REISINDRUKKEN UIT DE VERENIGDE STATEN Zitdagen r ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU Lonen en sociale voorzieningen T'elefoonn ummers om even te noteren ALGEMEEN LANDBOUW, EMIGRATIECOMITE. VIII. Nadat wij de vorige maal een vrij uitvoerige beschrijving hebben trachten te geven van het be drijf, waar ondergetekende vijf dagen voortreffe lijke gastvrijheid heeft mogen genieten, thans nog wat korter over enkele andere bedrijven die ook weer afwijkend zijn van het beschrevene. Allereerst bezochten wij een klein bedrijf van on geveer 150 gemeten. De boer aldaar was evenals de heer Donald Powell, leider van een*4-H club, een jeugdclub dus en wij bezichtigden daar o.a. de on derwerpen, waarmee zoon en dochter een prijs hoopten te winnen op de jaarlijkse tentoonstelling van de streek. De heer Burton, die drie jaar ge leden uit Saltlake City was gekomen, had slechts een tiental gemeten voor de verbouw van wat voer- granen en daarnaast 135 gemeten weiland, dat voor het grootste deel bevloeid kon worden, maar dat er desondanks slecht uitzag. Hij molk 19 koeien van het Holstein-Fries type, zoals men hier de zwartbonten noemt. Gemolken werd met de melk machine en hij ontroomt, zoals hier gebruikelijk is, zelve. De room gaat direct in de ijskast na gekoeld te zijn en wordt eens per week afgehaald. De ge middelde melkopbrengst per koe per dag was 17% kg. Hij krijgt 68 Amerikaanse centen per pond botervet, hetgeen overeenkomt met ongeveer 2,80 per Hollands pond. Maar prijzen zijn moeilijk te vergelijken, omdat de prijs van sommige produc ten, omgerekend in Nederlandse guldens, veel ho ger ligt dan bij ons, terwijl dit met andere zaken weer niet zo is. De heer Burton had voorts een 30 schapen en twee fokzeugen, moest jaarlijks hooi en krachtvoer bijkopen. Overigens volgens onze begrippen een zeer matig bedrijf, dat met een behoorlijke voor lichting en het opvolgen hiervan, nog heel wat meer zou kunnen opleveren. Guy Georgi. <D:4 !ji|' 1 Een geheel ander type bedrijf was het prachtige bedrijf van de heer Guy Georgi. Deze man was als kleine jongen met zijn ouders uit Italië geko men en herinnerde zich nog de tijd, dat hij voor 2 cent per uur had gewerkt in New-York en andere steden. Een tijd, waarin zijn ouders en hun gezin in grote armoede leefden. Maar Georgi pakte hard aan, kwam naar Montana en kocht 100 gemeten land met behulp van credietinstellingen. Thans bezit deze hardwerkende Italiaanse Amerikaan in hetzelfde dal als onze vriend Powell 2500 gemeten goed land, waarvan 600 gemeten bouwland. Hierop verbouwt hij een 118 gemeten granen, een 62 ge meten; aafdappelen en een 420 gemeten alfalfa. pe grapen en het alfalfa verdwijnen alle in de magen vari'de eigen zeer grote veestapel. Deze bestaat uit een 40-tal zeer goede Friese melkkoeien en een 400-tal mestkoeien; varkens alleen voor eigen gebruik. Verder mest Georgi met behulp van één zoon en zijn twee zeer flinke dochters jaar lijks tussen de 1000 en 2000 kalkoenen, die hun weg vinden naar de goede restaurants van de niet te veraf liggende steden Butte en Helena. De melkvee stapel is een van de beste in de staat. Natuurlijk melkmachines, koelinstallaties en ijskast. Deze gehele melkveestapel is eigendom van zijn twee dochters, want, zo zegt Georgi, jonge mensen moe ten iets hebben om mee te beginne.n De meisjes, die even in de twintig zijn. verzorgen deze melk koeien geheel zelf, inclusief met melken. Dat is de gehele indruk bij de Georgis, werken van 's ochtends vroeg tot 's avonds. De heer Georgi gebruikt wel kunstmest, want hij heeft wel in de gaten, dat juist de meeropbrengst de winst oplevert, een winst overigens, die hem in de afge lopen jaren rijkelijk is toegevloeid en die hem heeft gemaakt tot een van de welgesteldste boeren uit de streek. Zijn machinepark is zeer uitgebreid; vier trac toren, een combine, kunstmeststrooier, maaimachi- nes, cultivator, een aardappelplanter, een dubbele aardappelrooier (Mc Cormick Deering) en een loof- verpulver, zijn wel de voornaamste. Zijn aardappelopbrengsten zijn zeer behoorlijk. Verleden jaar haalde hij tussen de 25 en 30 ton per bunder. Maar de soort Aardappelen zo groot als kinderhoofdjes en waar je doorheen kan kijken. Maar die wil het publiek hier graag. Zo ziet men, hoe smaken kunnen verschillen. En de prijs is niet onvoordelig. Er was dit voorjaar