Gebrs DE JONGH OOGSTMETHODEN BIJ TARWE Uit en voor de polder Plattelandsvrouwen NATIONALE TUINBOUW Fokdag Walcheren Doet U dat? LEVENSVERZEKERING-BANK N.V., TE MIDDELBURG 18 SEPT. A.S. GOES t Een goede huismoeder zorgt vooruit. Ja zeker, als U er voor zorgt, dat Uw man en Uw kinderen verzekerd zijn bij de NATIONALE SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 Vraagt vrijblijvend advies UVtNSVEUtKHING-fcUllt Hf V Luizen en nog eens luizen, men ziet overal luizen op bieten, bonen, bloemen, onkruiden, vruchtbomen, kortom de luis is het insect, dat momenteel de plantenwereld heeft veroverd. De gevolgen hier van zijn meestal niet erg gunstig, de bladeren krul len, verschrompelen en de plant gaat tenslotte in zijn geheel ten onder. De zomer van 1952 is een seizoen, dat bijzonder gunstig is voor de ontwikkeling van de luis. Men treft ze aan in alle mogelijke variaties, gevleugelds en ongevleugelde, in rassen en kleuren. Er zijn een enorm aantal soorten. Waar komen ze vandaan, vergeet niet, waarde lezer, dat deze diertjes in een korte tijd reeds bedovergrootmoeder of -vader zijn. Elke plant heeft zijn eigen luizensoort of om duide lijker te zijn, elk luizenras heeft zijn eigen planten, waarop ze voorttelen en waarop ze -overwinteren. Ze hebben dus planten waar ze hun wintereieren op leggen en planten waarop ze in de zomer, ver blijven en vermeerderen, een zomerverblijfplaats dus. Een voorbeeld hiervan is o.a. de zwarte bonen- luis; deze overwintertals ei op de sierstruik Kar dinaalsmuts. De melige pruimenluis overwintert op riet. Van dit soort zijn er echter ook, die niet verhuizen, doch het gehele jaar op de pruimen blijven. Ieder, die zijn ogen de kost geeft en goed rond zich kijkt ziet, dat er een zeldzame hoeveelheid gal- luizen voorkomen. De kurkiepen langs dijken en wegen zitten vol. Ik noem dit allemaal op, om te latten uitkomen, dat een ieder zal begrijpen, dat de bestrijding van zulk een luizeninvasie niet zo eenvoudig is. Het is met de luisbestrijding precies gesteld, als met de bestrijding van alle andere ziekten en kwa len; men moet ze eigenlijk voor zijn; men moet niet wachten totdat alles er dik onder zit. Zodra men de eerste exemplaren ontdekt, dient men deze reeds te vernietigen. Men ruimt een klein aantal gemakkelijker op dan een groot aantal. Kiest het goede weertype en de juiste bestrijdings middelen. Soms kom'en ze voor op een plaats waar men moeilijk met giftige middelen kan werken of men heeft maar een heel kleine tuin, waar maar een paar rozen staan die vol zitten. Welnu, giet deze planten in de avonduren eens overvloedig met koud water. Doet dit niet met een emmer of met de hand, doch met een gieter. Men giet over de plant en houdt daarbij de gieter zo hoog mogelijk, zodat het water met kracht op de plant neerkomt. Men staat er versteld van, wat men hiermee op ruimt. Een doelmatige opruiming verkrijgt men echter alleen door het spuiten met een of ander prepa raat. Een eenvoudig middel om kamerplanten, rozen of andere kleine hoeveelheden planten mee te be handelen, is de reeds van ouds bekende zeep-spiri- tusoplossing. Men lost dan 2 ons zachte zeep op in 10 liter water en voegt daarbij 100 cm3 brand spiritus. Voor fijne rozen zal dit echter nogal zwaar zijn en zal het kans geven op beschadiging. Neem dan de helft van de genoemde hoeveelheden en doet de behandeling een paar keer dicht op elkaar. Wil men echter de zwarte bonenluis