REISINDRUKKEN UIT DE VERENIGDE STATEN ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU ZITDAGEN SECRETARIAAT Z. L. M. rekening voor consumptieaardappelen van het nieuwe fonds. Met het oog op het nauwe verband, dat bestaat tussen fabrieks- en consumptie-aardappelen zullen ook de fabrieksaardappelen met een heffing wor den belast. Voor beide categorieën is één fonds ge schapen. Het zal twee aparte rekeningen omvat ten, een voor consumptie- en een voor fabrieks aardappelen. De verdeling van de inkomsten over de twee afdelingen zal eerst na afloop van het seizoen aan de hand van de vermalen fabriekshoeveelheden geschieden. De' areaalheffing blijft vastgesteld op 30,per ha. Vrijgesteld van deze heffing zijn de vroege aardappelen. Voor pootaardappelen blijft de be staande heffing ten behoeve van het aparte Potër- egalisatiefonds verschuldigd. Handhaving tarweprijzen oogst 1952. Er is op aangedrongen dat het A. V. A. vaker in de markt zal zijn, opdat de gemiddelde tarweprijs van 26,beter benaderd zal kunnen worden dan het afgelopen seizoen het geval geweest is. Voergranen. Verwacht wordt dat de Overheid per Augustus a.s. het huidige hoge A. V. A.- of bonvoerprijspeil zal herzien en geregeld zal gaan aanpassen aan het wereldmarktprijsniveau, wat vooreerst dan een verlaging zal betekenen. Verder zullen dus de schommelingen van deze wereldmarkt worden ge volgd, hetgeen op de binnenlandse markt van in vloed zal zijn. Bij schaarste kan deze overigens boven de A. V. A.-prijs komen te liggen. Voor oogst 1953 is gesproken over een plan, waarbij de Overheid.de teler een gedeelte van zijn voergranen ter beschikking laat houden en deze geleidelijk inneemt zodra de vrije prijs boven de A. V. A.-prijs stijgt. Anderzijds zou de teler dan te allen tijde mogen leveren tegen die A.V.A.-prijs, terwijl deze prijs bij een ongunstige wereldmarkt ten minste zal moeten bestaan uit kale kostprijs 4- ondernemerswinst. De vergadering meent dat dit systeem op een redelijke wijze aan de bezwaren van de veehouderij tegemoetkomt, terwijl het voor de Akkerbouw veel aanvaardbaarder voorkomt, dan alle eerder geopperde voorstellen. Tuinbouw. Ophoudprijzen, heffingen en vergoedingen. Deze bedragen voor! aardbeien z. dop 45 4 45 aardbeien m. dop 45. 4 35 aardbeien afw. 45 4 15 frambozen 50 5 voorschot 0,30) rode bessen 25 4 20 zwarte bessen 60 5 20 In de heffingen is 2 ct. begrepen ter dekking van speciale risico's. Als de fondsen dit toelaten, zal hiervan na afloop van het seizoen gehele of gedeel telijke terugbetaling plaatshebben. De aardbeienoogst is wat betreft het aantal kilo grammen tegengevallen, zodat de prijs vrij bevre digend genoemd kan worden. Er is een heffing gelegd van 2 ct. voor het productenfonds en 2 ct. voor extra risico's, welke laatste heffing niet nodig geweest is en voor zover reeds betaald, geresti tueerd zal worden. De frambozen, bestemd voor de industrie, halen de prijs niet en worden doorgedraaid; die welke bestemd zijn voor de consumptie, liggen hier nog iets boven. Voor de doorgedraaide frambozen zal nog een voorschot gegeven worden. Door de warmte is de consumptie van rode bes sen sterk gestimuleerd. De invoerstop voor kool en bonen in West-Duitsland baart veel zorgen. De eerste prijzen voor de appels vielen nog niet tegen. Schade fruitteelt Oost Zuid-Beveland. Teneinde de getroffenen in dit gebied te helpen in hun credietmoeilijkheden, wordt besloten onmid dellijk stappen te ondernemen, opdat zo mogelijk het Borgstellingsfonds voor de landbouw hier de helpende hand kan bieden. Aanslag bedrijfsverenigingen. Ten behoeve van de wachtgeld- en werkloosheids verzekering zijn door de bedrijfsverenigingen grote bedragen aan voorschotten opgevorderd. De verga dering is van mening, dat de betaling van deze grote bedragen moeilijkheden met zich mee kan brengen en spreekt als haar mening uit, dat het gewenst is, af te wachten in hoeverre het protest van het K.N.L.C. in dezen resultaat zal hebben, alvorens tot betaling over te gaan. In dif verband wordt ook nog gesproken over de vereenvoudiging van de loonadministratie en de mogelijkheid om het boekhoudbureau der Z.L.M. hierbij in te scha kelen. Keuringseisen N.A.K. Besloten word er bij het bestuur van de N.A.K. op aan te dringen, om zoveel mogelijk uniforme richtlijnen voor de kwaliteitseisen over een geheel jaar vast te stellen, omdat coöperatie en handel veel schade ondervinden van een