Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw REIS IN AMERIKA. OVERGANG GELE ROEST VAN WINTERGERST OP ZOMERGERST. RONDOM DE BOERDERIJ. Maandag 7 Juli brachten wij te Ickata een bezoek aan het hoofdkantoor van het Centrale Coöp. Aan- en Verkoop Bureau G. L. F., waarvan wij de vorige week te Buffalo het Maalderij- en Veevoedermeng- bedrijf bezochten. Zij leveren alle voor het land bouwbedrijf benodigde grondstoffen en producten, ook landbouwwerktuigen en bouwmaterialen. Zij hebben huh afnemers in de Staten New-York en Pensylvania en van alle door hun gevoerde produc ten, voor zover die in deze beide Staten worden gebruikt, leveren zij 40 Voor zover deze producten in de Verenigde Sta ten totaal worden verhandeld, leveren zij 5 en hun bedrijven worden nog steeds uitgebreid. In een bij hun kantoor behorende bioscoopzaal werd ons een film vertoond die een goed beeld geeft van de Amerikaanse boerderij en het boerenleven. Per nachttrein vertrokken wij weer naar Allentown, waar wij de Leligh Valley Cooperation Farmers bezochten. Dit is een zuivelfabriek die weer alles overtrof, wat wij op dat gebied reeds hadden ge zien. Dit bedrijf werd in 1933 klein begonnen en is thans tot een reuzenbedrijf uitgegroeid. Het op richtingskapitaal was slechts 40.000 dollars, overi gens werd begonnen met bank kapitaal. Zij heb ben 2900 leden en ontvangen dagelijks van 350 tot 410.000 melk. In 1951 ontvingen zij 109.000.000 melk. De boekwaarde is thans 5.000.000 dollars; momenteel zijn ze weer bezig met grote uitbreidin gen zowel van gebouwen als machines. Zij bouwen thans met overal veel overschot aan ruimte, zodat verdere uitbreiding mogelijk is. Op hun wachtlijst staan 150 adspirantleden, die niet kunnen worden aangenomen alvorens de uitbreidin gen tot stand zijn gekomen, daar zij anders de melk niet verwerkt kunnen krijgen. Hun inkomsten bestaan voor 69,6 c/c uit verkoop van consumptie- melk, karnemelk, chocolademelk en ijscrême in bussen; 2,5 kaas; 11,6 ijscrême en 16,3 andere producten, doch zij maken geen boter. De verkoop van consumptiemelk is dus hun hoofd product; zij maken daar ook veel werk van, door afkoelen, vitaminiseren, komagoniseren en door laboratorium-onderzoek op aanwezigheid van ziektekiemen. Alle melk wordt in cartonnen bus jes afgeleverd. Zij hebben een autopark met 150 eigen grote en kleine vracht- en bestelauto's. In hun melkproducten gebruiken zij vloeibare suiker; deze wordt gemaakt van rietsuiker doch dat kan ook van bietsuiker. Wij bezochten van deze coöperatie ook een inse- minatiebedrijf met 31 stieren van 6 verschillende .rassen waardoor jaarlijks pl.m. 27.000 koeien kunst matig worden, bevrucht, welke toebehoren aan pl.m. 2000 leden. Het dekgeld is 5 dollars voor maximum 3 dekkingen. Zij kopen uitsluitend stie ren van moeders met beste melkstaten en meestal oudere waarvan de productie der dochters ook reeds bekend is. Dc duurste stier, die zij reeds kochten, heeft 10.000 dollars gekost. Deze heeft dochters met melk van 4,2 vetgehalte; hij weegt 1200 kg. Van de gedekte koeien waren het vorig jaar 71 berucht van de eerste dekking, totaal werden er circa 90 drachtig na hoogstens 3 dek kingen. Alle sperma wordt microspopisch onder zocht en op een temperatuur van 80" F. gehouden tot na de verdunning; daarna wordt het gekoeld tot 40° F. en met auto's naar de boerderijen ge bracht. Een volgende dag werden door ons verschillende boerderijen bezocht, o.a. een bedrijf van 150 acres dat behalve in de oogsttijd, door de boer alleen wordt bewerkt. Dit bedrijf bestaat voor 30 &cres uit bos, 60 acres bouw. en 60 acres weiland. Er zijn 17 melkkoeien die gemiddeld 360 boter-vet per jaar geven. De voorouders