„SHELL" Stemmen uit de praktijk Gebrs DEJONGH MARKTBERICHTEN TUINBOUW bestrijdingsmiddelen GRAANBEURS ROTTERDAM. AARDAPPELENMARKT GOES. EIERVEILING GOES. EIERVEILING MIDDELBURG. STROVLAS. VEEMARKT ROTTERDAM- VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCH. Na enige onderbreking is het misschien niet ver keerd om weer eens het een en ander nader te be kijken. Na mijn praatje in het laatste koelhuisarti keltje is er al heel wat gebeurd, zowel binnen als buiten ons bedrijf. Het zachte fruit, uitgezonderd de bramen, is geoogst en geconsumeerd, of in ver schillende vormen geconserveerd. Als we er een terugblik op werpen, is het zeker geen erg rooskleurig beeld, dat we krijgen, al zijn er wel enkele lichtpunten te vermelden. Maar ge zien het vele werk, dat de zachtfruit-cultuur ver richt, zal het voor velen maar zeer mager beloond zijn. ZACHT FRUIT. De kruisbessen hebben het dit jaar wel heel erg laten zitten, wat met zich zal meebrengen een mas sale „Opruiming", hetgeen ook voor vele bedrijven zeer noodzakelijk is. Voor vele kleine bedrijfjes, die eigenlijk niets kunnen missen, is dit zeer zeker een erge tegenvaller. Ik vraag me af, is er nu voor de kruisbes ook geen reddingsplankje mogelijk in de vorm van een minimumprijs, of hebben we in de goede vette jaren te weinig gedacht aan de magere, die we toch konden zien aankomen? Misschien is nog alles niet verloren; zeker een punt om over na te denken voor ons kleinbedrijf. De zwarte bessen zouden zeker hun doornige col lega's zijn gevolgd, als er geen minimumprijs was geweest. Ook al misère. De rode bessen hebben het er nog wat beter afgebracht, vooral de vroege ras sen. De markt was wel wat schommelend, maar viel toch mee en de ten dode opgeschreven Duitse zure heeft zich als 't ware verzet tegen haar ondergang en maakte een prijs, die we nooit meer hadden verwacht. Zo is er elk jaar'toch weer variatie en zijn er van die onberekenbare factoren, die het prijsver loop beïnvloeden. Zo is het ook met de aardbeien gegaan. De droogte deed de opbrengst sterk dalen; gevolg: hogere prijs. Zo zien we, dat er aan de on berekenbaarheid van ons klimaat een goede kant kan zitten, want de aardbeientelers kunnen matig tevreden zijn, al is het dan geen goud geweest. Wanneer alles geoogst had moeten worden, dat verwacht werd, dan zouden de prijzen zeker zeer laag zijn geweest, met als gevolg doordraai en een grote voorraad tegen het volgende seizoen. De frambozen leden zeer veel van de warmte en alleen prima kwaliteit maakte een goede beurt. De braam moet nog bewijzen, wat ze waard is in 1952. Laten we hopen, dat het de braam is, die voor menige zachtfruitkweker de balans nog wat in evenwicht brengt. Dan nog iets over de kersen, die ook zo'n beetje ten dode opgeschreven zijn als winstgevend object. Wie zal zeggen, hoe het met de kersen in de toe komst zal gaan? Zeker is, dat het dit jaar niet tegenviel. Dank zij het goede weer, was de kwali teit nogal behoorlijk, wat de prijs aantrok. En wat nog wel het meeste meeviel, dat waren de spreeu wen. Waren er teveel luizen in de bieten, waren de kersen te vroeg of kwamen de spreeuwen te laat? Hoe het ook zij, het heeft de kersenteler of huur der veel nachtmerries bespaard. HARD FRUIT. Zo zijn we aangeland bij het harde fruit, hetwelk niet slecht begon met onze Yellow-Transparant. We moeten afwachten hoe het verdere verloop zal zijn. Gelukkig de teler, die het voorrecht heeft, zijn met zorg behandelde vruchten te plukken en als het ware zacht strelend in de kist of krat te leggen. Wat een verschil met degenen, die „verhageld" zijn! Alles hangt er half rot, gebutst of geplekt bij. Een somber gezicht met een grote financiële na sleep. Weer een bewijs van het grote nut van een Ha- gelverzekering, die wel niet alles terug kan geven, maar toch zeker zalf op de wond is en zodoende maakt, dat ze niet zo pijnlijk meer aanvoelt. Waar om zijn zovelen aan de kant blijven staan en niet toegetreden? Denk er eens over na en elke fruit teler met verantwoordelijkheidsgevoel wordt het volgend jaar lid van een eigen Onderlinge Maat schappij In enkele minuten is onze oogst eraan en we zijn toch verplicht voor onszelf te zorgen, inplaats van hulp te verwachten van