Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw GEWELDIG TRACTOR -& LANDBOUWBANDEN CHR- LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL SPRANG-CAPELLE. CENTRALE LAND EN TUINBOUW ONDERLINGE. UITBREIDINGSPLANNEN VAN GEMEENTEN. VERBOUW NU STOPPELGEWASSEN. VERSLAG Vit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek Het getuigschrift ingevolge art. 29 der Nijver heidsonderwijswet (2-jarige dagcursus), werd uit gereikt aan 28 leerlingen, terwijl 4 meisjes wegens verzuim door ziekte, in September hun eindexamen nog doen moeten. Het diploma ontvingen: Jannie de Bie, Jo Broeks, Corrie van Caens, Ria van Campen, Rens Hoefnagel, Eef Mouthaan, An nie Paans, Marietje Paans, Dina de Roon, Jo de Rooij, Willy de Rooij, Maaike de Rooij, Ella van der Schans, Dora Waarts, Adri Earners, Adri van Beek, Willy Blok, Jo Broeks, Riek van Drongelen, Dina Heurter, Dina Hooncoop, Jo Kommers, Adri van Pas, Ria Pols, Sjaan Prins, Jannie Rosenbrand, Gerda Versteeg en Willy Winters. Het getuigschrift voor de 2de jaars avond-naai cursus ontvingen: C. J. de Bie, J. de Jong, A. Tim mermans, A. M. Timmermans, A. M. Verhoeven, A. J. Hoefnagel, E. H. van Heijst, J. Achterberg, A. van EschKarstens, J. Minnaard, T. Nederveen, J. de Rooij, B. van der Schans, H. Timmermans en D. Paans. Het getuigschrift voor de 3de jaars avond-naai cursus ontvingen: J. J. Boezer, G. Karsten, P. de Rooij, J. D. M. Schuller, G. Blom, M. M. van Bru- chem, J. de Roon en M. TimmermansDoruiter. Op 17 Juli 1952 werd te Breda in Hotel „Het Wapen van Nassau" onder voorzitterschap van de heer J. P. Dekkers te Heerle (N.-B.), de jaarlijkse j algemene ledenvergadering gehouden van de onder afdeling Noord-Brabant van de Centrale Land- en Tuinbouw-Onderlinge. Aan het ter vergadering uitgebrachte verslag over het boekjaar 1951 ontlenen wij het volgende: Het aantal leden bedroeg op 31 December 1951: 903. Door de leden werd in dit jaar 5.997.100 ver- loond (vorig jaar 5.510.600). In 1951 werd aangifte gedaan van 547 ongevallen, waarvan 515 bedrijfsongevallen in behandeling werden genomen. Voor 1950 waren deze getallen resp. 561 en 532. Met de leden kan worden afgerekend op ƒ1,47 per 100 loon, benevens 1,50 per lid. Het verslag en financieel overzicht werden door de algemene ledenvergadering goedgekeurd. De vergadering droeg een bijzonder karakter in verband met de omstandigheid, dat afscheid werd genomen van een aantal functionarissen, wier taak als gevolg van de reorganisatie in de uitvoering van de landbouwongevallenverzekering een einde nam. Daarbij werden in het bijzonder gehuldigd de heren bestuursleden C. van Dis, voorzitter te Oudenbosch, J. P. Dekkers, secretaris te Heerle, Fr. Hakkers D.Czn. te Werkendam, D. Lankhuijzen Szn., te Raamsdonkveer en Cors. Timmers te Din- teloord, alsmede de heren J. M. J. Potters te Steen bergen en H. van Arkel te Sleeuwijk, welke laatste gedurende een reeks van jaren in een Plaatselijke Orgevallen-Commissie hun medewerking aan de Landbouw-Onderlingeij hebben verleend. HALSTEREN. De ontwerpwegenlegger voor de gemeente Hal steren ligt vanaf 17 Juli tot en met 21 Augustus 1952 voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage. Bezwaarschriften kunnen bij B. en W. worden ingediend. De bezwaren kunnen worden toegelicht en ingebracht in een op 21 Augustus 1952 om 3 uur door B. en W. te houden zitting ten gemeentehuize. VALKENSWAARD. Vanaf 22 Juli 1952 ligt gedurende 14 dagen voor een ieder ter Gemeentesecretarie van Valkens- waard ter inzage het door Gedeputeerde Staten op 28 Mei 1952 vastgestelde partiële uitbreidingsplan van Valkenswaard, waarbij gronden worden be stemd tot „Industrieterrein". Binnen zes weken na afloop van bovengenoemde termijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot Gedeputeerde Staten hebben gewend hun bezwaren bij H. M. de Koningin indienen. Het blijkt, dat op vele gemengde bedrijven deze zomer veel meer gehooid is en kunstmatig ge droogd dan in voorgaande jaren. Gras is er beduidend minder ingekuild, zodat er slechts weinig