van deze boer waren in 1764 als emigranten uit Silezië gekomen en op dezelfde plaats in een eigen gehuurd hutje begonnen. Het 2e bezochte bedrijf was 125 acres met 40 melkkoeien en 26 stuks jongvee. Zowel hier als op het eerst bezochte bedrijf waren ook de stallen zeer modern ingericht, o.a. met transportband in de groep voor de afvoer van de mest. Het 3e bedrijf dat werd bezocht is 1200 acres, Waarop 10 boerderijen. Het behoort aan een maat schappij en wordt beheerd door een bedrijfsleider. In de oogsttijd en voor het aardappel-rooien komen er Mexicanen werken, overigens wordt al het werk gedaan door 14 mensen, n.l. 1 mecaniciën, 1 timmer man, 1 boekhouder, 10 knechts die op de boerde rijen wonen en de bedrijfsleider zelf. Tot voor enkele jaren werd alles met paarden bewerkt, thans uitsluitend met tractoren. Paarden ziet men trouwens nergens; vele dagen gingen voorbij dat wij niet één paard zagen en evenmin fietsen. Tot het vorig jaar waren er 170 melk koeien die echter alle zijn verkocht omdat er geen personeel is te krijgen. Thans waren er 275 ossen en vaarzen, zowel van het rode Hereford als het zwarte Aberdeen Angusras en ook kruisingen van eze beide Passen, alle beste soortige vleesrassen. De grond is er van goede kwaliteit, het beste te ver geiijken met de lössgronden in Zuid-Limburg. Ook de akkerbouwgewassen zoals tarwe, gerst en ha ver waren goed, maïs zelfs zeer goed en eveneens de 70 acres aardappelen die wij zagen. Er is een grote aardappelbewaarplaats waarin alle aard appelen kunnen worden geborgen en waaruit deze in de winter rechtstreeks worden afgeleverd aan de grote steden. Verder bezochten wij nog een bedrijf van 800 acres, toebehorende aan de hiervoor genoemde Coöperatie, waar 100 koeien en 400 varkens waren. Van deze koeien worden vele stieren opgefokt voor het inseminatie-bedrijf. Donderdags werd een bezoek gebracht aan de kippen-broederij en -fokkerij van het Pensylvania Farm Bureau. Hier kunnen in 5 broedmachines, ieder voor 65.000 eieren, 325.000 eieren tegelijk worden uitgebroed. Er wordt het hele jaar door gebroed. Er is ook een grote kippenfokkerij met kippen van verschillende rassen, o.a. Witte Wyan dotte en Rhode Islanders. Deze worden ook ge kruist en geven een ras dat vele eieren legt en tevens een goede vleeskip is. Hiermede wordt ech ter niet gefokt. De kippen die de broedeieren leveren, leggen gemiddeld van 200 tot 260 eieren per jaar. Er was ook een grote kippenmesterijwij zagen o.a. in een mesthok 8000 kippen. Dit hok wordt maar één maal per jaar uitgemest, wel goed drooggehouden met telkens droog strooisel; de etens- en drinkens- bakken worden 5 maal per jaar gereinigd. Men beweert, dat de kippen gezonder blijven dan bij meerdere malen reinigen. Het gehele bedrijl wordt zeer wetenschappelijk geleid en gecontroleerd. De Coöperatie waarvan alle in deze brief genoemde bedrijven eigendom zijn, heeft ook een grote meel- en mengvoederfabriek waarin alles machinaal en aan de lopende band geschiedt, ook een zaaigranen- en zaadafdeling die uitsluitend te velde en op mon ster gekeurde en ontsmette producten aflevert. Vrijdags werd een bezoek gebracht aan de Hers- ley Stichting. Dit is een bezit waarvan het stich- tingskapitaaL is geschonken door Mr. en Mrs. Hersley. Het is 7000 acres groot, waarop 67 farms. Hier wordt de trekkracht nog hoofdzakelijk geleverd door 119 paarden. Er zijn 1100 koeien en 105.000 .kippen en kuikens, waarvan 9000 legkippen en bovendien nog 3000 kalkoenen. Er is een groot gebouw ingericht voor onderwijs aan 2000 weesjon gens. Er zijn er momenteel 1100 welke zijn gehuis vest op de boerderijen. Wezen van 4 tot 14 jaar worden aangenomen en deze mogen ér