INGEZONDEN „SHELL" Gebrs DEJONGH STEKELS op de BLEIK bestrijdingsmiddelen Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans heen". Zo begint de overzichtschrijver uit Schouwen- Duiveland in tiw blad van 26 Juli en hij eindigt dan met „de wet op de aardappelmoeheid". Ja, in heel Nederland, en wel speciaal in Zee land, zijn er vele boeren ingevlogen, velen met opzet, maar ook velen te goeder trouw door ver gissing en te weinig nadenkendheid. In „De Veldbode" hebben we een uiteenzetting kunnen lezen over de aardappelmoeheid. De maat regel is op zijn plaats, doch hoofdzakelijk nog pre ventief, daar gelukkig in ons land nog niet veel aardappelmoeheid voorkomt. Maatregelen als deze zijn goed, doch kon men de boeren en tevens de Staat niet wat helpen, door deskundig optreden? Controle moet er zijn, en kan dat niet evengoed begin Mei? Men kon dan de boer behoeden voor oogstverlies, aangezien men begin Juni nog een volledig gewas bonen kan telen. De Minister schreeuwt om oogstvermeerdering en laat zo een oogst verloren gaan. Zo verneem ik, dat iemand in Duiveland een stuk maïs heeft moeten afmaaien omdat in de om geving zaaimaïs wordt geteeld. Had men dit niet vroeger kunnen constateren, zodat gedupeerde nog een ander gewas had kunnen telen? Bij de massa administratie, die een boer al te verwerken krijgt, moet hij ook nog goed alle bla den lezen, daar ieder Nederlander „de Wet" dient te kennen. Naar ik meen is door de Stichting voor de Land bouw medewerking verleend aan alle sociale wet ten, op voorwaarde dat de administratie vóór eind 1951 drastisch zou zijn vereenvoudigd. En nu half 1952 weer maar een uitbreiding met de werkloos- heisverzekering. Zouden er wel 10 dér boeren een juiste loon- berekening maken? En de boeren slikken dit alles gedwee, wachtend op verder onheil, dat nog volgen kan. Enkelen verweren zich individueel in verschil lende bladen. In de rubriek „Lezen en ter harte nemen" in „De Boerderij" staan vele rake, nuch tere en zakelijke opmerkingen, vermoedelijk tot vermaak van lezers en Overheid, doch zonder enig resultaat. Bij onze Zuiderburen gaat het nog wat gemoe delijker, de boeren betalen daar per week hun sociale lasten in één bedrag, dus geen administra tie met 50 kolommen. Wie de landbouwdag van „Oost-Vlaanderen vlagt" heeft bijgewoond, heeft kunnen ervaren hoe gemoedelijk het in België nog toegaat. Of het daar voor de boeren beter is, als bij ons, weet ik niet, maar hij staat toch dichter bij de „Idyllische Landbouw" uit de dagen van Poot. O. P. MERKER. Naschrift van de Redactie. Tijdens de oogst blijft er van het genoegelijke leven van de landman niet veel over en zijn gerust heid wordt bovendien door vele maatregelen in ongerustheid omgezet. Ook schijver dezes gaat hieronder gebukt en gaarne verlenen wij hem dan ook een plaats in onze kolommen wanneer hij het te kwaad krijgt met alle reglementeringen en verboden. Als zodanig achten wij dit een geluid uit de praktijk, zoals wij het meerdere keren kun nen beluisteren in onze ingewikkelde maat schappij. Toch menen wij, dat enkele kanttekeningen bij bovenstaand stuk noodzakelijk zijn. „Langzaam aan, dan breekt het lijntje niet," zou men ter kenschetsing van het verloop van de hui dige Kabinetsformatie kunnen gebruiken. Overi gens is het lijntje eigenlijk al tweemaal gebroken. Het moet trouwens speciaal in het buitenland een hele beste indruk maken, dat wij in Nederland er de tijd voor nemen een nieuwe Regering te vormen. Een maand meer of minder komt er niet op aan. 