MARKTBERICHTEN EEN PRAATJE OVER HET LEVEN OP „NIEUW ROLLECATE VOOR DE PLATTELANDSVROUW EN HAAR DOCHTERS. GRAANBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELENMARKT GOES. EIERVEILING GOES. EIERVEILING MIDDELBURG. STROVLAS. VEEMARKT ROTTERDAM. VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Enige tijd geleden stond er onder de rubriek „Voor de Plattelandsvrouw" een stukje over: „Meer belangstelling gevraagd voor de lëraressen- opleiding". Hierin heeft iedereen kunnen lezen, waar die opleidingsscholen in ons land zijn en welke eisen er gesteld worden om hierop toegelaten te worden. Er zijn wellicht ook lezeressen, die eens wat meer van het echte leven op zo'n opleiding willen weten. Daarom wil ik in dit artikel proberen een kijkje te geven van het leven op de Rijkslandbouwhuis- houdschool „Nieuw Rollecate" te Deventer. Ik zelf heb het grootste deel van deze opleiding achter de rug; alle belevenissen van de afgelopen paar jaren zijn nog kersvers in mijn geheugen. De opleiding duurt 4% jaar, waarvan er 4 op school worden doorgebracht en een V2 jaar in de praktijk. Voor zover er plaats is, zijn de leerlingen van de vooropleiding verplicht intern te zijn. Er zijn ver schillende voordelen aan verbonden. Deventer is voor de meeste toekomstige leerlingen een onbe kende stad. Een goed tehuis daar te vinden is zo wel voor de leerlingen en haar ouders, een pret tige gedachte. De leerling is vlugger in de school gemeenschap opgenomen dan wanneer zij alleen op een kamer in de stad zou gaan wonen. De school heeft 2 internaten, n.l. het schoolinter naat, de naam zegt het al, het internaat is verbon den aan de school en „De Noorderhof". „De Noorderhof" is op 10 minuten fietsen van de school gelegen. Tussen de internaten onderling is alleen dat verschil, dat de „Noorderhovelingen" altijd een frisse neus moeten halen, willen ze op school komen. De bewoonsters van het schoolinternaat genieten evenals alle andere leerlingen, volop van de grote tuin. Beide internaten zijn gelijk. Men komt door loting op een van beide terecht. Het internaatsleven kent natuurlijk zijn „ups en dwons" maar persoonlijk kan ik niets anders zeg gen dan dat het een prettige tijd was. Dikwijls had den we een pretje en gingen we met allen of in groepjes ergens heen. Het verkennen van de omgeving van Deventer, die erg mooi is, was zeer boeiend. Fijne tochten kunnen ondernomen worden. Iedereen, die pas in Deventer woont, vindt het een sport om er op de fiets op uit te trekken en te zien, waar je na een tocht door allerlei paadjes, weer uitkomt. Ik heb nog niet gesproken over het leven op het internaat zelf. De geest en het vriendschappelijke gevoel speelden altijd een grote rol. De sfeer was en is altijd prettig en goed. Je vormt als het ware een groot gezin met allemaal meisjes, die uit de meest verschillende streken van ons land komen. Hoogtepunten zijn altijd het gezamenlijk vieren van St. Nicolaas en de Kerst- en Paasviering. Het afscheid aan het einde van het jaar wordt meestal erg leuk gevierd. Je vertrekt dan met prettige en leerzame herinneringen. Het internaat heeft een gemeenschappelijke eet- en zitkamer. De slaapkamers worden meestal met drie of vier meisjes gedeeld. In het tweede jaar is het mogelijk een eigen kamertje te hebben. De lessen zijn verdeeld over de le 5 dagen van de week, terwijl er Zaterdagsmorgens „groep" is. „Groep" wil zeggen het in groepsverband zorgen voor het onderhoud van de school, het internaat, de tuin en de kippen. Zaterdagsmorgens krijgt alles een extra beurt, terwijl er in de week het dagelijks voorkomende werk opgeknapt moet wor den. In de week gebeurt dat van 's morgens 88.45 uur. Zaterdag's morgens neemt het wat meer tijd in beslag. Elke groep duurt 4 weken. Het heer lijkste is om eens „vrij groep" te hebben. In de loop van de jaren kom je via de groep met allerlei werkzaamheden in aanraking en krijg je zodoende een goed overzicht van wat er zoal moet gebeuren voordat op een school alles reilt en zeilt. Je doet er heel wat practische ervaringen op. De lessen zelf beginnen 's morgens om 9 uur en om vatten zowel theorie als praktijk. Een greep uit de theorie is voedingsleer, waren kennis, hygiëne, toegepaste hygiëne, tuinbouw, landbouwkunde, huishoudelijk- en