blijven tot hun 18e jaar. Zij mogen een vak leren waar ze aanleg en ambitie voor hebben; landbouw of een ambacht, begaafde jongens mogen naar de Univer siteit. Er wordt lager-, middelbaar- en ambachts- onderwijs gegeven. Er zijn weesjongens van de verschillende Protestantse kerken, Rooms-Katholieken en Joden. Verschillende grote gebouwen zijn er verder-eigen dom van de Herste.Stic^hting, o.a. concept-.en schouwburgzalen, bioscoop, danszaal, bmliotneek en zwembad, sportveld met tribunes voor naar schatting 2 300Ó personen, een vliegveld en een verenigingsgebouw met vele zalen. Verder is er een grote chocoladefabriek die grote winsten op levert. Zowel deze als de winsten der boerderijen worden gebruikt voor de bekostiging van de opvoeding der weesjongens en verder voor uitbreiding en verbete ring van het bezit. De schenker van dit alles, Mr. Hersley, is 3 jaar geleden op 88-jarige leeftijd over leden. Hij was een arme jongen wiens vader was overleden. Als kleine jongen zei hij tegen zijn moeder: „Als ik groot ben en millionnair wordt, zal ik zorgen, dat arme weesjongens het beter heb ben als ik". Na vele ups en downs werd hij mil lionnair en heeft woord gehouden. Hij was ge huwd doch had geen kinderen of andere verwanten en heeft zich door deze schenking zeer verdienste lijk gemaakt. Het is in zijn geheel echt Ameri kaans groots, zowel om het te zien als om te ver nemen dat alles is geschonken. 's Avonds vertrokken wij naar Washington, waar wij twee vrije dagen hadden. In 't Zeeuwsch Landbouwblad van 26 Juli, onder het hoofd: Rondom de Boerderij, Brabantse Bies bos, las ik o.m.: „Al is wintergerst een gewas, dat misschien goed „in het werkschema van een akkerbouwbedrijf en „al kan dit gewas financieel concurreren met an dere gewassen, toch moet ook voor onze streek, „waar zomergerst een veel -belangrijker rol speelt, „niet uit het oog verloren worden, dat wintergerst „de slechte eigenschap bezit om de zo gevreesde „roest op zomergerst over te brengen. „De sporen overwinteren immers op dit gewas „en dit werkt aantasting daardoor zeer in de hand. „Zeeland heeft niet voor niets de teelt van winter- „gerst aan banden gelegd. Groningen daaren tegen heeft de kant van de wintergerst gekozen. „Het resultaat is, dat men daar met de zomergerst- opbrengsten met moeite boven 40 hl per ha kan „komen. De combinatie winter- en zomergerst „moet dus, gezien de ervaringen, worden afge laden". Tot zover de schrijver uit de Brabantse Birsbos. Deze schrijver heeft in principe volkomen gelijk. Wintergerst is inderdaad de overbrenger van roest en meeldauw op zomergerst. Wanneer echter een kg/are 104 110 36.7 kg 99 114 41.8 kg 100 111 36.7 kg 99 101 43.3 kg 103 107 38.3 kg 101 102 52.2 kg 104 101 45.5 kg 98 100 40.7 kg zomergerstras niet vatbaar is voor deze ziekten, vervalt het bezwaar natuurlijk. Sinds 1950 is een door ons gekweekt zomergerst ras Agio in de rassenlijst opgenomen, welke gerst tot nu toe voor 100 vrij bleef van gele roestaan- tasting, terwijl dit ras ook zeer gering door dwerg- roest aangetast wordt, dus ook 'n hoge graad van resistentie tegen deze laatste roest bezit. Dit ras is dus in het bizonder geëigend om verbouwd te worden in die streken, waar wintergerst naast zomergerst verbouwd wordt. De gemiddelde relatieve zaadopbrengsten van de interprovinciale proefvelden der laatste jaren waren: Oostjaar 1948 Noord, zeeklei 87 1949 idem 89 1950 idem 90 1951 idem 93 1948 Zuid. W. zeeklei 91 1949 idem 96 1950 idem 94 '1951 idem 90 Uit dit overzicht ziet men, dat inderdaad in het Noorden, waar de roest van de wintergerst de op brengst der roestvatbare rassen Kenia en Balder sterk drukt, de superioriteit van Agio over deze