Alk ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU tfCOftOnuach-Tdchnologisch Instituut Voor Zeeland M1D D e44 MrM- WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE No. 2135. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van d«xe orga nisaties bedraagt ƒ10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M. Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345. ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2,Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDK te Terneuzen of aan bet Landbouwhuis te Goes. ©verzie fff Het beeld, dat de velden ons bieden, verandert de laatste weken wel erg snel. Dit is niet alleen van toepassing op de graangewassen, die een lege en donkere plaats achterlaten, doch ook terdege op aardappel- en bietengewassen, die een voor de tijd van het jaar ongewenste kleur vertonen. De zwarte en gele kleuren vertellen ons, dat er wat mis is met het gewas en dat de groei wordt be lemmerd. Tegen de aardappelziekte kan met meer of min der resultaat gespoten worden, doch aan de vergelingsziekte van de bieten is weinig te doen als deze kwaal zich gaat open baren. Althans niet ip het huidige stadium. Doch wel door voorbehoedende maatregelen in het voor jaar, als vanuit de talrijke voederbietenkuilen de luizen hun werk op grote schaal aan willen gaan pakken. 1 April is voor velen een gedenkwaar dige datum, doch helaas nog niet altijd voor de bietenteler, die vóór dien datum zijn voederbieten- kuilen met alles wat daaraan vastzit, aan de kant zou moeten hebben. Het Instituut voor Rationele Suikerproductie plaatste in haar Maartnummer „Een dringende waarschuwing" en dat deze terecht werd geplaatst, zien we nu. Voor velen te laat en dus alleen een les voor de volgende keer. Op de laatstgehouden Hoofdbestuursvergadering werd dit probleem door de afdeling Sluis naar voren gebracht, die zich afvroeg, in hoeverre een verordening ge wenst zou zijn, waarbij bepaald zou worden dat de voederbieten vóór 1 April opgeruimd moeten zijn. Nu kan men zich aanstonds afvragen, of het verplicht opruimen, met alle gevolgen hieraan ver bonden, gezien de reeds vele bestaande verorde ningen, niet te vervangen zou zijn door een nog betere voorlichting, waardoor in de loop van een aantal jaren practisch hetzelfde resultaat te be reiken zou zijn. In de afgelopen week hebben we dit probleem nog eens kunnen bespreken met de Directeur van het Instituut voor Rationele Suikerproductie en de Rijkslandbouwconsulenten en wel naar aan leiding van de door ons gestelde vraag, in hoeverre het uitroken van de voederbietenkuilen, waardoor dus de aanwezige luizen gedood zouden worden, uitkomst zou kunnen geven. Wel zijn proeven hierover nog in volle gang en zijn reeds niet onbelangrijke successen geboekt, doch de Directeur van het Instituut, Ir. H. Riet berg, was van mening, dat de praktijk voorlopig nog niet kan rekenen op mogelijkheden om gemak kelijk en ook economisch de bestrijding van de lui- OOSTBURG: Woensdag 20 Augustus in Café „De Windt". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 21 Augustus in Hotel „Hof van Hollapd". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". Het ligt in het voornemen de zitdag van Donderdag 21 Augustus met 2 personen te houden. ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 23 Augustus in Hotel „De Druiventros". zen of het remmen van de spruitvorming der bie ten in de kuil ter hand te nemen. Hierdoor wordt het probleem dus in hoofdzaak één, waarbij de schade met alle andere beschikbare middelen ter hand genomen zal moeten worden. Het beperken van de kansen der luizen op verspreiding zal dus hierbij wel op de voorgrond moeten staan. Dat deze mogelijkheden er zijn, daarvan zal een bin nen afzienbare tijd verschijnend artikel van de hand der Rijkslandbouwconsulenten U ongetwij feld overtuigen. Vast staat wel, dat voor de gemengde bedrijven aan deze kwestie zoveel kanten zitten, dat alleen door een omschakeling in het bedrijf zelve, een oplossing te vinden is. Inmiddels zitten de telers echter met de schade, die deze ziekte aanricht en die, met een enkele uitzondering, zich ieder jaar weer voordoet. Toch menen wij, dat dit jaar de schade, ondanks alles, nog wel wat mee zal kunnen vallen. Daarom hebben wij het ook gewaagd, ons in enigszins optimistische zin uit te laten over de stand van de bicten in ons blad van 2 Augustus j.l. met de toevoeging „onvoorziene omstandigheden voorbehouden". Zulks enigszins in tegenstelling met „Bram uit de Slikhoek", die in hetzelfde nummer een meer pes simistisch geluid deed horen. Het hier te constateren verschil is terug te voe ren tot een verschil in accent. Terwijl „Bram" in hoofdzaak het uiterlijk van de bieten in ogen schouw heeft genomen, hebben wij ook ónder de grond gekeken naar het wortelgewicht en het suikergehalte. Als we dan zien, dat het wortel gewicht op 14 Juli van dit jaar 2 tot 4 weken vóór was op dat van de jaren 1948 t/m 1951, bij een iets lager of gelijk suikergehalte, moet men, mede gezien de betere