sappig ruwvoer voor de winter periode in voorraad is. Deze producten zullen op deze bedrijven dan ook grotendeels moeten komen via de teelt van stoppel gewassen. Waar geen klaver of Westerwolds Raaigras in het voorjaar is uitgezaaid onder dek vrucht, ver dient het dus zeer sterk aanbeveling om zoveel mogelijk stoppelgewassen te zaaien. Om een goed geslaagd stoppelgewas te kunnen winnen is het een eerste vereiste dat het zaaibed voldoende vast, is en vochtig. Dit kan bereikt wor den door niet te diep ploegen en de grond goed aan te drukken met de cambridgerol. Bij machinaal zaaien, dat verre de voorkeur verdient, wordt het zaad vooral niet diep ondergebracht, en tegelijker tijd aangedrukt met drukrollen. Machinaal zaaien geeft het grote voordeel, dat gemakkelijk gewied kan worden. Door drukrollen wordt de vochtige grond tegen het zaad gedrukt,' waardoor de kie ming wordt bevorderd en te diep wegvallen wordt voorkomen. Bij droge weersomstandigheden, of op lichtere zandgrond, moet men beslist niet het gehele perceel ineens ploegen. De boven ge brachte grondlaag droogt te snel op, zodat niet voldoende vocht aanwezig is voor een vlotte kie ming van het zaaizaad. Zaai dus als het maar enigszins kan in vochtige grond. Voor gronden, welke in een matige bemestings toestand verkeren, moet een lichte bemesting met kali en fosfaat, zonodig aangevuld met magnesium, dringend aanbevolen worden. Het te vroeg afrijpen, wat de laatste jaren vooral bij knolgroen nogal voorkomt, zal dan in belangrijk mindere mate optreden. De niet-vlinderbloemige gewassen kunnen bij tijdig zaaien na elk hoofdgewas met succes ver bouwd worden. Vlinderbloemige zoals lupinen, serradella en wikken, worden met het oog op vre- terij van de bladrandkever, niet verbouwd na erw ten of op gescheurde klaverzode. Mocht de blad randkever toch nog een klein beetje schade doen, dan verdient een bespuiting met D.D.T. in olie zeer veel aanbeveling. De tijd van zaaien, de zaaizaadhoeveelheid en de meest economische opbrengst kan men nagaan in de Rassenlijst 1952, of vragen aan Uw rayon assistent van de R. L. V. D. Rijkslandbouwconsulentschap Zevenbergen. van de vlasplukdemonstratie, gehouden 12 Juli j.l. op het bedrijf van A. J. van Nïeuwenhuijzen te De Heen. Deze demonstratie, welke een ogenblik door de weersomstandigheden dreigde afgelast te moeten worden, is evenwel, dank zij de wel zeer gunstige weersomstandigheden gedurende het verdere deel van deze dag, normaal verlopen. Het bezoek was wel niet groot te noemen, doch gezien het feit, dat het juist in de topdrukte van het vlasplukseizoen was, betrof het daarom juist meestal geïnteresseerden. Een bewijs daarvan, was wel het feit, dat ter demonstratie nog verschillende nieuwe machines door deelnemers aan de demonstratie verkocht werden. Daarom werd op verzoek van aspirant kopers na afloop der demonstratie nog op een sterk gelegerd perceel vlas gewerkt met een der machines. Het perceel vlas, waarop de demonstratie ge houden werd, was n.l. voor een goed tonen van de mogelijkheden der machines beslist te licht. Dit was echter door omstandigheden zo gelopen. Toen n.l. pl.m. 14 dagen voor de demonstratie de dag bepaald moest worden, was de bedoeling, een ander perceel daarvoor te bestemmen. Dat perceel was veel zwaarder en ook tevens grotendeels ge legerd vlas. Evenwel was dat vlas niet voldoende afgerijpt op de bepaalde datum en wenste de eige naar dat daarom niet beschikbaar te stellen (wat ook zeer begrijpelijk was). Daarom had de heer Nieuwenhuijzen een ge deelte van een ander perceel alsnog voor de demon stratie beschikbaar gesteld, waarvoor men hem zeker dank verschuldigd is. Indien deze gelegen heid niet geboden was, had deze demonstratie moe ten worden uitgesteld of afgelast. Dat menigeen dan ook de opmerking maakte, dat in dergelijk vlas elke machine goed werk dien de te leveren, was daarom zeker niet misplaatst. Ook de organisatoren en beoordelingscommissie waren daarvan overtuigd. Dat de belangstelling van de vlastelers ook van elders voor het machinaal