te vaak plaats vindende tussentijdse wijziging der normen. Belastingen. De heer Meyers deelt mede, dat van de zijde van het Ministerie van Financiën thans een aanschrij ving is gericht tot de Inspecteurs der Belastingen, waarin mededeling wordt gedaan, dat het arrest van 6 Februari 1952 dient te worden gevoigd zon der dat de contanten volgens art. 7 der Inkomsten belasting een rol spelen. De verschuldigde belas tingen op de tweede peildatum zijn dus voor de V. A. B., voor zover de bedrijfswinst betreft, ge heel aftrekbaar. Welvaartsplan Zeeland. Daar dit plan eerst in de najaarszitting van Pro vinciale Staten van Zeeland behandeld zal worden, kunnen de organisaties het alsnog bespreken. Aardappelmoeheid. In verband met enige in de practijk geconsta teerde overtredingen meent het Bestuur, dat mede gezien de uitbreidingen van de ziekte in Nederland in het laatste jaar, de bepalingen van de Wet op de overtreders zullen moeten worden toegepast. Landbouwdag Middelburg. De Voorzitter wekt de vergadering op, om in groten getale deze dag, die in het kader van de Oostvlaamse veertiendaagse-tentoönstelling wordt gehouden, te bezoeken. OOSTBURG: Woensdag 23 Juli, in Café „De Windt". ZIERIKZEEIedere Donderdag, in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Iedere Donderdag, in Café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 24 Juli, in Hotel „Hof van Holland". SEROOSKERKE (W.): Vrijdag 25 Juli, in Café „Huijsse", van 9 tot 1,30 uur. ST. PHILIPSLANDZaterdag 26 Juli, in Hotel „De Druiventros". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 31 Juli in Hotel „Hof van Holland" van 10%12% uur. MIDDELBURG: Donderdag 31 Juli in Café „De Vriendschap" van 24 uur. GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. VI. Het studie-object van de groep van zes Neder landers, waartoe schrijver dezes behoort, de bedoe ling van onze reis is dus, is de methodes, die de Amerikaanse Voorlichtingsdienst gebruikt, te be studeren en in de practijk te zien. Nadat wij tezamen met Noren, Belgen, Fransen, Oostenrij kers en West-Duitsers te Washington in een tien tal dagen een inzicht hebben gekregen op het Mi nisterie van Landbouw in vele algemeenheden, de landbouw betreffende, werden de Noren en de Nederlanders naar de Landbouwhogeschool te Bozeman in de staat Montana gestuurd, alwaar wij de eerste week in een aantal lessen een overzicht kregen van de staat Montana, van de landbouw aldaar, van de organisatie van het onderwijs, van het onderzoek en van de voorlichting en hun on derlinge samenhang. Daarna werden wij in kleine groepjes verdeeld en bezochten wij verschillende streken, om aldaar bij de consulenten het voorlich- tingswerk te zien, met hen verschillende vergade ringen en bijeenkomsten te bezoeken en bedrijven te zien en om tenslotte enige dagen op 'n boerderij het boerenleven mee te maken en tezamen met de boer, de boerin en de kinderen de verschillende kanten van het voorlichtingswerk te bespreken, want zoals wij in ons artikel IV mededeelden, bestaat dit laatste uit technische en huishoudelijke voorlichting en het jeugdwerk (4-H clubs). Schrijver dezes bezocht de counties Jefferson en Madison. De consulent aldaar had een zware taak, want deze counties waren arm en konden zich slechts één consulent voor al het werk veroorloven. Bedenkt men daar bij, dat de oppervlakte van deze twee counties gelijk was aan de helft van Nederland, dan kan men zich enigszins voorstellen, dat de jonge man, die in dit gebied de technische en de huishoudelijke voorlchting plus het gehele jeugdwerk moest ver zorgen, niet al te veel bij de kachel zat. Gij zult misschien zeggen: Wie zit er in Juni nu nog bij de kachel, doch hier is dit niets bijzonders. Het gebied waar wij over schrijven en waarin beide genoemde counties en ook Bozeman liggen, is een hoog, wijd dal tussen de bergen, op 14001600 m hoogte. Dit betekent, dat het er aanzienlijk kouder kan zijn dan in de laagte. Zo hadden wij eind Mei twee dagen zware sneeuwval, doch daar staat tegenover, dat het overdag met zonneschijn weer behoorlijk warm kan zijn. In deze beide counties wonen slechts een kleine 10.000 mensen en de consulent heeft slechts 856 boerengezinnen in zijn werk te bedienen. Hij kan bovendien beschikken over de specialisten, werk zaam op de Landbouwhogeschool te Bozeman. Onze consulent maakt hiervan vanzelfsprekend een veel vuldig gebruik. Voor de vergaderingen en bijeen