structuur van dc grond, wel tot de conclusie komen, dat het wat lijden kan. Wel heeft speciaal de laatste weken de verge- lingsziekte sterk huisgehouden in het blad, doch de flinke bladontwikkeling maakt, dat het percen tage aangetaste bladeren nog niet zo hoog is, als dit wel in andere jaren het geval is. Ook is de verdere verspreiding van de ziekte door het voch tige weer van de laatste weken niet in de hand gewerkt. Kortom ondanks de sterke luizeninvasie beschik ken de planten over een voorsprong, die niet meer te verwaarlozen is. In normale jaren doet zich de vergelingsziekte eerst in de tweede helft van Augustus gevoelen in een verminderde stijging van wortelgewicht en suikergehalte. Doordat de invasie dit jaar reeds eerder heeft plaatsgehad, kan dit wel eens een week eerder plaatsvinden. Doch dank zij de vroege en voorspoedige ontwik keling van de bieten, is er geen reden om een lage opbrengst te verwachten, in welke mening we na het schrijven van het korte .stukje in het blad van 2 Augustus versterkt werden door de schrijver van de rubriek „Van alles wat" in de V. C. S.-bode, die de verwachting uitspreekt, dat de opbrengst, ondanks de daling van het areaal, nog hoger zal zijn dan in het afgelopen jaar. Dit alles neemt de ernst van de bestrijding van deze gevreesde ziekte niet weg. Men kan zich met enige ongerustheid afvragen, wat er van de bieten terecht zou komen, als ze er nu eens niet zo goed bij stonden bij het begin van de infectie. Het zal de boer nu wel wat gaan schelen in zijn opbrengst, doch in een slecht jaar zou een derge lijke uitbraak met recht catastrophaal genoemd kunnen worden. En straks gaan we de door en door besmette voederbieten, met luizen en al weer in de kuilen stoppen. Zodat zonder speciale voor zorgsmaatregelen een massale uitbraak van de INHOUD: Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau Zitdagen Algem. Landbouw Emigratie Comité en Adviesbureau voor Oorlogsschade Reisin drukken uit de Verenigde Staten Lonen en So ciale voorzieningen: Wijziging ontslagbepalingen voor vaste en los-vaste arbeiders Demonstratie Erwtenmaai-apparaten Het vernevelen van groeistoffen Emigratie Algemene Handels- voorwaarden Lijst van goedgekeurde gewassen N. A. K. Vergadering Landbouw Coöperatie Cen trum Zuid-West Nederland Het bietcnaaltje is nog steeds actief Zeeuws Stierenreglement 1951 Lucerne Paard en paardensport Areaalhef fing consumptie-aardappelen voor sterk zieke ge wassen Grasgroei in Augustus Tuinbouw: Warmoezerijgewassen al dan niet onder glas Stekels op de Bleik Ingezonden: Zomerkoolzaad en Bietencystenaaltje Onderwijs: Bevorderingen Lagere Landbouwschool te Nicuwerkerk Korte berichten Bram uit dc Slikhoek -Noord-Bra bantse Mij van Landbouw - Marktberichten. ziekte in het komende jaar verwacht mag worden. We wekken een ieder dan ook op, de bestrijding dit jaar daadwerkelijk ter «hand te nemen. Het is niet in alle streken van Zeeland even gemakkelijk dh vooral in Zeeuws-Vlaanderen vormen de Bel gische luizen een ongewenste import, doch er kan nog veel aan dc beperking van de kwaal worden gedaan, zonder dat de betrokkenen öf anderen hier schade in andere vorm door lijden. Gemeen schapsbesef, waartoe de bespreking van het pro bleem in vergaderingen veel kan bijdragen, is één der steunpilaren van een doelmatige bestrijding. Als we bij de bieten blijven, mogen we nog even Uw aandacht vragen voor het bietencystenaaltje en de verbouw van stoppelgewassen. In dit nummer treft U een overzicht aan van het voorkomen van het bietencystenaaltje, dat geen gelegenheid geeft, het met een gerustgesteld gevoel terzijde te leggen. Uit dien hoofde vragen wij bij zondere aandacht voor het in dit nummer voor komende ingezonden stuk, waarin het Instituut voor Rationele Suikerproductie wijst op de geva ren, die verbonden zijn aan het verbouwen van zomerkoolzaad. Het is jammer, dat dit jonge ge was met zijn goede vooruitzichten in dit opzicht een onwelkom gewas is op de akkers, die besmet zijn met het aaltje. Hetzelfde geldt helaas voor de door onze corres pondent voor Zuid-Beveland aanbevolen stoppel knollen (nummer 9 Augustus), daar ook dit ge was tot de kruisbloemigen behoort, welke bekend staan als te royale gastheren voor het aaltje Wel worden er proeven uitgevoerd over dit gewas en zijn vatbaarheid, teneinde het gewas als vang- Plant te kunnen benutten, doch hierover is nog niet voldoende bekend. Neem dus liever geen enkel risico als uw akkers besmet zijn met het aaltje. En als men hiervan niet zeker is, wordt het hoog tijd dat er monsters genomen worden. In ons blad van 12 Juli j.l. gaven we een korte uiteenzetting over de stand van het mond- en klauwzeer en de plannen welke bestaan om de bestrijding in het komende winterseizoen op meer effectieve wijze in groot verband uit te voeren. In het betreffende persbericht werd aangekon- KONINKLJJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL, KAPELLE-BIEZELINGE ongeëvenaarde korrelkwaliteit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 1