vlasplukken en tevens binden getoond werd, was wel het bewijs, dat ook verschillende Zeeuwen, zowel van de eilanden als uit Zeeuws-Vlaanderen van hun aanwezigheid blijk gaven. Jammer was echter, dat een drietal machines niet aanwezig was. Dit zou iets nieuws zijn, n.l. één machine met 3 plukelementen met bindappa- raat en één zelfrijdende machine zonder binder, waardoor ook het kanten plukken overbodig zou zijn. Daarvoor zou ook 'n pickup-apparaat komen, dat het in sprei geplukte vlas dan zou oprapen en binden. Volgens de importeurs van deze machines, welke uit België en Frankrijk moesten komen, zat dit vast op de douane enz. Wat de juiste oorzaak is geweest deed toen min der ter zake, als wel het feit, dat ze er niet waren. Er waren dan ook slechts vier machines ter beoor deling, n.l. drie machines met één plukelemént en één machine met twee elementen met bindapparaat. De algemene indruk was, dat met eerst genoemde drietal machines, n.l. (volgens rangorde der cata logus), de Velda, de Barth en de Zeelandia, wan neer met deskundig personeel wordt gewerkt, in een dergelijk gewas vlas, vrijwel steeds goed en bij niet te snel rijden, zelfs prima werk te leveren is. Tijdens de demonstratie bleek dan vrijwel steeds, dat door opvoering der rijsnelheid de kwaliteit van het werk te lijden had. Alle drie de machines voldeden goed, alhoewel het geroutineerd' zijn van de bedienende personen nog wel verschil te zien gaf. De machine van Barth met twee plukelementen kon echter over het algemeen geen bekoring vinden. De capaciteit is wel ongeveer dubbel zo groot als van de andere ma chines, doch de kwaliteit van het werk was minder (bij het uit elkaar gooien der schranken meer ver warring). Vooral bij grotere rijsnelheid werden de schranken steeds meer ongelijk in de voet en volgens sommigen ook te groot van stuk. Volgens de deskundigen moet deze machine nog aanmerke lijk verbeterd worden, aleer deze wat kwaliteit van het werk betreft, op gelijke voet kan staan met de kleinere machines. Jammer was dan ook, dat niet alle machines eens naast elkaar in gelegerd vlas hebben kunnen wer ken; dan zou men misschien meerdere verschillen hebben kunnen ontdekken. Juist het goed uit elkaar vallen der schranken bij het repelen wordt zeer op prijs gesteld. Bij de machine met 2 elementen verwacht men dan daarbij meer moeite te hebben dan met die, uitgerast met één element. De Assistent voor de Landbouwwerktuigen, H. GROENEVELD. 29 Juli. Wat scha bracht ons de luis Van 't jaar de suikerbiet. We spoten hen wel dood, Maar 't kwaad was reeds geschied. Ja, we hadden deze zomer veel luizen in de sui kerbieten; we spoten ze dood doch wanneer we nu onze bietenvelden bekijken, zien we pas de schade die dat kleine diertje heeft veroorzaakt. Allerwege ziet men de gevreesde vergelingsziekte. Door ge heel Zeeland ziet men de fel-gele bladeren uit steken in het effen groene veld der bieten en de groei is sterk geremd. Het is op sommige percelen heel erg, als nooit gezien. Wat kan hiertegen ge daan worden? Op dit ogenblik is er nog niets be kend, dat deze ziekte kan verminderen of tegen houden. Volle gewassen lijden minder dan velden met open plaatsen. We hopen, dat meerdere onderzoekers dit ziekte beeld gaan bestuderen en ons een middel aan de hand doen om dit kwaad te beteugelen of te voor komen. De schade aangebracht door vergelingsziekte bedraagt duizenden guldens en is dus de moeite wel waard. De barometer ging Zaterdag achteruit en Maan dag is er een einde gekomen aan het mooie zomer weer dat ons zó hard deed opschieten met de oogst, dat we haast vóór Augustus de oogst er af zouden hebben, wat we nog nooit hebben meegemaakt. Door het natte weer gedwongen, begonnen we aan het rooien der loofgetrokken Bintjes. Wél genoeg kilo's, doch veel grote maat, dus onvoor delig voor de kweker. Maar laten we niet moppe ren; we hebben geen last van zieke en dat is ook wat waard. ALLE INLICHTINGEN BIJ DE FIRESTONE-IMPORTEURS SPUISTRAAT ,99 AMSTERDAM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7