in Amerika een tekort aan aardappelen en de prijs liep zo hoog op, dat er een maximumprijs afkwam van 4.85 dollar per 100 pound, dat is ongeveer 38 cent per kg; wel aardig, vindt U niet? De heer Georgi had drie arbeiders, waarvan één vaste. Hij hoopte, dat ook de andere twee vast wilden worden, maar vreesde, dat deze in de herfst wel weer naar de kopermijnen van Butte zouden vertrekken, alwaar zeer hoge lonen betaald worden. Hij betaalde 200 dollar per maand plus volledige kost en inwoning. De sociale last bedraagt 3 Alleen een zekere uitkering bij werkloosheid plus oudedag valt hieronder. Andere verzekeringen moet de arbeider zelve al of niet sluiten; dat laat men hier aan zijn eigen verantwoordelijkheids gevoel over. Zou men met dit systeem geen flinke mensen kweken? Hollandse nederzetting. Tenslotte nog een korte beschrijving van de vrij grote Nederlandse nederzetting in het Gallatindal bij Bozeman. In deze vruchtbare vallei kwamen omstreeks 1890 de eerste Nederlanders. Sommigen kwamen van de bekende Hollandse nederzetting in Michigan, de plaats, die ook nog door Koningin Juliana bezocht werd bij het laatste koninklijke bezoek aan de Verenigde Staten. Anderen kwamen regelrecht uit Nederland en lieten na enige jaren zeer zware pioniersarbeid hun familieleden over komen. De stroom hield aan. In de twintiger jaren kwamen opnieuw families en na de. tweede wereldoorlog kwamen er opnieuw. Bij ons bezoek aan hun centrum, genaamd Amsterdam, was juist een gezin van 8 personen uit Westmaas gearri veerd. In totaal zijn er thans ruim 300 families. Het grootste deel van hen zijn Friezen .en Gronin gers en voorts een aantal van de Zuid-Hollandse eilanden. Zeeuwen konden wij er niet ontdekken. Velen hebben er thans prachtige boerderijen van vele honderden gemeten. Sommigen verging het minder voorspoedig, doch allen vonden een be staan. Zij bouwden in 1910 een fraaie, ruime kerk, de grootste Gereformeerde plattelandskerk ten Westen van de Mississippi. Hun boerderijen zijn voor een groot deel akker bouwbedrijven op goede grond, die gedeeltelijk be vloeid kan worden. Op de bevloeide grond ver bouwen de Hollanders granen, aardappelen en al falfa. Boven de bevloeiingskanalen liggen grote uitgestrektheden goede kleigrond. Deze gronden worden om het jaar bebouwd met granen en alfal fa voor de groenbemesting. Men heeft twee systemen. Het eerste is de zogenaamde streepver- bouw. Men zaait strepen in en laat de tussenlig gende strepen braak liggen met de stoppel erop. Deze strepen worden dan enige malen per zomer zo ondiep mogelijk bewerkt met een soort lichter, die het meeste weg heeft van een aardappellichter, maar dan van 2 meter breed. De voordelen hier van zijn het tegengaan van winderosie en het zo veel mogelijk vasthouden van het vocht en boven dien nog een geringe humusvorming. Het andere systeem is eenvoudig om het andere jaar braken met enige bewerking <fes zomers. Hollandse gastvrijheid. Wij werden door dit Hollandse gebied keurig rondgeleid en ontvangen door een van de leidende figuren aldaar, de heer-Harry Droge. Harry was de Amerikaanse verbastering van Haye en Droge was al 42 jaar in deze; streek en-bezdt thans twee mooie boerderijen, waar een zoon en een schoon zoon op boeren. Op een van deze bedrijven had hij juist voor zijn melkveestapel (bestaande uit zwart bonte Holstein) een zeer moderne stal laten bou wen, speciaal voor het machinaal melken. Deze WISSENKERKE: Woensdag 13 Augustus, in Café „De Kroon". TERNEUZEN: Woensdag 13 Augustus, in Hotel „Des Pays Bas". MIDDELBURG: Iedere Donderdag, in Café „De Eendracht". ZIERIKZEE: Iederde Donderdag, in Hotel „Huis van Nassau". melkstal was zodanig ingericht, dat vier koeien .tegelijk gemolken konden worden met de Surge- melkmachine. Er waren als het ware vier afzon derlijke boxen van stalen hekwerk gemaakt. Dit alles was ongeveer een halve meter hoger gebouwd dan de plaats waar de bediener van de melk machine staan moet. De koeien komen de ene kant binnen en verlaten de stal na het melken aan de andere zijde; alles door schuifdeuren, die met be hulp van kabels, lopende over katrollen, open en dicht te schuiven zijn door de bediener, die in de laagte staat. Aan het einde van iedere box is een voederbakje, dat van boven door een wijde alumi nium buis gevuld wordt met precies te bepalen hoeveelheden krachtvoer. Des