instellingen, overheid of collega's. De hagelzomer van 1952 zij ons tot waarschuwing N. O. P. Dan nog iets buiten ons bedrijf, maar dat toch zeker op het ogenblik zeer urgent is. De N.O. P. „Land in zicht" is het motto geweest van menig jonge fruitteler. In ons uitpuilend, overbevolkt landje was het de N. O. P., die bij vele jonge fruit telers het hart sneller deed kloppen om zich op dit nationaal bezit te storten en al hun energie en jonge frisse kracht te geven om een bedrijf op te bouwen, dat in zijn idealen het meest volmaakte moest zijn. Maar het land, dal in zicht was, blijkt een fata morgana te zijn geweest. Het drama van de uit gifte van fruitteelt-bedrijven in de N. O. P. is bezig zich in het laatste stadium te ontknopen. Door de onzinnigste financiële eisen zijn velen uitgerangeerd Ik geloof, dat het hard nodig is, dat de Stand- órganisaties en de N. F. O., als zijnde de organisa ties, die de belangen ook voor onze jonge mensen dienen te behartigen, hier eens klare wijn schen ken De jonge generatie zal niet veel vertrouwen meer hebben in hun organisatie als er zó met hun belangen wordt gesold. Of is de Directie van de N. O. P. een almachtig Bestuur, dat zich niet stoort aan adviezen, van wie dan ook? Het laatste woord zal er nog wel niet over gesproken zijn, dus laat ik niet vooruitlopen. We zullert zien hoe de ont knoping in de slotscène is. Wegens plaatsgebrek kon het bovenstaande ar tikel vorige week niet worden opgenomen, waar door voor wat de BRAMEN betreft, intussen nadere gegevens bekend zijn, d.w.z. dat de prijzen lang niet meevallan, en dat terwijl de grote pluk n(^g moet komen. De handel schijnt nog met dure voorraden van het vorige jaar in de maag te zitten en wil nu wel licht tegen zeer lage prijzen wat nieuwe voorraad op doen. Het prijsverloop is voor het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen aanleiding geweest om een ophoudprijs vast te stellen van 30 cent voor goede kwaliteit. Dit betekent, dat er dusgeen bramen tegen willekeurige afbrookprijzen verkocht zullen worden. Het moet ons, telers, groot genoegen doen, dat het C. B. ook in deze de helpende hand weer heeft uitgestoken. Alleen jammer, dat wij in de vette jaren geen minimumprijzenfonds voor dit product hebben ge vormd. Dan hadden we nu tenminste een pot ge had. Het is in een mensenleven meestal zó, dat, als het goed gaat, men niet gaarne aart een even- tuële weg terug denkt. Tot de volgende maal. JAAP UIT 'T BOGERDJE. Zuiver ingesteld op vernevelen! „KONEPIIOX" Koperoxychloride 50 °/o Cu voorkomt de gevreesde aardappelziekte. „SHELL" W-N 101 doodt Uw aardappelloof zonder schadelijke na werking. Bij verneveling slechts 30-50 L. p. H.A. Vraagt inlichtingen of reizigersbezoek. Postbus 35 - GOES Onderstaande groothandelsnotering moet voor het berekenen van de prijzen „af boerderij" vermin derd worden met de kosten van transport, ver werking, eventuele O.B., commissie, e.d. De beurs stond vandaag in het teken van de nieuwe oogst. Tarwe. De kwaliteit van de eerste partijen nieu we oogst is uitstekend en voor deze primeurs werd een flinke premie betaald. Franco fabriek 26,75. Zomergerst. Nog beperkte aanvoer, waarvoor 32,50 werd betaald. Wintergerst deed 31,25. Haver. Restanten werden voor 30 tot 30,50 uit de markt genomen. Rogge. Nieuwe oogst, 29 tot 29,25. Groene Erwten. De aangevoerde partijen trok ken uit de aard der zaak veel belangstelling en wer den verhandeld voor 45 tot 47,50. Koolzaad. Voor export geen vraag. De industrie kocht mondjesmaat voor 60,75, bekende condities. Blauwmaanzaad. Prijshoudend. Van 100 tot ƒ115. Karwijzaad. Rustig, 55 tot 61. Algemeen overzicht. In het algemeen gaf de binnenlandse graanmarkt in de week van 2126 Juli een verward beeld, uit gezonderd de rogge, waarin tegen vrijwel onveran derde prijzen weinig omging. Rogge van de oude oogst wred regelmatig aan geboden, doch hiervoor waren weinig kopers te vinden. Uit het Zuiden van het land werden de laatste dagen enige wagons nieuwe oogst rogge aangeboden, doch ook hiervoor bestond nog weinig interesse, hoewel dit artikel t.a.v. de andere voer- granen voordelig in de markt ligt. Voor latere leve ring bestond eveneens weinig belangstelling. Door een groter aanbod aan het begin