komsten van de dames, die hun plannen maken op het gebied van de huishoudelijke voorlichting, komen de damesexperts uit Bozeman over en be handelen aldaar het een of andere onderwerp of maken tezamen met het bestuur van de boerinnen- clubs een programma op voor het gehele jaar. Wij maakten een dergelijke vergadering mee en het was, of wij thuis in Zeeland een bestuursvergade ring van de Bond van Plattelandsvrouwen mee maakten (iets wat ons overigens in Goes nog nooit overkomen is!) De dames maakten plannen om verschillende demonstraties en lezingen te organi seren. Wat deed de consulent? Wij kregen allen de indruk, dat de consulent het grootste deel van zijn tijd besteedde aan het jeugd werk, dus het organiseren van en het leiding geven aan het 4-H clubwerk. De Amerikanen achten dit jeugdwerk van zeer grote betekenis. Zij noemen de kinderen de voornaamste oogst van het Ame rikaanse volk en het spreekt immers vanzelf, zo zeggen zij, dat wij aan die voornaamste oogst ook de meeste aandacht besteden. Er is in Nederland al heel wat over dit 4-H clubwerk geschreven en gesproken, omdat er enige jaren geleden een Ne derlandse groep van deskundigen, waaronder dë Secretaris van het Kon. Ned. Landbouw Comité, Mr. E. Kuijlman, speciaal ter bestudering van dit onderwerp naar Amerika is geweest en omdat reeds vele boerenzoons, die in Amerika geweest zijn, met het 4-H clubwerk hebben kennis ge maakt. Wij willen hier daarom alleen volstaan met te vermelden, dat wij gedurende ons veertien daags bezoek aan bovengenoemde counties hele wat onderdelen van dit boerenjeugdwerk hebben gezien. Bovendien waren op de boerderij, alwaar ik vijf dagen vertoefde, zowel mijn gastheer als gastvrouw leider van een 4-H club. Naast dit jeugdwerk verzorgde onze consulent de technische vraagstukken van de boeren en van het gebied, waar hij werkzaam was. Deze proble men liggen, evenals bij ons, op velerlei gebied. Maar daar hij de enige is van de Voorlichtings dienst in zijn twee counties, besloegen zijn vraag stukken zowel de akkerbouw als de veeteelt. Van tuinbouw was niet veel te bespeuren. Het klimaat leent zich aldaar niet voor de fruitteelt, voorna melijk vanwege de zware nachtvorsten, die men hier tot in Juli kan verwachten. Ook op dit tech nische gebied bediende onze consulent zich nogal eens van specialisten van de Landbouwhogeschool. Zo maakten wij een uitzetten, klaarmaken en in zaaien van een graszadenproefveld mede. De be treffende boer had namelijk een perceel alkali- grond, zoals men dit hier noemt en dat betekent, dat de pH boven de 8 lag en de grond veel natrium of kalium bevatte. Hij wilde nu wel eens weten, welke grassoorten de beste opbrengst gaven op deze grond. De specialist uit Bozeman, een man met de Doctorsgraad, verrichte zelve het inzaaien met behulp van onze consulent, die hierna het toe zicht over dit proefveldje kreeg, waarin 42 ver schillende soorten beproefd, werden en hij had ver der de taak, boer en Landbouwhogeschool op de hoogte te houden van de resultaten. Voorlichtingsraden. Tenslotte is het nog aardig, op te merken, dat alle consulenten dus ook de huishoud- en de jeugdorganisatieconsulenten hun plannen en programma's voor de streek maken de zogenaam de Planning Comittees. In deze commissies hebben zitting vertegenwoordigers van de boeren, van de boerinnen en van de 4-H clubs en zij praten niet alleen volledig mede over de te volgen weg, doch de bedoeling is ook, dat zij aankomen met de pro blemen, waar de boeren in hun streek mee te kam pen hebben. De practijk heeft geleerd, dat dit èn voor de Voorlichtingsdienst èn voor de landbouy wers vele voordelen oplevert. Dergelijke Planning Commissies zou men in ons land kunnen vergelij ken met de nog niet bestaande Voorlichtingsraden, waarover in een rapport van de Stichting voor de Landbouw wordt geschreven. Men verkrijgt in Amerika de leden van deze com missies uit de bestaande boeren-organisaties en waar deze niet werkzaam zijn, uit vooraanstaande boeren, die men dan zoveel mogelijk over de gehele streek verspreid uitzoekt. Zou men in ons land tot het instellen van dergelijke Raden overgaan, dan kan men natuurlijk gemakkelijk de bestaande landbouworganisaties inschakelen. Dit lijkt dus een minder moeilijk probleem dan in Amerika, al waar b.v. in de staat Montana de boeren nog slechts weinig georganiseerd zijn. SCHLINGEMANN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2