sociaal inzicht, pluimveeteelt. Praktijkvakken zijn, koken, wassen, huishoude lijk werk, naaien en tuinbouw. Het is een flinke verscheidenheid, wat je in de loop van de vooropleiding krijgt. Theorie en praktijk wisselen elkaar voortdurend af. Dit maakt dat de dagen altijd vlugger om gaan dan je denkt. Buiten de lesuren om moet je nog wel studeren, maar dat doe je immers op alle scholen. In vergelijking met M.U.L.O. en H.B.S. zal het iedereen meevallen. Op het internaat wordt met het studeren reke ning gehouden. Elke schooldag is er 's avonds een tijd waarin je samen bent en je de ander niet stoort of afleidt, dit wordt genoemd het „stil uur". Zo'n uurtje helemaal stil zijn lijkt in het begin wat moeilijk en vreemd, maar iedereen komt spoe dig tot de conclusie, dat zo'n rustig uurtje na een drukke dag toch heus wel prettig is. Het is zeer verheugend wanneer bij de bin nenkomende post eens een verzoek is van een dochter van een Z. L. M.-lid, om een artikeltje op te nemen in het Landbouwblad, over het leven op „Nieuw Rollecate". Het blijkt, dat zij ondanks haar drukke studie en naar wij hopen haar ontspanning, nog tijd weet te vinden om het Landbouwblad te lezen. Moge deze enthousiaste beschrijving andere meisjes in onze provincie inspireren om deze opleiding, of een opleiding aan één van de 2 andere opleidingsscholen te gaan volgen. Er is een groot tekort aan landbouwhuis- houdleraressen. Wij zien niets liever dan dat dit tekort wordt opgeheven door onze eigen boerendochters. Wij hopen, dat mejuffrouw Boogaard over ruim een half jaar met succes haar akte behaalt en aat zij met een zelfde enthousiasme aan het landbouwhuishoud- onderwijs haar krachten gaat geven. Ben je pas op school, dan zijn de praktijklessen voor sommigen vermoeiend. Dit komt in hoofd zaak door het ongewone ervan. Het prettige is, dat je naast de gewone huishou delijke vakken nog de specifieke vakken als tui nieren, verzorging van kippen krijgt. Zodoende krijg je een goede ondergrond om de praktijk in te gaan. Die praktijktijd begint in de zomer ongeveer in Augustus 11a twee jaar op school te zijn geweest. Deze -tijd beschouwt iedereen als een hoogtepunt. Je krijgt de gelegenheid om eens terdege kennis te maken met andere streken van het land, zijn bewo ners en bedrijven. De praktijktijd is de periode, waarin je practisch nog flink wat kunt leren. Je doet veel mensenkennis op, kortom je komt een flink stuk meer volwassen op school terug. Het is een prettige en afwisselende tijd. Overal ont moet je iets wat nieuw of vreemd voor je is. Ik zelf bracht die tijd door in het Noorden van Groningen, het Zuiden van Drente, de Betuwe en de Kop van Noord-Holland. Na de praktijktijd valt het in het begin niet mee om weer aan het school leven te wennen. Ik vond het een hele overgang. Je bent dat vrije leventje nog zo gewend. Maar na een paar weken is alles weer gewoon. Er is alleen het verschil, dat je nu niet meer op het internaat bent maar alleen of met z'n tweeën op een kamer in de stad woont. Er volgt nu een jaar waarin het flink werken wordt. Op alles wordt dieper ingegaan dan voor dien. In het komende voorjaar wordt examen ge daan in verschillende vakken. Tot slot volgt het laatste jaar. Hierin wordt de nadruk gelegd op het les geven en alles wat daarmede verband houdt, paedagogiek, psychologie, onderwijsleer enz. De praktijkvakken eisen verder de meeste aandacht op. Het laatste jaar is ook druk, maar het eind is in het zicht. Als ik a.s. voorjaar, zelf klaar ben zal ik tot mezelf kunnen zeggen: „Ik heb een fijne algemene opleiding achter de rug, waar ik in mijn latere leven, hoe dat ook worden mag, veel aan zal hebben". Vooral voor diegene, die op het platte land wonen is het een hele mooie opleiding. Mochten toekomstige leerlingen meer willen we ten, vraag dan een prospectus aan van de school, het adres is: Rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw Rollecate", Deventer, of schrijf aan mij: Mejuffrouw C. Boogaard, Tijdelijk: Rielerweg 110, Deventer. Onderstaande groothandelsnotering moet voor het berekenen van de prijzen „af boerderij", ver minderd worden met de kosten van transport, ver werking, eventuele O. B., commissie, e.d. Tarwe. Werd nog weinig aangeboden en noteer de ƒ26,50 franco fabriek, bekende condities. Gerst. Rustig gestemd 32,40. Haver. Nog geen aanvoer nieuwe oogst. 