J "V. Algemene handelseoorwaarden "Y .r Bestrijding van valse meeldauw (honingdauw) in uien UIT DE PROVINCIE Van boerderij en WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Wanneer het veel druk is, is het bijhouden van de nodige correspondentie wel één van de minst aangename bezigheden van de boer. En het i s druk nu, want vooral wanneer we met de combine uitgerukt zijn, wordt het soms zeer laat in de avond eer het laatste graan opgehaald is. Het oogsten met de combine neemt in onze streek, mede door het grote aantal goed-werkende machi nes, het gebrek aan arbeidskrachten en bergruimte steeds meer toe. Maar het is goede drukte en de resultaten van onze bedrijfsvoering, waaraan we reeds vanaf de inzaai, en nog daarvóór, onze beste krachten heb ben gegeven, worden nu bekend. Soms boven, soms ook onder onze verwachtingen. En al heeft de oogsttijd veel van zijn vroegere ceremoniën ver loren, het blijft een mooie en tevens belangrijke tijd. WALCHEREN. Op 22 en 23 Juli zijn er in Walcheren 4 demon straties gehouden met de z.g. „erwtenschoffel." Deze demonstraties waren georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Walcheren", in samenwerking met de Rijkslandbouyvvoorlich- tingsdienst. Met de nieuwere typen kon goed werk worden verricht, tot volle tevredenheid van de talrijke be zoekers. Met dit eenvoudige apparaat van 200 kan men, onder normale omstandigheden, met 1 man en 1 paard ongeveer 80 are erwten per dag oogsten.Bij deze methode heeft men het- voordeel, dat het land tevens geschoffeld wordt en schoon is van onkruid. Het juist stellen van de schoffel vraagt wei eni ge ervaring. Met de maaimachine worden vrij veel erwten gerrjaaid en deze methode voldoet goed bij droog weer en mooi gelijk liggende percelen. Toch zal de slijtage van de maaimachine zeer aanzienlijk zijn, en indien het nat is voldoet het maaien helemaal niet. Vooral op het klein-bedrijf van Walcheren, met zijn betrekkelijk groot oppervlakte erwten, lijkt de erwtenschoffel een zeer geschikt werktuig. Wanneer het enige tijd droog weer blijft, zal de oogst dit jaar wel bijzpnder vroeg binnen zijn. Op enkele bedrijven zal de graanoogst bij het verschij nen van dit blad reeds geborgen zijn. Dan is de tijd van het stalmestrijden en van een goede stop pelbewerking weer aangebroken. De grote hoeveelheden schuimaarde bewijzen wel, dat deze kalkmeststof goed heeft volcjaan. Eén goéde verdeling, en vooral een goedé vermen ging met droge grond, is echter een eerste vereiste. Daarnaast spreekt het voor zich, dat een kalk- bemesting alleen maar zin heeft op een kalkarme grond. Indien U hieraan twijfelt kan het grond onderzoek U zekerheid geven omtrent het kalk- gehalte van uw gronden. NOORD BEVELAND. Het is al oogst wat momenteel de klok slaat, dat zullen we tenminste bij het verschijnen var. deze letters ook maar hopen. Want andeis zit het met de weersomstandigheden niet goed. Hoewel er nogal wat variatie is, schijnen over het alge meen de opbrengsten niet tegen te vallen. Met belangstelling wachten we ook de resulta ten van de Heine's tarwe af. Zal zij aan de ver wachtingen kunnen voldoen, of zullen de oude be proefde rassen nog een slag vóór blijven? Met de peeën gaat het ondertussen op verschil lendie plaatsen minder goed. De zo gevreesde Ver- gelingsziekte heeft dit jaar uitermate vroeg de kop opgestoken en de gevolgen zijn reeds duidelijk zichtbaar. Dat dit straks op vele bedrijven een aanzienlijke opbrengstvermindering zal geven, is zonder twij fel. Onwillekeurig zou men zichzelf wel eens de vraag kunnen stellen: „Is daar nu niets tegen te doen?" En inderdaad schijnen er diverse maat regelen te zijn, die de ziekte tegengaan. En op een eiland als Noord-Beveland waar de pee nog altijd de peiler van het bouwplan is, is het toch wel zaak, dat deze mogelijkheden benut worden. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting meen de dit punt ook eens nader onder de aandacht te moeten brengen. Op Maandag 11 Augustus zal dan ook de Rijkslandbouwconsulent Dr Ir C. W. C. van Beekom een lezing houden over de vergelings ziekte en al wat er mee samenhangt. De aanvang is kwart vóór zeven in de „Korenbeurs" te Kort gene. In verband met het grote belang dat een ieder bij deze zaken heeft, is een opwekking om deze lezing bij te wonen, eigenlijk overbodig. ZUID BE VEL AND. De oogst van graan- en peulvruchten is nu in volle gang. Van vele der gewassen zijn reeds op brengsten bekend. Er zijn er bij, die mee maar ook die tegenvallen. Van de overige gewassen kan reeds een opbrengst-schatting gemaakt wor den. Zo ook van de voederbieten. Over het alge meen zal dit gewas niet de beste opbrengst geven. Op het ene perceel komt dit door de droogte, op het andere door bietenaaltjes of vergelingsziekte. Waar deze oogst-depressie ook vandaan komt, men dient er nu reeds rekening mee te houden. Want de voederbiet levert in een groot deel van ons district de hoofdmoot van het winterrantsoen voor het vee. Ziet men nu reeds dat daardoor een tekort zal ontstaan aan sappig voer, dan kan men nog trach ten om dit te ondervangen. Men zou hot kunnen doen door een perceel, waarop erwten of een graangewas groeide, te bezaaien met een stoppel gewas. De stoppelknollen lenen zich daarvoor meestal goed. Deze kunnen nog een grote opbrengst aan knol en blad leveren. Zo kan een gewas, gezaaid vóór 15 Aug. een opbrengst geven van 3035.000 kg per ha. Met deze hoeveelheid kan het rundvee een hele tijd gevoerd worden en men spaart de voederbie ten er mee. En wanneer men vreest dat niet alle stoppelknollen vers vervoerd kunnen worden, dan lenen ze zich ook goed om ingekuild te worden. SCHOUWEN-DUIVELAND. De oogsttijd is in volle gang. Steeds meer akkers ziet men kaal achterblijven. En als wij die lezen zal menige landbouwer zijn oogst weer ver gebor gen hebben. Wat gaat alles razend snel! Als we zien, dat de graanoogst in enkele weken als een schim voorbij vliegt. Stonden voor enkele weken de akkers nog te prijken met goudgeel graan, nu is reeds veel gemaaid-gedorsen of opgeborgen, door anderen reeds verkocht, geld gebeurd en misschien ook weer al besteed. Voor de maaidorsers is het weer niet altijd gun stig geweest. Niettegenstaande dit, wordt er tame- melijk veel gebruik van gemaakt. Het wachten tot de oogst echter prima is voor deze machines, 'geeft nogal eens een zwaar uurtje voor menige landbouwer. Want als het bij buurman goed is, waarom dan niet bij mij? Nu weet Uw schrijyeg ook goed, dat papier geduldiger is dan een boer in de oogststijd. Want ook lang geduld tonen kan wel eens falen, als we aan de percelen gerst denken de in voorgaande jaren, die veranderd waren in groene klaver. En ook weten we, dat zoiets nog grotere moeilijkheden kan géven, En juist omdat iedere landbouwer niet over een combine be schikt wanneer hij wil maaidorsen, is het geduld ook wel eens ten-einde-raad. Over de opbrengst van do gerst hoort men nogal verschillend; de meeste, die tot heden bekend zijn, liggen zo tussen de 22—25' mud per gemet. Enkele percelen komen er-boven, doch de ulassa ligt in deze categorie. Niet slecht, maar ook geen overvlieger. Van andere opbrengsten werd nog weinig vernomen. Ook al is de vlasmarkt steviger geworden, veel gehandeld wordt er toch niet. Tamelijk goed vlas,, iets te kort, werd verkocht rond 22 cent. Als we zien dat 14 dagen tevoren 1G cent gebo den was, dan is de prijs nogal aanmerkelijk ge stegen. De onderstaande handelsvoorwaarden kun nen door onze bemiddeling verkregen worden. A.H.V. Hooi, stro en ruwvoeders 50, A.II.V. Consumptie-aardappelen 10, A.H.V. Verm. tot élite- en originele zaaigranen, landbouwzaaipeul- vruchten en zaailijnzaad 25, A.H.V. Vlas (de prijs hiervan is nog niet vastgesteld, doch belanghebbenden kun nen zich nu reeds tot ons wenden met het verzoek de voorwaarden na ontvangst toe te zenden). A.V. Verkoop van zaaizaden van land bouwgewassen 20, A.V. Teelt van in voorkoop gekochte zaaizaden met afrekening op scho- ningsanalyse 25,— Indien men toezending per post wenst, ge lieve men het bedrag vermeerderd met 10 cent voor portokosten te storten op giro no. 172503, t.n.v. de Z. L. M. te Goes, onder ver melding van de gewenste exemplaren. De bieten vertonen een goede stand. Jammer dat de vergelingsziekte nogal doordringt, daar deze de opbrengst flink kan drukken. Bij de aard'appelen ziet men in het loof van de Bintje