'tls immers komkommertijd, er zijn geen belang rijke problemen op te lossen, 'tis rustig in de wereld, zelfs in Pan-Moen-Djon. En Lieftinck is toch weg Nee, maar waarom zou men zich haasten. Haas tige spoed is zelden goed. Zou men in 'tOosten er óók niet zo over denken? Nee, dan het moderne leven. Daar kan de heer Sneep meer van vertellen uit Amerika, als hij nu thuis is. Volgens een Amerikaans tijdschrift „Look", 15 Juli 1952, moet het daar ongeveer zo zijn de laatste jaren in New-York c.s. De New-Yorkers worden bedreigd met een alge hele onverplaatsbaarheid. Het verkeer in de straten is zodanig, dat enerzijds levensgevaar voor de voetganger en anderzijds de duurte voor de auto- De maatregelen tengevolge van de Wet bestrij ding aardappelmoeheid zijn nu voor het derde jaar in werking en degenen die hiermee nog niet op de hoogte zijn, hebben dan toch wel vele keren het bandje om het Landbouwblad laten zitten of de betreffende artikelen en waarschuwingen in de wind geslagen. Dat dit percentage overigens nogal meevalt bewijzen de cijfers over geheel Zeeland waar dit jaar op 15 ha overtredingen zijn ge constateerd. Daar verschillende telers vrijwillig tot rooiing zijn overgegaan, zijn slechts 2 ha in aanmer king gekomen voor gedwongen trekken van de aardappelen. Het percentage onwetenden is hier bij slechts gering en vele van deze overtreders kunnen dan ook als speculanten onder het motto „Het valt wel wat mee", worden aangemerkt. Waartoe een soepele toepassing van de voor schriften overigens leidt, heeft men dit jaar in Staphorst en omgeving kunnen constateren, waar het aantal overtredingen een grote uitbreiding in vergelijking met het vorige jaar had ondergaan. Met de controle wordt begonnen zodra verwacht kan worden dat alle aardappelen boven de grond staan. O.i. zou echter een vervroegde controle, met de ongetwijfeld daaraan verbonden hogere lasten voornamelijk de groep van speculanten ten goede komen en niet in de eerste plaats de bona fide telers. Overspringende op de maïs stellen wij de weder vraag of de betreffende maïsteler op Duiveland het Zeeuwsch Landbouwblad van 2 Februari 1952 niet wat beter had kunnen lezen. Indien ondanks dat maïs wordt geteeld, komt de vraag naar voren of er één perceel consumptie-maïs moet verdwij nen, of dat een perceel zaaimaïs met de daaraan verbonden hoge kosten gedegradeerd moet wor den tot kippenvoer. Het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. heeft gemeend de voor beide partijen meest aanvaardbare oplossing te kiezen door de mogelijkheid tot bezwaren voor de consumptie teler open te laten. Er zijn maar weinig boeren die een juiste loon- Zuiver ingesteld op vernevelen! „KONEPROX" Kop eroxychloride 50 Cu voorkomt de gevreesde aardappelziekte. „SHELL" W-N 101 doodt Uw aardappelloof snel en zonder schadelijke na werking. Bij vernevelinig slechts 30-50 L. p. H.A. Vraagt inlichtingen of reizigersbezoek. Postbus 35 - GOES bezitter, het onmogelijk maken zich buitenshuis nog te bewegen. Zij zullen moeten gaan wonen in de wolkenkrabbers en daar de rest van hun leven doorbrengen. Hun voedsel zal door de provisiewin kel van het huis naar boven gezonden worden en hun „natje" door de bar van de daktuin naar be neden. Voor ontspanning zijn zij slechts aangewe zen op televisie en afluisteren. Hun kinderen zullen de dochter van de buurman ontmoeten in het waslokaal, haar in de hall het hof maken en haar op het terras trouwen. De dokter van gelijksvloers zal hun kinderen verlossen en het schooltje op de elfde verdieping zal ze opvoe den. Tenslotte zullen gedempte voetstappen langs de westelijke gang van de 28ste verdieping schuife. len om te melden, dat het met de New-Yorker snel achteruit gaat; de dokter zal de flat verlaten, droe vig met zijn hoofd schuddende; een stoet zal zich vormen bij de lift en het overschot zal bijgezet worden in de gewelven van de wolkenkrabber. Wij houden het voor eerst maar bij Poot: „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landmans heen". SCHEPSLIJPER. berekening op kunnen stellen. Daardoor worden de lasten voor de boer niet alleen buitengewoon zwaar, doch ook voor de ambtenaren die de zaak weer recht moeten zetten. De weg van de democratie via commissies en volkvertegenwoordigers is wel een lange weg, doch anderzijds ook de meest