5051 kg. Maalhaver oude oogst 30,75. Groene Erwten. Redelijke aanvoer, kalme han del. 40 tot 47,50. Schokkers. De handel is van geen betekenis. Koolzaad. De fabrieks-inkopers handhaafden de bieding op ƒ6,75, bekende voorwaarden. Blauwmaanzaad. Lager genoteerd. Van ƒ100 tot ƒ112,50. Karwijzaad. Onveranderd van 55 tot ƒ61. Algemeen overzicht. De binnenlandse graanmarkt was in de week van 28 Juli tot en met 2 Augustus mede door het slechte oogstweer nogal aan enige prijs verandering onder hevig. Nadat de nieuwe prijzen der buitenlandse distri butie-granen bekend waren, was de zomergerst aan het begin van de week tegen lagere prijzen te koop. Deze markt herstelde zich echter spoedig waardoor de prijs aantrok, doch de laatste dagen was dit artikel door een groter aanbod weer lager te koop. Wintergerst was in het midden der week eveneens vast gestemd met weinig aanbod. De laat ste dagen lag ook dit artikel weer gemakkelijker in de markt. Op Aug.-Sept.-levering werden meer dere contracten afgesloten, waardoor speciaal voor de wintergerst een premie betaald werd. Het artikel haver had aanvankelijk weinig atten tie, doch doordat men in de consumptie-gebieden over geringe voorraden beschikte, kwam er meer belangstelling, temeer daar het nog wel enige weken zal duren alvooens haver van de nieuwe oogst voor directe levering zal worden aangeboden en de voorraden van de oude oogst gering zijn. Hierdoor trok de prijs regelmatig iets aan. Voor latere levering was weinig attentie, zodat hierop *feaken tot stand kwamen. De binnenlandse graan markt sloot prijshoudend. In het binnenland consumeert men in hoofdzaak nog Eigenheimers en Eerstelingen, die hier niet veel geteeld worden. Prijs voor teler pl.m. 8 cent per kg 35 mm opwaarts, af bedrijf. Bintje wordt gekocht met een prijs voor teler van 1800 tot 2300 per ha, alle werkzaamheden voor rekening van koper. In een enkel geval per kg a 8 cent voor 35 mm opwaarts af bedrijf teler. De prijs der eieren voor de verzamelaars is deze week vastgesteld op 2,50 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 12 cent per stuk minder uitbetaald. Eierprijs voor pluimveehouders 2,50 per kg. Er blijft een geregelde vraag naar vlas. De topprijzen die besteed worden zijn ƒ2300 per ha. Gerepeld vlas 33 cent per kg; ongerepeld vlas 25 cent per kg. Middenkwaliteit 1700 tot 2000 per ha of 20 tot 25 cent per kg ongerepeld vlas. Op de veemarkt te Rotterdam werden Maandag 916 vette koeien en ossen en 416 varkens aange voerd. Voor vette koeien bleven de prijzen onver anderd bij luie handel. De notering varieerde van 2.20 tot 2,85 per kilo geslacht gewicht. Voor de prima exemplaren werd drie gulden per kilo be taald. De handel in varkens was vlot en ook voor deze dieren werden dezelfde prijzen betaald als de vorige week. Enkele zeer goede dieren gingen tegen 2,19 per kilo levend gewicht. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 4695 stuks vee, zijnde: 2001 runderen, 483 vette kalveren, 398 nuchtere kalveren, 48 fokzeugen, 164 slachtzeugen, 131 lopers, 1100 biggen, 357 schapen, 13 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk en kalf koeien van ƒ825 tot ƒ1125; Guiste koeien ƒ600 tot ƒ860; Kalf vaarzen 800 tot ƒ1050; Klamvaarzen 700 tot ƒ800; Guiste vaarzen ƒ600 ƒ700; Pinken ƒ400 tot ƒ500; Graskalver. ƒ225 tot ƒ325; Fokkalveren 95 tot ƒ160; Nuchtere slacht- kalveren 53 tot 67; Extra zware soorten 88; Drachtige zeugen 275 tot ƒ350; Lopers 75 tot ƒ110; Biggen 42 tot ƒ63; Schapen 70 tot ƒ90; Vette schapen ƒ110; Weilammeren ƒ56 tot ƒ70; Zuiglammeren 75 tot 87, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 846 stuks. Prijzen: Extra kwaliteiten tot ƒ3,10; le kw. ƒ2,85 tot ƒ2,95, 2e kw. 2,70 tot 2,80, 3e kw 2,45 tot 2,55; worstkoeien ƒ2,40 tot ƒ2,50; vette stieren 2,80 tot 2,90, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren, lichte van ƒ1,70 tot ƒ1,90; Vette klaveren, zware ƒ2 tot 2,20, prima boven note ring; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,42 tot ƒ1,56; Zware soorten ƒ1,65 tot ƒ1,82 per kg lev. gew.; Slachtzeugen 1,87 tot 1,98 per kg lev. gew. met 4 kg tarra.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7