veel kwaad. We mogen ze wel goed in het oog" houden, daar we gewoonlijk in de oogsttijd geen sproeimachines meer zien rijden. En juist in deze periode kan het zo hard nodig zijn. Terwijl door velen de vraag wel gesteld zal worden: „Doodspuiten of extra met koper". Een vraqg, die wij hier niet kunnen beantwoorden, daar toestand van het gewas en de grondsoort doorslaggevend zijn. Is het loof echter geheel aangetast, dan kan men ook geen belangrijke groei meer verwachten. Neemt dan geen risico,doch spuit ze dood. U kunt hierdoor veel ellende met zieke knollen voor komen. De regen in do afgelopen weken is voor alles wel niet welkom geweest, doch de weilanden zijn er waarlijk door in een nieuw kleed gestoken. De moeilijkste perioden hebben we nu wel achter dè rug. Wat treft men anders een verschil aan, als we door de polder rijden. Als we de weilanden zien liggen waar gemaaid of gebost is; met daarnaast de weilanden waar we enkele.plekken mals groem j zién schemeren-door de dode sprieten, We Hljhi'ïÜS' we wijzen naar de weidekern in Schouwen, nog niet zover dat we kunnen zeggen: „Daar ligt onze ideale weistreek". We zien wel vooruitgang, daar steeds meer landbouwers ook met hun weiland niet onder willen doen voor hun buurman. Want zoveel extra werk betekent het niet om ook dit gedeelte van de boerderij als een waardig deel te behandelen. Het is enkel maar: „pakken we het aan of niet!" Valse meeldauw (Peronospora Schleideni) is een van de ziekten, die in sommige jaren grote schade aan het uiengewas kan teweeg brengen. Hierbij behoeft slechts gedacht te worden aan de ernstige mate waarin vorig jaar vele percelen waren aange tast. Het gevolg hiervan is geweest ontijdige af sterving van het gewas, waarbij dq onvoldoende bol- vorming een zeer nadelige invloed op de opbrengst gehad heeft. Niet alleen echter werd schade ver oorzaakt door verlies aan opbrengst; de mindere houdbaarheid en afwijkende vorm veroorzaakten ernstige moeilijkheden bij bewaring en afzet. Ook thans schijnen op verschillende plaatsen de weersomstandigheden reeds gunstig te zijn ge weest voor het optreden van valse meeldauw. In het beginstadium treedt de aantasting, die le herkennen is aan het voorkomen van bleek ver kleurde, min of meer ovale schimmelplekken op de bladeren, veelal pleksgewijs op. In een verder sta dium ontwikkelt zich op de aangetaste afstervende delen een zwartzwam. Bij een snelle uitbreiding van cle aantasting kan het gewa? in enkele dagen vernietigd zijn. De resultaten van recente proefnemingen zijn zo danig, dat het uitvoeren van een bestrijding verant woord schijnt. In tegenstelling met de voorheen beproefede mid delen worden thans met middelen op basis van zink- aethyleen bis-dithiocarbamaat gunstige resultaten verkregen. Vooropgesteld dient echter te worden, dat het meest gunstige effect verkregen wordt bij aanwending als voorbehoedsmiddel. Afhankelijk van weersomstandigheden en gewas wordt de be strijding regelmatig herhaald (tussenpozen 7 10 dagen). Indien dus reeds een begin van aantasting gecon stateerd wordt is de meest gewenste begindatum van de bestrijding voorbij. In voorkomende geval len evenwel waarin nog van een lichte aantasting sprake is, verdient het niettemin toch aanbeveling de bestrijding zo spoedig mogelijk ter hand te nemen; wellicht is het mogelijk door een behan deling enkele malen dicht op elkaar uit te voeren ernstige uitbreiding van de ziekte alsnog tegen te gaan. Bij de door ons genomen proeven werd uitgegaan von Dithane Z 78. Dit middel kan zowel verspoten als verneveld worden. Gezien evenwel de verkre gen fijnere verdeling moet aan vernevelen de voor keur worden gegeven. In het huidige groeistadium van de uien wordt zowel bij spuiten als vernevelen uitgegaan van 3 kg van een zinkcarbamaathoudend middel per ha. In dien gespoten wordt bedraagt de per ha benodigde hoeveelheid vloeistof 8001000 1; bij vernevelen kan daarentegen volstaan worden met 150 1. Teneinde de hechting op de bladeren te bevor deren, wordt een uit vloeier (in een hoeveelheid als voor het merk aangegeven) toegevoegd. STICHTING NEDERLANDSE UIEN-FEDERATIE. Middelharnis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3