƒ2,10; idem zware ƒ2,15ƒ2,40; prima boven notering; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,50ƒ1,65; zware soorten ƒ1,75 1,85; Slachtzeugen 1,952,08, alles per kg levend gewicht met 4 kg tarra.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5