zomers gebruikt men ook zout om de koeien in de boxen te lokken. Eerst worden de uiers gewassen en daarna wordt gemolken, hetgeen door het hoogteverschil van een halve meter gemakkelijk gaat. Droge melkt zo 26 koeien in een uur. De melk wordt onmiddellijk gekoeld en gaat daarna in de melkkoelkast. En bijzonderheid is een radioluidspreker in deze stal, die tijdens het melken hard aanstaat, waardoor de koeien door plotselinge andere gebeurtenissen niet worden afgeleid. Er is een melkcontrolevereniging met een andere vriendelijke Hollander als Inspecteur, namelijk de 69-jarige Henry (Henk) Veltkamp, onze andere begeleider. Deze was in 1892 op 9-jarige leeftijd naar Amerika gekomen, hetgeen niet wegnam, dat hij zich nog uitstekend in het Hollands en in het Fries kon uitdrukken, evenals trouwens de heer Droge. Voorts deed men hier veel aan K.I. Het sperma komt dagelijks per vliegtuig te Bozeman aan en wel uit Missoula, dat 350 km verder Westelijk in Montana ligt. De beste boeren. Reeds voordat onze groep Nederlanders een be. zoek aan deze Hollandse nederzetting bracht, had den wij van vele boeren en van velen van de voorlichtingsdienst vernomen, dat de boeren van de „Holland Settlement" zulke goede boeren waren. Maar eerlijk gezegd ging ons hart toch wel wat sneller kloppen bij wat wij op onze rondrit zagen. Zij waren inderdaad de beste. Ook zij hebben met gebrek aan arbeidskrachten te kampen en kunnen daardoor lang niet zo intensief boeren als zij wel willen. Zij zijn derhalve ook zeer sterk gemechani seerd. Maar men kan toch al spoedig aan de wijze, waarop de percelen (al zijn deze enorm groot) erbij liggen, zien, hoe de bedrijfsvoering is. En in Am sterdam, daar in de Gallatinvallei in Montana, was het voor elkaar! SCHLINGEMANN. PREMIE BEDRIJFSPENSIOENFONDS. Het komt in de landbouw veelvuldig voor, dat voor bepaalde werkzaamheden, vooral tijdens de oogst, arbeiders worden aangetrokken, die overi gens in andere bedrijfstakken werkzaam zijn. Ook worden wel personen tijdelijk tewerk gesteld, die een zelfstandig beroep uitoefenen. De praktijk heeft uitgewezen, dat nog steeds niet alle werkgevers er mee op de hoogte zijn, dat ook voor dergelijke personen, premie aan het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw moet wor den afgedragen, terwijl het ook voorkomt dat premiebetaling in deze gevallen wordt nagelaten, omdat men van mening is dat deelneming in de pensioenregeling voor de betrokkenen geen zin heeft. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat de verplichting tot deelneming in het Fonds zich ook uitstrekt tot vorenbedoelde personen. De duur van hun werkzaamheid doet hierbij niet terzake. Overgens is het zeker niet juist, dat de verzeke ring voor de hier bedoelde personen van geen be tekenis zou zijn. Wanneer deze zich tijdig voor registratie aanmelden zijn zij gedurende de tijd dat zij in enige tak van landbouw werken, verze kerd tegen de geldelijke gevolgen van overlijden en, onder bepaalde voorwaarden, van invaliditeit, terwijl zij bovendien, ook al zouden zij nadien nim mer in het agrarisch bedrijf terugkeren, bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd aanspraak maken op een uitgesteld ouderdomspersioen. Tenslotte wordt er nog de aandacht op geves tigd, dat ook handelaren in land- en tuinbouwpro ducten, fruitpachters, vlassers e.d. die gewassen te velde of op stam hebben gekocht, verplicht zijn premie te betalen voor de personen, die voor hen de oogstwerkzaamheden verrichten. 2345 en 2346: Zeeuwsche Landbouw Maatschappij. Na kantoortijd: 2271: Mr. J. F. G. Schlingemann (na 26 Aug.). 3350: Ir. J. Bos. 3482: Mej. G. G. Sikkens. 3424: J. de Lange. Adviseurs Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsgebied 3307: O. H. Wegner. 386 K 1189)Js. Ce vaal. 2441: Boekhoudbureau der Z. L. M. 2347 en 2348: Kantoor Provinciaal Voedselcom- missaris. 2262: Grondkamer voor Zeeland. 3565: Zeeuwsche Coöperatieve Vee Aan. en Verkoopvereniging. 3286: Landbouw Coöperatie Centrum. 2446: Stichting voor de Landbouw in Zeeland. 2446: Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw. 2443: Keuringsdienst voor Zeeland. 2543: Cultuurtechnische dienst. GOES: Zaterdag 9 Augustus, van 911 uur op het Landbouwhuis. GOES: Zaterdag 23 Augustus, van 911 uur op het Landbouwhuis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2