in de tuin vernietigen b.v. op kroten of bonen, dan moet de oplossing sterker zijn en wel 2 zeep en IV2 spiritus. Spuit overvloedig, was als het ware de planten, niet tijdens felle zon. Ook met gewoon water kan men beschadiging krijgen, daar de drup pels water in de zon werken als een brandglas. Verder is het mogelijk om enkele bladluissoor ten op te ruimen met een DDT bevattend middel. O.a kan de zwarte bonnenluis er mee worden be streden. Deze middelen hebben het voordeel, mits ze niet in olie zijn verwerkt, dat ze niet giftig zijn. Men kan ook gebruik maken van HCH bevat tende middelen. Men is echter met deze middelen voorzichtig, niet vanwege hun giftigheid, doch vanwege hun smaakbeïnvloeding. In kleine tuinen, waar ook wat groente wordt gekweekt, doet men beter deze soort middelen niet te gebruiken. In de kleine bloementuin of op de pruimen kan men ook heel goed, de van ouds bekende nicotine gebruiken. Dit is een zeer goed preparaat, doch erg giftig. Men is er dus voorzichtig mee; de resultaten zijn zeer goed. Dan moet ik nog noemen het middel van de laatste tijd de Parathion. Wees er voorzichtig mee. Was Uw handen en doet in nauwe beplan tingen of kleine ruimten een masker of doek voor de mond. Zorg er voor niet met het gif in aanra king te komen. Parathion is zeer goed tegen luis, Spuit echter niet met koud weer; er moet een be hoorlijke temperatuur zijn. Parathion werkt snel en heeft het vermogen in de bladeren door te drin gen. Parathion is een gevaarlijke stof, doch voor luisbestrijding één der best werkende preparaten. Weest voorzichtig en denkt niet „het zal wel gaan"; een ongeluk is vlug gebeurd. Rookt tijdens het spuiten niet. Men is licht geneigd de sigaret met de vingers aan te raken. Het is beter een ogen blik te verlangen naar een sigaret, dan een hele week te verlangen naar het ogenblik, dat men zich weer gezond gaat gevoelen. R. A. ADGEVER. Bij het naderen van de tarwe-oogst vragen wij gaarne nog eens de aandacht voor diverse metho den van drogen op het veld. In vele streken van het land stelt men zich niet tevreden met eenvou dige hokken (van 12 schoven), maar besteedt men iets meer werk aan het opzetten der schoven, het geen bij vochtig oogstweer de kwaliteit zeer ten goede komt. In Zeeland zet men dikwijls twee kopschoven omgekeerd en schrijlings op hokken van 8. Deze „duitste stuken" drogen vlug en geven toch bij regen een behoorlijke bescherming van de aren. Elders zoekt men het meer in bouwsels van een groter aantal schoven. Deze drogen langzaam, maar het product is veilig. Ze zijn bijzonder ge schikt als men van het veld moet dorsen. Moet dit na een regendag gebeuren, dan kan men eerst de vochtige kopschoven op zij leggen en beginnen met de voet. Bijzonder verdienen hierbij de aandacht de schelfjes van 40 a 60 schoven, die in de Hollandse bouwpolders in gebruik zijn. Deze worden als volgt gezet: Men begint met een hok van 8 schoven (soms zet men in plaats hiervan 4 schoven zeer stijl tegen elkaar) en bouwt hieromheen 16 of 20 schoven, zodat een „voet" ontstaat van 24 schoven. Deze vond het centrale hok geplaatste schoven moeten vooral niet stijl worden opgezet, maar betrekkelijk plat liggen. De „korte" kant van de schoof zet men steeds naar binnen, ook bij de nu volgende lagen. De tweede laag van 10 schoven zet men in de band Van de reeds geplaatste schoven. Hier op volgt evenzo een laag van 8 schoven, terwijl de kop wordt afgebouwd