rassen veel sterker spreekt dan in het Zuiden, waar weliswaar ook de Agio in 3 van de 4 jaar de pro ductiefste was, doch met veel geringer verschil, dan in het Noorden het geval was. In de Noorde lijke provincies heeft deze gerst, welke bovendien nog uitmunt door extra stevig stro, dan ook in enkele jaren een sterke verbreiding gevonden. Ook in het midden en in 't Zuidelijke deel van ons land, waar nog wel wintergerst verbouwd wordt, doet men dus goed aandacht te besteden aan dit roest- resistente ras, wanneer men zomergerst wil telen en men niet per sé brouwgerst wil telen. Want Agio bleek niet geschikt te zijn voor de brouwerij. Het ras heeft een mooie, grote, volle korrel, zeer geschikt voor gortbereiding en natuurlijk ook voor voedergerst, doch is niet geschikt voor de brou werij. Hoofddorp, 'Juli 1952. Ir. C. KOOPMAN. OOST-BRABANT. De oogstwerkzaamheden vorderen snel. Veel rogge is reeds binnen of staat op de mijt. Nog enkele percelen haver staan nog vast, welke ook deze week wel zullen wordën gemaaid. De oogst is tegenwoordig ook op de zandgronden geen pro bleem meer. In enkele dagen is het koren gemaaid, waar enkele jaren geleden weken over werd ge daan. De maaimachines en zelfbinders hebben het handwerk overgenomen en inplaats van het wetten der zichten, hoort men nu het gebrom der machi nes, niet alleen op de grotere, maar ook op de klei nere, tot de kleinste bedrijven toe. Dit is een grote vooruitgang daar nu veel tijd vrij komt voor een goede grondbewerking die zeer noodzakelijk is. Veel korenland is reeds weer omgeploegd en de meeste boeren hebben deze percelen weer bezaaid met knolgroen. De regens van de laatste week hebben de ontkieming van dit zaad ten zeerste be vorderd, zodat verwacht mag worden, dat de op komst goed zal wezen. Op tijd zaaien van dit ge was zal zeer zeker een grote massa 'groenvoeder opleveren, hetwelk in de voorwinter de veehou ders uitstekend te pas kan komen. Er is dit jaar voel gemengd gewas (haver-gerst) verbouwd. Steeds meer gaat de gerst de haver verdringen. de bedrijven waar veel kippen gehouden worden, is het gemengd gewas in trek. Als er een gerstras gekweekt kon worden, met wat steviger en langer stro, geloof ik, dat de gerstverbouw zeer zal toenemen,. Daarmede zou een der idealen van onze Rijkslandbouwconsulent Ir. Crijns in vervul ling gaan. De maïsstand is over het algemeen niet best. Men ziet wel enkele goede percelen, maar vele die maar zeer matig zijn. Voor de weilanden is het gelukkig, dat we de laatste week nogal wat regen hebben gehad. Er was zeer weinig gras en vele weiden stonden er kaal en schraal voor. De fruitoogst staat er, voor wat de peren betreft, góed voor. Verschillende appelsoorten konden beter bezet zijn. Behoorlijk spuiten en op tijd zal wel betaald worden. Al te veel nog is de boomgaard het kind van de rekening en wordt er niet uitge haald wat er uitgehaald kan worden. Het bezoe ken van proefbedrijven kan niet genoeg aanbe volen worden. Nog al te veel meent men dat de tijd daaraan besteed weggegooid is. Nog altijd geldt het, dat wil men van zijn bedrijf het hoogste rendement halen, men niet alleen zijn handen maar ook zijn ogen en hoofd moet gebruiken. Dit is ook nu nog noodzakelijk, daar de lasten die de boer te dragen heeft, ook steeds groter en zwaarder wor den. Naar ik vernam zijn er vele boeren waar de pacht met ongeveer 100 is verhoogd. Dat wil dus zeggen, dat deze meerdere pacht ook door de be drijven moet worden opgebracht. Kan dat? Dat is zrer moeilijk te beoordelen. Dit weten we wèl, dat elke zwaardere last gelegd op een bedrijf ge compenseerd moet worden door meerdere inkom-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 8