VERENIGD EUROPA SPORTDAG TE ZIERÏKZEE ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Redactie: P. Hendrikse, N. Filius, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe, M. Poissonnier en j j tjg putter. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Met veel belangstelling heb ik het commentaar van N. Filius op mijn artikel gelezen. Misschien heeft hij gelijk; misschien heb ik gelijk; een ieder kan dat gelukkig vrij voor zich zelf uitmaken en de tijd zal het leren. Maar toch wil ik even op zijn arti kel terug komen, want blijkbaar heeft hij mijn artikel niet goed gelezen of anders toch verkeerd uitgelegd. Hij'schrijft letterlijk dit: „Wanneer op een conferentie over agrarische eenheid in West-Europa de deelne mers van beide kanten behoorden tot studentenbewegingen met 'n zeer po litieke achtergrond (U had beter kun nen schrijven met één bepaalde poli tieke achtergrond) enz." Dan wil ik er ten eerste op wijzen dat in mijn artikel geen sprake was van een con ferentie over agrarische eenheid alléén, maar over een algehele een heid vooral op geestelijk gebied. En dat door deskundigen de hedendaagse plannen voor een sociale economische en agrarische eenheid werden, uitge legd. Verder heb ik nergens beweerd dat er alleen studenten op deze conferen tie waren. Integendeel er waren juist afgevaardigden uit alle mogelijke jeugdverenigingen van heel Neder land. Wel domineerde het aantal stu denten. En dat al deze jongeren één be paalde politieke overtuiging zouden hebben, berust alleen op een vermoe den van hem dat hij nergens op kan baseren. Hij stelt de zaak voor of we daar in Oosterbeek als kleine kinderen de ouderen aan het nadoen waren door een beetje politiekje te spelen. Hier door plaatst hij deze conferentie in een heel verkeerd daglicht, dat ze zeker niet verdient. Dat er studenten waren die in som mige discussies met zeer veel élan hun politieke overtuigingen (zowel links als rechts) ten beste gaven, plaatst deze conferentie totaal niet in een politiek daglicht. De bedoeling was juist de nadruk te leggen op Europa als geestelijke eenheid, want voordat er een verenigd Europa tot stand zal kunnen komen, zullen we moeten beginnen om te trachten de slechte geest, de haat en het egoïsme, die in dit Europa heer sen, te overwinnen. Wij zullen als jongeren moeten trachten dit te bereiken waar pogin gen van ouderen mislukken of drei gen te mislukken. En hier schuilt mijns inziens juist de fout van de heer Filius dat hij deze conferentie vergelijkt met de geheel verschillende conferentie die de kop stukken van West-Europa gehouden hebben. Er is geen enkele overeenkomst tussen de door hem bedoelde interna tionale commerciële conferentie waar op afgesproken was dat de voertaal Engels of Frans zou zijn en de jeugd- conferentie in Oosterbeek, waarop de jeugd elkaar op een vriendschappe lijke manier tracht te benaderen. Maar als hij schrijft dat hij de po gingen van de Duitsers tot een een heid op het ogenblik wantrouwt en het zelfs niet gelooft, ben ik het zeker met hem eens. De conferentie in Parijs was daar een overtuigend bewijs van. Maar waar de Duitse ouderen op het ogen blik falen en weer de verkeerde rich ting op schijnen te gaan, is dat dan een reden om hetzelfde van de jonge ren te denken en ook alle blijken van goede wil van de Duitse jeugd in twijfel te trekken en af te wijzen? Moeten we juist niet trachten hen uit de ongezonde atmosfeer van het na oorlogse Duitsland met zijn smeu lend fascisme weg te halen om betere wegen te zoeken en met hen proberen een nieuw Europa te stichten. Zou de mentaliteit van de Duitse jeugd wer kelijk zoveel slechter zijn dan de onze Hebben wij iets af of toe kunnen doen aan de laatste wereldoorlog, of heeft de Duitse jeugd dit soms kun nen doen? Als een vader een dief is, mag men de zoon dan oneerlijk noe men? Natuurlijk laten wij op het ogenblik de beslissingen en de uiteindelijke be oordelingen van kwesties aangaande een verenigd Europa aan de ouderen over, want we zijn het zeker met hem eens dat we daar in de verste verte niet bekwaam over oordelen kunnen. Men was daar als jeugd zeker niet mentaliteit van de Duitse jeugd wer- tiek standpunt aangaande deze kwes ties te verdedigen. Alleen geloof ik dat we als jeugd het recht, misschien wel de taak heb ben, om ons door deskundige ouderen onpartijdig voor te laten lichten en met elkaar in een goede verstandhou ding over deze dingen te spreken. Want wij zullen niet eeuwig jeugd blijven en eens zulen wij de ouderen zijn. Misschien zal dan hetgeen wij in onze jeugd bereikt hebben om een goede geest te kweken tussen de volkeren onderling, zulke goede vruchten afwerpen dat de tijd wer kelijk rijp zal zijn voor een verenigd Europa. En ik zie niet in-dat wij als platte- landsjeugd van deze conferentie weg zouden moeten blijven, omdat we min der capaciteiten zouden hebben dan de andere jongeren van Nederland. Natuurlijk moeten we ook trachten de geest in onze kleine gemeenschap pen, zoals de L.J.G. er één is, goed te houden maar we mogen ons niet in een isolement van een dergelijke ge meenschap opsluiten. De wereld heeft nuchtere mensen en idealisten nodig. Gelukkig dat ook in onze L.J.G. beide partijen vertegen woordigd zijn, om elkaar in evenwicht te houden. L. DE JAGER. De jaarlijkse sportdag der L.J.G., georganiseerd door de streek Schou wen en Duiveland, is Zaterdag 12 Juli j.l. succesvol verlopen. De publieke belangstelling was re delijk, maar aan verschillende num mers had de deelname wel iets groter kunnen zijn. 