van de week kon de prijs van de zomergerst zich niet handhaven en brokkelde zeer snel af. Na het mid den der week kreeg dit artikel meer attentie en het ondervindt ook thans nog een goede belang stelling. De prijzen, welke betaald werden, liepen de laatste dagen nogal uiteen door een onzekere toestand op de graanmarkt in verband met de afkondiging van de nieuwe distributieprijzen der buitenlandse granen, welke dezer dagen verwacht werd en waarover allerlei geruchten de ronde deden. Hierdoor kwamen op latere levering dan ook weinig zaken tot stand. Wintergerst was aan het begin van de weck door een ruimer aanbod flauwer gestemd. De laatste dagen kwam hiervoor iets meer belangstelling en werden iets hogere prij zen betaald, hoewel deze ook nogal sterk uiteen liepen. Dit betrof evenwel uitsluitend directe levering, daar de consumenten zich, door de on zekere vooruitzichten, voor latere levering zeer gereserveerd tonen. De havermarkt was in de loop van de w^ek iets kalmer gestemd, hoewel de vraag voor dit artikel vrij constant bleef. Een dringend aanbod in oude oogst-haver is niet meer te verwachten, daar de disponibele voorraden zeer klein worden. Op latere levering van nieuwe oogst kwamen weinig zaken tot stand. Eveneens is deze week door het C.B.K.fde prijs regeling bekend gemaakt die zal gelden voor de verplichte gerst welke geschikt te maken is om als brouwgerst te leveren. De prijs is als volgt vastgesteld: Bij contractering in Augustus ƒ29; September 28,75; October-November 27,75 en December 27,50. Op deze prijzen wordt 0,10 per 100 kg ingehou den als bijdrage van de landbouw aan het NaCo- Brouw. Trage handel. De handelaar koopt over het al gemeen nog slechts die hoeveelheden Bintje, die hij kan exporteren. Prijs voor teler 1800 2100 per ha; een beste perceel nog wat hoger, ei/alle werkzaamheden voor rekening van de koper. Overigens ongeveer 10 cent per kg 35 mm op waarts, bij directe levering af bedrijf. Voor binnenlandse consumptie worden Eigen heimer en Bintje gekocht voor 8 rt 8J/è cent per kg 35 mm opwaarts, af bedrijf teler. De prijs der eieren is voor de verzamelaars deze week vastgesteld op 2,55 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 12 cent per stuk minder uitbetaald. Eierprijs voor pluimveehouders 2,55 per kg. Er blijft geregeld vraag naar vlas te velde. De topprijzen, die besteed worden, liggen op ongeveer 2300 per ha. Ongerepeld 0,25 per kg; gerepeld 0,33 per kg. 08SZ Ploda.iaS Jad juaa zz0Z PiadajaSuo '.e\\ aad 0006 ltpo>[.tOA jpjOM appppiuiao cent per kg. Op de veemarkt te Rotterdam werden Dinsdag 967 vette koeien en ossen en 516 varkens aange voerd. De vette koeien en ossen noteerden bij kal me handel dezelfde prijzen als de vorige week. De prima dieren gingen boven de notering. Ook de handel in varkens was kalm. Deze dieren waren moeilijk te plaatsen, waardoor de prijzen iets lager waren; zij liepen van 2,14 tot 2,18 per kg levend gewicht. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 4934 stuks vee. zijnde: 2004 runderen, 508 vette kal veren, 316 nuchtere kalveren, 61 fokzeugen, 159 slachtzeugen, 164 lopers, 1445 biggen, 110 schapet 17 geiten, 150 lammeren. De prijzen waren als volgt: Melk- on kalfkoeien van 850 tot 1150; Guist koeien 600 tot ƒ850; Kalfvaarzen ƒ775 tot ƒ1000;, Klamvaarzen 700 tot ƒ775; Guiste vaarzen ƒ625 tot 700; Pinken 400 tot 500; Graskalveren 220 tot ƒ320; Fokkalveren 95 tot ƒ165; Nuchtere slachtkalveren 52 tot 65; Extra zware soorten 85; Drachtige zeugpn 270 tot 340; Lopers T] tol ƒ105; Biggen ƒ40 tot 65; Schapen 70 tot ƒ80; Vette schapen ƒ110; Weilammeren 56 to ƒ67; Zuiglammeren 70 tot 82, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 896 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten tot 3,05, le kw. 2,85 tot f 2,95, 2e kW ƒ2,65 tot ƒ2,75. 3e kw. ƒ2,40 tot ƒ2.50; vette stie ren ƒ2,75 tot 2,85; worstkoeien ƒ2,35 tot ƒ2,5" alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren, lichte van ƒ1,60 tot ƒ2; vett kalveren, zware 2,10 tot 2,25, prima boven not* ring; Nuchtere slachtkalveren ƒ1,42 tot 1.50; Zware soorten ƒ1,62 tot ƒ1,80; Slachtzeugen ƒ1» tot 1.98, alles per kg lev. gew. met 4 kg tarra.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6