met 4 of 5 schoven, die met eigen stro onderling worden bevestigd en met de aren naar boven geplaatst om een spitse kop te krijgen. Deze schelf jes kunnen het best worden gebouwd De Regelings-commissie voor de Rundvee-fokdag, die te Middelburg op 18 September a.s. gehouden wordt, is als volgt samengesteld: Ir. W. L. Harmsen, voorzitter; M. Kleinepier, Middelburg, vice-voorzitter; L. J. Bierens, Grijpr,- kerke, J. Coppoolse, Oostkapelle, Joh. Kodde, Big- gekerke, P. Koole, Souburg, W. Louwerse, Gapinge, A. Poppe, Middelburg, H. J. Volkers, Veere, J. Vos, Koudekerke, J. Wisse, Meliskerke en C. den Engel sen, Middelburg, p/a Londense Kaai 27, Middel burg, secretaris. Het vraagprogramma, dat niet minder dan 29 rubrieken omvat, is deze week naar alle veehou ders op Walcheren gezonden als bijvoegsel van het op Walcheren verschijnende maandblad „Coöpera tief leven op Walcheren". Mocht onverhoopt nog een enkele veehouder op Walcheren dit vraagpro gramma niet in zijn bezit hebben, dan is alsnog een exemplaar verkrijgbaar bij de secretaris van de fokdag. Veehouders op Walcheren zendt allen Uw beste dieren naar de fokdag, zendt daartoe liefst spoedig, in elk geval vóór 20 Augustus a.s., Uw aangifte in! Naast rundvee zullen op deze fokdag circa 80 van de beste geiten op Walcheren te bewonderen zijn, terwijl de varkensfokvereniging voor Walche ren overweegt om ook. een aantal fok varkens te tonen. d. E. „ARKOTINE" Emulsie, 25 °/o D-D.T. de schrik der Coloradokevers „KONEPROX" 50 °/o Cu Koperoxychloride het aangewezen middel tegen de Aardap pelziekte. „SHELL" PARATHION 15 vloeibaar geeft afdoende bestrijding van zwarte luis en bietenvlieg. „SHELL" W-N 101 vloeibaar doodt aardappelloof zonder schadelijke nawerking. „SHELL" bestrijdingsmiddelen ideaal vernevelbaar. door een geoefend arbeider, terwijl twee jongens de schoven aanbrengen. Het werk kost slechts 4 man-uren per ha extra. Wat heeft qaen hier nu van? De ervaring leert, dat in schelf jes, gebouwd van goed droog gemaaid graan, practisch geen schot meer kan optreden, behoudens eventueel in de kopschoven. Het iets meerdere werk van het opzetten kan men dus als een verzekering zien. Het drogen in de schelf gaat langzamer dan in het hok, maar men kan ze practisch onbeperkt op het veld laten staan. Nu ligt het voor de hand, dat het drogen in schelf jes speciaal in de noordwestelijke kustprovin cies goed gaat wegens de daar heersende grote windkrachten. In het vochtige oogstseizoen 1951 zijn proeven genomen op de proefboerderij van het C.I.L.O. in de Betuwe, om na te gaan hoe het op meer beschut terrein gaat. Hierbij bleek, dat goed droog gemaaide tarwe achter de binder in de schelf geplaatst op 10 Aug. (waarna een periode met veel regen volgde), half September een uitstekend product bevatte met een vochtgehalte in de korrel van 17.8 22 Aug. was dit 18.5 Een met vochtige schoven gebouwde schelf gaf op 20 Augustus echter 21.4 vocht met schot, ter wijl een vergelijkbaar gewoon hok 19.6 vocht bevatte en nog geen bederf vertoonde. Wij kunnen hieruit concluderen, dat ook buiten de kustprovincies de tarwe goed geschelfd kan wor den achter de binder, mits de schoven goed droog zijn. Bij maaien in regenachtig weer of met onrijp stro of veel onkruid, houdt men zich beter aan gewoon ophokken. In zulk een geval is het ook zaak de schoven niet te groot te maken. Dr W. H. DOBBEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7