's Morgens sprak de streekvoorzit- ter van Schouwen en Duiveland de heer M. Romeijn een kort welkomst woord tot de aanwezigen, waarna de korf- en voetbalwedstrijden een aan vang namen. De uitslagen van deze wedstrijden zijn als volgt: VOETBAL: 1. West Zeeuws-Vlaanderen, wissel beker en medaille, beschikbaar- gesteld door mevr. Van Hattem te Noordgouwe. 2. Schouwen-Duiveland, medaille van de Landbouwvereniging te Nieuwerkerk. 3. Oost Zeeuws-Vlaanderen. KORFBAL: 1. Oost Zeeuws-Vlaanderen, wissel beker en medaille van de Land- bouwvereniging te Oosterland. 2. Schouwen en Duiveland, medaille van de Landbouwvereniging Brui- nisse. 3. Tholen. 4. West Zeeuws-Vlaanderen. 's Middags vond de officiële ope ning plaats door de Algemeen Voor zitter, de heer A. Doeleman, die er de nadruk op legde dat het noodzake lijk is, dat ook door de plattelandsbe volking de sport wordt beoefend. De voorzitter spreekt er verder zijn voldoening over uit, dat thans de sportdag in Zierikzee, het centrum van Schouwen en Duiveland, wordt gehouden en wekt tevens de deel neemsters en deelnemers op om na afloop zo mogelijk ook eens het oude Zierikzee, één van Nederlands mooi ste en oudste stadjes te bezichtigen. Vervolgens werd het athletiekpro- gramma afgewerkt, waarvan wegens tijdgebrek de nummers Estafette 4 X 100 m dames en heren moesten ver vallen. Verder had alles een vlot verloop, hoewel de organisatie hier en daar wel eens wat te wensen overliet. Dit wordt veelal veroorzaakt door het feit, dat leden van de sportcommissie deel moeten nemen aan de wedstrij den, daar zich hiervoor niet voldoen de deelnemers hebben opgegeven. Laten we hopen, dat dit volgende ja ren niet meer nodig zal zijn. Op verschillende nummers werden goede prestaties geleverd en het ont brak daarom niet aan spanning. De uitslagen zijn als volgt: 100 m HARDLOPEN DAMES: 1. Mej. L. Mol, 14,2 sec., medaille van Kring Schouwen en Duive land der Z.L.M. 2. Mej. L. Dieleman, medaille van Coöp. Aankoopvereniging „Schou wen-Duiveland" G.A. 3. Mej. J. Klompe, medaille van Mevr. De Jager te Wolfaartsdijk. HOOGSPRINGEN DAMES: 1. Mej. C. Lindenbergh, 1,35 m, me daille van de heer Ad. Doeleman. 2. Mej. S. de Clerq, medaille van Afd. Duiveland van de Bond van Plattelandsvrouwen. 3. Mej. L. J. de Jager, medailte van de heer J. W. de Putter. VER SPRINGEN DAMES 1. Mej. J. Klompe, 4,44 m, medaille 2. Mej. H. Dalebout, medaille van de Verenigde Zuivelbereiders. 3. Mej. C. Lindenbergh. KOGELSTOTEN DAMES: 1. Mej. C. van Schelven, 7,95 m, me daille van Afd. Schouwen van de Bond van Plattelandsvrouwen. 2. Mej. J. Steendijk, medaille van de Hengstenvereniging „Schou wen-Duiveland". 3. Mej. L. W. Wouterse. 100 m HARDLOPEN HEREN: 1. De lieer J. v. d. Velde, 12,2 sec., medaille van de Kring Schouwen en Duiveland der Z.L.M. 2. De heer J. Hoek, medaille van de Coop. Groenvoederdrogerij G.A. te Zierikzee. 3. De heer P. van Hattum, medaille van de heer J. de Jager te Wol faartsdijk. 1500 m HARDLOPEN HEREN: 1. De heer D. Haak, 4 min. 45 sec., medaille van de Prov. Gezond heidsdienst voor dieren in Zee land. 2. De heer J. Haak, medaille van de Bedrijfsstudiegroep Schouwen cn Duiveland. 3. De heer L. Smith. VERSPRINGEN HEREN: 1. De heer P. van Hattum, 5,59 m, medaille van de heer A. van der Weijde. 2. L. J. Kleinepier, medaille van de LLandbouwvereniging Burgh. HOOGSPRINGEN HEREN: 1. De heer A. Colpaard, 1,60 m, me daille van de heer J. A. v. Nieu- wenhuijze; ere medaille in zilver voor de meest opvallende presta tie van de heer C. O. J. Hendrikse te Zierikzee. 2. De heer P. Dieleman, medaille van de Landbouwvereniging te Ouwerkerk. 3. P. van Hattum. HINKSTAPSPRONG HEREN: 1. De heer J. v. cl. Velde, 10,80 m, medaille van de Landbouwver eniging Kerkwerve. 2. De heer J. de Vrieze, medaille van de Landbouwvereniging Scharen- dijke. KOGELSTOTEN HEREN 1. De heer J. de Vrieze, 10,50 m, medaille van Café-Restaurant „Concordia" te Zierikzee. 2. De heer P. van Hattum, medaille van de Landbouwvereniging Brouwershaven. De prijsuitreiking geschiedde direct na afloop der wedstrijden door de heer M. Romeijn, die tevens dank te voor de grote belangstelling voor deze dag en zijn excuses aanbood voor de fouten die er gemaakt zijn. Hij besloot deze dag met allen een wel thuis toe te wensen. Moge deze sportdag gebracht heb ben, wat de organisatie er mee be doelde en er van verwachtte. H.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5