juiste. Hierbij mag niet vergeten worden dat het geleidelijke in 30 jaar en onder wisselende omstandigheden tot stand gekomen systeem, niet in een handomdraai veranderd kan worden. Men kan de Belgische collega's op dit punt be nijden en constateren dat men daar nog dichter bij de landbouw van Poot staat. Gelukkig ver bindt de schrijver hieraan niet de conclusie dat het voor de Belgische boeren beter zou zijn om boer te zijn. Degenen, die de Landbouwdag hebben meege maakt, zullen kunnen beamen dat België niet alleen op administratief gebied, doch ook op tech nisch en economisch gebied dichter bij de tijd van de dichter Poot staat dan wij zouden wensen. Wat tenslotte de voorlichting in de pers betreft, menen wij in het bijzonder wat het blad „De Boerderij" betreft, te mogen verwijzen naar het oordeel dat „Scherpslijper" hierover heeft uitge sproken in ons blad van 12 April j.l., waar hij schreef: „Ontevredenheid over Overheid en land bouworganisaties, daar vloeit „De Boerderij" van over. Dat lukt immers altijd op de zwakke kant van de lezers te speculeren, de critici naar de mond praten. Critiek is zo makkelijk, maar de beste stuurlui staan aan wal". Het is daarom niet verwonderlijk, dat dit ge schrijf zonder enig resultaat blijft en beperkt blijft tot het vermaak van de lezers. Wij menen, dat de landbouw-organisaties zich van deze vorm van voorlichting in de pers hebben te onthouden en in een loyale, doch ook critische waakzame samen werking met de Overheid die maatregelen hebben te ontwerpen en goed te keuren, die het belaeng van haar leden in het raam van de landbouw in het algemeen kunnen bevorderen. Hiertoe mag onze organisatie van haar leden verwachten, dat ze niet „alles gedwee slikken, wachtend op verder onheil dat nog volgen zal", doch dat ze hun organisatie zullen steunen in haar strijd voor rechtvaardige verlangens. Ir. J. BOS. 5 Aug. De oogst is vroeg dit jaar, 't Is alles haast gesneden. Het scheelt een halve maand Met d'oogst een jaar geleden! Ja, alles is er vroeg af dit jaar. Het is nog maar de eerste week van Augustus. Allerwegen ziet men het koren staan aan stuken of aan schelven. Het schelven wordt meer en meer toegepast; het geeft minder werk van opzetten of stuk waaien, doch men kan iets later binnen rijden of dorsen. De maaidorsers hebben ook geen beste week van opschieten gehad, want de regenbuien hielden tel kens het werk op. De gerst ligt nu naar alle kan ten en kan nog het beste gemaaidorst worden, want snijden met de hand of met de zelfbinder brengt veel moeilijkheden mee. De zomertarwe is nog groen en is later rijp dan gewoonlijk, daar ze meestal direct nèi de winter tarwe werd gesneden. Ze is wat slap opgegroeid en vroeg gelegerd; het was een zwaar gewas en had geen benen genoeg om overeind te blijven. Het vlas begint al te ruimen en wanneer men op de Schelde kijkt, ziet men vele hooggeladen vlas schepen zich naar België spoeden om zo spoedig mogelijk weer een nieuwe vracht te kunnen halen. De aardappels groeien door de regen op plaatsen nogal door en men ziet ze weer opnieuw gaan bloeien. De sproeimachine mag nog niet op stal worden gezet, want vorige week was het gevaarlijk weer voor de aardappelziekte. Liever een keer te véél dan een keer te laat, want met 't rooien brengt dit een hoop last mee, maar vooral bij 't afleveren komt de misère. We zagen weer al een zaaimachine het koolzaad oogst '53 zaaien. Zo gaat het leven verder, regen- of droogte, zaaien en oogsten, het gaat steeds met dezelfde regelmaat door. Het is als een uurwerk, dat steeds loopt. Deze week stonden we op een avond buiten, toen de zon onder ging en haar laatste gouden stralen liet schijnen over de volstaande akkers en alles in goud kleurde. Wat was dat een mooi gezicht en hoe klein kun nen we ons (nogal eens grootdoenige mensjes) dan voelen, wanneer we dit mooie schouwspel zien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6